Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se emit rețete online?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
De 2 zile s-a publicat în Monitorul Oficial posibilitatea de a se face consultații și a se emite rețete online. Nu de o saptamana-doua cum am văzut la TV.
Întrebare: a reușit careva să primească rețetă online, fara sa meargă cu cardul la medic?
Eu ieri a trebuit sa merg personal sa duc cardul și să iau rețeta.
De cine depinde să funcționeze online?
Nu au primit medicii procedura pt rețete online?



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Medicul lui soacră-mea a trimis rețeta din aia cum trebuie cu chenare cu cod de bare de fapt QRcode pe mail, fără deplasare.

Ieri în farmacie mai era o tanti cu una din aia la fel printată, o primise pe mail.

Din ce am înțeles eu tu parlare cu medicul on ză fone, medicul face rețeta pe numele tău pe contul tău cum ar veni, tu te duci cu cardul la farmacie și ăia te găsesc acolo cu rețeta.

Dar asta e vrăjeală electorală SIUI ăsta de-abea merge, dacă e picat serverul mai stai o tură.
Așa că e mai practic să îl rogi să trimită rețeta pe mail și tu o printezi undeva.

Nu mă întreba unde.

Edited by waterman, 02 April 2020 - 13:56.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Așa că e mai practic să îl rogi să trimită rețeta pe mail și tu o printezi undeva.
Ar mai fi solutia sa trimita pe mail direct la farmacie - in vest asa se practica.
Ceri mailul de la farmacia de unde cumperi si-l dai doctorului.

#4
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Exact asa am patit si eu astazi.
Daca tot scoate reta la imprimanta si medicul pune stampila si semneaza nu inteleg de ce le este greu sa-l scaneze si salvat in calculator sa trimita ca atasament in e-mail.
Ori sant prosti si nepriceputi ori nu vor.
Am stat pe strada juma de ora pina a binevoit sa iasa asistenta dupa ce am anuntat prin telefon ca am ajuns la ora programata.
Tot au reclamat medicii de familie in stanga in dreapta si au cerut aprobare pentru online,acuma dupa ce sa aprobat tot acolo am ajuns de unde am  plecat.Asta e.
Ca la noi la nimeni.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 02 aprilie 2020 - 14:01, said:

Ar mai fi solutia sa trimita pe mail direct la farmacie - in vest asa se practica.
Ceri mailul de la farmacia de unde cumperi si-l dai doctorului.
Cam inapoiata metoda asta amintita de tine...
Aici in Fi reteta electronica ajunge intr-o baza nationala de retete de unde poate fi ''vazuta'' si apoi manipulata/ onorata de catre orice farmacie din tara, indiferent de localitatea unde e emisa si fara sa mai ceara nicio actiune suplimentara din partea medicului sau pacientului.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai că în 50 de ani ajunge și la noi sănătatea asta pe online.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Aici in Fi reteta electronica ajunge intr-o baza nationala de retete
Sci-fi...
Teoretic ceva de genul asta trebuai sa fie sistemul cardului de sanatate la noi, plus ca pe el trebuiau introduse date medicale - boli, tratamente, analize...
In final e doar un mod de autentificare similar CI, dar electronic. De-asta va dispare si cardul de la anul - o sa fie inlocuit de CI-ul cu cip.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 02 aprilie 2020 - 14:13, said:

De-asta va dispare si cardul de la anul - o sa fie inlocuit de CI-ul cu cip.
Si aici sunt carduri, insa nu se folosesc, sunt emise doar pt eventualitatea in care reteaua sistemulului de sanatate ar deveni nefunctionala (catastrofe, razboi etc).
CI nu are mai nimeni, pt ca nu e obligatoriu, permisul de conducere e folosit cam peste tot. Identificarea persoanelor se face in baza CNP-ului si a numarului de telefon (in unele cazuri prin identificare bancara)

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Sper că în 28 zile sa rezolve, să nu fiu nevoit sa merg iar și să aștept în drum reteta.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trebuia să o iei pe 2-3 luni de zile.

Sau să-l rogi pe următoarea s-o dea pe mail.

#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Soacra-mea 3 cazuri diferite de zilele trecute:
- ala de familie a lasat reteta la receptia policlinicii > a facut-o fara card dar nu a vrut sa o timita pe email > idiot
- ala de la neuro nici nu a vrut sa auda. Sa mearga neaparat cu cardul ca medicamentul e periculos si el nu risca. > idiot
- ala de la cardio ne-a trimis-o pe whatsapp > multe multumiri.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am trecut si eu prin asta. Scrisoarea medicala de la medicul de specialitate trebuia sa ajunga la medicul de familie care sa elbereze reteta.
Procedeul il stiu si-l practic de cativa ani. De cand cu nebunia, (si asa mergea greu conectarea la casa de asigurari) nu am mai reusit sa gasesc programare la med de familie, ne-am conversat telefonic.
Saptamana trecuta, dupa ce s-a vorbit de eliberarea retetelor fara card m-a sunat, mi-a cerut sa scanez/fotografiez scrisoarea medicala, a 2-a zi mi-a trimis reteta prin email. Am pus-o pe tableta si m-am dus la farmacie, sa o prezint. Farmacista mi-a cerut sa o trimit prin email pe adresa farmaciei. Am trimis-o, a printat-o, mi-a eliberat medicamentul.
Am uitat sa precizez ca alta data imi dadea pe 3 luni, acum a zis ca ne mai auzim peste o luna (mesaj whatsapp). Am intrebat de ce, ca eu sper sa mai traiesc 3 luni. Nu mi-a raspuns.
Cred ca med de familie se tem de sistemul greoi si inexact, le e teama sa nu plateasca ei retetele compensate, a mea asa este.
Le dau dreptate.

Edited by altuser09, 02 April 2020 - 15:05.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Seteh, on 02 aprilie 2020 - 14:56, said:

- ala de la neuro nici nu a vrut sa auda. Sa mearga neaparat cu cardul ca medicamentul e periculos si el nu risca. > idiot
Dacă e din aia cu rețetă specială, parcă verde, și substanțele sunt din ălea care se țin în dulapul special ;) NU E IDIOT e precaut.

#14
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Ma bag si eu in seama, mers pt reteta soacra-mii la medicul de familie, cerut obligatoriu CI si card desi exista ordinul clar publicat in MO ca nu mai trebuie, iar de trimis pe mail nici nu se pune in discutie, asta e de SciFi si nu in ultimul rand buluceala de la usa cabinetului. Concluzia? Scapa cine poate...

Edited by mulder_372000, 02 April 2020 - 15:07.


#15
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
nu

#16
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

 dorin_2k, on 02 aprilie 2020 - 14:34, said:

Sper că în 28 zile sa rezolve, să nu fiu nevoit sa merg iar și să aștept în drum reteta.
Sa ceri pentru 3 luni. Se elibereaza ptr. o luna, doua sau trei. Eu iau reteta ptr mama odata la 3 luni.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Pt ce am nevoie eu, doar la 30 zile se dau.
Ceva cu denumire ciudată: cost-volum. Nus de ce e aceasta denumire

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Karhu, on 02 aprilie 2020 - 14:09, said:


Cam inapoiata metoda asta amintita de tine...
Aici in Fi reteta electronica ajunge intr-o baza nationala de retete de unde poate fi ''vazuta'' si apoi manipulata/ onorata de catre orice farmacie din tara, indiferent de localitatea unde e emisa si fara sa mai ceara nicio actiune suplimentara din partea medicului sau pacientului.

    In UK inca se elibereaza prescriptii fizice pentru medicamente. Desigur o varianta tiparita la imprimanta.
Nu s-a evoluat pana la card de sanatate si prescriptii online.
Desigur prescriptiile se pot verifica in sistem online.
Reteta se cumpara de la farmacie si costa 7 lire pentru fiecare medicament/linie din reteta indiferent de calitate sau cantitate.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate