Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Tv sat amiko neo se

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
detin un stb amiko neo se si doresc sa-l folosesc la tara pentru recpetie satelit cat si receptie dvb-t2 free
ma gandeam sa cumpar :
o antena 80 cm sau 100 +cablu aferent
lnb twin pentru 2 tv-uri
+ce o mai trebui
vreau sa receptionez in principiu mai multe pozitii orbitale cat sa am cat mai multe canale free romanesti +straine
amiko il pot face sa deschida ceva pe satelit asa cum imi deschide pe grila rcs dvb-c tot?
cam ce ar trebui sa cumpar sa am acces la cat mai multe canele romanesti ?
sau ma complic prea mult si sa ma abonez la un provider dth?
tv-ul la tara va fi folosit ocazional  vara.. Multumesc ! astept sugestii! sunt cam praf pe partea de satelit...
la locatie nu am acces la retele fibra sau catv..iar in interiorior nici semnal la telefon nu este ok...asa ca nu se pune problema de stream..

Edited by djmaxx, 19 March 2020 - 00:58.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu prea ai ce canale romanesti la free, FTA
Cum stai cu internetul in zona ?

Edited by keta, 19 March 2020 - 02:21.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
singura solutie cu bani mai putini este freesat, 99 de lei pe an.
cu bani mai multi sunt si altii.
canalele romanesti fta nu e fezabil sa te chinui sa le prinzi din cauza ca sunt pe vreo 6 sateliti. cauta pe kingofsat la avasat si te lamuresti acolo.

#4
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 djmaxx, on 19 martie 2020 - 00:57, said:

amiko il pot face sa deschida ceva pe satelit asa cum imi deschide pe grila rcs dvb-c tot?
Poate face "lumina" si pe satelit dar trebuie conexiune la internet

#5
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 Swerige, on 19 martie 2020 - 09:29, said:

Poate face "lumina" si pe satelit dar trebuie conexiune la internet


daca aveam conexiune internet nu mai foloseam solutia satelit..nu am retea de net nici internetul mobil nu e stralugit..3g foarte slab si doar afara ..in interiorul casei nimic..zero
ma gandeam sa iau o antena satelit si 2-3 lnb-uri unul pe 1grad/16grade/19 grade
ca sa vad la doua tv-uri posturi independente imi trebuie si un disec ..altceva mai trebuie?

#6
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Folosesc un sistem asemanator ...antena satelit (2 bucati) plus una terestra ...ai detalii in postarea de aici
https://forum.softpe...0#entry17984550

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Soluția mea care o folosesc când sunt probleme este așa.
Prima oara fișierul cfg din golden media îl încarc cu key
Pasul doi bag cartela de freesat.
Și așa îl las pe 16 grade și pot vedea următoarele
ProTV prima kanald national tv și tvr-uri.
Străin are bn music  yu planet duga plus .

Uite niste poze...
La fel se procedează și cu amiko. Eu am shd8160.

Attached Files



#8
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
a face lumina si fara internet se poate in anumite conditii   Posted Image   prieteni stiu de ce

un receptor (master) se conecteaza la o antena   1grad/16grade/19 grade
al doilea receptor (slave) se conecteaza la o antena pe una dintre pozitile enumerate  21e,7e,5w,7w y 12.5w de unde ia  lumina
ambele receptoare  se leaga printr-un  cablu null-modem

a alta varianta este internet mobil  cu ajutorul unui stick usb conectat la receptor
chiar daca semnalul gsm  este slab  consumul  de date este mic si acceptabil
chiar daca semnalul gsm  este slab se desface stick si se lipeste un fir de sarma pe post de antena
cu toate ca unui au aruncat la gunoi aceste receptoare din varii motive alti au recuperat/salvat las sa fie acolo  ca nu se stie niciodata

totul este sa vrei sa faci

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Tot din emu amiko importat in cfg de la golden media  merg atat 1.9E cât și 39E.

Deci ce grupa de key are emu daca le imporți in golden media și nu aii net ... Ai la ce sa te uiți. Deci emu de la amiko are multe soluții. Is curios 8260-ul ce o avea și ăla in el....

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 19 March 2020 - 13:02.


#10
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 djmaxx, on 19 martie 2020 - 11:46, said:

daca aveam conexiune internet nu mai foloseam solutia satelit..nu am retea de net nici internetul mobil nu e stralugit..3g foarte slab si doar afara ..in interiorul casei nimic..zero
ma gandeam sa iau o antena satelit si 2-3 lnb-uri unul pe 1grad/16grade/19 grade
ca sa vad la doua tv-uri posturi independente imi trebuie si un disec ..altceva mai trebuie?

Eu tot la un la amiko am cumparat un motoras tot amiko [se se gaseste la 180 lei ]
Cu ajutorul acestuia si care cu un pic de dibacie veti reusi de la 4 grade Vest pana la 60 grade Est gasiti sa receptionati peste 6 programe lista este in king of satelite sau lyngsat : free tv Romania,succes.

Lynk aici https://www.lyngsat....tv/Romania.html

Edited by csoka2002ro, 20 March 2020 - 00:50.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu cand spuneam ca posturile romanesti FTA ar trebui sa emita pe un satelit, cu ajutorul statului, mi-a sarit lumea in cap: ce ba nene.....sa se amestece statul in treburile private!

#12
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 rich1974, on 20 martie 2020 - 07:03, said:

si eu cand spuneam ca posturile romanesti FTA ar trebui sa emita pe un satelit, cu ajutorul statului, mi-a sarit lumea in cap: ce ba nene.....sa se amestece statul in treburile private!

Da ar fi foarte fain sa fie asa dar romanasii nu sunt si nu pot fi uniti nici macar in cer !
De ca sa nu fie imprastiati pe tot cerul si sa fie greu de gasit !
Nemti,Arabi sau italieni nu fac asa majoriotatea canalelor sun unite pe doi sau maxim trei sateliti !
Nici maghiarii nu sunt mai buni sau mai toleranti erau si sunt la fel de imprastiati pe diferiti sateliti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate