Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Lucrarile mele - CAM Design

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Bun,

Hai sa ma laud si eu. Incep cu un BMW Z4 M cu un body kit. Nu am mai facut textura. A ramas proiectul intr-un folder, deoarece modelul este o deviere a unui proiect in care am fost implicat si care stagneaza momentan pt ca e foarte scump.

Un alt proiect care mi-a fost si inca imi este foarte drag, este acesta. L-am facut din lipsa de ocupatie. In ceasca sunt eu si prietena Posted Image. Acela cu ceasca de cafea. Am scris si un tutorial despre el :

http://tutorial-z.co...ering-tutorial/

Tutorialul este in engleza, dar dupa cum am spus, daca e careva care vrea sa le traduca, este binevenit .

Acele 3 skateboard-uri, le-am facut pentru un tutorial, care este si pe site (in romana) . Il puteti gasi aici : http://tutorial-z.co...ard-in-3ds-max/

Interiorul a fost facut pentru o arhitecta cu care lucrez din cand in cand din Dijon (Franta)

Locomotiva cu aburi a fost facuta din lipsa de ocupatie. Am facuto folosind doar imagini/poze pe care le-am facut cand am fost in Resita (orasul natal) . Pozele le puteti gasi aici : http://tutorial-z.co...ference-images/

Attached Files


Edited by Andreysc7, 19 May 2013 - 17:48.


#2
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Nu arata rau... Felicitari ...

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Multumesc Posted Image

Aici este un exterior si o locomotiva la care lucrez acum.

Locomotiva are peste 6KK de poligoane dar lucrez la modelul low poly. O sa fac un baking la texturi dupa care o sa arate super Posted Image . Locomotiva a fost facuta dupa imagini de referinta si pana acum am in jur de 90-100 de ore de lucru (modelare high poly, modelare low poly, si 65% din unwrap)
Posted Image

Si acesta este PC-ul :   http://tutorial-z.co...-and-texturing/

Attached Files

  • Attached File  7done.jpg   121.29K   191 downloads
  • Attached File  6done.jpg   116.09K   222 downloads
  • Attached File  5.jpg   44.03K   216 downloads
  • Attached File  4.jpg   34.95K   191 downloads

Edited by Andreysc7, 19 May 2013 - 19:08.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Rugaminte: Fa un model de TGV pe care sa scrii CFR. Sa vedem macar in realitatea virtuala ceva ce n-o sa fie vreodata in romania :))

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View PostA10, on 19 mai 2013 - 19:15, said:

Rugaminte: Fa un model de TGV pe care sa scrii CFR. Sa vedem macar in realitatea virtuala ceva ce n-o sa fie vreodata in romania Posted Image)

Eu am facut locomotiva asta pentru ca am de gand sa fac un joc in cryengine si vreau modele lowpoly foarte bune si acel joc o sa fie ceva in gen GTA. Iar plansa va fi o parte din orasu natal (Resita) . Si cu ocazia asta , o sa vand si modelele.

Acuma sa revin in legatura cu TGV-ul. Nu e nimic personal , dar dureaza foarte mult (la locomitva asta pana la final o sa se adune undeva la 120 de ore) si atata timp cat nu am nevoie de el , nu il fac gratis.

Edited by Andreysc7, 19 May 2013 - 19:24.


#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Felicitari pentru lucrari, totusi nu am inteles ce lucrezi, titlul acestui topic este CAM design.Lasand acest lucru la o parte, arata bine lucrarile tale, la mai multe. Posted Image

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcatalinuptm, on 20 mai 2013 - 14:38, said:

Felicitari pentru lucrari, totusi nu am inteles ce lucrezi, titlul acestui topic este CAM design.Lasand acest lucru la o parte, arata bine lucrarile tale, la mai multe. Posted Image

Am o firma de design in Franta, de vreun an . nu e neapart doar design, ci lucrez si cu arhitecti, planuri arhitectura, perspective 3D, acu am prins un proiect pe freelancer. Deci fac cam tot ce tine de 3D. CAM sunt initialele :) Cornea Andrei Marius :)

#8
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Ma gandeam eu ca n-are nici o treaba cu CAM :)
Frumos lucrat.Sper sa ne mai arati din lucrarile proprii.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postrobotelu, on 20 mai 2013 - 21:13, said:

Ma gandeam eu ca n-are nici o treaba cu CAM Posted Image
Frumos lucrat.Sper sa ne mai arati din lucrarile proprii.

Ma cam pricep si la felul acela de design 3D, dar mai putin. O sa vin cu ceva noutati cat de curand :)

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostAndreysc7, on 20 mai 2013 - 19:59, said:


Am o firma de design in Franta, de vreun an . nu e neapart doar design, ci lucrez si cu arhitecti, planuri arhitectura, perspective 3D, acu am prins un proiect pe freelancer. Deci fac cam tot ce tine de 3D. CAM sunt initialele Posted Image Cornea Andrei Marius Posted Image

Ma gandeam ca eu ca nu are legatura cu CAM-ul, de aia intrebam. :) Si eu lucrez ca freelancer, proiecte mici in principiu, pentru ca se fac repede.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcatalinuptm, on 20 mai 2013 - 21:55, said:


Ma gandeam ca eu ca nu are legatura cu CAM-ul, de aia intrebam. Posted Image Si eu lucrez ca freelancer, proiecte mici in principiu, pentru ca se fac repede.

Eu prefer proiectele mari, ca de acolo iasa mai multi $$$ Posted Image

#12
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostAndreysc7, on 21 mai 2013 - 03:15, said:


Eu prefer proiectele mari, ca de acolo iasa mai multi $$$ Posted Image

Depinde de proiecte, in general la animatii se castiga mult mai bine decat la proiecte normale, dar si timpul de asteptare este mai mare, de aia prefer proiecte mici si multe.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcatalinuptm, on 21 mai 2013 - 23:42, said:


Depinde de proiecte, in general la animatii se castiga mult mai bine decat la proiecte normale, dar si timpul de asteptare este mai mare, de aia prefer proiecte mici si multe.

In Franta pentru un walkthrough la un interior , duratie 1 minut, iei in jur de 3000 de euro :) . Sincer imi convine sa lucrez 1 sapt jumate la modelare si o sapt la randare pentru banii astia :D

#14
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Eu am gasit cam 2-3 minute de cinemtic, nu walkthough la 3000 euro, asta include si o post procesare in AE, a animatiei.

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Gata si unwrap-ul la locomotiva. Timp : in jur de 20-25 de ore.
E impartit in 2 : main body + partile marunte. La unwrap-ul cu partile marunte (roti, piese, etc) as fi mai putut sa salvez ceva spatiu dar voiam sa fie totul uniform. Sa nu fie o textura mai pixelata si alta putin mai bune. Dimensiunea ambelor texturi vor fi 4096 x 4096
Iar pe geamuri voi pune un material probabil si interior va fi ceva "fast-made" . Nu va fi asa detaliat Posted Image
Overlapping : da dar nu chiar peste tot. Nu as vrea sa vad o textura repetitiva pe model
Pareri ?
Urmatorul pas > BAKE

Attached Files


Edited by Andreysc7, 10 June 2013 - 18:42.


#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Arata promitator, sunt curios sa vad render-ul final, felicitari.

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Cam asta e pana acum. Am obosit sa lucrez la modelul asta. Au mai ramas de ajustat culorile pe unele piese. As dori ceva pareri in legatura cu textura . Pe mine nu ma prea multumeste. Sunt doar rendere ce nu au fost trecute prin photoshop
Locomotiva are

- 23.000 poligoane
- 2 texturi (main body + Parts) : diffuse/specular/normals .
- Dimensiuni texturi 4096 x 4096

Attached Files


Edited by Andreysc7, 20 June 2013 - 21:35.


#18
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu arata rau, la texturi se mai poate lucra, sau poate ar fi bine daca ai randa cu un hdri sau sa creezi un enviroment de unde sa se reflecte ceva pe textura de pe locomotiva, cred ca de asta si par texturile un pic fade, sterse, le lipseste ceva dar per totala arata chiar bine, mai ales acele urme de rugina arata ok, ai incercat un bump pe acolo pe unde ai rugina ? Ar arata si mai realist.Presupun ca ai randat cu mental ray fara sa-i faci cine stie ce setari complicate nu? Si cu un daylight presupun.

Felicitari pentru model, arata chiar ok chiar daca mai e loc de imbinatatire.:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate