Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#127
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Carnatii de la Carniprod Tulcea si muschi tiganesc si toba de la  Killer Radauti.

#128
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrinaldoparaipan, on 25 octombrie 2020 - 19:51, said:

Killer Radauti.
De fapt e la Horodnic de Jos  ;)

Cind am fost sa vizitez Expo Moto Bucovina am intrat si in magazinu' de la poaarta fabricii ... am luat ceva "slanina afumata"   Posted Image

#129
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
pufuletii din baia mare, Veverita pofticioasa, care au ramas ca pe vremea lui nea Nicu. La fel de buni

#130
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postunpuisor, on 26 octombrie 2020 - 08:52, said:

pufuletii care au ramas La fel de buni


N-are cum. Sferturile de veac şi mai bine nu rămân niciodată aceleaşi, iar imobiliştii-n negoţu' alimentar ia-i de unde nu-s.

Azi e stratagema produselor uşor molfăibile şi gingiofriendly, îmbibate-n ulei de palmier; vechea reţetă-i sub dărâmături.

Edited by clasica, 26 October 2020 - 19:42.


#131
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
zic aia acolo ca ar fi din faina de malai, ulei vegetal si sare. Nu scrie nicaieri ca ar fi ulei de palmier sau orice alt ulei. Mie ca gust mi se par printre cei mai buni pufuleti. Odata am luat cu colegii de la scarbici un sac de 20 pungi si am mancat 20-30 de insi, nici unul nu a zis ca sunt rai si au bagat ca spartii in ei.

#132
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postunpuisor, on 26 octombrie 2020 - 21:58, said:

ulei vegetal


Ăla e. Veveriţele neserioase aşa fac, pitesc bidonu' cu ulei de palmier, nespecificându-l pe ambalaj.

Atunci să rămână-n galantare doar hartane cu generica etichetă de "carne", egal că-i mistreţvacăraţăporc, ce atâtea fasoane?!

Iar dăraburilor de brânză să le lipsească stirpea, doar consumatorul vede că-i o bucată albă, micămare de ceva, bivoliţămăgăriţămioarăcapră... nesemnificativ.

Şi laptele e clar un lichid alb-grăsos scurs dintr-o ţâţă, mai contează din care?!

Un produs trebuie etichetat fidel, altfel încrederea-n el e zero.

#133
dennii

dennii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.05.2017
Ca si produse Romanesti dar pe partea de fashion, va recomand haine de la StarShinerS. Ei au fabrica la Palota, jud Bihor. Din ce am citit ar avea si 2 magazine fizice, unul la fabrica si unul in Timisoara in mall. Eu am comandat o geaca pentru sotie, a venit foarte repede, calitate superioara. Am zis sa va scriu si voua citind recent un articol pe decumparat.ro

Edited by dennii, 06 January 2021 - 12:37.


#134
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
A mai cumparat cineva incaltaminte Bontimes in ultima vreme? Obisnuiam sa cumpar de la ei, dar ultima pereche a fost "Made in Albania".

#135
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

A mai cumparat cineva incaltaminte Bontimes in ultima vreme? Obisnuiam sa cumpar de la ei, dar ultima pereche a fost "Made in Albania".
nu, am cumparat ca spartul de la lidl, din gama aia albastra de produse romanesti, fursecuri cu stafide, 6.5 lei/300 grame. Si buni ca gust, si ok ca pret.

#136
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postc_l, on 22 mai 2021 - 17:22, said:

A mai cumparat cineva incaltaminte Bontimes in ultima vreme? Obisnuiam sa cumpar de la ei, dar ultima pereche a fost "Made in Albania".

De ce ai mai cumpăra așa ceva? Calitatea aia era super când eram copil. Acum, când iei Adidas cu 100 de lei, ce rost are sa dau 150 pe Bontimes, care vând fix aceleași chestii pe care le luam și când eram mic?
Că asta e problema, nu au adaptat oferta omului modern. Ei se bazează că lumea mai cumpără acei șoșoni din inerție. Dar dacă te interesează câtuși de puțin confortul, n-ai ce căuta pe lângă așa ceva...

#137
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

De ce ai mai cumpăra așa ceva? Calitatea aia era super când eram copil. Acum, când iei Adidas cu 100 de lei, ce rost are sa dau 150 pe Bontimes, care vând fix aceleași chestii pe care le luam și când eram mic?
Că asta e problema, nu au adaptat oferta omului modern. Ei se bazează că lumea mai cumpără acei șoșoni din inerție. Dar dacă te interesează câtuși de puțin confortul, n-ai ce căuta pe lângă așa ceva...
cred ca la 100 lei nu iei Adidas decat la mana a doua sau cine stie ce stifturi din plastic in care iti put picioarele ca in cizme dinalea de cauciuc. Din pacate adidasi din piele naturala sau panza fara plastic in ei nu mai gasesti.

#138
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
glucoza de la feleacu, am gasit in ambalaj nou. foarte buna, si are si mai putine calorii decat o ciocolata sau orice alt dulce

#139
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Mai bine iti mananci o ciocolata cu continut mare de cacao, decat glucoza aia dubioasa.

#140
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postunpuisor, on 10 iunie 2021 - 09:17, said:

cred ca la 100 lei nu iei Adidas decat la mana a doua sau cine stie ce stifturi din plastic in care iti put picioarele ca in cizme dinalea de cauciuc. Din pacate adidasi din piele naturala sau panza fara plastic in ei nu mai gasesti.

Ce rahat sunt ăia "adidași din piele" și de ce aș purta așa ceva? Ieșiți din anii '40, materialele au evoluat. Acum, pielea e un material inferior din toate punctele de vedere.

Adidas banali, 100 de lei costă. Mai mult plătești modele speciale sau tehnologii specifice. Ăia de 100 au aerisire corectă, sunt din materiale ușoare, bine închegați. Pânza aia de plastic este mult mai respirantă decât pantofii ăia din piele pe care îi purta bunicul și pe care încearcă să-i replice ăștia de la Bontimes.

#141
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ce rahat sunt ăia "adidași din piele" și de ce aș purta așa ceva? Ieșiți din anii '40, materialele au evoluat. Acum, pielea e un material inferior din toate punctele de vedere.
pe vremea lui nea nicu, a avut taica-miu o pereche de adidasi din piele, facuti la antilopa pe vremea aia, sub licenta adidas cred, ca aveau logo lor, pe masura ce am crescut, i-am purtat si eu pe toate maidanele si am jucat si fotbal cu ei si tot ce vrei. I-am aruncat probabil dupa 15 ani de purtare ca din albi se facusera negrii, dar pielea inca mai tinea, si se stricase si talpicile. Tot le inlocuiam.
Probabil nu ai avut incaltari din piele adevarata de zici ca porcariile astea de plastic sunt mai bune.
Porcariile care le scot astia acum, cu toata tehnologia lor, iti put picioarele ca la porci, mai ales daca esti barbat. Ce crezi ca aia din piele nu aveau aerisire si erau inchisi complet? Doar ca astia "moderni" ca multe alte lucruri sunt facuti din fabrica sa cedeze dupa un timp si ca sa il faca pe fraierul care ii cumpara sa dea alti bani si alti bani pana cand il mulge de tot.
Romania exporta adidasi dinastia din piele marca Adidas pe vremea raposatului si castiga foarte bine. Daca erau aiurea, nu cumparau aia din franta, italia, germania etc... Dar noua, mai ales generatia asta cu telefonul in gura in loc de suzeta, ne cam pute ce-i romanesc si ridicam in slavi prostiile strainilor, desi copii nostri sunt sclavi pe plantatiile strainilor.

#142
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ne pute ce e romanesc fiindca ce ramane in Romania este rebut.
Tu insuti zici de ce se facea pe vreme lui ceasca, pentru export.

Si da, exista si alte materiale care pot fi superioare pielii naturale in functie de utilitatea produsului.

#143
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Filtru de apă potabilă multistadic M4, premiat pe la saloane de invenții și certificat pentru eficiența de filtrare a claselor diferite de contaminanți: http://www.pureaquafilter.com/

Îl am de... peste un deceniu? Nici nu mai știu. O singură dată am cumpărat cartuș de schimb până acum. La gust clar se simte diferența față de clorul normal din Timișoara. Cu teste specializate l-am testat numai pentru clor, cu un test de acvariu, și într-adevăr scoate mai bine cu cât lași să curgă mai încet, că așa funcționează orice proces bazat pe cărbune activ. Am folosit un bidon mare de rezervă de apă filtrată, să pot acumula în el lăsând să curgă încet. (Singura metodă rapidă anti-clor e să amesteci în apă un pic de acid ascorbic, dar nu e convenabil de implementat pe țeava de potabilă, numai cap de duș am văzut cu așa ceva și și ăla se tot blochează la elicea care face amestecarea apei.)

Ah, și mai pot să menționez spaghetele integrale de la Pambac. Posted Image Nu găseam din grâu integral decât străine, dar la un moment dat au apărut astea pe raft și n-am mai luat străine. Și după altă vreme au dispărut iar de pe raft. :/

De fapt dacă mă încălzesc pot să stau aici toată ziua să enumăr:
- Bere de ghimbir cu gust de fructe, ne-alcoolică, de la Brașov. Excelentă. Inițial se numea Brassovia, dar au renunțat după o vreme, poate ceva probleme de drepturi. Acum cred că scrie doar Ginger Beer și că e făcută de Laboratoarele Merlin.
- Și apropo de Merlin, altă firmă numită Merlin Beverages face apele alea cu vitamine pe care scrie mare "Mg", "Ca" etc., care-s peste tot acum. Na, și alea-s românești, am aflat luna asta.

Edited by donjoe, 16 July 2021 - 11:41.


#144
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdonjoe, on 16 iulie 2021 - 11:30, said:

.Îl am de... peste un deceniu?.... O singură dată am cumpărat cartuș de schimb până acum. ....

Posted Image Posted Image
Ala se schimba la 6 luni, asa scrie in instructiuni. Si eu il mai las pana in 8 luni uneori.... Dar o data la 10 ani????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate