Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Huawei P40 Pro

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4234 replies to this topic

#3655
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Am o problemă ciudata și destul de enervata.
Am făcut update la 12, dar mi a schimbat fontul peste tot, in aplicații, pe tastatura, toate paginile web, chiar și ce scriu acum .
Nu știu exact care e diferența, dar e altfel și nu mi place. Pare mai subțire . O sa caut o poza eventual, sigur am făcut un screenshot pe undeva
Știe cineva daca se poate reveni la fontul vechi sau care erau setările pentru aceasta? Nu exista opțiune de schimbare font in setări, ca la Samsung, am căutat.
Mulțumesc!

Încă ceva , nu mai scrie acum numele la aplicații pe 2 rânduri, sa încapă complet , acum apare cu .....  Daca e Mai lung.
Aiurea rău de tot !

Edited by megastorm, 23 January 2022 - 03:21.


#3656
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Ar trebui sa gasesti setarile pentru font in Teme.

#3657
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Am incercat sa schimb tema ,dar e același font. Iar setări pentru font nu am găsit... decât cele pe care le am scris in comentariul anterior

#3658
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru fonturi rezolvi cu acest tutorial. Nu știu dacă merge și pe EMUI12, dar șanse sunt să funcționeze:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/47Q6u5R8I6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by badmania98, 23 January 2022 - 17:39.


#3659
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru font nu trebuie sa schimbi tema neaparat ... intri la Teme - Eu - Personalizati - Font.
Acolo ai fonturile disponibile/instalate ce pot fi folosite.
Pentru fonturi extra poti folosi si aplicatia Font manager (iti pun screenshot ca sa vezi iconita).

Attached Files


Edited by shymano, 23 January 2022 - 20:40.


#3660
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Mulțumesc mult! Am rezolvat cu font manager. Am aplicat primul font de acolo și aparent era cel vechi. Roboto parcă.
Mi se pare ciudat că au schimbat fontul in noul soft. Pare așa ceva mai chinezesc, nu știu cum să explice.
Mai rămâne problema cu aplicațiile ale căror iconițe nu afișează textul complet, pe 2 rânduri, cum era înainte (titlul aplicației). Dar asta nu cred că se poate rezilva. Știu că am mai avut alte telefoane in trecut cu aceeași problema

#3661
florindej

florindej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.01.2012
Salutare. A reușit cineva care are instalate servicile google sa instaleze bt pay?

#3662
florindej

florindej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.01.2012

View Postflorindej, on 24 ianuarie 2022 - 13:44, said:

Salutare. A reușit cineva care are instalate servicile google sa instaleze bt pay? Sau daca îl resetez o sa mai pot instala google foto și google drive?


#3663
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
mai nou a aparut btpay si in huawei app gallery
am impresia ca google drive merge si fara servicii google (daca vrei sa accesezi, sa descarci etc)
iar google foto merge doar ca nu poti sincroniza automat pozele, trebuie sa le pui manual
stiu ca nu ti am raspuns exact la intrebare, dar ca idee...se pot face multe fara servicii google. am telefonul de peste 1 an si singurele probleme le am avut cu niste aplicatii care aveau nevoie de servicii google pentru harta - am folosit gspace si functioneaza foarte bine

#3664
florindej

florindej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.01.2012
Știu că a apărut în app gallery, dar daca ai servicile google instalate nu merge bt pay. As reseta telefonul sa instalez bt pay, dar asta ar însemna să pierd servicile  și nu știu ce alte aplicații ar fi afectate. Nu am folosit telefonul deloc fără servici google. Cred că o să risc totuși să îi dau un reset, in cel mai răi caz o iau de la început și instalez tot. Mersi de răspuns

#3665
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am folosit BT Pay-ul fara probleme, cand aveam telefonul.
Merge chiar si pe Mate40 pro, mai putin platile prin NFC (la mine - inca nu am trimis aplicatia de pe alta marca pe acesta, sa vad daca asa merge ...).

#3666
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
El vorbeste de versiunea din Huawei Store, tu foloseai BT Pay-ul standard, cu serviciile Google instalate.

#3667
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
S-a mai discutat. Pentru a funcționa BTPay este un moment anume în care trebuie instalată aplicația (când sunt prezente mesajele de eroare Play Protect), în procesul de instalare a GMS. Altfel nu merge. Asta în cazul în care nu folosește fixul pentru notificări. Dacă folosește fixul pentru notificări, aplicația poate să fie instalată după aplicarea acestui fix.

#3668
florindej

florindej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.01.2012

View Postbadmania98, on 25 ianuarie 2022 - 01:20, said:

S-a mai discutat. Pentru a funcționa BTPay este un moment anume în care trebuie instalată aplicația (când sunt prezente mesajele de eroare Play Protect), în procesul de instalare a GMS. Altfel nu merge. Asta în cazul în care nu folosește fixul pentru notificări. Dacă folosește fixul pentru notificări, aplicația poate să fie instalată după aplicarea acestui fix.
Asta am citit, dar ma gândeam ca se poate cumva fără sa resetez din nou telefonul mai ale ca acuma merge pe telefoanele fără servicii google. O sa îl resetez și o iau de la început. Mulțumesc pentru raspunsuri

#3669
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
Nu trebuie nimic resetat.

#3670
florindej

florindej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.01.2012

View Postbadmania98, on 25 ianuarie 2022 - 16:00, said:

Nu trebuie nimic resetat.
Acuma am instalate serviciile google, pot instala bt pay fără sa ii dau reset la telefonul, dacă nu l-am instalat la început.

#3671
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Help! De azi nu mai am GMS, orice deschid zice ca dispozitivul nu e certificat Play Protect. Se poate rezolva sau adio gms ?

#3672
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postflorindej, on 25 ianuarie 2022 - 16:39, said:

Acuma am instalate serviciile google, pot instala bt pay fără sa ii dau reset la telefonul, dacă nu l-am instalat la început.

Sub nicio formă nu trebuie să dai reset la telefon. Chiar dacă ai avea probleme cu Google nu trebuie să dai reset. În cazul tău e suficient să dai un clear cache la GSF și-ți apar mesajele de eroare Play Protect . Atunci se instalează și se configurează BTPay. Mai rămâne să faci să dispară erorile respective și asta e.
Oricum, e greu de fixat. Important e să nu dai revenire la setările din fabrică, pentru că o să fie infinit mai greu să refaci totul.

View PostSevacon, on 25 ianuarie 2022 - 19:11, said:

Help! De azi nu mai am GMS, orice deschid zice ca dispozitivul nu e certificat Play Protect. Se poate rezolva sau adio gms ?

Și la tine același lucru. Fără revenire la setările din fabrică. Se poate face. Vezi aici (1b):
https://forum.xda-de...1/post-85769693

Pentru amândoi: astea sunt variantele gratuite.

Edited by badmania98, 25 January 2022 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate