Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Alegere tensiometru

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e ca si cum ai compara sa zicem bmw-urile intre ele si ai zice ca seria 3 nu e asa buna ca seria 7. Dar daca faci comparatie cu daciile oricare bmw e bun. La fel si cu omron. pentru un utilizator casnic nu e nici o diferenta, nu ai nevoie de functii speciale. Tensiunea o vor masura toate foarte bine. Tensiunea oricum nu e fixa. Victor pare sa fie cardiolog si poate sa-ti spuna.

Edited by chilly willy, 19 March 2020 - 19:36.


#20
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Omron si microlife ,mai nou, testate de multi ani,nu s-au decalibrat.

#21
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Mai mult se decalibreaza cele mecanice, cu manometru (il mai si lovesti din când in când)

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
bine, alea mecanice is 50-60 lei nu le mai recalibreaza nimeni, iei altul. Dar nu e mare lucru in ele sa se decalibreze, doar un tub metalic plat. Daca nu lovesti foarte tare carcasa sau nu bati cuie cu ele nu se vor decalibra prea usor.

Edited by chilly willy, 19 March 2020 - 20:01.


#23
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am un Silvercloud MB23. Am avut o primă surpriză plăcută să descopăr că are mufă de alimentare pentru 6V, apoi a doua cînd l-am alimentat prin USB de la un încărcător banal de 5V și merge așa perfect de doi ani (nu i-am cumpărat baterii niciodată). Vocea în schimb e enervantă și trebuie deconectată.

Edited by silverflower, 19 March 2020 - 22:32.


#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie mare atentie la ce fel de tensiometru cumperi.
     Tensiometrele ieftine indica de cele mai multe ori valori complet eronate.
    Decat un tensiometru prost mai bine niciunul. Altfel ajungi sa dai in paranoia.


#25
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Ok, am rezolvat. Am cumpărat un Microlife BP A100 Plus de pe Ebay.
Partea proastă e că plec de la o tensiune de 200 cu 11.
Să vedem ce dracu pot să abandonez : țigările, cafeaua sau uischiu.  Doctoru mi-o dat medicamente, așa că o să spun cu părere de rău, adio  uischiului.

#26
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Așa am avut eu la crize de hiper, doar cu Nifedipin îmi scădea repede la sub 14 (are efecte secundare puternice prima dată, puls accelerat la vreo 20-30 de minute dar scade apoi, durere în creștet, plimbat la urinat des).

#27
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
silverflower ,    
iau Valsartan 160, dar la fel ca tine, am și eu puls accelerat. Deci e ceva normal, îmi pare bine că ai scris. În vremurile astea nu poți merge la spital, nu te bagă nimeni în seamă.

#28
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ia de la farmacie Propranolol, sînt de 10 și de 40mg. 10 e o doză mică, 40 e cam mare (dacă ai 90kg+ merge), liniștește pulsul. Înghiți cu multă apă (eu am prostul obicei de a înghiți pe uscat), că dacă stă în gît te ustură, dar poți să o sfărîmi repede cu dinții înainte pentru efect rapid. 10-20mg (un sfert/jumătate din 40mg) iau, dar doar cînd mi se accelerează prea tare, indiferent de motiv (medicament anti-HT, cafea prea multă, etc.). Nu lua mai mult, chiar dacă ești speriat de la puls, își face efectul repede, altfel dai în bradicardie (puls prea scăzut). Dacă nu ești sigur de ce-ți spun, întreabă un medic sau farmacist pentru confirmare.

Edited by silverflower, 21 March 2020 - 20:52.


#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postlicap, on 20 martie 2020 - 17:18, said:

Ok, am rezolvat. Am cumpărat un Microlife BP A100 Plus de pe Ebay.
Partea proastă e că plec de la o tensiune de 200 cu 11.
Să vedem ce dracu pot să abandonez : țigările, cafeaua sau uischiu.  Doctoru mi-o dat medicamente, așa că o să spun cu părere de rău, adio  uischiului.
Proasta alegere. Tariile dilata vasele, scad tensiunea. Daca mai adaugi si usturoiul la slana, cu o palinca de minim52° veci nu vei avea tensiune. Bagsama tu confunzi posirca olteneasca cu uischi...

#30
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@rumegus, care dintre alegeri e proastă ? Îs ardelean get-beget, veac nu am gustat țuică oltenească. Ar trebui să știi că e plin de cardiaci prin Ardeal , cu toată horinca pe care o beau ei. Chiar îmi place uischiul, trăiesc în occident și e mai greu să procur o țuică bună.
Nu am îndrăznit să mă gândesc să mă las de fumat, găsesc că e prea greu. Dar îmi voi lua curajul să mă gândesc la asta...

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Renuntarea la tarie. wiskey are doar 40°, palinca 50-55. Recomad cea facuta in Salaj, cred ca sunt singurii care nu-si bat joc, sunt mandri de produsul lor. Cea mai proasta, e cea din Oas, care faceau contrabanda cu mult dinainte de '89, vindeau marfa la Bucuresti, o faceau si o fac, din orice. Daca incerci sa vinzi o palinca adevarata la Bucursti, nu vei reusi, ca aia cred ca palinca buna trebuie sa te arda pe gat, nu sa simti traseul ei, la cateva secunde...

#32
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vad ca sunt singurul care a mentionat factorul psihologic. Acesta este un reminder.

#33
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostPuferiu_, on 23 martie 2020 - 19:37, said:

Vad ca sunt singurul care a mentionat factorul psihologic. Acesta este un reminder.
Nu-si ia nimeni tensiometru de dragul informarii,cand ai mai multe "suturi" de tensiune pe la 180 si peste,cum am avut eu, iti iei ca sa stii ce medicament si ce doza sa iei.
In plus, sa stii ca dupa cativa ani,se schimba medicatia,acum sunt la moda pastilele "3 in 1",gen Triplixam.
In timp,se obisnuieste organismul cu substantele active ,asa ca se schimba si dozajul,nu prea scapi de HT.
Cu inima nu te joci.

Edited by nino852, 24 March 2020 - 01:00.


#34
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Achizitionat in 2019 tensiometru de brat Baurer de la auchan si pret 154 lei.
Ieri l-am returnat si am primit banii inapoi.
Bani aruncati pe fereastra cu tensiometru.
Posibil sa arate valori corecte modelele mai scumpe.



#35
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai? ce nu facea?

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postchilly willy, on 31 decembrie 2021 - 16:20, said:

pai? ce nu facea?
Arata tensiunea 12 sau 13 si mama are hipertensiune. Trebuia sa afiseze peste 15.
A stat si in service o luna si degeaba ca tot nu l-au reparat.
E musai sa cumpar altul pt mama.
O sa caut omron ca vad ca e marca laudata.

Imi puteti recomanda un model anume?
Buget 300 lei maxim.

O sa citesc ce s-a postat si aici.

Edited by mariusixy, 10 March 2022 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate