Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Adaugare planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020
Salutare,
Casa a fost construita in urma cu 20 si ani,a fost folosit doar parterul,acum avenit timpul si pentru etaj.
Initial o latura a casei era proiectata pentru mansarda care pana la urma sa executat cu inaltime normala, dar dupa executarea planseului.

Intrebare:se poate aduga planseu de beton armat peste hol si jumatate casa scarilor ancorat de centuri si sprijinit pe zidul dintre ele?

#2
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020
Salutare,
Casa a fost construita in urma cu 20 si ani,a fost folosit doar parterul,acum avenit timpul si pentru etaj.
Initial o latura a casei era proiectata pentru mansarda care pana la urma sa executat cu inaltime normala, dar dupa executarea planseului.

Intrebare:se poate aduga planseu de beton armat peste hol si jumatate casa scarilor ancorat de centuri si sprijinit pe zidul dintre ele?

Attached Files



#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Raspuns NU.
Se cheama un expert si se face un proiect.
Eu ma mir cum vreti sa faceti suprainaltari, extinderi, balcoane, etc fara proiect si AC.
Doar cu sfaturi de pe forumuri.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu faci din bordei ...cazemanta oricat l-ai arma cu beton, cu ajutorul forumului.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postpetrufarcas, on 29 martie 2020 - 16:17, said:

Salutare,

Intrebare:se poate aduga planseu de beton armat peste hol si jumatate casa scarilor ancorat de centuri si sprijinit pe zidul dintre ele?

     Nu !
     Trebuie sa obtii autorizatie de la un inginer constructor.
     Nici dracu nu e suficient de nebun sa puna semnatura pe structura deja existenta.
    Uita-te la poze !
    Ah ! Nu ai pus poze !

#6
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Omul a intrebat daca se poate, DA se poate, iei legatura cu un inginer constructor si el va vedea la fata locului ce este, si ce este de facut, tot el te va indruma care sunt pasii de urmat.
Aici cu siguranta nu o sa primesti niste sfaturi pertinente, trebuie sa lasi profesionistii sa iti dea sfaturile de care ai nevoie.

#7
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020

View Postvalipopescu, on 29 martie 2020 - 17:31, said:

Omul a intrebat daca se poate, DA se poate, iei legatura cu un inginer constructor si el va vedea la fata locului ce este, si ce este de facut, tot el te va indruma care sunt pasii de urmat.
Aici cu siguranta nu o sa primesti niste sfaturi pertinente, trebuie sa lasi profesionistii sa iti dea sfaturile de care ai nevoie.


multumesc,ai inteles perfect;imi cer scuze pentru ca nu am dat detalii
Pot sa construiesc din beton armat sau trebuie sa merg pe o structura de grinzi de lemn incastrate in centura?
dimensiunile holului sunt 2,65*3,5 iar casa scarilor 4*2
structuta -centuri,grinzi,planseu,stalpi,...mai mult decat suficienta
problema cu ingineria e alta-trebuie sa gasesti persoana potrivita pentru problema respectiva
  cand esti in provincie nu e simplu,deja am adus pe cineva,ma asteptam la o solutie moderna adica ca atunci cand am facut casa:
la 2.65*3.5-pe lungime x bare de8 pt forfecare,y bare de..pt burtire...respectivul era inginer cunostea pe de rost fara sa te duca la consumuri excesive...
-  si ma asteptam sa imi spuna ceva de modul de incastrare a barelor nu ca si cand ar fi lucrarea de noua
altfel a pus in vedere grinzi de 14 placare superioara cu dulap 5 cm,izolatie ,finisaje

multumesc

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ce rost au niste tone de beton cand poti sa-l faci structura din lemn si osb sau structura metalica si osb? Ai 3-4 zile de munca, curat, fara mizerie.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postvalipopescu, on 29 martie 2020 - 17:31, said:

Omul a intrebat daca se poate, DA se poate, iei legatura cu un inginer constructor si el va vedea la fata locului ce este, si ce este

    Evident ca poate construi si un bloc cu zece etaje.
     Dar omu nu a respectat nici macar regulamentul forumului care precizeaza ca atunci cand deschizi un subiect nou trebuie sa precizezi un minim de detalii.
    Globu meu de cristal are virusi.

#10
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Dupa cum am mai spus, trebuie sa iei legatura cu cineva competent, care sa vada la fata locului care sunt problemele si rezolvarile,cu siguranta sunt mai multe variante constructive, noi de aici nu avem cum sa te ajutam, ia legatura cu cel putin doi constructori cu abordari diferite, apoi alegi varianta care te avantajeaza, din punct de vedere cost, rezistenta,viteza de executie,complexitatea executiei etc.

#11
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020

View Postvalipopescu, on 29 martie 2020 - 20:35, said:

Dupa cum am mai spus, trebuie sa iei legatura cu cineva competent, care sa vada la fata locului care sunt problemele si rezolvarile,cu siguranta sunt mai multe variante constructive, noi de aici nu avem cum sa te ajutam, ia legatura cu cel putin doi constructori cu abordari diferite, apoi alegi varianta care te avantajeaza, din punct de vedere cost, rezistenta,viteza de executie,complexitatea executiei etc.



multumesc

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca nu ai lasate in grinzi/centuri mustati pentru ancorare (si presusupn ca nu exista), poti sa uiti de planseu de beton.
Mod de incastrare bare=rasina epoxidica sau ciment expansiv.
Dar nu la planseu(nu ai lungime de ancorare necesara)
Cel mai elegant planseu si suprastructura de lemn.
Intamplator sunt inginer constructor si am si atestat de Diriginte de santier,

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkesarion111, on 29 martie 2020 - 19:39, said:

Ce rost au niste tone de beton cand poti sa-l faci structura din lemn si osb sau structura metalica si osb? Ai 3-4 zile de munca, curat, fara mizerie.

     Eu zic sa ne intoarcem inapoi la bordeie.
     O groapa in pamant si un acoperis de paie.
      E mai greu cu canalizarea.

#14
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020

View Postrinaldoparaipan, on 30 martie 2020 - 07:24, said:

Daca nu ai lasate in grinzi/centuri mustati pentru ancorare (si presusupn ca nu exista), poti sa uiti de planseu de beton.
Mod de incastrare bare=rasina epoxidica sau ciment expansiv.
Dar nu la planseu(nu ai lungime de ancorare necesara)
Cel mai elegant planseu si suprastructura de lemn.
Intamplator sunt inginer constructor si am si atestat de Diriginte de santier,

salut,
multumesc,in sfarsit cineva care a centrat-transat/problema corect adica,asa cum am spus am consultat pe cineva,si ma asteptam la solutia cu bare incastrate-rasina epoxidica-unde persoana probabil nu era prea incantata/ si solutia cu grinzi de lemn cu suporti de incastrare-unde am eu  oarecare neincredere,avind in vedere grosimea de 4 mm a suportului,mai groase nu am gasit

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcspot, on 30 martie 2020 - 07:42, said:

Eu zic sa ne intoarcem inapoi la bordeie.
O groapa in pamant ...
Ca sa ne obișnuim cu ... impamantarea ?

(Cum zic electricienii : mai bine izolat decât împământat .)

#16
petrufarcas

petrufarcas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2020
salut,
crede cineva ca acesti suporti ar fi functionali pentru incastrarea unor grinzi de lemn cu sectiunea 140*140,pentru un planseu circulabil,luand in calcul grosimea materialului din care sunt facuti /2,5mm ?

https://www.conector...140x210-mm.html

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate