Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

NAS Synology Drive - viteza buna in LAN si de cativa KB in www - conexiune RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012
Salut,

Caut o rezolvare pentru a functiona, decent, serviciile de cloud de la Synology si atunci cand sunt in www.
Discut aici despre aplicatia desktop Synology Drive Client 2.0.1-11061, rulata pe Windows 10.
NAS-ul este legat la RDS, abonament pe firma.

Atunci cand sunt in LAN (utilizez wifi), fisierele sunt sincronizate instant.
Atunci cand sunt in www, indiferent de provider (testat Digi-Mobil, Orange-Mobil, Telekom-LAN) sincronizarea fisierelor, prin Drive Client, este de cativa KB/s, neconstant.

Am incercat a ma conecta la NAS prin web-browser iar fisierele descarcate au o viteza decenta.
Doar aplicatia desktop Drive Client are o viteza de melc.
Drive Client se conecteaza, numai ca conexiunea este de dial-up.

Am rulat Security Advisor de pe NAS, raportul este ok.
Synology spune ca este de la retea.
RDS spune ca nu e de la ei "Porturile 5000 (HTTP), 5001 ,(HTTPS), 6690 (TCP) nu sunt blocate".

Multi lucram de acasa in aceasta perioada si, in cazul meu, lucrez cu colegii prin cloud, utilizand infrastructura Synology de la work.

Ce solutii pot aplica?

Multumesc

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ce router ai? dar syno?
in lan pachetele sunt layer2 intre clienti si syno (deci wirespeed*) dar in wan router-ul conteaza.

ps
ce servicii ruleaza pe nas-ul ala??

LE
* daca nu aveti vlan-uri routate prin gateway.

PS
For better syncing performance, it is recommended that you enable port forwarding on TCP port 6690 for your router and Synology NAS.
daca ai cum, da enable la upnp pe router si testeaza.

Edited by ogo, 02 April 2020 - 12:22.


#3
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Te conectezi cu Quick Connect sau adresa IP? Eu nu folosesc Drive Client, folosesc DS apps care merg relativ greoi prin Quick Connect si mai nou CX Data Explorer prin SMB - net superior.

Am vazut ca ai conexiune Dial-up, banuiesc ca nu-i vorba de IP static, poate dinamic daca nu privat ca la  mobile.

Edited by Buxelm, 02 April 2020 - 12:47.


#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
De curiozitate conexiunea via internet e directa intre client si NAS sau trece printr-un serviciu de cloud Synology (ma gandesc ca poate si Synology in sine poate avea probleme de capacitate in perioada asta din cauza traficului evident mai mare ca de obicei) ; de asemenea cum arata indicatorii NAS-ului din Resource Manager (la fel poate capacitatile voastre locale sunt suprasolicitate de incarcarea superioara)

#5
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Eu folosesc synology drive si merg bine.
Se vede diferente intre wifi si lan dar e ok

#6
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

 ogo, on 02 aprilie 2020 - 12:30, said:

ce router ai? dar syno?
in lan pachetele sunt layer2 intre clienti si syno (deci wirespeed*) dar in wan router-ul conteaza.

ps
ce servicii ruleaza pe nas-ul ala??

LE
* daca nu aveti vlan-uri routate prin gateway.

PS
For better syncing performance, it is recommended that you enable port forwarding on TCP port 6690 for your router and Synology NAS.
daca ai cum, da enable la upnp pe router si testeaza.

Router intern D-Link DIR-842.
Router/gpon Digi: FiberHome AN5506-02-F
Synology DS218 2Gb RAM
Servicii: doar cloud / Drive

"LE
* daca nu aveti vlan-uri routate prin gateway."
Informatie necunoscuta mie. Nu am setat niciun vlan pe router. Mai este routerul de la digi, cu setarile lor.

Pe router am setat un virtual server, pt un anumit dispozitiv. Pe acelasi dispozitiv este setat DMZ.

Porturile 5000, 5001, 6690 sunt deschise.

UPnP este enabled.


Toate setarile erau deja facute pe router.

Multumesc

#7
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 Ak-33, on 02 aprilie 2020 - 12:41, said:

Eu folosesc synology drive si merg bine.
Se vede diferente intre wifi si lan dar e ok

Banuiesc ca te referi la utilizarea in retea, initiatorul are probleme de viteza cand se conecteaza din exteriorul retelei, www.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
probabil n-are legatura - dar te conectezi printr-un vpn sau direct peste internet? daca conexiunea este directa, poti incerca sa faci un vpn, sa vezi cum merge asa (il poti face direct pe synology, are un serviciu de vpn care mie imi merge excelent, dar nu folosesc drive client).

#9
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

 Buxelm, on 02 aprilie 2020 - 12:38, said:

Te conectezi cu Quick Connect sau adresa IP? Eu nu folosesc Drive Client, folosesc DS apps care merg relativ greoi prin Quick Connect si mai nou CX Data Explorer prin SMB - net superior.

Am vazut ca ai conexiune Dial-up, banuiesc ca nu-i vorba de IP static, poate dinamic daca nu privat ca la  mobile.

Ma conectez cu QuickConnectID.
Daca exista alta modalitate de a ma conecta, prin Drive Client, in afara de QuickConnectID, te rog spune-mi.

Am conexiune prin fibra. Numai Drive Client in www merge "ca pe DialUp" :)

 me_iauras, on 02 aprilie 2020 - 12:41, said:

De curiozitate conexiunea via internet e directa intre client si NAS sau trece printr-un serviciu de cloud Synology (ma gandesc ca poate si Synology in sine poate avea probleme de capacitate in perioada asta din cauza traficului evident mai mare ca de obicei) ; de asemenea cum arata indicatorii NAS-ului din Resource Manager (la fel poate capacitatile voastre locale sunt suprasolicitate de incarcarea superioara)

Conexiune directa: NAS -> Router intern -> Gpon Digi -> www -> Conexiune mobile prin thetering sau Gpon Telekom -> Laptop conectat prin wifi.
Resource manager arata un grad de solicitare sub 5%.

 Ak-33, on 02 aprilie 2020 - 12:41, said:

Eu folosesc synology drive si merg bine.
Se vede diferente intre wifi si lan dar e ok

Te rog spune-mi mai multe.
NAS-ul este conectat tot prin RDS?

 born2lose, on 02 aprilie 2020 - 12:55, said:

probabil n-are legatura - dar te conectezi printr-un vpn sau direct peste internet? daca conexiunea este directa, poti incerca sa faci un vpn, sa vezi cum merge asa (il poti face direct pe synology, are un serviciu de vpn care mie imi merge excelent, dar nu folosesc drive client).

Direct prin www, nu prin VPN.
Setarea unui VPN presupune alte potentiale probleme si explicatii.
Ar trebui sa mearga direct.

#10
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Ai posibilitatea sa vezi ce IP ai? Daca e privat (NAT) nu cred sa reusesti, chiar daca in capatul celalalt e un IP4 static. De-asta au facut chestia cu QC pentru conectare simpla fara dureri indiferent de natura IPului.
Incearca, aici ai procedura:

https://www.synology...logydriveclient

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ONT-ul de la RDS e in bridge mode??
Cine e gateway in reteaua ta pentru conexiunea pppoe de la RDS?

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 lamaipomul, on 02 aprilie 2020 - 13:12, said:

Direct prin www, nu prin VPN.
Setarea unui VPN presupune alte potentiale probleme si explicatii.
Ar trebui sa mearga direct.

ai dreptate, iti inteleg logica, synology drive oricum cripteaza fisierele. chestia este ca intr-o situatie de-asta neclara, nimeni n-o sa spuna ca e de la ei, toti or sa dea vina pe altcineva. experienta m-a invatat sa incerc toate variantele posibile...     :)

#13
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

 Buxelm, on 02 aprilie 2020 - 13:14, said:

Ai posibilitatea sa vezi ce IP ai? Daca e privat (NAT) nu cred sa reusesti, chiar daca in capatul celalalt e un IP4 static. De-asta au facut chestia cu QC pentru conectare simpla fara dureri indiferent de natura IPului.
Incearca, aici ai procedura:

https://www.synology...logydriveclient

Din account pot afla IP-ul curent, numai ca abonamentul basic este fara ip fix iar la noi a birou, saptamanal pica curentul.
Cand ajung acasa voi incerca conexiunea prin IP, sa elimin si aspectul conectarii prin QuickConnecID.

Multumesc

 lamaipomul, on 02 aprilie 2020 - 12:49, said:

Router intern D-Link DIR-842.
Router/gpon Digi: FiberHome AN5506-02-F
Synology DS218 2Gb RAM
Servicii: doar cloud / Drive

"LE
* daca nu aveti vlan-uri routate prin gateway."
Informatie necunoscuta mie. Nu am setat niciun vlan pe router. Mai este routerul de la digi, cu setarile lor.

Pe router am setat un virtual server, pt un anumit dispozitiv. Pe acelasi dispozitiv este setat DMZ.

Porturile 5000, 5001, 6690 sunt deschise.

UPnP este enabled.


Toate setarile erau deja facute pe router.

Multumesc

Acum am activat UPnP si pe ONT-ul Digi.

Ajung acasa si revin cu un update, daca sunt schimbari.

#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
deci tu faci double nat... :(
suna la rds sa-ti puna ont-ul in bridge si faci conexiunea pe router-ul tau personal.
problema e de aici nu de la syno.

#15
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Daca ai conexiune RDS probabil ai IP dinamic si atunci pentru a te bucura de line www directa trebuie sa activezi Dynamic DNS.
Cred ca linkul asta o sa-ti fie util. Dupa cum vezi in tabel la QC viteza e scazuta. Iti recomand noip.com unde poti face cont gratuit dar trebe sa-l confirmi fiecare 30 de zile. Din ce vad, la Digi poti activa gratuit Dynamic DNS, banuiesc ca se activeaza la cerere.

https://www.synology...onnect_and_DDNS

 ogo, on 02 aprilie 2020 - 13:35, said:


problema e de aici nu de la syno.

Prin QuickConnect problema e de la Synology. Chiar e si recunoscuta, trebe DDNS, care la Digi se activeaza gratuit. Tot e norocos ca ceilalti provideri nu ofera asa ceva.

Edited by Buxelm, 02 April 2020 - 13:41.


#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
buxelm, pe viitor, cand imi dai quote mie, da la tot mesajul si mai ales nu scoate din context ceea ce sustin.

atata timp cat el face double nat (ca altfel nu avea cum sa activeze upnp pe ont-ul de la digi si pe router-ul celalalt) iar pe gateway-ul pe care face sesiunea pppoe nu e niciun port forward/upnp e logic sa-i mearga prost spre deloc.
quickconnect nu e atat de lent a.i. sa aiba un throughput de cativa KB/s.
quickconnect a  hostat in Amazon AWS

#17
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Am considerat ca prima parte a mesaului tau nu e relevant pentru QuickConnect care e indicat pentru cazul descris de tine, cat si pentru cei care nu vor ceva complicat.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Cei care sunteți multumiti de modul in care va functioneaza solutia Synology, ce viteze de transfer aveti over internet? la mine variaza in jur de 1-2MB

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate