Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Am cumparat un teren

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Liviusud10

Liviusud10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.01.2020
In acte spune ca am 2533 mp dar masurati au iesit 1900..pot da in judecata vecinii sa obtin restul de mp..sau practic nu am ce face.. proprietarul a spus ca nu s compliat si pot face eu asta.https://ibb.co/JdGSPd0

#2
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
pai daca ai acte pe pamant normal ca e al tau

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai tu stii ce ai cumparat acolo
Terenul are cadastru si intabulare ?

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Liviusud10, on 31 martie 2020 - 14:02, said:

In acte spune ca am 2533 mp dar masurati au iesit 1900..pot da in judecata vecinii sa obtin restul de mp..sau practic nu am ce face.. proprietarul a spus ca nu s compliat si pot face eu asta.https://ibb.co/JdGSPd0

    Afli mai intai unde e terenul. 500mp nu se pot ascunde sub presh.

#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 cspot, on 31 martie 2020 - 15:59, said:

Afli mai intai unde e terenul. 500mp nu se pot ascunde sub presh.
* 633..ca nici aia 133 nu fug nicaieri

#6
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

 Liviusud10, on 31 martie 2020 - 14:02, said:

In acte spune ca am 2533 mp dar masurati au iesit 1900..pot da in judecata vecinii sa obtin restul de mp..sau practic nu am ce face.. proprietarul a spus ca nu s compliat si pot face eu asta.https://ibb.co/JdGSPd0

Sau poate i-a dat el si a pierdut.

In concluzie, ai cumparat 1900 mp.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Liviusud10, on 31 martie 2020 - 14:02, said:

In acte spune ca am 2533 mp dar masurati au iesit 1900..pot da in judecata vecinii sa obtin restul de mp..sau practic nu am ce face.. proprietarul a spus ca nu s compliat si pot face eu asta.https://ibb.co/JdGSPd0
poti sa-i dai in judecata, dar daca sunt intabulati nu prea ai ce face
te uiti pe https://geoportal.an...bile/Harta.html
si vezi
daca este tot galben in jurul tau nu prea mai ai ce face, uiti ca ai cumparat 2533 mp. NU stiu cum este cu impozitul, cred ca trebuie sa refaci cadastul si intabulare, faci rectificare, nu stiu. Sa raspunda cineva care se pricepe!

Edited by alexpet, 31 March 2020 - 16:42.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cere-i vanzatorului metrul cu care a masurat el. Poate atunci sa iasa si diferenta.
Cat de complicata forma poate avea un teren ca sa nu-l poti masura cu pasul, asa aproximativ? 633 de metri sunt o proprietate in sine, nu ca or mutat vecinii mejdia cu jumate de metru cand au facut gardul. In extrasul  topo ce zice?

Edited by myshyk, 31 March 2020 - 16:42.


#9
Liviusud10

Liviusud10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.01.2020
https://ibb.co/rdwKgJY

Eu am fost multumit vizual si asa pozitionat tot..si stiam ca 1900 mp sunt dar pe acte scrie altceva si d asta zic daca am sanse sa fac ceva,sa revendic..pt ca cel care are restul de pamant a facut si mare tam tam ca el voia sa cumpere si m.a sabotat..6 luni a durat pana am reusit sa iau terenul si chisr as vrea sa i dau peste nas..ca acum e agitat si sigur nu are acte pe teren..locul era pustiu de 15 ani ..se certau 3 familii pe el si d aia a ramas asa mult timp

 alexpet, on 31 martie 2020 - 16:38, said:


daca este tot galben in jurul tau nu prea mai ai ce face, uiti ca ai cumparat 2533 mp. NU stiu cum este cu impozitul, cred ca trebuie sa refaci cadastul si intabulare, faci rectificare, nu stiu. Sa raspunda cineva care se pricepe!

https://ibb.co/dmfKQZD

mostenitori au fost ..dar legal vr sa vad daxa vecinul are ceva la mana ..si daca eu pot sa revendic ceva..eu sunt multumit cu ce am dar totusi nu ar fi rau si cv in plus daca e si legal si de drept..




Mesaj moderator: Pe forum nu se pun date personale

Edited by Dany_Darke, 31 March 2020 - 18:19.


#10
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
La tara se mai intampla. Fura vecinu', fura si alt vecin, iar trotuarul se lateste, dar nimeni nu remasoara proprietatile.

Are aprox 2500 mp, sa zicem 50x50.
Daca toti trei vecinii (V,N,E) au furat cate 5 m liniari, autorul ajunge cu 40x45.
Daca in sud are strada si primaria a "impins" limita proprietatii, iar zboara 5 m liniari. Si ajungem la 40x40, adica aprox. 1600 mp.

Intrebarea cea mai importanta e cine ti-a vandut? Primaria, o baba/mostenitorul sau un proprietar care s-a ingrijit de teren.
Daca ti-a fost vandut de primarie, ti-au vandut la metrajul din inventarul din 1991. La fel si la babe/mostenitori.

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Adica ai cumparat fara sa fii curios sa pui si tu ruleta? Pffffff...

#12
Liviusud10

Liviusud10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.01.2020

 Olteanul_sfios, on 31 martie 2020 - 21:33, said:

Adica ai cumparat fara sa fii curios sa pui si tu ruleta? Pffffff...
Ba da, am masurat mi sa spus 1900mp..dar in acte v am.zis apare si aia 600 in plus..ce sa masurat doar din gard..ei nu aveam.de unde sa stiu cat ce si cum..si suma a fost una ok pt zona si mp..dar trezindu.ma cu mp aia in acte d.aia zic

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Doar în instanță,  prin proces de garnituri.
Durează câțiva ani, ai nevoie de topometrist care sa faca ridicări topo și acte, sa "urmărească " terenul conform CF-ului lui.
Dacă ai acte emise (si) de OCPI , ești beton.
(Doar ca , în cadrul acelui prodes/procedeu de punere în posesie, a fost un tămbălău și o harababura încât sunt terenuri ce au 1 . 2 sau chiar mai mulți proprietari cu TP )

Oricum ar fi, felicitări.  În aceste vremuri, achiziția de terenuri/imobiliare e cea mai buna investiție.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
ufff, ce-nseamnă să nu citești !
haidi bre:
-vânzătorul îți arată acte, azi se vând numai terenuri intabulate
-mergi pe teren, măsori
-la o diferență atât de mare te sesizai din start că ceva-i putred: vreo lățime de lungime sau invers nu „bătea” cu cadastrul prezentat (și care TU zici că arată 2533 mp)
-săreai la jugulară înainte să dai banii!

acu e mai complicat:
-topografie nouă pe teren
-deschidere dosar la judecătorie că vecinii te-au jecmănit!!!
-vreo „mie de ani” de judecată
:(

PS: cheltuială încă odată cât ai dat pe teren cu firmele de cadastru și cu avocații ...

#15
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Problema ta e ca ai in acte 2500, dar in fapt doar 1900?
Simplu: donezi catre primarie cei 600 si declari la notar ca ramai cu cei 1900, evidentiati prin topo. O faci la notar si scapi de impozitul pe cei 600.

#16
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Scuze ca ma bag peste colegul nostru ;

Am intrat pe pagina ANCPI si nu figurez cu galben desi am cadastru de 10 ani .
Sunt in neregula ?

Multumesc anticipat !

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cam da......din cate situ eu

Edited by alexpet, 01 April 2020 - 17:35.


#18
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Misto e ca @initiatorul va,plati impozite la 2500mp, cati sunt in acte. Momentan poate suma nu e mare, dar in cativa ani ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate