Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Întrebări despre detectoarele de metal

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

 tytysor, on 26 mai 2020 - 19:16, said:

de ce te jeez-ezi draga? in afara de UK si SUA, in majoritatea tarilor detinerea si utilizarea acestora este reglementata!

E treaba astora de cauta cutii de conserve aruncate. Eu nu m-as fi asteptat sa fie si nici nu pierd vremea pe google sa aflu sa le-o dau peste bot forumistilor c-as fi "dastept"
Ce te miri ca nu stiam?

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Nu draguta, nu ma miram! nu stiu ce inseamna ''jeez'' iar daca este ce banuiesc eu, nu pricep ce legatura are cu subiectul nostru. iar de timp de pierdut se pare ca nu duci lipsa din moment ce ai citit topicul si ai revenit chiar pe el, mai mult, te-ai deranjat chiar sa scrii comentarii!

#21
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
detin un detector cumparat din USA si adus in bagajul de avion in RO. nu am factura la el, e de pe ebay dar pot face dovada ca e platit cu cardul meu. am inteles ca se poate face o declaratie notariala pe proprie raspundere care tine loc de factura la actele necesare pentru autorizatie.  are cineva vreo idee despre asta ?

#22
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu ai nici o sansa sa primesti autorizatia.

#23
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Stiti ceva de situl https://detecting.bg ? Sunt de incredere?
As vrea sa iau Garrett ATX Deepseeker si au cel mai mic pret

#24
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Cumpara de la noi cu factura si seria detectorului trecuta pe factura ca sa nu ai batai de cap la militie.

#25
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006
daca am schimbat cartea de identitate trebuie refacuta autorizația ?

#26
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpufarin, on 21 ianuarie 2023 - 19:25, said:

Nu ai nici o sansa sa primesti autorizatia.

am facut rost de o factura , este chiar de la firma unde a fost facuta livrarea. o sa incerc sa-l autorizez cand ajung acasa.

pana la urma, e o infractiune sa detii (fara sa folosesti) un detector fara autorizatie ? intreb pentru ca am gasit 2 cazuri pe net , o motivare a unei instante din TG Mures si un caz in care cineva a primit cadou 2 detectoare , i-au fost confiscate apoi returnate in urma unei decizii a instantei.

Primul caz are motivarea ca pentru a fi infractiune trebuie cumulate mai multe conditii : detinerea  + folosirea lui fara obtinerea in prealabil a autorizatiei
https://www.avocatur...argu-mures.html

Al 2-a caz : https://jurnalul.ro/...ccr-740699.html

Edited by csi1, 24 February 2023 - 05:05.


#27
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Incearca, nu ai nimic de pierdut in afara de timp, factura trebuie sa fie pe numele tau si sa fie trecuta seria detectorului pe ea. Mai ai de platit o taxa la trezorerie si de scos cazierul.

#28
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
factura e in alb stampilata, deci va contine tot ce vreau eu :)

Edited by csi1, 24 February 2023 - 15:23.


#29
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
am autorizat detectorul , a durat 2 minute sa depun actele(am printat hartiile de acasa). fix la 10 zile am fost sunat sa ridic autorizatia.

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
In ce judet/oras stai?

#31
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,918
  • Înscris: 24.11.2006
Chiar as fi curios, daca plasez o comanda aici: https://www.emag.ro/...ctor metale aur, mi-l vor vinde sau nu? In conditiile legilor prezente. Daca vreau sa-mi iau asa ceva: https://www.emag.ro/...rch-Action=view, imi trebuie autorizatie de la Politie? Posted Image Teoretic da, in lege nu scrie pentru ce tip de detector este necesara autorizatia. Inseamna ca multi meseriasi ar trebui sa obtina autorizatie.

Edited by un_el, 23 March 2023 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate