Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Întrebări despre detectoarele de metal

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am citeva nelămuriri în cea ce privește autorizarea detectoarelor de metal:
1. Se pot autoriza detectoarele construite artizanal?
2. Dacă cumpăr un detector de pe ebay, o copie după printscr de la PayPal este acceptată de politie?
3. Dacă detectorul cumpărat de pe ebay nu are serie pe el, primesc autorizație de la politie? Eventual se poate trece serie pe  el?

Edited by pufarin, 02 March 2020 - 13:06.


#2
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu sunt in tema, dar, citeam acum cativa ani un forum cu pasionati; si se plangeau unii din anumite judete, ca mergeau cu detectorul, facturile si tot ce era nevoie ca sa obtina autorizatia; si nenea politistul le dadea amenda pentru detinere ilegala de detector. Asa ca, in unele judete, intai ridicai autorizatia si apoi ridicai detectorul.
Cel mai bine, ar fi sa vezi cum e la politie in judetul/sectorul tau: https://b.politiarom...toare-de-metale

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,871
  • Înscris: 20.10.2015
Trebuie autorizatie sa deti un detector de metal?
De ce?

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Este lege : ordin Nr. 251/409/2275/M 115 din 31 mai 2004
"
Etapele obtinerii autorizatiei de detinere a unui detector de metale:

1.Achizitionarea detectorului cu Factura Fiscala ce va trebui sa contina:
Datele posesorului: Nume, Prenume, Adresa de domiciliu, Seria si Numarul Cartii de Identitate, CNP.
Datele detectorului: Firma Producatoare, Modelul, Numarul de Serie.

2.Obtinerea cazierului judiciar (cu mentiunea ca este destinat pentru obtinerea autorizatiei de detinere a unui detector de metale).

3.Achitarea unei Taxe de 10 lei la Trezoreria din orasul de domiciliu. Taxa de 10 lei se va achita pentru fiecare produs in parte; de exemplu,  pentru doua detectoare achizitionate cu aceiasi Factura se vor achita doua taxe a cate 10 lei fiecare.

Autorizatia va fi emisa de Directia Generala de Politie a Judetului dumneavoastra, unde veti depune urmatoarele acte:  
-Factura Fiscala copie si original
-Cazier
-Chitanta taxa platita
-Carte de identitate copie si original
-Cerere tip ( o veti obtine si completa la Sectia De Politie)
-Deasemeni veti avea la dvoastra  si detectorul de metale achizitionat pentru a se putea verifica corectitudinea inregistrarilor din Factura Fiscala, emisa de catre firma autorizata sa comercializeze detectoare de metale
Autorizatia se elibereaza in termen de 10 zile.

Pentru Bucuresti: Dosarul se depune la D.G.P.M.B.–Serviciul de Investigatii Criminale –telefon021.311.20.21 int.33815

Recomandari:
Respectati procedura si etapele de obtinere a autorizatiei de detinere, pentru a folosi in mod legal detectorul.
Respectati Legislatia cu privire la utilizarea detectoarelor de metale pe teritoriul Romaniei:
Legea 182 / 2000 privind patrimoniul mobil
Ordonanta de guvern 43/2000
Cod Civil  Art. 946
Legea  5/2000 "

Edited by ldpe, 02 March 2020 - 13:27.


#5
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostTsunnnami, on 02 martie 2020 - 13:22, said:

Trebuie autorizatie sa deti un detector de metal?
De ce?
caci patrimoniu national.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie autorizație sa îl cumperi. Însă pe autorizație trebuie seria lui. E un cerc vicios. Asa era în trecut. Poate acum au modificat procedura.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTsunnnami, on 02 martie 2020 - 13:22, said:

Trebuie autorizatie sa deti un detector de metal?
De ce?
ca sa nu cauti tezaurul dacic. bogatiile subsolului sunt ale statului. :)

#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Din păcate nu ai cum să ei legatura cu politia, nu au adresă de email și la telefon evident că nu răspund.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,871
  • Înscris: 20.10.2015
jeez!

#10
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Sa detii un cacat de detector iti fut directia, dar sa ai una bucata maceta nu-ti spune nici dracu nimic!

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La fel problema cu arbaleta,de parca cu arcul nu poti sa omori numai cu arbaleta.Te duci si te inregistreaza ca pana acum au fost multi omorati de arbaleta.Si gandesti ca ar fi ca la pusca ca au "amprenta" sagetii si stiu din care arbaleta a iesit.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostTsunnnami, on 02 martie 2020 - 13:22, said:

Trebuie autorizatie sa deti un detector de metal?
De ce?

pentru ca ro e un stat politienesc

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostKean, on 02 martie 2020 - 14:10, said:

La fel problema cu arbaleta,de parca cu arcul nu poti sa omori numai cu arbaleta.Te duci si te inregistreaza ca pana acum au fost multi omorati de arbaleta.Si gandesti ca ar fi ca la pusca ca au "amprenta" sagetii si stiu din care arbaleta a iesit.
Trebuie sa inveti sa tragi cu arcul, arbaleta-i pt amatori. :)

Apropo, arcul compound e o arma redutabila. Poti sa omori oameni linistit cu el. Puterea de penetrare e foarte mare iar precizia e mult imbunatatita fata de arcul clasic.

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Am facut la detectoare inca  de cind eram copil , ar trebui sa infund puscaria Posted Image
Numai cretini in jurul nostru

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005

View Postromanasu, on 02 martie 2020 - 13:13, said:

Nu sunt in tema, dar, citeam acum cativa ani un forum cu pasionati; si se plangeau unii din anumite judete, ca mergeau cu detectorul, facturile si tot ce era nevoie ca sa obtina autorizatia; si nenea politistul le dadea amenda pentru detinere ilegala de detector. Asa ca, in unele judete, intai ridicai autorizatia si apoi ridicai detectorul.

Pai pe undeva e logic, ca asta-i ca si cum ai merge la examenul pentru permis, la volanul masinii. :)

Totusi, ciudat de ce trebuie autorizatie.

#16
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 dorin_2k, on 02 martie 2020 - 13:28, said:

Trebuie autorizație sa îl cumperi. Însă pe autorizație trebuie seria lui. E un cerc vicios. Asa era în trecut. Poate acum au modificat procedura.
Gresit. Trebuie autorizatie sa il detii. Il autorizezi dupa cumparare. Nu au cum sa il autorizeze inainte ca le trebuie seria. Eu personal am cumparat unul din strainatate. In afara de pamanturile mele nu am mers. Apoi l-am autorizat cam la 1 an si jumatate de la cumparare, fara mita, cinstit. Nu am mai avut factura am dat o declaratie notariala in plus. Totul a fost 45 de lei cu declaratie cu tot daca imi amintesc bine (ianuarie 2019)

#17
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
Salut. Si eu sunt interesat de partea de achizitie.
Pana la urma se poate sa iau un detector, de exemplu, din China de pe Alibaba/Aliexpress si sa il inregistrez in RO?
Intreb asta pt ca din China slabe sanse sa imi trimita vreo factura cu seria detectorului sau sa fie firma respectiva autorizata sa imi vanda detector mie in RO. Posted Image
Zicea cineva de o declaratie notariala pe proprie raspundere legat de achizitie , dar oare functioneaza peste tot? Sa nu ma trezesc cu detectorul cumparat , cu dosarul depus pt autorizare si sa primesc aviz negativ si sa mi-l confiste. Posted Image

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 02 martie 2020 - 13:51, said:

jeez!
de ce te jeez-ezi draga? in afara de UK si SUA, in majoritatea tarilor detinerea si utilizarea acestora este reglementata!

View PostAugustus1978, on 03 martie 2020 - 14:30, said:

Gresit. Trebuie autorizatie sa il detii. Il autorizezi dupa cumparare. Nu au cum sa il autorizeze inainte ca le trebuie seria. Eu personal am cumparat unul din strainatate. In afara de pamanturile mele nu am mers. Apoi l-am autorizat cam la 1 an si jumatate de la cumparare, fara mita, cinstit. Nu am mai avut factura am dat o declaratie notariala in plus. Totul a fost 45 de lei cu declaratie cu tot daca imi amintesc bine (ianuarie 2019)
Exact asa se proceda, posibil sa se fi schimbat. Crezi ca e stiinta roboto-rachetica rezervarea unui achipament cu o anumita serie, eventual garantata cu plata unui avans? exact asa cerea procedura initiala, dar practic nu era o aplicare uniforma! s-au ales destui cu amenzi consistente pentru cumpararea inainte de autorizare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate