Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Inmatriculare scuter

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Paul_Harangus

Paul_Harangus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2020
Salutare as avea si eu o intrebare.Recent am cumparat un scuter din tara,e originar din japonia dar a fost adus acum ceva timp in tara,si vreu sa il trec pe numele meu ca sa imi iau numere.Intrebarea mea am nevoide de itp rar in conditile in care a fost deja inmatriculat?Tin sa mentionez ca am certificat tehnic in romana.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPaul_Harangus, on 01 martie 2020 - 15:45, said:

Salutare as avea si eu o intrebare.Recent am cumparat un scuter din tara,e originar din japonia dar a fost adus acum ceva timp in tara,si vreu sa il trec pe numele meu ca sa imi iau numere.Intrebarea mea am nevoide de itp rar in conditile in care a fost deja inmatriculat?Tin sa mentionez ca am certificat tehnic in romana.
strict teoretic, da. certificat tehnic ala e civ emis de rar?
practic, 9 din 10 primarii nu tin cont de teoria asta.

Edited by slai, 01 March 2020 - 16:48.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Depinde de primarie . La noi , comuna fiind , se inregistreaza si-ti da numere galbene . Din ce stiu , nu poti parasi comuna cu acele numere , dar nu bag mana in foc pt asta .

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Nu exista o limitare de circulație în legislația națională. Poate doar ceva stabilit la nivel local, dar nu știu cât de legala ar fi chestia asta.

#5
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Eu stiam de vreo 30km pe raza comunei. Si sigur iti trebuie rca la el. De itp n am auzit daca e cu numere de primarie.

#6
Paul_Harangus

Paul_Harangus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2020

View Postslai, on 01 martie 2020 - 16:48, said:

strict teoretic, da. certificat tehnic ala e civ emis de rar?
practic, 9 din 10 primarii nu tin cont de teoria asta.
E vorba de primaria Cluj-Napoca si m-o trimis sa ii fac tot ca la masina si numa dupa se uita pe dosar, deci in concluzie obligatoriu RAR si ITP.:(

#7
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Va salut.Am cumparat un scuter 49 cc.Vechiul proprietar mi-a dat CIV,Certificat de inspectie tehnica periodica (am controlat pe site-ul rar si este expirata din 2022.Actele vanzare- cumparare nu le-am facut dar le putem face oricand.Ce pasi avem de facut?El mi-a zis sa mergem la un birou din asta cu actele si buletine si facem pe loc.Se poate?Fiindca nu pot face ITP pana nu il trecem pe numele meu nu?Mentionez ca apoi voi folosi acest scuter numai pe raza comunei (cred ca primaria imi va elibera nr.galbene)Stima

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate