Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Problema apartament inchiriat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#145
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postdan210, on 01 martie 2020 - 11:08, said:

n-are rost, n-ai cu cine, nu te-ai lamurit inca?

Citeste ce scriu proprietarii care iau chirii cum ar reactiona daca ar avea un chirias ca initiatorul si o sa iti dai seama ca nici unul nu i-a raspuns cum poate fi dat afara LEGAL.

Nu scrie nici unul asta ca nu vor si nu ca nu stiu cum se da afara un chirias, deci proprietarii gandesc altfel decat chiriasii si nu au mila de ei.

Isi vor doar chiria la data stabilita si atat.

Edited by avnero, 01 March 2020 - 11:16.


#146
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdan210, on 01 martie 2020 - 11:14, said:


ai pus asta in practica vreodata sau a ramas doar vorbite? sau scrise?
De 8 ani asa procedez. Am expulzat 2 pt neplata.

#147
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postunderrated, on 01 martie 2020 - 11:09, said:

Eu la randul meu nu gasesc pasuire nicaieri si nici macar un termen de gratie de 10 zile daca am vreo problema
Minti de ingheata apele! Si inca cu tupeu, pe fata! Peste cam tot ai pasuire, de la plata utilitati la rata la banca. Nici dracu nu-ti cere banii "maxim in 10 zile". Poate la camatari, dar si aia cred ca mai degraba iti iau ceva dobanda in plus.

#148
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Un chirias nu trebuie sa astepte niciodata sa fie sunat de proprietar sa-i dea banii de chirie.

Chiriasul trebuie sa sune tot timpul pe 25 , 26, 27 sa dea banii de chirie pentru chiria care este de la 1 pana pe 30 luna urmatoare.

Nu sa sune proprietarul pe 3 si sa-l intrebe pe chirias de ce nu l-a sunat pana atunci.

Un proprietar cand suna un chirias si nu ii raspunde chiriasul inebuneste de nervi.

Exact asta s-a intamplat la initiator si se pare ca proprietarul are probleme doar cu el si nu si cu celalalt chirias din apartamentul ala.

Edited by avnero, 01 March 2020 - 11:40.


#149
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

View Postavnero, on 01 martie 2020 - 08:36, said:



Nu ai inteles tu ce a spus el - tu acum trebuie sa te imprumuti de bani si sa-i dai chiria pe 1, adica azi.

Banii pe care i-ai imprumutat sa-i dai chiria ii dai inapoi cand iei salariul si trebuia sa platesti chiria.

Asa te-ai reglat cu banii si nu mai ai probleme.

Nici un proprietar nu ia banii de chirie DUPA 1 a lunii. adica tu dai banii pe 10, asta inseamna chiria de pe 10 luna asta pana pe 9 luna urmatoare.

Toti calculeaza luna  1 - 30 si chiria sa o primeasca pana pe 1 ca sa isi faca si ei calcule pe ce cheltuiesc banii aia.

Poate unul vrea sa isi ia cauciucuri la masina si nu poate din cauza chiriasului ca nu-i da banii cand trebuie.

aberezi cu gratie.

eu ii iau pe 8, prin transfer bancar.
bine e sa fie la cateva zile dupa ziua de leafa, dar nici prea departe.


#150
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postarg, on 01 martie 2020 - 11:38, said:

aberezi cu gratie.

eu ii iau pe 8, prin transfer bancar.
bine e sa fie la cateva zile dupa ziua de leafa, dar nici prea departe.

Nu aberez deloc cu gratie - niciodata nu am luat bani prin transfer asa.

Doar banii pe chirie pe 6 luni sau 1 an inainte trimisi prin Western Union din strainatate cu o luna inainte sa vina in Romania chiriasul strain.

Edited by avnero, 01 March 2020 - 11:44.


#151
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

View Postavnero, on 01 martie 2020 - 11:43, said:



Nu aberez deloc cu gratie - niciodata nu am luat bani prin transfer asa.

Doar banii pe chirie pe 6 luni sau 1 an inainte trimisi prin Western Union din strainatate cu o luna inainte sa vina in Romania chiriasul strain.
povesti.

Edited by arg, 01 March 2020 - 11:45.


#152
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View PostLOLkekLOL, on 01 martie 2020 - 11:27, said:


Minti de ingheata apele! Si inca cu tupeu, pe fata! Peste cam tot ai pasuire, de la plata utilitati la rata la banca. Nici dracu nu-ti cere banii "maxim in 10 zile". Poate la camatari, dar si aia cred ca mai degraba iti iau ceva dobanda in plus.
Probabil daca ti se strica masina (dau un exemplu), mecanicul tau iti spune : “e ok, piesele si manopera costa x, dar te pasuiesc, ti-o repar eu pe banii mei si mi-i aduci tu in 10 zile.” Ce sa zic, esti un norocos, noi astialalti nu.

#153
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Măi, gata! Nu e topic proprietari vs. chiriași, e topicul unui chiriaș și efectiv NU interesează tehnicile și tacticile despre care tot scrieți.
Lăsați subiectul pentru cine l-a deschis, da?

Bag butoanele dacă altfel nu se poate.

#154
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tot ce`i posibil. Unii au bun simt si sunt pregatiti sa plece in momentul in care li se cere dupa ce au intarziat repetat cu plata sau alte motive.
Dar ce te faci cu aia care sunt caini si nu vor sa plece? Doar pe cale legala ii poti da afara.
Care se umfla pe aci ca face ca drege, face pe drq, inca nu a avut de`a face cu cine trebuia.
Deci atentie mare la chiriasi :)

#155
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdorurad, on 29 februarie 2020 - 17:02, said:

El lucrează la ceva legat de poliția economică, probabil se bazează pe asta

Asa trebuia sa zici de la inceput.
Daca face figuri (nu de alta, dar am auzit ca e plin de corrupti peste tot), ii spui ca te duci la ziare, la televiziuni, cu reclamatii peste tot (la superiorii lui, la alte organe de control ale lor, la anaf, la politie, la toata lumea).
Si-i spui ca si tu cunoasti oameni... ;)
De ceva tot trebuie sa-i fie frica si lui.

#156
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,854
  • Înscris: 31.10.2010
Am rezolvat. I-am zis-o pe aia cu contractul că scrie 900 lei in contract și eu îi dădeam 400 euro și s-a calmat. La fel și plătitul chiriei pe 10. Mai rămân o lună și după plec. I-am zis că vreau sa fiu cu totul pe 0, ca in vreo lună și puțin o sa plec

#157
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Bine ca ai rezolvat. Baga mare si cauta chirie, acum stii si la ce sa casti ochii.

Edited by Ann0nyym0us, 01 March 2020 - 14:42.


#158
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postdorurad, on 01 martie 2020 - 14:40, said:

Am rezolvat. I-am zis-o pe aia cu contractul că scrie 900 lei in contract și eu îi dădeam 400 euro și s-a calmat.

De data asta ai avut noroc, daca era unu ca avnero te dadea afara pe loc si`ti spargea si mobila in cap.

#159
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,854
  • Înscris: 31.10.2010

View Postrid, on 01 martie 2020 - 15:11, said:



De data asta ai avut noroc, daca era unu ca avnero te dadea afara pe loc si`ti spargea si mobila in cap.

Adevărat... Noroc că unii mai știu și bătaie :))


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate