Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Spalatorie auto in mediu rural

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Cunosc spalatorii in zona rurala, dar nu am vazut bilanturile contabile.

#20
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Daca esti pe DN1 in zona Prahovei nu cred ca faci mare afacere. Taranii din zonele limitrofe Ploiestiului (Tatarani, Barcanesti, Pucheni, Romanesti etc),  sunt zgarciti ai dracului. Mai spre Bucuresti sunt mai OK.

#21
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Inainte sa apara spalatoriile self toata lumea era impotriva lor. De ce sa te chinui tu sa iti speli masina cand o poate face un angajat pentru tine?
Uite acum ca spalatoriile clasice au perdut foarte mult teren in favoarea celor self. Erau vazute cu ochi rai la inceput pentru ca nu erau in trend. La fel si daca intrebi pe aici daca merita un self la tara, o sa spuna lumea ca taranii nu-si spala masinile si ca nu o sa faci treaba din cauza ca nu o sa prinda popularitate in randul oamenilor de acolo. La inceput poate o sa fie neinteresant, la fel ca si multe dintre filmele la care te uiti de plictiseala. Dar e mult pana va incerca cineva, sa mai treaca putin timp si sa vezi ca si "taranasii" o sa devina foarte interesati de self. Din 9000 de locuitori nu te astepti sa-si spele Gheorghe Dacia la self, sau Mitica bicicleta. Dar mai sunt si cei cu masini mai scumpe, cei care urmeaza sa isi ia masini, cei care vin cu masinile de afara... etc. Pe aia trebuie sa te axezi.
Eu sunt de la tara si am o masina de 1300, o toroapa. Dar o data la 2 zile tot bag 10 lei in 4 fise cat sa nu mai vad praf pe ea. De gainati nu mai zic, aia se curata si mai greu. Si la tara sunt pasari multe. Teoretic ar fi 2.5 lei un jet, dar parca din toata saracia mea nu-mi vine sa nu-i dau si spuma si ceara si clatire cu apa osmozata. Asta in conditiile in care am un K7 Full Control acasa impreuna cu accesorii, sampon, polish si tot ce trebuie ca sa curat atelajul in curte. Motivele pentru care apelez la self sunt apa foarte calcaroasa si incomoditatea de a ma insira cu toate alea pe afara cand pot sa dau 10 lei si sa nu ma stresez. Rezultatul fiind acelasi, poate ceva mai bun la self pentru ca acasa n-am apa osmozata.
La self de multe ori se intampla sa stau la coada formata din persoane de la tara, in special tineri. Pai pot sa fii tu si țăran din sat uitat fara lume, cum impresionezi orășence cu masina murdara? N-ai cum, rade lumea de tine. Si la tara nu prea e asfalt, e pamant. Si pamantul ala se ridica la orice adiere de vant si se pune pe bijuteria ta de masina.  



Deci... in cazul in care ai avut rabdare sa ctesti tot, ar merita sau nu sa deschizi un self intr-o zona rurala? Posted Image

Edited by Tort, 08 April 2020 - 14:20.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostAugustus1978, on 08 aprilie 2020 - 09:57, said:

Cunosc spalatorii in zona rurala, dar nu am vazut bilanturile contabile.
si daca le-ai vedea n-ai pricepe nimic

#23
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Si eu am preferat pana acum vreo luna sa dau bani sa privesc cum curata altii masina.
Dar la spalatorii e asa o fluctuatie de personal ca nu mai stii peste o saptamana cine o spala,multi sunt incepatori,superficiali,detergentul nu e peste tot concentrat.
Baietii in general nu se obosesc sa stearga prea bine apa,trebuie sa stai cu gura pe ei,eu m-am plictisit de astia.
Cand era noua Skoda,au reusit sa-mi rupa deflectoarele de aer cald din bord,am observat dupa ce am ajuns acasa.
Si de ce sa dau peste 30 cand pot da 10 lei si o spal cum vreau,nu bag lancea in interior cum incerca o proasta sa faca.
Si urasc sa stau la coada o ora dupa care vine un prieten al patronului si intra in fata.

Edited by nino852, 08 April 2020 - 19:49.


#24
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
    Greenlife - daca voi face, cu siguranta va fi self. In primul rand pentru ca nu e nici una in zona , in al 2 rand pentru ca e mai ieftina iar la tara e o conditie importanta iar in al 3 rand nu am nevoie de bataie de cap, eu mai avand si alte activitati care imi mananca timpul. Maxim va fi o persoana care sa supravegheze, care sa indrume, sa mai adune un gunoi aruncat de "un taran", sa puna solutii, etc


   Filipxxx - daca o fac la tara, va fi de maxim 3 rampe. 2 normale si 1 de masini mai mari. Cu siguranta nu vad rostul unei investitii mai mari. Macar sa nu fac fata cu cele 3 rampe, ca refac proiectul si construiesc altele daca chiar e necesar


    Nino852 -  In adancul inimii nici eu nu m-as baga la tara. Dar deja stau cu banii de 1 an degeaba. Banii trebuie sa produca, nu sa ii tii "la saltea". Iar la oras, pur si simplu nu gasesc nimic care sa se incadreze in cerinte. Si crede-ma ca am cautat. Nu am urmarit doar anunturile de pe olx. Unde vedeam un teren favorabil, faceam rost de nr proprietarului si incercam sa il conving sa il vanda sau sa il inchirieze. Nici unul nu a vrut


    Florinbad - in comuna alaturata e o spalatorie clasica. Sunt oarecum prieten cu proprietarul. El e multumit. Cand e frumos afara are masini continuu. Cand e cat de cat, nu deschide. Nu isi permite sa cheme oamenii de acasa pentru cateva masini. Dar daca voi face, eu voi face self


    Richi_e - unde ai tu tara? Ce fel de localitate este? Locuitori multi? Putere de cumparare mare? Ce inseamna ca sunt clienti? Mersi


     Iuzera - o medie de 45 de masini pe zi ar fi ok pentru a acoperi toate cheltuielile si a ramane si cu profit. Dar cand spun medie, spun zilnic. Inclusiv zile cu ploaie, sau frig sau zapada etc. Nu am nici o informatie daca aceasta medie se poate atinge intr-o zona rurala. Asta incerc sa aflu


     Mariovrs - o sa te miri, dar de obicei cine e client de spalatorie nu prea apuca sa se faca noroiul de 3 degete pe ea. Pe cei pe care ii vezi cu masinile asa de murdare, nici nu o sa ii vezi vreodata la o spalatorie, decat daca se duc la vreo nunta :D Eventual sa mai fie si mire/socru etc :D In plus de asta, nu prea mai sunt drumuri neasfaltate in comune. Sau poate or fi , dar mai in varful muntilor


    Augustus1978 - nu cer chiar asa mult, incat sa prezinti un bilant. Ma intereseaza daca ai vazut ca ar fi clienti la diferite ore ale zilei. Nu doar duminica si de sarbatori


    Tort - sunt destui oameni de la tara care deja folosesc spalatoriile self, dar automat, nefiind nici una in zona lor, se duc in oras sa o spele. Curiozitatea mea este - daca ar fi spalatorie in zona ar folosi-o? Sau prefera tot la oras, pentru ca oricum se duc fie la munca, fie la cumparaturi, fie sa duca copilul la scoala etc In conceptia mea, sa faci o spalatorie self fara osmoza, mai bine nu o mai faci. Asta e avantajul major fata de cum ai spala masina in curte, ca nu mai necesita stearsa si nu raman pete. Tinerii de la tine din sat se duc la oras sa spele pentru ca nu e nici una in zona ta? Sau prefera tot la oras, pentru ca oricum se duc "la agatat" ? :D

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
ZIcea cineva ca prefera sa dea bani sa priveasca cum ii spala altul masina... da si eu prefer asta daca e liber si intru direct sa o spele cineva. Problema e ca la spalatorie munca nu e normata ca la fabrica, vine unul cu masina smechera si i da spalatorului 50 de lei spaga lui, lucreaza ala 2 ore la un interior exterior ca sa il aiba de client si data viitoare. Si eu o ocazional am o spalatorie unde las spaga cat doua interior exterior, las masina si vin dupa ea cand am timp si chef. Ma saluta baietii de pe trotuarul celalalt, masina iese super dar i-a omorit pe aia care stau la coada dupa mine spre norocul meu nu prea lucrez la program si fac asta in mijlocul zilei cand nu am nevoie de masina. Neseriozitatea spalatorlor si faptul ca trebuie spaga mare ca sa iti faca treaba ca la carte a adus cozile la self-service, numarul de masini a crescut mult si lumea nu mai are timp sa stea dupa baietii care isi fac spaga zilnica din 3-4 masini.

#26
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu consider 2 avantaje majore la self - 1. Daca faci doar exterior, in maxim 10 minute esti plecat. Deci timpul foarte mic de asteptare. 2 - Pretul. Cu 10 lei o faci boboc pe afara. Chiar daca peste 2 zile te trezesti cu un gainat, te duci la self, mai dai 10 lei si e iar curata. Pe cand la spalatoria clasica, 30 lei + 10 lei spaga......Pentru 40 lei si minim 1 ora, parca iti vine sa mai lasi gainatul ala cateva zile....sa se stranga mai multi :D De interior nu vorbesc pentru ca mereu am urat sa curat interiorul, atat in curte cat si la self, asa ca atunci cand e nevoie de interior apelez in continuare la spalatoriile clasice

#27
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Hristos a-nviat! Noutati ceva din partea colegilor? Ceva date noi? :D Eu sunt in tratative cu proprietarul terenului vizat, dar momentan nu se pot face prea multe, deoarece e mutat in America si momentan e in carantina. In plus de asta, cere un pret pe teren aproape mai ceva ca la oras :D Oricum ma tin de capul lui, doar sa nu vina vreun "bogatas" sa-i dea banii pe care ii cere

#28
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Vesti noi. Am cumparat terenul apropiat celui vizat. Pe cel pe care il vizam nu m-am inteles deloc cu proprietarul la bani. In ciuda insistentelor, omul e incapatanat, n-are nici nevoie de bani ba chiar a cerut mai mult decat apare in anuntul de vanzare. Asa ca am zis sa incerc la vecinul, care avea un teren liber. Nu era de vanzare, nu il cunosteam, nu stiam ce e cu el, dar pana la urma am rezolvat si l-am convins sa vanda. Pe cai legale, bineinteles Posted Image Posted Image . Urmeaza sa ma apuc de proiect si de autorizatii. Ca idee, la cca 12 km de mine, s-a deschis o spalatorie intr-un "fund" uitat de lume. Un sat de cateva sute (sute nu mii) de locuitori, si fara prea multe sate in jur. Pe romaneste spus...mai prost de atat nu se putea :D Si cu toate astea, am vazut oameni spaland, de fiecare data cand treceam (nu trec prea des prin zona ce-i drept)

#29
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Salut! Te stiu de pe clubaudi si personal (am luat niste piese de la tine) Posted Image

Unde, mai exact, o deschizi?

Daca tot angajezi pe cineva sa supravegheze activitate, poti cumpara si un aspirator cu care sa lucreze el. Chiar daca face 3-4 masini pe zi cu injectie-extractie, sunt bani buni. Daca nu, macar sa vinzi ceva produse de detailing: ceva de anvelope, o ceara lichida, un sampon, o perie de jante etc.

Succes!

#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postbarladi, on 12 august 2020 - 20:12, said:

Vesti noi. Am cumparat terenul apropiat celui vizat.

Foarte tare, mult succes!

View PostDrLexic, on 24 august 2020 - 09:59, said:

macar sa vinzi ceva produse de detailing...

Poate o multime, gen deodorante, parasolare, etc. insa angajatul va trebui sa faca "marketing" permanent, alea nu se vand singure din vitrina :)!

#31
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Prima data vreau sa deschid si sa vad cum ma organizez cu spatiul. Am o deschidere foarte mare la drum, dar o adancime destul de mica. Pentru inceput as vrea un automat de cafea si unul de sucuri (care poate fi aprovizionat si cu lavete). Si in fct de cerinte ma orientez pe parcurs la restul

Zilele astea urmeaza sa incep obtinerea de autorizatii. Pentru automatizare si structura metalica aproape ca am batut palma.

#32
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Salut.
În ce stadiu esti?

#33
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Te rog tine-ne la curent, cochetez si eu cu ideea. Eventual daca nu sunt prea indiscret, poate ne dai niste detalii financiare. Multumesc si succes!

#34
Tiany

Tiany

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2021

View Postbarladi, on 01 octombrie 2020 - 20:48, said:

Prima data vreau sa deschid si sa vad cum ma organizez cu spatiul. Am o deschidere foarte mare la drum, dar o adancime destul de mica. Pentru inceput as vrea un automat de cafea si unul de sucuri (care poate fi aprovizionat si cu lavete). Si in fct de cerinte ma orientez pe parcurs la restul

Zilele astea urmeaza sa incep obtinerea de autorizatii. Pentru automatizare si structura metalica aproape ca am batut palma.

Imi poti da cateva informatii legate de firma care tia asigurat automatizarea si structura ?

#35
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Momentan revin cu vesti proaste. Activitatea in zona respectiva e sistata. Cineva, ca sa nu folosesc cuvinte jignitoare, a cumparat fix langa mine, acel teren pe care il vizasem eu initial dar care era extrem de scump si vrea sa faca fix spalatorie self, inspirat fiind de ideea mea. Drept urmare eu am renuntat pentru ca ratiunea imi spune ca nu merita sa investesc o suma maricica intr-o zona de tara cu 2 spalatorii gard in gard. Daca era la oras, mergeam mai departe pentru ca e alt vad. Dar la tara populatia nu e atat de mare si atat de educata in privinta spalarii masinii incat sa merite efortul de a continua. Drept urmare terenul e scos la vanzare. Ma oftic foarte mult de timpul pierdut (aproape 1 an) sa gasesc terenul respectiv, dar am depasit momentul si acum sunt iar in cautare de teren, doar ca de data asta nu mai vreau compromisuri. Fie fac la oras, in inima populatiei , exact la strada principala fie nu mai fac deloc. Nu mai merg cu jumatati de masura pentru ca se pare ca nu a fost moneda castigatoare. Sper sa ne auzim cat mai curand cu vesti bune

#36
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postbarladi, on 30 ianuarie 2021 - 23:31, said:

Cineva, ca sa nu folosesc cuvinte jignitoare, a cumparat fix langa mine, acel teren pe care il vizasem eu initial dar care era extrem de scump si vrea sa faca fix spalatorie self, inspirat fiind de ideea mea.

Cunoscut al tau, caruia i-ai impartasit planurile tale :(?!  Gesu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate