Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Taiere polistiren circular..

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
As avea nevoie de 2-3 cilindri cu diametrul in jur de 30cm din polistiren. Stiti sau aveti cumva idei cum as putea obtine la un nivel cat mai ridicat de calitate aceste produse? Da.. am vazut masina cu fir-cald dar nu vreau sa dau 300ron doar pt 2-3 bucati. Multumesc.

#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Cu un cazan metalic ( ex . cutie de masline )   , incinsa  gura  bine  cu  un  arzator .  Sau banda , fierastrau  tot   incinsa .

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Un cutit,  putin prenandez, 2 maini dibace, o sursa de caldura   ( aragazul) si un ciocan.
Tai cat poti de exact, si finisezi cu ciocanul incalzit in prealabil.
In copilarie faceam vaporase din zapada artificiala. In vremea aceea nu era decat expandat, extrudatul nu exista , dar il puteai obtine prin presare intre 2 table incalzite cu sudura oxiacetilenica

Edited by tioopedi, 20 March 2020 - 20:17.


#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Intr-adevar dar se cam topeste si strange in varianta asta.. stiu pt. ca a incercat prietenul cu o bucata de teava incalzita si pur si simplu s-a..strans.
ideea e sa fie si pe partea estetica cat mai..reusit.

Edited by cammelia08, 20 March 2020 - 20:19.


#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu stiu daca ar putea fi posibil, insa iata ce metoda am gasit eu sa tai burete gros, in conditii perfecte - un cutit electric de taiat paine, deci un electrocasnic clasic.
Poate merita incercat. Poate presat putin ca sa fie mai consistent materialul daca este expandat. Banuiesc cu unul extrudat ar merge mai usor. Sau deloc Posted Image

Edited by addumi, 20 March 2020 - 20:32.


#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Cu nichelina, la bateria masinii. Eu am taiat cu nichelina legata la un redresor de 20A. O bucata de vreo 30 cm.

Edited by ElcapoMafia, 20 March 2020 - 20:37.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cumperi cateva placi de polistiren extrudat de ala in mai multe culori nu din ala cu bile mici albe care e expandat.Improvizezi un compas cu un cutit sau scalpel de modelism la raza de 15cm.Tai placile cu compasul si dupa aia lipesti saibele una peste alta in functie de grosimea dorita.Deci materialul ala se poate taia cu cutitul si smirghelui fara sa se sfarme.De lipit cu lipici pe baza de poliuretan.

Edited by Kean, 20 March 2020 - 21:05.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Tai rondele din polistiren de 5 cm grosime și le lipești. Ce înălțime totală vrei?
Chiar daca nu-s tăiate perfect, le finisezi la final cu șmirghel.
Rondelele le tai cu un fir de nichelină alimentat cu un transformator. Reglezi tensiunea sa taie ușor.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu un ferastrau de traforaj. La banzig  Traforaj electric
https://www.olx.ro/o...html#77bf349759

#10
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Spinteci o patura electrica si scoti firul rezistiv si ii dai curent prin el de la o sursa de laptop.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un cilindru are doua dimensiuni, respectiv diametru si inaltime.
Ai precizat doar diametrul insa care este inaltimea acestuia.
O foaie de hartie taiata rotund este un cilindru, chiar daca nu-ti dai seama insa acea foaie are o grosime (inaltimea cilindrului in cazul de fata)

Edited by keta, 21 March 2020 - 01:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate