Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Accident rutier in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Ieri a avut loc un accident urat in Brasov, accident ce s-a soldat cu un mort si ranirea grava a unei alte persoane...

Accidentul a fost surprins de o camera de supraveghere si exact ca la emisiunile alea cu accidente aviatice putem vedea cum o inlantuire de evenimente/decizii nefericite duc la o tragedie.

Primul care incepe greaseala este cel cu SUV-ul care cam merge pe 2 benzi, apoi cel cu masina alba de pe strada laterala presupun ca crede ca asta vrea sa ii faca loc sa intre... si se baga cu un viraj mult prea larg, SUV-ul il evita si cel din masina rosie reactioneaza in timp dar gresit... in loc sa franeze trage exagerat de volan... Am impresia ca era si in punctul mort al celui din SUV...

Urmarile: Cel din masina rosie a decedat la impact si fata nevinovata ce era pe celalalt sens a suferit o accidentare grava si din ce am inteles printre alte fracturi si cu fractura de coloana... initiatorii accidentului nu cred ca si-au zzgariat nici macar masinile...

Oare idiotul cu masina alba ce nu a cedat trecerea va fi cumva cercetat?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sQPuxZ0YTzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Taximetristi grabiti si idioti.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
Cel cu masina alba ce iese de pe straduta este taximetrist , e unii care se cred stapani pe sosea , proprietate privata - el este primul care trebuie sa anticipeze o posibila coliziune dat prin faptul ca sta pe loc si are timp sa observe dar banul e mai important  . La Huedin pe un destept ca acesta l-am ajutat sa urce pe trotuar vreo 3 metri , nu a vrut dar pana la urma a cedat si masina si el nervos, efectiv mi-am pastrat directia de mers avand pe dreapta masina , nu am franat ca nu avea rost asa ca l-am maturat cu fulgi cu tot .
Pacat de cei morti fara vina...

Edited by ldpe, 05 March 2020 - 13:30.


#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,099
  • Înscris: 07.07.2006
Pare că SUV-ul dintre benzi se muta de fapt fix atunci de pe 2 pe 1. Cred că cel de pe lateral a vrut să intre pe banda 1 văzută de el liberă. Toți știm că te asiguri în stînga, apoi te uiți și înspre direcția de mers. Cînd s-a asigurat, banda era liberă. Pînă s-a urnit de pe loc, treburile s-au schimbat. Din mișcarea mașinilor pare că treburile s-au suprapus nefericit. Totul ține de fracțiuni de secundă. Cel din lateral a intenționat, pare, să intre pe banda 1 imediat după mașina care trece la secunda 5. Dar s-a mișcat încet și prost(ește).
SUV-ul pare că se mută fiind presat de mașina roșie. Se vede că nici nu a ajuns bine juma pe banda 1, că roșia deja era călare pe accelerație.
Cred că idiotul primar e mașina roșie.
Edit: folosesc „idiotul” pentru ca să respect spiritul discuției, în care văd că toți sînt catalgați ca atare.

Edited by abancor, 05 March 2020 - 13:37.


#5
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostEngineer_xxl, on 05 martie 2020 - 13:19, said:



Primul care incepe greaseala este cel cu SUV-ul care cam merge pe 2 benzi, apoi cel cu masina alba de pe strada laterala presupun ca crede ca asta vrea sa ii faca loc sa intre... si se baga cu un viraj mult prea larg, SUV-ul il evita si cel din masina rosie reactioneaza in timp dar gresit... in loc sa franeze trage exagerat de volan...
Urmarile: Cel din masina rosie a decedat la impact si fata nevinovata ce era pe celalalt sens a suferit o accidentare grava si din ce am inteles printre alte fracturi si cu fractura de coloana... initiatorii accidentului nu cred ca si-au zzgariat nici macar masinile...

Oare idiotul cu masina alba ce nu a cedat trecerea va fi cumva cercetat?
ala cu suv-ul pare ca vrea sa intre de pe banda 2 pe banda 1, sa-i faca loc sa treaca viitorului decedat. Nu poate sa termine manevra intrucat iese taximetristul fara sa se asigure, fara sa acorde prioritate, fara nimic.
Cel cu masina rosie, nu cred ca putem spune ca greseste, a fost o fractiune de secunda si a fost un reflex pur acolo, nu avea cand sa franeze, exista un timp de intarziere biologica la oameni de aproape o secunda (0.8 secunde daca vrem sa fim exacti) intre momentul in care vezi situatia si clipa in care poti reactiona. N-a avut o secunda la dispozitie acolo, sa poata macar sa miste piciorul spre frana.

Idiotul cu masina alba va fi cercetat, va fi condamnat, cu suspendare. Si nici chiar cu executare, nu il ajuta pe cel din masina rosie si nici pe tanara de pe sensul opus.

#6
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Sa ne pregatim pentru Procesul Etapei. Ca de obicei, taximetristul e de vina, pentru ca motive (ii uraste toata lumea).

Bebelusele, dans! :D

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Si ăla roșu a tras stânga, fără se asigure că intră pe contrasens. Taxiul este vinovat moral, apoi suv-ul că a tras de volan fară să se asigure că are pe cineva în stânga si cel nevinovat (roșu), a ales să meargă pe contrasens, decât să intre în suv. Ferească Dumnezeu, de așa ghinion.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare si ca aveau viteza cam mare.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
"Ferească Dumnezeu, de așa ghinion."
Corect ! ghinion pur si o conjunctura extraordinar de nefavorabila

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,750
  • Înscris: 23.04.2007

View Postscy, on 05 martie 2020 - 13:35, said:

Ca de obicei, taximetristul e de vina, pentru ca motive
ti se pare inocent taximetristu' ?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postwarchilde, on 05 martie 2020 - 13:33, said:

Idiotul cu masina alba va fi cercetat, va fi condamnat, cu suspendare. Si nici chiar cu executare, nu il ajuta pe cel din masina rosie si nici pe tanara de pe sensul opus.
Oricum trebuie scos definitiv de pe sosea.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postscy, on 05 martie 2020 - 13:35, said:

Sa ne pregatim pentru Procesul Etapei. Ca de obicei, taximetristul e de vina, pentru ca motive (ii uraste toata lumea).

Bebelusele, dans! Posted Image

Stai putin, ala ESTE vinovat!

Eu era sa provoc asa un accident, in exact aceeasi situatie, noroc ca m-am oprit la timp. M-am asigurat dreapta-stanga, efectiv parca mi-a luat Dumnezeu vederea, nu am vazut un Renault alb care venea din stanga si i-am iesit cu botul in fata, a avut ala timp sa franeze. M-am dus imediat si mi-am cerut scuze, noroc ca a fost om de inteles...

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Cel din mașina roșie, nici nu a păstrat o distanță de siguranță, practic stătea în fundul suv-ului, față de cel din față, poate pe cealaltă lume......

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,762
  • Înscris: 30.10.2003

View Postscy, on 05 martie 2020 - 13:35, said:

Ca de obicei, taximetristul e de vina, pentru ca motive (ii uraste toata lumea).

Nu ... doar pentru ca a fost dobitoc la faza aia.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostEngineer_xxl, on 05 martie 2020 - 13:19, said:

Primul care incepe greaseala este cel cu SUV-ul care cam merge pe 2 benzi

Așa face? Posted Image

Hai că vine weekendul, ieșiți și voi la condus. Fericire mare...

Edited by SmurfK, 05 March 2020 - 13:43.


#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 30.07.2008

View Postabancor, on 05 martie 2020 - 13:32, said:

Pare că SUV-ul dintre benzi se muta de fapt fix atunci de pe 2 pe 1. Cred că cel de pe lateral a vrut să intre pe banda 1 văzută de el liberă. Toți știm că te asiguri în stînga, apoi te uiți și înspre direcția de mers. Cînd s-a asigurat, banda era liberă. Pînă s-a urnit de pe loc, treburile s-au schimbat. Din mișcarea mașinilor pare că treburile s-au suprapus nefericit. Totul ține de fracțiuni de secundă. Cel din lateral a intenționat, pare, să intre pe banda 1 imediat după mașina care trece la secunda 5. Dar s-a mișcat încet și prost(ește).
SUV-ul pare că se mută fiind presat de mașina roșie. Se vede că nici nu a ajuns bine juma pe banda 1, că roșia deja era călare pe accelerație.
Cred că idiotul primar e mașina roșie.
Edit: folosesc „idiotul” pentru ca să respect spiritul discuției, în care văd că toți sînt catalgați ca atare.

Soarta, zen-ul si fengshui-ul ...dar totusi sunt un pic de acord ca masina rosie a produs accidentul. La politie conteaza cine si ce a facut dar pt producerea accidentului e de vina masina rosie.
Daca lovea auto alb in spate era clar de vina ca nu a pastrat distanta si a lovit din spate...daca a tras de volan sa nu loveasca in spate si a lovit frontal un nevinovat total tot el/ea e de vina.
Ce reflex, ce concurs de imprejurari...te bagi sa treci de unu cand nici macar nu vezi drumul in fata ?! Nici nu apucase sa se dea la o parte si s-a bagat gramada peste ... Ghinion pana la un punct , altfel este graba si un pic de neatentie...

Edited by superm, 05 March 2020 - 13:44.


#17
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Ceva asemănător am întâlnit în trafic, mergeam pe B1 pe Iuliu Maniu și la un moment dat, un șofer a vrut să iasă cu spatele din parcare, fără să se asigure, cu coada ochiului m-am uitat în stânga și l-am evitat în ultima clipă, pot să spun că am avut multă șansă.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,762
  • Înscris: 30.10.2003

View PostEngineer_xxl, on 05 martie 2020 - 13:19, said:

Accidentul a fost surprins de o camera de supraveghere si exact ca la emisiunile alea cu accidente aviatice putem vedea cum o inlantuire de evenimente/decizii nefericite duc la o tragedie.
Foarte corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate