Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

NAS Synology Drive - viteza buna in LAN si de cativa KB in www - conexiune RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012
Revin la voi pentru ca dupa ce conexiunea cu id.go.ro a mers pana acum, mai exact pana vineri pe la ora 15 (din istoricul Drive), astazi descopar ca Drive Client (windows) afiseaza permanent Connecting.

In Drive Client am testat conexiunea cu QuickConnectID si este ok, se conecteaza, dar, normal, viteza este de ~100 KBps.
Cand vreau sa revin la conexiune cu server address id.go.ro, afiseaza acum "Connection failed. Please check network settings and try again."

Nicio modificare facuta in retea.

Care ar putea fi cauza, remedierea, solutia?
Multumesc

#92
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1. Ati umblat la ddns-ul rds-ului?
2. Ce IP ai pe interfata WAN? Posibil sa ai “noroc†de CGN.

Ca sa verifici cgn:
Din rds, de pe un windows/nix:
nslookup nume.go.ro
ce ip ai? Incepe cu 100. ?

Edited by ogo, 18 May 2020 - 11:17.


#93
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
M-as hazarda sa cred ca s-a resetat conexiunea PPPoE si ai primit alt IP dar DNS resolver-ul sau PC-ul folosesc inca inregistrarea veche din cache care e rezolvata catre IP-ul vechi.
Incearca intai un ipconfig /flushdns in consola/shel-ul Windows si vezi daca se modifica IP-ul corespondent hostname-ului .go.ro
De asemenea verifica ce IP este rezolvat ; daca IP-ul de WAN e de forma 100.x.y.z atunci ai ginionul sa fi fost trecut pe CGN, caz in care doar clientii care au internet de la RDS vor putea folosi hostname-ul pt a se conecta ; asta se poate rezolva (de obicei ) sunand la RDS la suport explicandu-le ca nu mai poti accesa sistemul de supraveghere video (cel putin din experienta proprie cam asta a fost explicatia pentru care au fost intrstruiti cei de la L1 suport sa o inteleaga ca serviciu perturbat de CGN) si ca ii rogi sa te scoata din segmentul de clienti care primesc astfel de IP-uri .

#94
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postogo, on 18 mai 2020 - 11:17, said:

1. Ati umblat la ddns-ul rds-ului?
2. Ce IP ai pe interfata WAN? Posibil sa ai “noroc” de CGN.

Ca sa verifici cgn:
Din rds, de pe un windows/nix:
nslookup nume.go.ro
ce ip ai? Incepe cu 100. ?

1. Neumplat la ddns-ul rds-ului.
2. afiseaza asta
Server:  UnKnown
Address:  2a02:2f0c:xxxx:x::x
*** UnKnown can't find "id".go.ro: Non-existent domain

Am incercat sa ma conectez si din acelasi LAN cu NAS-ul, acelasi mesaj "Connection failed. Please check network settings and try again."

View Postme_iauras, on 18 mai 2020 - 11:18, said:

M-as hazarda sa cred ca s-a resetat conexiunea PPPoE si ai primit alt IP dar DNS resolver-ul sau PC-ul folosesc inca inregistrarea veche din cache care e rezolvata catre IP-ul vechi.
Incearca intai un ipconfig /flushdns in consola/shel-ul Windows si vezi daca se modifica IP-ul corespondent hostname-ului .go.ro
De asemenea verifica ce IP este rezolvat ; daca IP-ul de WAN e de forma 100.x.y.z atunci ai ginionul sa fi fost trecut pe CGN, caz in care doar clientii care au internet de la RDS vor putea folosi hostname-ul pt a se conecta ; asta se poate rezolva (de obicei ) sunand la RDS la suport explicandu-le ca nu mai poti accesa sistemul de supraveghere video (cel putin din experienta proprie cam asta a fost explicatia pentru care au fost intrstruiti cei de la L1 suport sa o inteleaga ca serviciu perturbat de CGN) si ca ii rogi sa te scoata din segmentul de clienti care primesc astfel de IP-uri .

Am verificat, am acelasi ip.
IP-ul meu este 82.77.xxx.xxx

#95
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
intra aici:
https://mxtoolbox.com/DNSLookup.aspx
introduce numele complet la domain name (i.e. numeletau.go.ro) si hit DNS Lookup.

ce adresa de ip iti rezolva?

#96
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postogo, on 18 mai 2020 - 12:24, said:

intra aici:
https://mxtoolbox.com/DNSLookup.aspx
introduce numele complet la domain name (i.e. numeletau.go.ro) si hit DNS Lookup.

ce adresa de ip iti rezolva?
Test DNS Record Published
Result DNS Record not found


Am dat mail pe support la rds, la telefon supportul nu avea acces pentru a verifica daca am ip CNG. Pare ca DDNS-ul este nefunctional.
Cu ocazia asta am aflat ca am ip fix.

#97
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
esti PJ? Daca esti PJ ai fix.

#98
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Din cate stiu nu e obligatoriu IP fix la PJ ; exista si abonamente absolut identice ca si caracteristici cu ab. PF FL 300/500/1000 ( sau eu asa stiu ) . Posibil intr-adevar ca P.J.-urile sa nu fie incluse in pool-ul CGN pt. ca nu de putine ori IP-ul meu a inceput sa fie recunoscut ca fiind RDS Business (in conditiile in care am fost scos la cerere din clientii pasibili de CGN acum vreun an jumatate si probabil ocazional primesc IP-uri din subnet-urile rezervate Business in mod normal)
In schimb daca aveti IP fix si aveti si site/domeniu pt. firma puteti publica o inregistrare in DNS Server-ul care va tine zona (inregistrarile domeniului) cu un hostname gen <storage.domeniul_vostru.ro> care sa faca point catre IP-ul fix . Nu ati mai depinde in acest caz de DDNS-ul oferit de RDS si e mai "profi" asa .
Ca un workaround temporar daca intr-adevar aveti IP fix poti face un document "How to" pe care sa il trimti colegilor in care sa le explici cum sa isi puna o inregistrare manual in fisierul hosts al PC-urilor personale (atentie editorul cu care e deschis fisierul hosts pt. editare , notepad/wordpad/word/etc. , trebuie deschis cu drepturi administrative pt. a putea modifica un fisier sistem). Acel fisier e primul loc (al doilea de fapt daca nu gaseste inregistrarea in DNS cache) unde un calculator incearca sa gaseasca o corespondenta intre un hostname si un IP ; abia dupa incearca sa intrebe un server DNS .

#99
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postogo, on 18 mai 2020 - 12:24, said:

intra aici:
https://mxtoolbox.com/DNSLookup.aspx
introduce numele complet la domain name (i.e. numeletau.go.ro) si hit DNS Lookup.

ce adresa de ip iti rezolva?

Pe scurt, ont-ul era blocat, desi netul functiona.
Dupa un restart alt ONT-ului, https://mxtoolbox.com/DNSLookup.aspx afiseaza ip-ul din wan, vizibil si cu orice site showmyip, ip 82.77.xxx.xxx RCS & RDS SA (AS8708)

La birou, unde practic am NAS-ul in lan, a fost nevoie de o conexiune din afara lan, pt. a seta din nou in Drive Client serverul id.go.ro (am creat de pe smartphone un wifi, retea mobila Orange).
Ma astept ca si acasa sa functioneze acum.

Multumesc pentru reply-urile foarte rapide :)

P.S. Da, sunt PJ cu optiune suplimentara IP fix

View Postme_iauras, on 18 mai 2020 - 13:44, said:

In schimb daca aveti IP fix si aveti si site/domeniu pt. firma puteti publica o inregistrare in DNS Server-ul care va tine zona (inregistrarile domeniului) cu un hostname gen <storage.domeniul_vostru.ro> care sa faca point catre IP-ul fix . Nu ati mai depinde in acest caz de DDNS-ul oferit de RDS si e mai "profi" asa .

Daca vreti, putem vorbi la per tu.
Puteti detalia, reformula?

Am ip fix.
Am un site gazduit de o terta firma unde am acces in cPanel.

#100
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Daca in cPanel-ul oferit de firma respectiva de hosting ai acces si la configurarea hostname-urilor aferente domeniului tau / subdomeniilor atunci poti face tu modificarea ; daca nu va trebui sa ii rogi pe cei care admistreaza server-ul DNS care va anunta domeniul vostru in internet ( DNS server-ul/server-ele autoritative/administrativecare sunt trecute in pagina de administrare a domeniului la RoTLD ).Server-ul DNS autoritativ pt. domeniu poate fi aflat cu o alta unealta de la mxtoolbox unde completezi <soa:domeniul-tau.tld> ; la campul Primary DNS va fi afisat server-ul DNS care anunta zona .
Indiferent cine admistreaza aceste inregistrari DNS in mod normal ar trebui sa aveti acum cel putin o inregistrare tip A forward ( corespondenta domeniul_vostru.ro/com etc >  IP) ; daca aveti si server local mail atunci obligatoriu veti mai avea si inregistrari mx (mail exchanger) si una pointer (reverse DNS ,,, transforma IP-ul in hostname versus o inregistrare normala A care transforma hostname in IP) si posibil inregistrari spf/txt ca sa nu intrati pe blocklist-uri/spamlist-uri pt configurare incompleta ; pe langa inregistrarea A existenta mai trebuie doar adaugata inca una A de tipul <hostname_ales_pt_NAS.domeniu.tld> care sa faca point catre IP-ul vostru fix .
In cazul in care alegeti inregistrare duala de hostname (nu e obligatoriu sa renuntati la .go.ro ) va trebui emis un certificat nou , tot gratuit tot de la Let's Encrypt ,  care sa aiba ambele hostname-uri valide (CName e hostname-ul principal si Alias-urile sunt cele secundare .. pot fi cate vrei ) pt. a evita avertizari de certificat invalid . De asemenea probabil va trebui reconfigurat conectorul la Drive cu noul hostname (sau adaugat altul daca pot fi conectori multipli, sau otpiune de hostname-uri multiple ) cum ai facut cand ai trecut prima data la hostname  .go.ro ; aici nu prea stiu exact care sunt optiunile pt. ca nu am Synology .

Edited by me_iauras, 18 May 2020 - 14:32.


#101
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postme_iauras, on 18 mai 2020 - 14:31, said:

Daca in cPanel-ul oferit de firma respectiva de hosting ai acces si la configurarea hostname-urilor aferente domeniului tau / subdomeniilor atunci poti face tu modificarea ; daca nu va trebui sa ii rogi pe cei care admistreaza server-ul DNS care va anunta domeniul vostru in internet ( DNS server-ul/server-ele autoritative/administrativecare sunt trecute in pagina de administrare a domeniului la RoTLD ).Server-ul DNS autoritativ pt. domeniu poate fi aflat cu o alta unealta de la mxtoolbox unde completezi <soa:domeniul-tau.tld> ; la campul Primary DNS va fi afisat server-ul DNS care anunta zona .
Indiferent cine admistreaza aceste inregistrari DNS in mod normal ar trebui sa aveti acum cel putin o inregistrare tip A forward ( corespondenta domeniul_vostru.ro/com etc >  IP) ; daca aveti si server local mail atunci obligatoriu veti mai avea si inregistrari mx (mail exchanger) si una pointer (reverse DNS ,,, transforma IP-ul in hostname versus o inregistrare normala A care transforma hostname in IP) si posibil inregistrari spf/txt ca sa nu intrati pe blocklist-uri/spamlist-uri pt configurare incompleta ; pe langa inregistrarea A existenta mai trebuie doar adaugata inca una A de tipul <hostname_ales_pt_NAS.domeniu.tld> care sa faca point catre IP-ul vostru fix .
In cazul in care alegeti inregistrare duala de hostname (nu e obligatoriu sa renuntati la .go.ro ) va trebui emis un certificat nou , tot gratuit tot de la Let's Encrypt ,  care sa aiba ambele hostname-uri valide (CName e hostname-ul principal si Alias-urile sunt cele secundare .. pot fi cate vrei ) pt. a evita avertizari de certificat invalid . De asemenea probabil va trebui reconfigurat conectorul la Drive cu noul hostname (sau adaugat altul daca pot fi conectori multipli, sau otpiune de hostname-uri multiple ) cum ai facut cand ai trecut prima data la hostname  .go.ro ; aici nu prea stiu exact care sunt optiunile pt. ca nu am Synology .
Oho, o multime de lucruri noi pentru mine Posted Image
In acest moment aleg cea mai simpla varianta, varianta pe care o poate intelege si altcineva din firma.
Raman cu ddns de la rds/digi acum si, din discutiile anterioare, cred ca voi recurge la no-ip daca mutam NAS-ul in alt loc.

Multumesc pentru explicatii.

O zi excelenta Posted Image Posted Image

#102
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
OK ... posibil sa nu fi fost eu destul de concis/explicit pt. ca nu e vorba de concepte foarte complicate .
De ex. tu ai un domeniu "firma_mea.ro" al carui hosting il administrezi via interfata cPanel ; din aceasta interfata poti defini subdomenii de genul "subdomeniu.firma_mea.ro" care sa  directioneze vizitatorul catre un alt site decat cel principal "https://firma_mea.ro" . Daca da .. poate poti pune un screenshot cu interfata de adminstrare sa ne putem da seama de ce optiuni ai disponibile ( ideal ar fi daca ai avea una din optiunile  acestea  > Subdomain editor dar mai ales Simple Zone Editor  sau Advanced Zone Editor ) . Daca ai in special optiunea Simple Zone editor atunci urmaresti ghidul cum se adauga o inregistrare tip A si pui un hostname in campul Name ( de ex. "synology.firma_mea.ro" ) si in campul IP address completezi cu IP-ul vostru fix . Done . In functie de TTL-ul inregistrarilor voastre DNS (cat timp pot fi considerate "proaspete" de catre un client si utilizate de acesta din cache fara sa mai intrebe din nou server-ul DNS) aceasta inregistrare va deveni utilizabila (poti face ping/nslookup si va fi rezolvata in IP-ul fix de la firma) .
Cu subdomeniu e un pic mai alambicat deoarece poti face doar un redirect (de ex. synology.firma_mea.ro>hostname.go.ro) in sensul ca poti transforma un hostname in alt hostname .

Daca in schimb nu ai acele optiuni atunci tot e simplu . Dai un mail firmei de hosting in care le ceri sa adauge o intrare A ( synology.firma_mea.ro > IP Fix ) in inregistrarile zonei voastre . La fel ca si in primul caz in mom in care se face refresh-ul zonei in functie de TTL va fi utilizabil pt. a configura clientii sa utilizeze noul hostname in locul celui vechi de tipul hostname.go.ro .

In ceea ce priveste certificatul pt. hostname-uri multiple este la fel de simplu ; ti-am atasat cum arata in cazul QNAP insa si la Synology ar trebui sa fie ceva similar . Teoretic poti avea mult mai multe alternative name-uri daca ai avea nevoie dar nu e cazul . In felul asta certificatul ar fi valid pt. ambele hostname-uri (sa zicem ca actualii clienti ii lasi pe hostname.go.ro insa pe cei noi ii vei migra pe synology.firma_mea.ro si ambele tipuri de clienti vor avea certificat valid din partea NAS-ului)

Attached Files



#103
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postme_iauras, on 19 mai 2020 - 10:49, said:

OK ... posibil sa nu fi fost eu destul de concis/explicit pt. ca nu e vorba de concepte foarte complicate .
De ex. tu ai un domeniu "firma_mea.ro" al carui hosting il administrezi via interfata cPanel ; din aceasta interfata poti defini subdomenii de genul "subdomeniu.firma_mea.ro" care sa  directioneze vizitatorul catre un alt site decat cel principal "https://firma_mea.ro" . Daca da .. poate poti pune un screenshot cu interfata de adminstrare sa ne putem da seama de ce optiuni ai disponibile ( ideal ar fi daca ai avea una din optiunile  acestea  > Subdomain editor dar mai ales Simple Zone Editor  sau Advanced Zone Editor ) . Daca ai in special optiunea Simple Zone editor atunci urmaresti ghidul cum se adauga o inregistrare tip A si pui un hostname in campul Name ( de ex. "synology.firma_mea.ro" ) si in campul IP address completezi cu IP-ul vostru fix . Done . In functie de TTL-ul inregistrarilor voastre DNS (cat timp pot fi considerate "proaspete" de catre un client si utilizate de acesta din cache fara sa mai intrebe din nou server-ul DNS) aceasta inregistrare va deveni utilizabila (poti face ping/nslookup si va fi rezolvata in IP-ul fix de la firma) .
Cu subdomeniu e un pic mai alambicat deoarece poti face doar un redirect (de ex. synology.firma_mea.ro>hostname.go.ro) in sensul ca poti transforma un hostname in alt hostname .

Daca in schimb nu ai acele optiuni atunci tot e simplu . Dai un mail firmei de hosting in care le ceri sa adauge o intrare A ( synology.firma_mea.ro > IP Fix ) in inregistrarile zonei voastre . La fel ca si in primul caz in mom in care se face refresh-ul zonei in functie de TTL va fi utilizabil pt. a configura clientii sa utilizeze noul hostname in locul celui vechi de tipul hostname.go.ro .

In ceea ce priveste certificatul pt. hostname-uri multiple este la fel de simplu ; ti-am atasat cum arata in cazul QNAP insa si la Synology ar trebui sa fie ceva similar . Teoretic poti avea mult mai multe alternative name-uri daca ai avea nevoie dar nu e cazul . In felul asta certificatul ar fi valid pt. ambele hostname-uri (sa zicem ca actualii clienti ii lasi pe hostname.go.ro insa pe cei noi ii vei migra pe synology.firma_mea.ro si ambele tipuri de clienti vor avea certificat valid din partea NAS-ului)

Am testat varianta propusa de tine me_iauras, si este ok.
In cPanel am avut Zone Editor de unde am facut pasul recomandat de tine apoi testat si totul ok.

Referitor la certificatul pentru hostname-uri multiple, vreau sa inteleg de ce, in ce conditii ar fi nevoie de un astfel de certificat, deoarece modificarile au fost facute doar in Drive Client (Windows) par pe NAS niciuna.

Edited by lamaipomul, 20 May 2020 - 08:33.


#104
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
In mod normal daca ai configurat un client ( Drive Client ) sa foloseasca noul hostname ar fi trebuit sa primesti o notificare/alerta de securitate ca certificatul nu se potriveste cu hostname-ul folosit deoarece in mom asta certificatul vostru e eliberat sa valideze conexiuni doar catre hostname-ul de forma .go.ro .
Asta nu inseamna ca nu poti stabili conexiunea securizata (se poate confirmand ca e ok) dar certificatul multi-hostname elimina acest pas suplimentar ; de asemenea daca folosesti accesul via interfata web din internet folosind hostname-ul de tipul synology.firma_mea.ro in viitor s-ar putea sa nu mai poti accepta riscul si sa treci mai departe . Se insista din partea producatorilor de browser-e din ce in ce mai mult pe https everything si pe punerea de piedici gen avertizari  ( momentan inca nu blocarea ) in a conexiunilor nesecurizate sau incorect securizate .

#105
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postme_iauras, on 20 mai 2020 - 09:30, said:

In mod normal daca ai configurat un client ( Drive Client ) sa foloseasca noul hostname ar fi trebuit sa primesti o notificare/alerta de securitate ca certificatul nu se potriveste cu hostname-ul folosit deoarece in mom asta certificatul vostru e eliberat sa valideze conexiuni doar catre hostname-ul de forma .go.ro .
Asta nu inseamna ca nu poti stabili conexiunea securizata (se poate confirmand ca e ok) dar certificatul multi-hostname elimina acest pas suplimentar ; de asemenea daca folosesti accesul via interfata web din internet folosind hostname-ul de tipul synology.firma_mea.ro in viitor s-ar putea sa nu mai poti accepta riscul si sa treci mai departe . Se insista din partea producatorilor de browser-e din ce in ce mai mult pe https everything si pe punerea de piedici gen avertizari  ( momentan inca nu blocarea ) in a conexiunilor nesecurizate sau incorect securizate .

Cu aceasta ocazie constat ca nu am setat un certificat Let's Encrypt pentru id.go.ro :)
Drive Client, desi este bifata conexiune ssl, nu afiseaza "certificat ssl invalid".
Testat si din browser id.go.ro si intr-adevar mentioneaza conexiune nesigura, cu optiunea de a trece peste, apoi sunt dus la id.go.ro:5001 unde gases pagina de logare in DSM.
A. Poate fi dedus oare ca aceasta conexiune facuta cu Drive Client (windows) este nesecurizata?

Testat din browser si synology.firma_mea.ro iar dupa ce trec pasul de conexiune nesigura, sunt dus la synology.firma_mea.ro:5001 unde afiseaza mesajul "ERR_CONNECTION_CLOSED"
B. Care este cauza si cum poate fi remediat? Oare necesita o setare suplimentara in cPanel?

C. Este clar, este nevoie sa setez certificat Let's Encrypt si pentru ig.go.ro si pentru synology.firma_mea.ro :). Cand voi face asta (am nevoie de acces la DSM) voi vedea ce setari am pentru a seta "certificatul pt. hostname-uri multiple"

Numai bine

#106
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Aproape sigur conexiunea e securizata dart cu un certificat self-signed de NAS sau unul emis de Certification Authority-ul al Synology ( eu as pune pariu pe varianta a 2-a ca si la QNAP daca configurez conexiunea via serviciul de cloud oferit de QNAP certificatul existent Let's Encrypt e inlocuit de unul emis de CA-ul QNAP ) caz in care probabil clientul lor nativ ( Drive Client ) il considera valid indiferent daca coincide cu hostname-ul folosit sau nu .
Legat de eroarea de a te conecta via browser e cam ciudat ce ti se intampla ( odata ce ai ajuns la adresa corecta DNS-ul din cPanel si-a facut datoria si nu mai are treaba  ) ; posibil sa fie dependent de browser adica in sensul ca odata adugata exceptia de securitate pt un certificat acea exceptie sa fie valida doar pt. adresa originala ( la nivel teoretic nu ar trebui sa fie asa insa ai putea incerca de pe un alt browser chiar alt PC/telefon sa vezi daca poti vizita DSM-ul in browser via synology.firma_mea.ro fara sa fi vizitat anterior via id.go.ro ) . Daca nici asa nu merge trebuie investigate mesajele de eroare pe care  le primesti in afara de "ERR_CONNECTION_CLOSED" (de obicei sunt mai explicite in legatura cu sursa problemei , de ex. missmatch de protocol sau protocol se decuritate prea vechi/nesigur cum sunt SSL3/TLS 1)

#107
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View Postme_iauras, on 20 mai 2020 - 13:28, said:

Aproape sigur conexiunea e securizata dart cu un certificat self-signed de NAS sau unul emis de Certification Authority-ul al Synology ( eu as pune pariu pe varianta a 2-a ca si la QNAP daca configurez conexiunea via serviciul de cloud oferit de QNAP certificatul existent Let's Encrypt e inlocuit de unul emis de CA-ul QNAP ) caz in care probabil clientul lor nativ ( Drive Client ) il considera valid indiferent daca coincide cu hostname-ul folosit sau nu .
Legat de eroarea de a te conecta via browser e cam ciudat ce ti se intampla ( odata ce ai ajuns la adresa corecta DNS-ul din cPanel si-a facut datoria si nu mai are treaba  ) ; posibil sa fie dependent de browser adica in sensul ca odata adugata exceptia de securitate pt un certificat acea exceptie sa fie valida doar pt. adresa originala ( la nivel teoretic nu ar trebui sa fie asa insa ai putea incerca de pe un alt browser chiar alt PC/telefon sa vezi daca poti vizita DSM-ul in browser via synology.firma_mea.ro fara sa fi vizitat anterior via id.go.ro ) . Daca nici asa nu merge trebuie investigate mesajele de eroare pe care  le primesti in afara de "ERR_CONNECTION_CLOSED" (de obicei sunt mai explicite in legatura cu sursa problemei , de ex. missmatch de protocol sau protocol se decuritate prea vechi/nesigur cum sunt SSL3/TLS 1)

Am verificat, pe browsere Windows 10, neaccesibil, DAR, pe Android poate fi accesat.

Sunt aproape sigur ca situatia este de la gazduitor pentru ca, doar pentru siteul meu, www.firma_mea.ro, afiseaza aceeasi eroare cand acceses cPanel, redirectionare pe port 2083. Pot accesa cPanel doar prin link dedicat.
A fost o lunga discutie pentru a remedia cauza si se pare ca in anumite zone ale tarii oamenii pot accesa www.firma_mea.ro/cpanel dar noi, din cateva zone din orasul nostru, nu putem accesa acelasi link, indiferent de retea, sistem de operare.
Pentru moment, caz inchis cu acest subiect, pentru ca tipul de la hosting nu poate reproduce situatia pentru a gasi o cauza. La el merge, ca si la altii din tara cum spuneam.

Multumesc pentru ajutorul oferit pana acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate