Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ridicare teren casa ctn

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gabriel46

Gabriel46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2019
Buna,

Terenul unde urmează sa construiesc este puțin mai jos fata de strada Paralela cu vreo 20cm, in certificatul de urbanism am cts 50cm fata de ctn. Întrebarea este pot sa adaug pământ 20cm, sa fac fundația mai adânca, elevația mai sus și prin umplutura sa am acei 50cm cts

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Schimbarea cotei de amplasare a fundatiei se face numai cu aprobarea scrisa proiectantului .

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fundatia o faci la -1, -1.30 m fata de CTN. dupa aia, poti sa faci umplutura cata vrei, poti sa ridici elevatia si la 1 m.

Edited by rich1974, 15 March 2020 - 19:17.


#4
Gabriel46

Gabriel46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2019
Idea este ca as dori sa fiu cu terenul și casa mai sus decât ce scrie in certificatul de urbanism, acuma terenul este 0, Iar eu am in certificatul de urbanism cts 50cm maxim fata de ctn, ctn cred ca este ce am acuma dar vreau mai sus

#5
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
CTS - cota terenului sistematizat. Practic ei ti-au cerut sa te ridici cu 50 cm fata de unde esti acum(CTN-cota terenului natural). Deci umplutura, ceea ce tu oricum vrei sa faci.
Diferenta intre cota 0 ( cota pardoselii parterului) si CTS o sa fie functie de dorintele tale si prevederile arhitectului. Un minim ar fi de 30 cm(2 trepte).
Cota de fundare se va stabili functie de studiul geo de catre proiectantul de structura.

#6
Gabriel46

Gabriel46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2019
Asta înseamnă ca elevația este punctul 0 ? Adică fata de cota actuala 0 pot sa am elevația +70cm din care 20cm umplu cu pământ sa respect certificatul de urbanism cts de maxim 50cm fata de ctn ?

#7
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Cota 0 este cota finala a placii cu finisajul inclus, parchet, gresie etc. Aceasta cota reiese din proiectul de constructie pe care il face arhitectul. In CU ai data si inaltimea maxima la care se poate construi, in functie de aceasta arhitectul poate inalta casa de la CTA sau CTS in cazul tau, fara a depasii acea cota.
Adancimea de fundare este data de studiul geo, de exemplu daca ai un sol bun de fundare poate fi la minim 90-100 de cm fata de CTS nu fata de CTN asa a fost si in cazul meu.

Edited by danwd, 16 March 2020 - 08:25.


#8
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ca sa fim mai siguri de ceea ce ti se cere posteaza certificatul de urbanism. Eventual stratificatia din studiul geo daca exista.
De asemenea am o banuiala ca nu ai discutat inca cu un proiectant? bine zic?

Attached Files



#9
Gabriel46

Gabriel46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2019
Din păcate CU este la arhitect, ce îmi spune el este sa facem elevația la + 20cm fata decrețeilor actual și după sa umplu cu pământ, după ulterior sunt mai sus, întrebarea este dacă nu o sa am probleme la Recepție fiind in CU CTS sa nu fie mai mare de 50cm fata de ctn

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate