Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Investitie la bursa + dividende

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011
Nu stiu cum poti compara Canada cu Romania, nici in vise nu exista termen de comparatie din orice punct de vedere ai incerca. Ia zi cat e o pensie speciala in Canada? Cat e sporul de pericol pentru ca muncesti la birou ca bugetar si risti sa faci bataturi la degete? Iti spun eu, 0! As putea continua cu mai multe exemple dar nu cred ca are rost :) In astia 30 de ani, astia au avut ce vinde si ce fura, in urmatorii 30 nici paduri nu vom mai avea.

#20
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020
@OP nimeni nu iti poate spune sigur care companii vor mai fi peste 10 ani, si ce dividende vor da. Desi nu e o suma suficienta pt retirement in opinia mea, poti sa ai un venit suplimentar decent din 100-150 k eur.

Dar nu m-as baza ca si peste 10 ani o sa vezi la companiile din BVB aceleasi dividende din ultimii ani (bine, in teorie si inflatia va fi mai mica).


Legat de companii, eu am, in ordine: SNG, TGN, EL, TLV, BRD, SNN, SNP, FP

#21
clubptc80

clubptc80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2016
Salut. Sunt nou în domeniu, vin și eu cu o intrebare dacă vând acțiunile unei companii în data ex dividend mai beneficiez de dividende? Mulțumesc

#22
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
M-am gândit ca ptr o perioada de vreo 20 de ani sa investesc lunar o sumă pe care nu o simt in companii românești gen Nuclearelectrica, transgaz și altele asemenea din domeniul energiei. Planul e ca investiția asta sa mă apere de inflație și să îmi aducă un ROI de 10% sa zicem peste 20 de ani. Sau mai există opțiunea sa investesc in ETF BVB tot în ritmul asta. Voi ce părere aveți?

#23
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.04.2021
Categoric, este foarte bine pentru oricine sa investeasca la bursa(eu m-am apucat acum 3 luni si m-a prins, chiar daca am zis ca nu bag mai mult de 50k am ajuns la peste 100k si  am profit daca ar fi sa vand de 8k chiar daca am facut numai prostii si am refacut mai mult de jumate din portofoliu). Educatia financiara ar trebui sa fie materie de studiu inca din scoala.

Acum depinde cat de mult vrei sa te implici, sa studiezi piata etc poti alege in ce sa investesti. Daca esti pasiv si bagi bani doar sa uiti de ei atunci recomand ETF-uri sau obligatiuni. Daca vrei sa te implici trebuie sa citesti mult pe internet.

Sumar ce iti trebuie:
1. Cont la banca (acum cred ca fiecare cam are). Daca nu mergi si fa-ti ca nu e  greu. Recomand BT sau BCR sau ING.
2. Cont la un broker, pentru piata interna cel mai clasic este TradeVille iar pentru piata externa XTB. Este usor de facut, daca ai cont de la pasul 1, poti apoi aplica online la broker pe site.
3. Sa inveti cum se foloseste propriu-zis/lansezi "ordine de cumparare/vanzare". Sa intelegi ce reprezinta "adancimea pietei", in functie de asta alegi pretul care iti convine.

Apoi vine munca continua va trebui sa stii in ce sa investesti si trebuie sa citesti mult pe internet sa afli noutatile etc. Sfaturi de "in ce sa investesti" nu prea se dau fiindca se considera riscante. Dar eu ma risc si o sa zic cateva stocuri clasice care imi plac in piata interna:
1(best). Medlife (simbol bursier "M")
2. Banca Transilvania(TLV)
3. Teraplat (TRP)
4. OMV Petrom (SNP)
Cand incepi si vrei de test poti sa le folosesti pe astea de referinta cu o investitie minima(cat sa acopere comisionul minim la broker, de ex la TradeVille ar fi 190lei minim).

Apoi investesti in ce firme iti plac tie/in ce domeniu lucrezi. Personal, chiar daca lucrez in IT, imi place domeniul energiei. De ex firmele mele preferate in care o sa investesc, chiar daca temporar nu prea au profit mare sunt:
1. Restart Energy(deocamdata are doar actiuni o sa fie listatata probabil la anul)
2. REIKO Transilvania - se ocupa su sisteme pluviale dar mai nou au intrat cu acoperisuri photovoltaice. Domeniu printre cele mai tari dupa mine la bursa. Ar putea avea o dezvoltare exploziva.
3. SIMTEL - o sa se listeze la bursa in cateva saptamani, deocamdata este doar privat.
Ar merge Nuclearelectrica si din iulie anul viitor s-ar lista si Hidroelctrica, dar pana acum firmele de stat mi s-a acrit de ele. Si Nuclearelectrica o sa stea cam inchisa pentru reparetii si acum este un reactor si la anul o sa fie inchis pentru mentenanta. Hidroelectrica este capusata rau isi baga profitul in salarii de ex salariul mediu il au de 6k si mai vor acum sa mareasca cu 20% asa din pix. Peste toate, nu mai recomand firme de stat, cel putin o vreme poate mai intra si ei la racoare intre timp.



Cat despre firmele care dau dinvidende(blue chips), astea sunt praf in ochi. Este acelasi lucru daca isi baga banii in dezvoltare si creste valoarea actiunilor, poti oricand sa vinzi cateva daca vrei bani. Este o prostie doar de aruncat praf in ochi asta cu dividendele. Ignora termenul. Ar merge jucatul cu "actiuni gratuite" de ex cum face Banca Transilvania. Investeste in "growth stocks"(actiuni care cresc) si cand vrei cash vinzi din actiuni.

#24
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Fiind subiectul dividente nu mai deschid altul si vin cu o intrebare.
Lucrezi in strainatate si platesti taxe, dar ai si un pfa in Romania dupa care platesti taxe in România, impozitarea dividentelor se face cu 5% ca in Romania eu fiind cetățean roman sau in tara in care te afli in momentul ala? Normal e 5%,nu?

#25
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 17.02.2008
Teoretic ar trebui stabilita rezidenta fiscala.
Aici :https://static.anaf....itie2021_RO.pdf gasesti informatii.
Practic cred ca daca-ti convine sa platesti taxele pe dividente in Ro si folosesti un cont de Ro in acest scop nu cred ca vei avea probleme cu fiscul in tara in care lucrezi.

#26
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 19.08.2021

 tiberiuion, on 18 iunie 2021 - 11:02, said:

Categoric, este foarte bine pentru oricine sa investeasca la bursa(eu m-am apucat acum 3 luni si m-a prins, chiar daca am zis ca nu bag mai mult de 50k am ajuns la peste 100k si  am profit daca ar fi sa vand de 8k chiar daca am facut numai prostii si am refacut mai mult de jumate din portofoliu). Educatia financiara ar trebui sa fie materie de studiu inca din scoala.

Acum depinde cat de mult vrei sa te implici, sa studiezi piata etc poti alege in ce sa investesti. Daca esti pasiv si bagi bani doar sa uiti de ei atunci recomand ETF-uri sau obligatiuni. Daca vrei sa te implici trebuie sa citesti mult pe internet.

Sumar ce iti trebuie:
1. Cont la banca (acum cred ca fiecare cam are). Daca nu mergi si fa-ti ca nu e  greu. Recomand BT sau BCR sau ING.
2. Cont la un broker, pentru piata interna cel mai clasic este TradeVille iar pentru piata externa XTB. Este usor de facut, daca ai cont de la pasul 1, poti apoi aplica online la broker pe site.
3. Sa inveti cum se foloseste propriu-zis/lansezi "ordine de cumparare/vanzare". Sa intelegi ce reprezinta "adancimea pietei", in functie de asta alegi pretul care iti convine.

Apoi vine munca continua va trebui sa stii in ce sa investesti si trebuie sa citesti mult pe internet sa afli noutatile etc. Sfaturi de "in ce sa investesti" nu prea se dau fiindca se considera riscante. Dar eu ma risc si o sa zic cateva stocuri clasice care imi plac in piata interna:
1(best). Medlife (simbol bursier "M")
2. Banca Transilvania(TLV)
3. Teraplat (TRP)
4. OMV Petrom (SNP)
Cand incepi si vrei de test poti sa le folosesti pe astea de referinta cu o investitie minima(cat sa acopere comisionul minim la broker, de ex la TradeVille ar fi 190lei minim).

Apoi investesti in ce firme iti plac tie/in ce domeniu lucrezi. Personal, chiar daca lucrez in IT, imi place domeniul energiei. De ex firmele mele preferate in care o sa investesc, chiar daca temporar nu prea au profit mare sunt:
1. Restart Energy(deocamdata are doar actiuni o sa fie listatata probabil la anul)
2. REIKO Transilvania - se ocupa su sisteme pluviale dar mai nou au intrat cu acoperisuri photovoltaice. Domeniu printre cele mai tari dupa mine la bursa. Ar putea avea o dezvoltare exploziva.
3. SIMTEL - o sa se listeze la bursa in cateva saptamani, deocamdata este doar privat.
Ar merge Nuclearelectrica si din iulie anul viitor s-ar lista si Hidroelctrica, dar pana acum firmele de stat mi s-a acrit de ele. Si Nuclearelectrica o sa stea cam inchisa pentru reparetii si acum este un reactor si la anul o sa fie inchis pentru mentenanta. Hidroelectrica este capusata rau isi baga profitul in salarii de ex salariul mediu il au de 6k si mai vor acum sa mareasca cu 20% asa din pix. Peste toate, nu mai recomand firme de stat, cel putin o vreme poate mai intra si ei la racoare intre timp.



Cat despre firmele care dau dinvidende(blue chips), astea sunt praf in ochi. Este acelasi lucru daca isi baga banii in dezvoltare si creste valoarea actiunilor, poti oricand sa vinzi cateva daca vrei bani. Este o prostie doar de aruncat praf in ochi asta cu dividendele. Ignora termenul. Ar merge jucatul cu "actiuni gratuite" de ex cum face Banca Transilvania. Investeste in "growth stocks"(actiuni care cresc) si cand vrei cash vinzi din actiuni.


Felicitări pentru faptul că ai reușit să economisești (100k lei sau euro).

8% se pot pierde imediat. Cred că ai intrat târziu, când prețurile erau deja sus.

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,024
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi prieteni, am si eu o intrebare. Datorita taxelor si impozitelor foarte atractive din Romania, atat la actiuni cat si la obligatiuni de stat, as dori sa imi deschid un cont la banca sau la un broker de acolo. Problema este ca eu sunt rezident in Austria, nu am locatia in Romania. In urma cu cativa ani banciile din Romania nu doreau sa imi ofere un cont bancar (lucru logic), datorita acestui fapt. Acum odata cu globalizarea financiara sunt curios daca exista vreo posibilitate sa imi fac un cont in Romania si sa platesc taxele de la bursa acolo.

#28
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 07.01.2014
Doar dacă devii rezident fiscal român.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,024
  • Înscris: 13.07.2011

 daddypuff, on 25 august 2021 - 15:28, said:

Doar dacă devii rezident fiscal român.

Exista posibilitatea unei duble rezidente fiscale? Adica atat austriac cat si roman?

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 23.12.2015
Nu e posibil sa ai dubla rezidenta fiscala. In acordul dintre Romania si Canada sunt listate conditiile pentru stabilirea residentei fiscale: unde stai mai mult, unde ai locuinta, unde ai interese (carnet de sofer, membru in cluburi/organizatii, abonamente, etc). Daca nu se poate determina dupa criteriile enumerate in acord se mentioneaza ca organele financiare vor incerca sa stabileasca de comun acord unde persoana respectiva are residenta fiscala. Presupun ca acoduri similare exista intre diferite tari sitrebuie sa vezi ce cuprinde acordul dintre Romania si Austria.

#31
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am o întrebare pentru cei ce investesc in bursa pentru ca urmaresc cam cr actiuni sa cumpar si am vazut ca o actiune pepsi e 150$ iar una coca cola e ~60. De ce aceasta diferența de pret cand cele 2 companii sunt cam egale, poate cu un plus pentru coca cola?

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,024
  • Înscris: 13.07.2011
Coca este specializata pe bauturi, PepsiCo are o gama larga de produse food & beverage, lucru care o face mai putin dependenta de horeca. Pe langa asta pretul unei actiuni nu spune absolut nimic despre calitatea unei actiuni. In ultimii 10 ani de zile PepsiCo a fost cu 30% mai puternica decat CocaCola.

Iti recomand sa te documentezi mai mult inainte sa te apuci sa cumperi.

Si o recomandare din partea mea, achizitioneaza-le pe amandoua.

#33
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020

 hustyus, on 15 septembrie 2021 - 14:06, said:

Am o întrebare pentru cei ce investesc in bursa pentru ca urmaresc cam cr actiuni sa cumpar si am vazut ca o actiune pepsi e 150$ iar una coca cola e ~60. De ce aceasta diferența de pret cand cele 2 companii sunt cam egale, poate cu un plus pentru coca cola?

Pretul actiunii e irelevant, ce spui tu mai degraba se reflecta in market cap. Ca idee, Apple e cea mai mare companie din lume, si are pretul pe la 150$. E plin de companii cu actiuni mult mai mari de 150$.

Am un clip in care explic "greseala" asta comuna, vezi exact acolo detaliat in primul minut: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AZVIx8fZ-eo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pumbacu90, 15 September 2021 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate