Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pasionați de desen, grafică?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Avem forumişti/forumiste care sunt pasionaţi de desenat sau de făcut grafică (pe hârtie sau computer). Curiozitate personală.   Posted Image

Edited by djl, 23 March 2020 - 20:43.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Foarte posibil.
Vezi si aria foto - la editoare - cam aceleasi programe se folosesc si ptr unele tipuri de grafica ( Photoshop, Photo-Paint, etc

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Eu desenez de zeci de ani. Abia acum cred ca pot spune ca am inceput sa ma apropii de ceea ce vreau.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Zeci de ani... 30-40*
Eu aş fi vrut să am talent, dar nu am   :(

#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Crede-ma ca nu e vorba de talent la mine. E munca, munca si iar munca. Desenam la fel ca oricare copil cand eram mic, apoi am dat peste Pif si am vrut sa desenez ca in revista.
Am inceput sa copiez cu hartie transparenta, apoi incet-incet am ajuns la desene pe care le copiasem dar acum le refaceam din memorie, si dupa mult timp am inceput sa desenez din imaginatie.
Uite cam care e nivelul la care am ajuns...Attached File  70226367_481884119089148_4339109160384181057_n.jpg   33.98K   41 downloads
Si, da, ai inteles bine, e vorba de 30-40 de ani.

#6
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Felicitari! exercitiul isi spune cuvantul,dar pasiune fara talent nu se poate.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Da :)

www.artstation.com/ffs

Sau pe softpedia unde am tot postat. Prima postare fiind din 2013 :D

https://forum.softpe...ele-cam-design/

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdjl, on 23 martie 2020 - 21:49, said:

Zeci de ani... 30-40*
Eu aş fi vrut să am talent, dar nu am   Posted Image

sincer nu cred ca exista "talent" ...parerea mea e ca daca iti place sa faci ceva, si faci in fiecare zi de placere, o sa iti dezvolti acel "skill" . Nu cred ca s-a nascut nimeni invatat

#9
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Talentul este atunci cand mama ii da copilului de doi ani un creion si un caiet, ca sa scape de scandalul facut de acesta, si copilul ii face portretul. Mai exista si cazuri de acest gen, dar imensa majoritate a artistilor se bazeaza pe munca, nu pe talent.

#10
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Si eu cred asta. Sotia mea desena foarte frumos desi nu a facut nici o scoala in legatura cu asta. Dintre cei doi copii, doar fata desena si ea de mica foarte frumos, reproducea poneii si unicornii din desenele animate de ne uimea, cand era inca in clasele 3-4. I-am dat pe amandoi la un curs de desen organizat de o profesoara intr-o scoala din centru si in plus le cumparam revista aia de pictura cu surprize (diverse obiecte). In 2-3 ani fata a ajuns sa deseneze si sa picteze cam la fel ca sorin61, chiar si din imaginatie, insa baiatul nu a avut talent si nici nu s-a mai preocupat. Acum fata invata pentru facultate, altceva decat arta dar inca mai picteaza si deseneaza pentru placerea ei dar si ca sa se perfectioneze. Lucreaza din cand in cand si pe o tableta grafica medie, dar in special pe hartie si panza.
Deci conteaza si talentul, poate mostenit de la un parinte, dar si pasiunea.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu din păcate nu am îndemânare la lucruri ce necesită fineţe.

#12
psychedelicsss

psychedelicsss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.03.2020

View Postsorin61, on 23 martie 2020 - 22:16, said:

Crede-ma ca nu e vorba de talent la mine. E munca, munca si iar munca. Desenam la fel ca oricare copil cand eram mic, apoi am dat peste Pif si am vrut sa desenez ca in revista.
Am inceput sa copiez cu hartie transparenta, apoi incet-incet am ajuns la desene pe care le copiasem dar acum le refaceam din memorie, si dupa mult timp am inceput sa desenez din imaginatie.
Uite cam care e nivelul la care am ajuns...Attachment 70226367_481884119089148_4339109160384181057_n.jpg
Si, da, ai inteles bine, e vorba de 30-40 de ani.
Misto! :) Si pe mine ma pasioneaza desenul, am cateva creatii urcate pe deviantart. E vorba si de talent, nu numai de munca... :)

#13
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Și eu m am apucat de desen in timpul liber..
Asta este făcut de mine.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate