Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Demolare cos de fum neutilizat (casa veche din caramida)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
szilar_gergely

szilar_gergely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2020
Salut Softpedia! Postez pentru prima dată, cu toate că citesc forumul de ani buni, și știu că e o sursă foarte bună de informații și păreri avizate în mai toate domeniile.

Deci, problema mea: sunt în curs de renovare a unei case vechi de la țară, pe fundație înaltă de piatră (beci/demisol+camere deasupra), pereți din cărămidă. Lângă corpul principal, o construcție ulterioară care nu mai este la fel de înaltă și care are intrare separată (bucătărie de vară), tot din cărămidă, diferență de nivel apr. 1.25m. Ași dori să rezolv să se poată circula printre cele două corpuri fără să mai ies din casă :) printr-o scară cu câteva trepte și o ușă nouă. În acest scop, ar trebui să dărâm un coș de fum vechi care nu mai este în folosință (era pentru un cuptor din beci care a fost dărâmat mai demult, mult înainte să cumpărăm noi casa).

Întrebarea mea ar fi dacă am voie, la ce să fiu atent, cum să procedez? Am și eu niște idei, dar sunt cam nesigur de aceea mai bine întreb înainte să apuc ciocanul :)

Atașez câteva poze/schițe ca ilustrații, să se înțeleagă mai bine.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Attached Files



#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic  sa nu darami nimic.
      Casa  are nevoie de reparatii.
      De daramat darami repede. Nu se vede insa  ce ai reparat intre timp.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti demola linistit , dar incepe de sus in jos.

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Daca e din caramida te apuci de sus in jos. Cum casa e veche se vor desprinde foarte usor.

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Da-i bataie,la tara nu cred ca te va intreba cineva de sanatate,ai grija la protectia muncii si la consumul de lichide cu tarie la eventualele ajutoare localePosted Image

#6
szilar_gergely

szilar_gergely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2020
Multumesc pt. raspunsuri. Evident, asa ma gandeam si eu logic ca incep de sus, si evident ca am grija la consumul de lichide, astfel nu merge treaba. Nelamurirea mea a fost daca "am voie", si daca nu cumva afectez structura de rezistenta a peretelui, fiind perete exterior vechi. Daca nu se pune problema atunci super.

@cspot: scuze, nu prea inteleg raspunsul, sau n-ai inteles tu bine intrebarea? Casa este in curs de reparatii si reparam multe, intrebarea se refera la a taia o usa intre doua incaperi construite separat si cu o diferenta de nivel.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Demolarea se incepe de sus, iar consolidarea  unei case  se incepe de jos.
   Din ce  se vede  in poze, cosul ala  de fum este cea mai solida parte  a constructiei.


#8
szilar_gergely

szilar_gergely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2020
Da, da, desigur se face si renovare, consolidare, dar n-am mai intrat in detalii, momentan ma interesa daca pot sa fac o usa acolo. De altfel, casa este un pic neglijata, n-a mai fost locuita de cativa ani, dar este solida si in stare buna, n-are probleme majore.

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 szilar_gergely, on 13 aprilie 2020 - 21:52, said:

Salut Softpedia! ...
și o ușă nouă.
Referitor la usa, eu as pune boiandrug  ceramic deasupra si as face stalpi din beton armat , macar pe partea cu balamalele usii.
Spor.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 cristobob, on 14 aprilie 2020 - 15:45, said:


Referitor la usa, eu as pune boiandrug  ceramic deasupra si as face stalpi din beton armat , macar pe partea cu balamalele usii.
Spor.

    Dar daca le face din lemn are ceva?
    Din cate imi dau seama casa e din paianta. Nu merge turnat beton.

#11
szilar_gergely

szilar_gergely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2020
Buiandrug ma gandeam sa pun din lemn pt ca am la indemana si mi se parea solutia cea mai simpla, dar vad ca nici buiandrugii ceramici nu costa prea mult. E chiar vreo diferenta? Nu m-am gandit sa torn stalp(i) din beton armat, nu stiam daca e nevoie, dar tocmai de aceea am si venit pe forum sa aud si astfel de pareri.

@cspot, casa nu e din paianta LOL, e caramida pe fundatie de piatra, cum am scris chiar la inceput.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
se incepe de sus dar din pod adica sa dispara de tot cosul si deasupra acoperisului altfel cade in capul tau.dupa care faci o gaura in perete unde introduci buiandrugul il fixezi bine dupa care demolezi sub el  golul usii
din poza se vede ca nu iasa din acoperis hornul

Edited by EMPP, 14 April 2020 - 19:48.


#13
szilar_gergely

szilar_gergely

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2020
Mersi EMPP si toata lumea. Per total pare destul de simplu si logic, nici nu mai stiu de ce aveam emotii sau credeam ca e mai complicat de atat. Nu e inalt deloc, iese putin din acoperis, dar cum am spus nu a mai fost folosit de mult si cred ca s-a mai umblat la el intre timp.

Poate mai vine cineva cu un "second opinion" despre stalpul de beton armat? Trebuie sau e optional, afectez mult stabilitatea zidului taiand o usa?

PS: Toata lumea ma avertizeaza sa incep de sus sa nu-mi pice in cap. Apreciez ca va ganditi la siguranta mea, dar stiu ce este gravitatia :) si stiu ca cosul n-o sa stea in aer daca demolez intai baza ca in desenele animate :P

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 szilar_gergely, on 14 aprilie 2020 - 21:19, said:

...
Poate mai vine cineva cu un "second opinion" despre stalpul de beton armat? Trebuie sau e optional, afectez mult stabilitatea zidului taiand o usa?

...
Detaliez cu... povesti:
In urma cu vreo 30 de ani, la tara, "am" construit o bucatarie de vara, asemanatoare cu ceea ce ai acolo, fundatie de piatra, caramida plina... Golurile au fost lasate "la dimensiune", zidite frumos, boiandrug de lemn de stejar deasupra, la inaltime de sfert si 3 sfert pe verticala, tot asa un lemn in care s-a prins ulterior tocul usii/geamului. Toate bune si frumoasae si in zilele noastre.
Dar,,, tinand cont ca trebuie taiata caramida, nu stiu cat de bine o vei putea face si cat de bine fixata va ramane. De aceea sugeram un stalp de beton. Insa vei vedea ce /cum este dupa ce ai "golul". Eu zic ca nu e de speriat , cofrat pe 3 parti (binenteles cu 4 bare de fier si etrieri) si turnat beton , putin cate putin pe sus.
Repet, eu asa as face.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
se observă că ești foarte aproape de colțul casei.
știi cumva cum arată acel colț? există vreun stâlp acolo sau cărămida e-mbinată?
că dacă nu-i stâlp mi-e teamă că demolând coșul și tăiat ușă-n perete să nu afectezi rezistența peretelui din stânga lucrării...

neapărat buiandrug deasupra
deasemenea ideea cu întărirea laturii cu balamale este excelentă

ca o primă etapă la demolarea peretelui este punerea buiandrugului, altfel ...colaps...

PS: folosește unelte mecanizate, nu baroase!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate