Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Fundatie atelier/anexa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
osciompekus

osciompekus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.08.2009
Buna ziua,

In perioada urmatoare doresc sa incep costructia (re-constructia) unei anexe de 8 x 9m care va avea rolul de atelier personal (hobby) pe jumatate de suprafata, cealalta jumatate va fi folosita pe post de depozit/anexa. Doresc sa mentin o temperatura de peste 0 grade si pe perioada iernii de aceea voi folosi BCA de 20 cu izolatie de cel putin 5cm. Podul as dori sa fie cat mai inalt pentru a putea fi folosit, astfel voi turna o placa de 15cm  planseu si va fi izolat. Acoperisul probabil va fi din sindrila bituminoasa.

Ce ma intereseaza de fapt este fundatia pentru aceasta structura.
In urma demolarii anexei vechi am selectionat o parte din 'maruntaie'.

Cred ca as putea folosi o parte din el ca 'umplutura' la baza fundatiei, intrebarea mea fiind cati cm?
Adancimea fundatiei va fi de minum 1m.
Si ca si cum nu am destul beton aiurea prin curte acum cateva zile a trebuit sa daram podul de acces de unde am "facut rost" de 24 de traverse de tren din fier beton.

Attached Files



#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
O asemenea constructie necesita proiect si autorizare de constructie. Arhitectul iti poate spune clar ce si cum va fi daca doresti sa construiesti in regie proprie. Da, pentru fundatie se poate folosi ca umplutura tot ce ai , bineinteles sa fi inglobat in beton.
Nu iti recomand planseu din beton, ci grinzi metalice sau din lemn. Ce-i aia planseu de 15 cm ? Tu ai idee cat de gros trebuie sa fie pentru a rezista la incovoiere ?

#3
osciompekus

osciompekus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.08.2009
Nu am mentionat:
-am luat legatura cu un arhitect, atat pentru proiect cat si pentru actele necesare autorizarii;
- constructia este impartita in 3, nu am deschideri mai mari de 3.70m

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru 15 cm grosime deschiderea nu poate fi mai mare de 2 m , chiar si armat. Mai ales ca vrei sa folosesti si spatiul acela.
Se poate asa cu conditia sa existe grinzi de beton din 2 in 2 metri . Iti  va explica arhitectul. Bineinteles si stalpi de beton armat . Te rugam  sa postezi si o schita finala dupa ce obtii autorizatia. Voi urmari acest topic pana la finalizarea constructiei.

#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@pacopaco1967 ..am un proiect cu deschideri de 7x5 si planseu de 15 cm grosime...de unde le-ai scos tu cu grinzi din 2 in 2 metri?

@osciompekus se pot folosi resturile din demolari dar in anumite conditii. Nu se face umplutura din piatra ci piatra se inglobeaza in beton pe masura ce se toarna.

In literatura de specialitate termenul poarta denumirea de beton ciclopian. In normativul NE012-2-2010 (Normativ pentru producerea betonului) se precizeaza ca se pot ingloba bolovani de piatra intr-o proportie de maximi 30%. Se mai dau acolo si niste conditii pentru bolovani si anume:
  • nu trebuie sa aibe crapaturi,
  • dimensiunile sa nu depaseasca 1/6 din cea mai mica dimensiune a elementului de constructie in care sunt introdusi,
  • raportul dintre dimensiunea maxima si minima nu trebuie sa depaseasca 2.5
  • roca din care provin sa fie stabila si negeliva
  • inainte de a fi introdusi in beton trebuie sa fie curatati si spalati
Punerea in opera a betonului ciclopian:
  • se toarna un prim strat de beton de 25 cm grosime care se vibreaza. Peste acesta se toarna un al doilea strat de 15 cm grosime in care se indeasa bolovanii asezati la o distanta de cel putin 20 cm de marginea zonei care se umple cu beton. Distanta dintre bolovani trebuie sa fie cea minima introducerii vibratorului
  • straturile urmatoare se executa in acelasi mod, la ultimul strat realizandu-se o acoperire de cel putin 20 cm de beton
  • la turnarea betonului in fundatii masive, pentru asigurarea unei bune legaturi in rosturile de turnare orizontale, bolovanii se lasa iesiti in afara cu cel putin jumatate din volumul lor. Betonul se vibreaza sau se bate cu maiul intre bolovani fara a-i disloca din masa betonului
  • nu se recomanda stropirea bolovanilor cu lapte de ciment  inainte de introducerea in beton
  • nu se admite asezarea bolovanilor daca betonul a inceput sa faca priza.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate