Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Se emit rețete online?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
7 £ pe fiecare linie din reteta? Pe lângă prețul medicamentului?
In Ro primesc medicamentul compensat. Nu plătesc nika la farmacie. Însă de ce tre sa merg lunar la medic sa iau rețeta? De ce la astea "cost-volum" trebuie mers lunar? Daca ar fi și la 3 luni ar fi ok.
Nu se schimba deloc medicația. E constanta un an.

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 02 aprilie 2020 - 14:09, said:

Cam inapoiata metoda asta amintita de tine...
Aici in Fi reteta electronica ajunge intr-o baza nationala de retete de unde poate fi ''vazuta'' si apoi manipulata/ onorata de catre orice farmacie din tara, indiferent de localitatea unde e emisa si fara sa mai ceara nicio actiune suplimentara din partea medicului sau pacientului.
Reteta ajunge sigur si in Ro intr-o baza de date nationala. La farmacie scaneaza codul si aia e. Sau nu e asa? desi n-ar fi exclus sa stocheze datele despre medicamente in  codurile alea de bare..

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 10 aprilie 2020 - 15:24, said:

....
Ce zic eu e altceva, te duci și iei medicamentul de unde ai tu chef, inclusiv de la o farmacie din celălalt capăt al țării.
Sau ești în delegație nu știu unde, ai nevoie de medicamentul respectiv, soliciți asta online, de pe mobil, automatizat, și ești anunțat de un sms când poți merge la farmacie (la care ți-e în drum, nu conteaza).

#22
dontcare121

dontcare121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2020
Buna! Daca am primit reteta prin email, trebuie sa o tiparesc sau pot sa ii trimit farmacistei un email cu reteta? Multumesc!

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Ești fericit daca o ai pe mail. Nu a trebuit semnata digital cu cardul la medic?

#24
dontcare121

dontcare121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2020

View Postdorin_2k, on 23 aprilie 2020 - 09:05, said:

Ești fericit daca o ai pe mail. Nu a trebuit semnata digital cu cardul la medic?

View Postdorin_2k, on 23 aprilie 2020 - 09:05, said:

Ești fericit daca o ai pe mail. Nu a trebuit semnata digital cu cardul la medic?

Pai pe reteta apar semnatura si parafa.... ma gandesc ca e ok.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Azi: victorie.
Am trimis un SMS la medic și am solicitat rețeta pe 3 luni și am zis la ce farmacie merg. Peste câteva ore am primi SMS că totul e gata.
Am mers la farmacie și am dat cardul, am platit cu telefonul NFC și am primit o sacoșă cu pastile.
;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate