Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Rasa caine pentru paza unei plantatii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da dar camerele iti permit sa chemi instant politia si sa ii urmareasca in plantatie.

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Calin1987, on 14 martie 2020 - 08:42, said:

Domnilor, am cerut un sfat pentru un câine potrivit. Nu sunt imbecil, am luat în calcul și camere. Dar ce sa fac cu ele la 4 ha? Vine omul cu un fular pe fata, taie gardul și culege afinele in voie. Prinde orbul scoate-i ochii. Câinii vreau sa ii cresc de mici, sa aibă contact doar cu mine. Eu trec aproape în fiecare zi pe acolo, am găsit dispensere de granule. Paza nu este viabila economic. Ce garanții am că nu se apuca chiar paznicul de cules? Câinii vor fi mai mult pentru intimidare, nu cred că aia care vin la furat sunt experți în comportament canin și o sa culeagă cu 2 schnauzeri lângă ei...
Nu-i musai sa bagi bani in caini de rasa.
Ca asa, ti-as putea recomanda Ciobanesc de Bucovina, sau Ciobanesc Carpatin.
Poti sa-ti iei 7-8 catei maidanezi de la un adapost, dar sa-i cresti dumneata sau altcineva care sa stea zilnic cu ei.
Cainele nu este un aparat, care sa-si faca treaba singur.
Daca dumneata nu esti acolo si vin niste indivizi langa gard si se imprietenesc cu cainii matale, le dau de mancare etc., in vreo 2-3 saptamani vor intra si la cules, si cainii vor sta tolaniti si-i vor privi.
Deci, ca sa concluzionam: cainii numai impreuna cu o persoana care face paza.

#21
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
orice câine lăsat singur o perioadă de timp se sălbăticește. asta înseamnă că, la un moment dat, rupe lanțul și fuge.
plus, cum au zis colegii mai sus, vine cineva, îi dă de mâncare de câteva ori și nu îl mai mușcă, îți poate culege plantația în voie.
e o idee proastă câini fără om.

#22
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Politia in mijlocul câmpului, cu un drum de acces doar pt 4x4? Se duce omul pe câmp și eu par idiot că am chemat poliția aiurea...

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Dar ai analizat si varianta unui contract cu o firma de paza ?
Daca mai au obiective in zona, s-ar putea sa fie chiar convenabil ca pret.

 karax, on 14 martie 2020 - 08:51, said:

da dar camerele iti permit sa chemi instant politia si sa ii urmareasca in plantatie.
Aia e din filmele americane.
La noi politia vine a doua zi..., daca are drum prin zona.
Plus ca, conform legii, la societate comerciala esti obligat sa-ti asiguri toate conditiile de paza.
Iti dau aia si o amenda daca vad ca nu ai osteni, castel, sant cu apa si crocodili, alea-alea.

#24
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Pai nu vor fi singuri, eu in majoritatea timpului sunt acolo, fac lucrările in plantatie. Cel puțin 250 de zile pe an. Când plec de acolo trec prin sat, și am cateva prietene care mă ajută la cules. Am mai prins pe câte una la ora 5 dimineața dar nu pot sa mă trezesc la ora 4 in fiecare zi, că nu rezist timp de 2 luni. Nu pot chema poliția pentru 5 kg de fructe, nu sunt dement. Câinii mi se par potriviți pentru sarcina, doar că nu știu ce rasă... Cred că voi organiza o echipă mixtă: Ciobanesc german, Ciobanesc romanesc și eventual un maidanez talie mica mai aspru...

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Calin1987, on 14 martie 2020 - 08:53, said:

Politia in mijlocul câmpului, cu un drum de acces doar pt 4x4? Se duce omul pe câmp și eu par idiot că am chemat poliția aiurea...

ghinion in cazul asta. nu vrei nici camere iar cu caini nu e bine.
de asta poate ar fi mai bine ca politia de la sate sa aiba si 4x4
plus ca politia poate pune filtre exact pe drumul lor de intoarcere daca camerele de luat vederi pot vedea in departare, asta insemnand una pe stalp inalt cu vedere 360 grade

Edited by karax, 14 March 2020 - 09:17.


#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Calin1987, on 14 martie 2020 - 09:01, said:

Cred că voi organiza o echipă mixtă: Ciobanesc german, Ciobanesc romanesc și eventual un maidanez talie mica mai aspru...
Ia-ti pentru inceput doar maidanezi si daca simti nevoia, iei mai tarziu ceva de rasa.
In fine, banii matale...

 karax, on 14 martie 2020 - 09:16, said:

ghinion in cazul asta. nu vrei nici camere iar cu caini nu e bine.
de asta poate ar fi mai bine ca politia de la sate sa aiba si 4x4
plus ca politia poate pune filtre exact pe drumul lor de intoarcere daca camerele de luat vederi pot vedea in departare, asta insemnand una pe stalp inalt cu vedere 360 grade
Eu ti-am mai spus sa mai iesi din filmul american si sa te intorci pe plaiuri mioritice.
Nu de alta, dar s-ar putea sa intri in Star Trek si sa ramai blocat acolo, pe Enterprise...

#27
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Poate se aliniaza planetele si vor avea noroc. Sunt 6 catelusi. Vor fi haita perfecta pt plantatie/livada. Mai multe informatii la cerere.

Attached Files



#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e importanta doar rasa ci si exemplarele in sine. Tu ai nevoie de caini de paza mai individualisti, cu personalitate mai puternica.

Chestia este ca teaba asta nu tine de rasa, e la fel ca la oameni, ai 3-4 frati din aceeasi mama si acelasi tata. Unul sau doi sunt mai curajosi, iau viata mai pe cont propriu, altii asteapta sa fie ajutati. Doar daca mergi cu un dresor priceput, care sa se uite la ei si sa-i testeze, poti lua cainii potriviti. In niciun caz comandand pe OLX o anumita rasa.

Apropo, distractia asta cu alesul de caini buni de paza si dresajul aferent costa destul de mult. Ai buget pentru asa ceva?

Edited by razor01, 14 March 2020 - 09:45.


#29
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Cainele nu e pentru hoti , am fost traumatizat de bataia incasata de un malamut de 50 kg (agresiv doar cu alti caini). L-am luat cu mine in padure si l-am gasit lovit cu falca rupta in doua , probabil a incasat o bata in cap. A scapat, dar in prezent nu aude bine si sta cu capul intr-o parte. Acum mai am si un ciobanesc german de 11 luni.

#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza rasa de caini, in cazul tau nu conteaza chiar deloc. Daca nu sta cineva de incredere in permanenta acolo, cainii sunt degeaba.
Niste bucatele de salam iti fac cainii niste mielusei, intr-un fel sau altul. Daca sunt doar bucatelele, schnauzrii aia vor sta cuminti si vor da din coada voiosi cand hotul culege afinele.
Daca le asezoneaza cu niste furadan sau niste paine inmuiata in antigel, o sa le piara cheful nu numai de dat din coada, chiar si de respirat.

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nici un caine "maidanez" nu iti va face paza nativ pentru ca la aia nativ e doar oportunismul, poti sa ai si 20. Vine culegatorul cu o ghioaga la el, o sa latre caine ca prostii la ei din afara gardului dupa ce ti l-au taiat aia. Trebuie sa iti iei caine de paza la care zeci de generatii s-au cultivat trasaturile de paza: doi cane-corso femela/mascul si doi maidanezi mai sanatosi fac treaba daca cresc impreuna. Cane-corso apara nativ si nu pleaca daca vine intr-o zi unul si iti taie gardul asta e in firea lor. Eu am Schnauzer momentan si am avut si alte rase inclusiv maidanez, cainele care nu e de paza daca gaseste o gaura in gard e dus, al meu nu pazeste nimic dar nu pleaca de acasa nici cu poarta deschisa.

Edited by filipxxx, 14 March 2020 - 10:14.


#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Are blana scurta, nu e caine de tinut in frig.

#33
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu recomand 2 ciobanesti mioritici cu rol de intimidare, neaparat pereche ca sa minimalizezi problemele unei gauri in gard fix in perioada de calduri + un "ceva mic" cu rol de sonerie (neaparat femela ca sa nu-l rupa ala mare cand e in calduri "ciobanita". Daca poti sa le faci un minim dresaj cu o zgarda electrica pentru refuz de hranire si ramanerea in perimetru ar fi si mai bine.
In paralel pune niste proiectoare portabile cu alimentare solara si timer de aprindere pe care le muti periodic locul in incinta dar si in afara acestuia si la care modifici aleatoriu timpii de aprindere.
Nu-ti face un program regulat de venire/plecare si vino de cateva ori pe luna foarte devreme sau ramai peste noapte, si uneori cand pleci mergi pana dai de case sa te vada lumea si brusc intoarcete la locatie pentru o perioada de timp eventual cu scartaieli sa atragi atentia.
Exista tunuri alimentate cu GPL care fac zgomot in functie de un timer care te ajuta si la caprioare si la "negri mititei"...eventual tine la vedere o arma de vanatoare sau chiar o macheta la intimidare.
Camerele in Romanica sunt doar pentru a sti pe cine sa cauti cu canistra plina...

#34
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Ciobanesc German dresat sa manance doar de la tine.

Sau....Tatal meu a gasit un caine boschetar,talie medie ce manca pe la gunoaie,era frumusel .L-a adus acasa la el,l-a spalat si i-a ''predat'' o cusca frumoasa si curata de care s-a bucurat foarte mult,era lasat liber in curtea casei.Acel caine a fost unul dintre cei mai inteligenti  caini pe care i-a avut dar si foarte devotat.O alta chestie: nu mai intra nimeni in curtea casei in afara de familie pana nu primea comanda sa-i lase in pace(si nu era dresat).A fost un caine de paza extraordinar,chiar daca nu era dresat si fusese boschetar toata viata lui.Un lucru foarte interesant nu manca mancare de la persoane din afara familiei doar daca unul din membrii  familiei ii spunea "poti sa manananci" ????

Edited by PiticVerde, 14 March 2020 - 11:01.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 14 martie 2020 - 08:51, said:

da dar camerele iti permit sa chemi instant politia si sa ii urmareasca in plantatie.

Permit dacă LE URMĂREȘTI NON STOP.

și doi, chematul instant nu înseamnă VENIT INSTANT.



 karax, on 14 martie 2020 - 09:16, said:

de asta poate ar fi mai bine ca politia de la sate sa aiba si 4x4
plus ca politia poate pune filtre exact pe drumul lor de intoarcere daca camerele de luat vederi pot vedea in departare, asta insemnand una pe stalp inalt cu vedere 360 grade

Eu aș plusa cu OBLIGATIVITATEA DRONELOR, LASERELOR, plus cyborgi, nanoroboți și alte saiăns ficșănuri.

Lasă bre filmele, omul are nevoie de un sfat cu câini nu fantezii.

On topic.

Un om din zonă, mai amărât, îl angajezi, îi faci o căbănuță / rulotă ceva acolo + doi ciobănești mioritici sau doi ciobănești german bine dresați să nu mănânce de la străini.

 eugendragnea2412, on 14 martie 2020 - 10:39, said:

.eventual tine la vedere o arma de vanatoare sau chiar o macheta la intimidare.


Ca să ai armă ai nevoie de permis de port armă, să fii înscris la AJVPS etc. NU cred că e cazul.

Și doi, macetă.

Asta e machetă.

Attached File  retro-boutique-macheta-cornell_kJ8w.jpg   28.98K   4 downloads

#36
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 VladAndreiMihalcea, on 14 martie 2020 - 00:24, said:

Plus ca un caine nu e un bibelou, tu daca peste 5 ani te decizi sa vinzi locul sau sa inchizi pur si simplu, ce faci cu cateii ?

E buna asta !!!
Stii ca se poate aplica pentru orice animal, in orice situatie.
Imi iau pesti de acvariu.
Dar daca ma mut peste 3 ani si la noul apartament nu accepta animale de companie ???
Ce fac cu pestii ?!

Este o non-problema, un caz atit de particular incit nu aduce absolut nimic folositor la discutia asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate