Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Sfaturi pistol cuie

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Ai dau dreptate lui Epdm mai putin treaba cu autorizatia.

#20
mediatics

mediatics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2008
Ca exemplu, pe site-ul producatorului pentru pistolul respectiv recomanda: Compresor aer 4,46kW, 8 bar, 6L
AC640

Deci nu cred ca o sa fie o mare problema un compresor OK pe care sa il folosesc si la altele.

Luni dau comanda si cum vine fac teste. Sper sa fie ce trebuie pentru proiectul meu.

#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Post71cristian, on 11 aprilie 2020 - 22:47, said:

i putin treaba cu autorizatia.
E pposibil sa ma insel, nu sunt 100% sigur. Ce stiu e ca daca mergi la hilti sa cumperi capse pirotehnice nu-ti cere nico autorizare. In plus e plin olx ul de pistoale si capse pentru ele.



Aici gaseti necesarul de aer:

Attached Files


Edited by Epdm, 11 April 2020 - 23:12.


#22
mediatics

mediatics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2008
Inca o intrebare, poate suna aiurea dar la noi totul este posibil ... cuie se gasesc in piata fara probleme? Intreb sa nu ajung sa comand din afara.

Va multumesc mult!

#23
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Post71cristian, on 11 aprilie 2020 - 22:35, said:


Alea de ai nevoie de autorizatie sunt acele pistoale la care forta propulsatoare este data de capsele pirotehnice .
Asa e, mi-am amintit.

#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmediatics, on 11 aprilie 2020 - 21:49, said:

Pistolul este intre 1000 si 2500lei si daca ma ajuta sa castig 1- 2 zile merita clar.

E contra cronometru cabana aia? Sau ce lucrezi de 1000 de lei pe zi?

#25
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Cred ca e un pic de confuzie pe aici, sunt diverse feluri de cuie si pistoale pe aer. Unele lucreaza cu cuie mici si capse, sunt folosite la tapiterie si la lucrari de finete. Cuiele respective au cam 1 mm grosime si 1,5 - 5 cm lungime si chiar daca sunt din sarma otelita sunt firave fiind subtiri chiar daca s-a gasit un sinistru sa ma contrazica. Cu un astfel de pistol de cuie e exclus sa construiesti o cabana, s-ar putea fixa provizoriu niste repere gen placi osb cand ai mai putine maini care sa ajute.
Attached File  1023153.jpg   143.48K   4 downloads Attached File  40217_010_mig_750_480_fit.png   475.83K   4 downloads Attached File  511313.jpg   103.99K   7 downloads

Ce vrea initiatorul e un pistol care foloseste cuie tip rola sau banda si sunt cam la fel cu cuiele normale. Pot sa fie si sfintite, nu au cum sa tina mai bine in lemn decat un holsurub.

Attached File  pistol-pneumatic-pentru-cuie-cu-cap-rotund-tip-f6ac-cn15w-90b.jpg   9.43K   12 downloads Attached File  res_531d799da926f350d3f44296dcd4ea77_450x450_l43i.jpg   24.68K   10 downloads Attached File  paslode-psn-90-pistol-pneumatic-pentru-cuie-in-banda-de-hartie-la-34_87.jpg   58.41K   8 downloads Attached File  Cuie-pe-banda-pentru-pistol-Paslode-IM350-sau-echivalent----120.jpeg   30.32K   9 downloads

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In general se folosesc  pistoale cu baterie si o mica butelie de aer comprimat. Si da, cuie pe  rola.
   Avantajul e ca bagi un cui pe secunda.
   Pistoalele cu capse pirotehnice se folosesc  cand  ai nevoie sa impusti cuie in beton sau metal.
   Pistoale care au nevoie de compresor nu prea am  vazut

#27
mediatix

mediatix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2008

View Postmariovrs, on 12 aprilie 2020 - 06:38, said:



E contra cronometru cabana aia? Sau ce lucrezi de 1000 de lei pe zi?

Sa bat cuie nu am experienta. Holsuruburile si alea dureaza. Dupa cabanuta sigur incep altele, bucatarie de vara, padocuri, garaj, etc. Deci in timp 1000 2000lei se amortizeaza fara probleme.

Vad ca toata lumea aici recomanda holsuruburi pe cand americanii recomanda cuie pentru structura lemn si osb. Gasesc materiale la noi despre acest tip de constructii?




#28
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Postmediatix, on 12 aprilie 2020 - 11:31, said:



Sa bat cuie nu am experienta. Holsuruburile si alea dureaza. Dupa cabanuta sigur incep altele, bucatarie de vara, padocuri, garaj, etc. Deci in timp 1000 2000lei se amortizeaza fara probleme.

Vad ca toata lumea aici recomanda holsuruburi pe cand americanii recomanda cuie pentru structura lemn si osb. Gasesc materiale la noi despre acest tip de constructii?

Un cui răsucit o sa fixeze la fel de bine ca șurubul pentru lemn dar este mult mai rezistent pentru aceeași bani plătiți pe bucata. Niciun profesionist in tari unde exista tradiție pentru structuri din lemn nu va folosi holtzsuruburi. Niciodată.
La noi fiecare se pricepe la Constructii, fotbal și multe altele. Se vede asta din nivelul țării.

#29
mediatix

mediatix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2008
Eu ce am inteles pana acum, fiecare isi are rolul si locul lui. Unde trebuie cui se pune cui si unde surub, surub.
Asta peste ocean de unde mi am luat informatii si carti.
Nu cred ca o sa am probleme la o cabanuta cat un garaj la ei. Totusi la cati bani baga in case, nu cred ca sunt asa de proaste.
Eu nu vreau sa las mostenire, daca tine cu intretinere periodica 20, 30 ani eu sunt multumit. Urmasii isi fac ce vor si unde vor.

#30
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

View PostEpdm, on 12 aprilie 2020 - 14:51, said:

Niciun profesionist in tari unde exista tradiție pentru structuri din lemn nu va folosi holtzsuruburi. Niciodată.
Intrebarea este de ce? Sunt cuiele mai bune sau le prefera pentru ca lucreaza mai repede si mai usor cu ele? Nu zic ca sunt cuiele mai bune sau mai proaste dar in fiecare domeniu profesionistii nu aleg neaparat cea mai buna varianta dpdv al calitatii si rezistentei in timp. Ei aleg cea mai buna solutie tehnico-economica, in primul rand pentru ei si in al doilea rand pentru clienti.

Edited by florin1008, 12 April 2020 - 15:10.


#31
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Si eu cautam un astfel de pistol. Pentru cuie cu inclestare chimica. Asta dupa ce am incercat sa scot niste cuie rasucite din niste paleti. Va recomand experienta!🤣🤣🤣🤣 Eu nu am reusit sa scot picioarele alea fara sa rup paletul.
Cat priveste compresorul... depinde unde va fi folosit. Cu butelie mai mare de 24 de litri recomand doar profesionistilor. Eu am un compresor ECR 350 cu butelie de 200 de litri. Ma gandesc cu groaza ca trebuie sa-l scot din atelier ca sa vopsesc un gard... Are spre 200 de kg.

Si eu credeam ca un compresor cu butelie mica nu poate fi folosit la vopsit. Pana mi-a demonstrat contrariul cineva care a vopsit f bine o remorca de tractor, cu un compresor si pistol de vopsit luate din Lidl.

#32
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View PostEpdm, on 12 aprilie 2020 - 14:51, said:

Un cui răsucit o sa fixeze la fel de bine ca șurubul pentru lemn dar este mult mai rezistent pentru aceeași bani plătiți pe bucata. Niciun profesionist in tari unde exista tradiție pentru structuri din lemn nu va folosi holtzsuruburi. Niciodată.
La noi fiecare se pricepe la Constructii, fotbal și multe altele. Se vede asta din nivelul țării.

Exista si HS speciale pentru constructii din lemn nu sunt casante ca cele normale insa, intr-adevar costa cel putin dublu la pret.La un moment dat aveam ceva comenzi pentru framing in Austria si cererea era clara: montaj cu HS 6x90 de la Heko sau Alsafix, dublate de cuie cu inclestare chimica.

@initiator, poti folosi pentru prinderea structurii ce vrei fie HS speciale pentru constructii din lemn de la Heko, Asafix sau ce folosesc, eu de la Spax si mai sunt cativa producatori, fie cuie spiralate sau ideal cu inclestare chimica.
Ca si scule de montare in cazul hs se recomanda masina de infiletat cu impact adica asa ceva: https://www.olx.ro/o...html#d4d5028649
In cazul cuielor pistol de cuie cu aer comprimat, sunt mai ieftine, personal recomand Paslode. Gasesti pe olx profesionale la preturi decente, pistolul ar fi modelul asta: https://www.olx.ro/o...html#f094e0f417 bate cuie cu grosime intre 2,8-3,4 mm si lungime in functie de tipul pistolului, este suficient daca are plaja intre 50-90,100 mm pentru ca ai nevoie de cuie de 90mm ptr montare framing si de 70 mm pentru montaj OSB. Ideal ar fi un compresor cu recipient de 100 l pentru a nu merge fara oprire.

Edited by danwd, 12 April 2020 - 16:18.


#33
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostEpdm, on 12 aprilie 2020 - 14:51, said:



Un cui răsucit o sa fixeze la fel de bine ca șurubul pentru lemn dar este mult mai rezistent pentru aceeași bani plătiți pe bucata. Niciun profesionist in tari unde exista tradiție pentru structuri din lemn nu va folosi holtzsuruburi. Niciodată.
La noi fiecare se pricepe la Constructii, fotbal și multe altele. Se vede asta din nivelul țării.

Bun, deci raportul calitate preț e mai bun la cuiele alea. E logic, prelucrare inferioară deci ieftine, manoperă mai rapidă.
Eliminând prețul, e mai bună sau mai rezistentă fixarea prin cuie decât prin holtzsurub ?  Am niște dubii că nu prea e așa.

#34
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Holzsuruburile uzuale din comert nu sunt bune deoarece sunt casante deci nerezistente eventualelor torsionari ale lemnului sau in caz de cutremur.
Cuiele in schimb sunt mai elastice, identice cu HS speciale pentru structuri care avand un continut mai mic de carbon nu sunt casante, in plus avand un clei pe jumatate din lungime dupa impuscare acesta cristalizeaza generand asa zisa inclestare chimica intre cui si lemn acest fapt facand imposibila smulgerea cuiului ulterior din lemn. De fapt daca de exempu daca vrei sa desprinzi 2 bucati de lemn prinse cu acest fel de cuie mai usor iese capul cuiului prin lemnul dinspre care s-a puscat cuiul acesta ramanand prins in bucata in care este prima jumatate, cea cu cleiul.
Principala cauza pentru care se foloseste intensiv metoda prinderii cu cuie este eficacitatea de cateva ori mai mare fata de insurubare, ce sa mai zic de varianta traditionala omul si ciocanul...In urma cu cativa ani am vazut, nu mai retin unde, cred ca pe YT montajul unei case framing americane la care la sarpanta munceau 2 echipe formate din 3 dulgheri traditionali englezi si o alta echipa formata din un american cu gun, ei dupa o zi de munca americanul avea un avans dublu cat au montat englezii si crede-ma erau buni ''ciocanari''. Gasesti pe YT nenumarate filme unde se arata cum se monteaza o casa framing iti dai seama de acolo randamentul la impuscarea cuielor.
Eu de exemplu la mine la casa folosesc o metoda combinata, montantii de la capatul fiecarui panou si elementele care au nevoie de o acuratete marita la pastrarea distantelor in mm folosesc initial pentru prindere 2 HS dupa care suplimentez cu cuie.

#35
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Postflorin1008, on 12 aprilie 2020 - 15:09, said:


Intrebarea este de ce? Sunt cuiele mai bune sau le prefera pentru ca lucreaza mai repede si mai usor cu ele? Nu zic ca sunt cuiele mai bune sau mai proaste dar in fiecare domeniu profesionistii nu aleg neaparat cea mai buna varianta dpdv al calitatii si rezistentei in timp. Ei aleg cea mai buna solutie tehnico-economica, in primul rand pentru ei si in al doilea rand pentru clienti.
Un cui rezista la forte de forfecare mai mari decât un șurub pentru lemn la același preț. Încearcă sa rupi un cui și încearcă sa rupi un șurub.
Încearcă sa scoți un cui cu adeziv sau un cui răsucit și încearcă sa scoți un șurub cu aceeași grosime.
O sa fii surprins.

View PostCovertTwo, on 12 aprilie 2020 - 16:27, said:



Bun, deci raportul calitate preț e mai bun la cuiele alea. E logic, prelucrare inferioară deci ieftine, manoperă mai rapidă.
Eliminând prețul, e mai bună sau mai rezistentă fixarea prin cuie decât prin holtzsurub ?  Am niște dubii că nu prea e așa.

Ai răspuns singur: raportul calitate preț este mai bun pe tru cuie de pistol. Deci la același preț plătit Primești calitate mai buna in cazul cuielor de pistol.

#36
mediatics

mediatics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2008

View Postdanwd, on 12 aprilie 2020 - 16:16, said:

Exista si HS speciale pentru constructii din lemn nu sunt casante ca cele normale insa, intr-adevar costa cel putin dublu la pret.La un moment dat aveam ceva comenzi pentru framing in Austria si cererea era clara: montaj cu HS 6x90 de la Heko sau Alsafix, dublate de cuie cu inclestare chimica.

@initiator, poti folosi pentru prinderea structurii ce vrei fie HS speciale pentru constructii din lemn de la Heko, Asafix sau ce folosesc, eu de la Spax si mai sunt cativa producatori, fie cuie spiralate sau ideal cu inclestare chimica.
Ca si scule de montare in cazul hs se recomanda masina de infiletat cu impact adica asa ceva: https://www.olx.ro/o...html#d4d5028649
In cazul cuielor pistol de cuie cu aer comprimat, sunt mai ieftine, personal recomand Paslode. Gasesti pe olx profesionale la preturi decente, pistolul ar fi modelul asta: https://www.olx.ro/o...html#f094e0f417 bate cuie cu grosime intre 2,8-3,4 mm si lungime in functie de tipul pistolului, este suficient daca are plaja intre 50-90,100 mm pentru ca ai nevoie de cuie de 90mm ptr montare framing si de 70 mm pentru montaj OSB. Ideal ar fi un compresor cu recipient de 100 l pentru a nu merge fara oprire.

Multumesc pentru marca. O sa ma uit atent si la aceasta. Acum stau pe ganduri cu unghiul 21 vs 34.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate