Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Panouri fotovoltaice pentru ACM/încălzire

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
2 kW is la fel in AC si DC din cauza valorii arbitrare Vrms a tensiunii alternative. Real la priza ai 1,41 x 230 Vpp (varf la varf) sau 230Vrms (valoare efectiva).

#20
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Am facut niste calcule.
Poate am gresit sau nu am luat in considerare ceva.

Casa mea are un necesar termic uzual 2.5-3.5kw (masurat). Cel calculat cu tabele la -20° ajunge pe la 12.5-13kw.
Necesarul acesta termic ar putea fi asigurat cu PDC (COP4 sau mai mare) de maxim 1kw.

S-ar putea acumula energia termica in pufer pe perioada cu soare.
Sa zicem ca avem 3 ore cu soare.
Daca dublez/triplez puterea PDC, in 3h s-ar produce 8/12kwh, 2kwh termici sau mai putin (daca e soare necesarul termic scade, ziua sunt temperaturi mai ridicate decat noaptea) x 3h fiind consumati de catre casa si ramane surplus 2/6kwh in pufer.

Nu am luat in considerare necesarul ACM (8-10kwh zilnic nu e chiar neglijabil) si desigur vorbim de un sistem de incalzire combinat (gaze?) nu doar PDC.

Nu e fezabil?
Intrebare legitima probabil: de ce sa complici treaba cand ai deja sisteme PS care produc direct caldura cu randament mare?
Raspuns probabil:
1. Aaaa... din experientele altora, sistemele astea nu au rezultatul asteptat iarna decat supra-supra dimensionate.
2. Energia electrica o poti folosi si la altceva.

Pretul energiei:
1kwh electrica = 0.67lei
1kwh gaze = 0.20lei
1kwh termic obtinut prin PDC = 0.67lei/COP mediu .... 0.17lei (COP >4)

Alta intrebare in contextul dat:
Cu ce schimba cifrele adaugarea unui sistem PV (3-5kwp) cu invertor hibrid? (poate un tarif diferentiat de noapte ar ajuta)

Probabil ca e necesar un calcul combinat de sisteme considerand si investitiile necesare.(gaze 10k lei, PDC 20k lei?)
CT gaze ar putea deveni sursa de caldura de rezerva (PDC ar putea incalzi ACM vara impreuna cu cateva PS) dar se mai justifica cei 10k lei cheltuiti?

Edited by radurus, 25 March 2020 - 11:25.


#21
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
PDC cu COP  4  au doar cele cu extractie din sol sau apa. Cel putin asa era cu 5 ani in urma cand am luat decizia sursei de caldura.

Edited by csi1, 25 March 2020 - 11:23.


#22
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

View Postcsi1, on 25 martie 2020 - 11:02, said:

2 kW is la fel in AC si DC din cauza valorii arbitrare Vrms a tensiunii alternative. Real la priza ai 1,41 x 230 Vpp (varf la varf) sau 230Vrms (valoare efectiva).

Da, asa este, am facut eu niste confuzii referitor la valoarea efectiva si maxima( deh, au trecut niste ani de la fizica din clasa a XI-a.

#23
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
""Am facut niste calcule.
Poate am gresit sau nu am luat in considerare ceva.""..


- ""1kwh termic obtinut prin PDC = 0.67lei/COP mediu .... 0.17lei (COP >4)...Aici nu este asa, in sezonul rece daca obtii COP 3 este bine, deci pretul per kW este mai mare."" valabil pentru PDC aer/apa

- ""Sa zicem ca avem 3 ore cu soare.
Daca dublez/triplez puterea PDC, in 3h s-ar produce 8/12kwh, 2kwh termici sau mai putin (daca e soare necesarul termic scade, ziua sunt temperaturi mai ridicate decat noaptea) x 3h fiind consumati de catre casa si ramane surplus 2/6kwh in pufer.""
Aici este de discutat mai mult: stii deja ca se discuta despre optimizarea temperaturii agentului termic pentru tur instalatie, cu sau fara IP, despre cu si fara GPA, plus inertia termica a locuintei.
Eu am utilizat iarna asta cind a fost cazul-folosesc PDC numai pentru temperaturi exterioare mai mari decit 0 grade Celsius - alimentarea PDC din sistemul solar. Pentru ca timpul cind este soare este limitat cit si cantitatea de energie recoltata de la soare , merg cu temperatura maxima pe tur de 42 grade Celsius si o scad in functie de energia recoltata de la soare pina la 32 grade Celsius. Temperatura interioara casa este de 24 grade Celsius. Exista o diferenta intre sa mergi citeva ore cu temperatura mare si sa mergi cit este nevoie cu temperatura tur optimizata - uzual 34 - 36 grade Celsius: variatiile interioare de temperatura sunt mai mari , intre 2,5 si 4 grade Celsius intre noapte si zi, versus 0,5-1 grad Celsius pentru acelasi interval cu temperatura apei tur optimizata.
Am uitat sa precizez ca am IP in toata casa, 164 m2 ,plus garaj 36 m2 unde temperatura nu depaseste 16-18 grade Celsius.

#24
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Marketingul spune ca au COP 5.
In realitate ar trebui sa fim multumiti cu un 3.5?

L.E
Putem face un tabel de calcul cu variante de surse de energie/caldura dimensionate si costuri de exploatare/investitie initiala, totul raportat la necesarul termic si ACM al imobilului?

Stiu ca florin se gandeste iarasi "de ce sa platesc in avans energia pe n ani daca nu e nevoie". Si eu am aceeasi parere dar asta nu a adus niciodata progres.
Perioada asta de inactivitate datorata pandemiei ne da timpul sa facem calcule/proiecte.

Edited by radurus, 25 March 2020 - 11:40.


#25
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Uitat-e pe documentatie si ai sa vezi ca COP depinde mult de temperatura exterioara si de temperatura dorita a agentului termic. Daca ai IPAT si casa bine izolata, te bucuri de un COP mai mare cu conditia ca si afara sa fie mai cald. Dar la -15 grade si agent termic la cca. 40-45 grade COP o sa scada drastic.

#26
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Cam asa arata un COP(aer-apa) cu apa incalzita la 35 grade

Attached File  Screenshot_2020-03-25 Panasonic_A2W_2019_leaflet_A4_12oldal_RUM pdf.png   41.04K   80 downloads

#27
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Pai atunci calculele trebuie facute pentru diferite sisteme PDC, mai ult sau mai putin influentate de temperatura exterioara.

Daca consideram ca PDC merge cand e soare, n-am putea preincalzi agentul cu PS?
Se pot face calcule elaborate pentru gasirea unei variante in care ar fi mai ieftin sau usor de implementat o preincalzire decat de sapat puturi de adancime pt. obtinerea unui COP mare.

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcsi1, on 25 martie 2020 - 11:22, said:

PDC cu COP  4  au doar cele cu extractie din sol sau apa. Cel putin asa era cu 5 ani in urma cand am luat decizia sursei de caldura.

De cind au aparut astea cu invertor, sint uni care se lauda si cu cop de peste 5

Attached File  COP Baxi.png   122.43K   30 downloads

Numai ca daca citesti si nota de subsol, zice ca:
(3) Temperatura aerului exterior 7 °C - 87% U.R. temperatura apei 30/35° C - EN 14511

View Postradurus, on 25 martie 2020 - 11:31, said:

Stiu ca florin se gandeste iarasi "de ce sa platesc in avans energia pe n ani daca nu e nevoie". ...
Plus / minus.
Eu ar trebui sa gindesc diferit ca altfel nu-mi mai vind PS-urile Posted Image

Eu cum am gaz, este clar ca nu ma intereseaza sa-mi pun PV-uri.
Dar ma intereseaza subiectul, pentru ca este o alternativa pentru cei ce nu au gaz si vor PS-uri, care se pare ca costa mai mult. Asa ca iau in calcul si varianta in care sa ma apuc de montat PV-uri in loc de PS-uri. Daca aflu ce si cum se face si ma duc sa-i propun patronului, din secunda urmatoare va aduce si PV-uri.

Ma intereseaza si personal, deoarece soacra se incalzeste cu lemne, iar pentru apa calda are un boiler pe lemne. In teracota din bucatarie are de multi ani un registru cu care incalzeste radiatoarele de pe hol si baii la care am cuplat in iarna lui 2018 si un boiler termoelectric. Deci acum are 2 boilere. Asa ca nu strica sa studiez varianta cu PV-uri, ca sa-i cuplez boilerul nou la PV. Se pare ca toata afacerea ar costa cam cit curentul pe 10 ani daca preturile ar ramine la fel. Teoretic nu-i mult, pentru ca face acum un efort, si dupaia 10 ani are apa calda "gratis". Insa cum are si boilerul pe lemne, treaba se complica, pentru ca ea oricum facea vara apa calda cu lemne, care se poate spune ca sint ieftine (doar pentru boiler)

Edited by florin71_skoda, 25 March 2020 - 11:57.


#29
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
""Cam asa arata un COP(aer-apa) cu apa incalzita la 35 grade""

nu contest cum arata un COP ca cel atasat, in functie de temperatura; cind ai soare timp limitat, tragi de energia potential si posibil de produs cit se poate de mult. daca in 3 ore incalzesc apa cu 32 grade Celsius in loc de 42 grade Celsius, nu am facut nimic; in plus, atunci cind merg pe fotovoltaice, nu platesc energia folosita.
referitor la COP, am reusit intre 3 si 3,6 iarna asta; poate altii se descurca mai bine....

Edited by laurentiu_florin, 25 March 2020 - 12:00.


#30
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Pentru un sistem fotovoltaic pretul este de 1.000 euro/Kw instalat, in varianta cu invertor.
1kW instalat produce in medie 1.000kWh pe an.
Productia unui sistem de 15kW instalat in 15 noiembrie 2019 arata cam asa.

Attached Files

  • Attached File  nov.png   105.54K   53 downloads
  • Attached File  dec.png   106.22K   44 downloads
  • Attached File  ian.png   107.22K   39 downloads
  • Attached File  feb.png   108.06K   31 downloads
  • Attached File  mar.png   110.45K   30 downloads


#31
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postrinaldoparaipan, on 25 martie 2020 - 09:55, said:

Solutia asta:
- 5 panouri x 270W.
- Structura de montaj pe acoperis
- Cablu fotovoltaic,
- tablou electric,
- contactor,
- controller

Ai putea sa dai mai multe detalii ?

- Ce soi de panouri ? La citi volti si la citi amperi ? Cum scoti 220Vca din 5 panouri ?
- Ce tablou electric ? Unul special, sau unul cu citeva sigurante ?
- Contactorul de ce trebuie ? La ce tensiune lucreaza bobina si ce amperaj trebuie sa suporte contactele.
- Ce controler trebuie si ce faci cu el. Poti da un exemplu ?

View Postrinaldoparaipan, on 23 martie 2020 - 17:18, said:

3.Un sistem si mai simplu, ultra low-cost, format din 4-6 panouri fotovoltaice legate direct pe boiler.Este necesara o mica automatizare cu contactor si inlocuirea termostatului original al boilerului cu acest controller:
https://www.optimusd...stat&results=40
De ce trebuie inlocuit termostatul mecanic al boilerului ?
De ce as opta pentru un termostat electronic cu alimentarea la 12 Vcc ? Unul cu alimentare la 220Vca de ce nu ar fi bun ?

#32
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

View Postflorin71_skoda, on 25 martie 2020 - 11:57, said:

Daca aflu ce si cum se face si ma duc sa-i propun patronului, din secunda urmatoare va aduce si PV-uri.

Asta ca sa imi furi business-ul?
Am facut teste vreo luna.Si fiindca tot imi reprosez singur cateodata ca dau sfaturi gratis, hai sa iti raspund la intrebari:
Ce soi de panouri ? La citi volti si la citi amperi ? Cum scoti 220Vca din 5 panouri ?
Orice panou mono- sau policristalin.De regula panourile au Vmp 30-38V si Imp 8-9,5A.Nu scot CA din panouri, ci CC.
Ce tablou electric ? Unul special, sau unul cu citeva sigurante ?
Un tablou normal PT in care bagi sigurantele de la panouri, contactorul si sursa de 12V pt controller.
- Contactorul de ce trebuie ? La ce tensiune lucreaza bobina si ce amperaj trebuie sa suporte contactele.
Bobina la 230V AC, eu am folosit un Schneider de 32A-ala il aveam in trusa de interventii.Nu recomand mai mic de 25A fiindca contactele lucreaza in DC, iar la decuplare flama e destul de puternica.
De ce trebuie inlocuit termostatul mecanic al boilerului ?
Fiindca rezistenta boilerului e alimentata direct din panouri, in DC, si asa cum am spus, flama puternica sudeaza instantaneu contactele termostatului.
De ce as opta pentru un termostat electronic cu alimentarea la 12 Vcc ? Unul cu alimentare la 220Vca de ce nu ar fi bun ?
Acela il aveam, e singurul care l-am gasit cu posibilitate de setare temp max si temp min.
Trebuie scos termostatul original si se baga in teaca rezistentei senzorul de la controller(intra la fix, diametrul e cu vreo 3mm mai mic).
Asta e boilerul pe care am facut testele.
PS In prima poza, temperatura nu e 7 grade, afisajul e multiplexat si asa a iesit in poza.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 25 March 2020 - 13:09.


#33
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
@florin
Probabil ca e vorba de diferentele dintre CC si CA.
In CC contactoarele, releele si disjunctoarele au alte specificatii.

Vezi un releu 12V, caracteristici contacte 250VAC/15A, 30VDC/6A.
Arcul electric e distrugator in CC.
S-ar putea face comanda in CC cu SSR sau tranzistor MOS dar depinde de volti si amperi.

Edited by radurus, 25 March 2020 - 13:16.


#34
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Deci eu inteleg asa:
1. Pui 5 panori in serie, la 30Vx5=150Vcc. Cu asta vei alimenta direct boilerul.
2. Ca sa nu supraincalzesti apa in boiler pui un controller, termostat, etc. care iti va decupla boilerul de la panouri, prin intermediul contactorului.
3. Daca nu ai soare pui boilerul in priza.

Nu am inteles de ce mai trebuie acel PWM Solar Controller in aceasta situatie. Sau imi scapa mie ceva?

Edited by zolak, 25 March 2020 - 13:27.


#35
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Cel mai simplu si elegant e cu contactor.La SSR sau MOS trebuie radiator, si mai e o problema.Daca se impusca SI INTRA IN SCURT, nu mai opreste nimic alimentarea boilerului si il transformi in locomotiva cu aburi (am patit-o, noroc ca boilerul era afara in curte).
Plus ca la contactor ai un contact NC, care  poate sa iti comande un alt consumator rezistiv(acu mi-a venit ideea!!) cand apa ajunge la temp max(ca sa nu pierzi energia de la panouri).Sau in invertor on grid care iti alimenteaza cosumatorii din casa.
Pentru detalii, pe PM.
Si daca credeti ca e interesant ce am discutat, un like pe pagina noastra de FB.
ecowindsolar

View Postzolak, on 25 martie 2020 - 13:26, said:

Deci eu inteleg asa:
1. Pui 5 panori in serie, la 30Vx5=150Vcc. Cu asta vei alimenta direct boilerul.
2. Ca sa nu supraincalzesti apa in boiler pui un controller, termostat, etc. care iti va decupla boilerul de la panouri, prin intermediul contactorului.
3. Daca nu ai soare pui boilerul in priza.

Nu am inteles de ce mai trebuie acel PWM Solar Controller in aceasta situatie. Sau imi scapa mie ceva?

Corect.
Controllerul era cuplat la un panou care imi incarca o baterie care la randul ei alimenta cu 12V controlerul.
Ulterior l-am desfintat si am pus o sursa 230-12V.Era in faza de experimente.
Poza needitata:

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 25 March 2020 - 13:34.


#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postrinaldoparaipan, on 25 martie 2020 - 13:04, said:

Asta ca sa imi furi business-ul?

Logic :D
Mai ales ca tu vi saptaminal prin Alba Iulia sa montezi PV-uri si in cazul asta, ramine Bucurestiul descoperit si ma duc eu acolo :D

Si nu are nimic daca panoul sta necuplat la rezistenta ? Adica sta fara nici o sarcina ?
Si nu are nimic daca bag boilerul in "priza" PV-ului cit timp PV-urile stau in soare, fara sarcina ?

La contolerele de baterii, cum este si ala de la tine din poza, am inteles ca-i importanta ordinea de legare si ca trebuie prima data legata bateria, apoi panoul, apoi consumatori (sa zicem ca becuri la 12V)
Aici nu are nimic ? Nu cumva arcul ala electric, este datorat tocmai faptului ca ti panourile fara sarcina ?
Prin 2010 am fost in delta si acolo aveau citeva panouri cuplate la un controler imens care totodata era si inverter si totodata la o gramada de baterii. Cum era foarte obosit, intra des in avarie si ca sa-l pot scoate, am trecut panourile printr-o siguranta ca sa le pot deconecta si reconecta la controler. Cind facea treaba asta, stiu ca flama siguranta foarte puternic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate