Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Vreau sa pun travertin in baie - caut meserias

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau sa pun travertin in baie si sunt in cautare de meseriasi. Caut pe cineva care se ocupa doar de piatra naturala si poseda scule specifice (carote, etc). Daca aveti recomandari (Bucuresti/Ilfov), va rog sa o faceti privat. Multumesc

#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Travertin, piatra naturala?
Daca da, vezi ca e foarte pretentioasa la apa. Se pateaza imediat.
Trebuie neaparat impregnata initial, plus un tratament la cativa ani.
Chiar si asa, tot se pateaza in timp, de la sapun (e un pic acid).

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca n-ai ce face cu banii intreaba pe la depozitele care vand asa ceva, sigur au contacte de oameni care lucreaza. Daca ai ce face cu ei intreaba pe la cunoscuti, trebuie sa stie cineva pe cineva.

In zona de dus poti pune mozaic si asa nu se observa petele.  Eu am pe perete la dus placi normale si nu s-a patat nimic in jumatate de an, planuiesc sa reimprospatez impermeabilizantul o data pe an si nu cred ca vor fi probleme.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am pus intr-un hol granit . Pe langa ca e greu ca naiba, a fost si greu de taiat. Iar acum cand vin iarna cu zapada pe ghete, se pateaza instant. Trece cam o zi pana se usuca.
Plus ca intr-un colt cred ca a picat ceva uleios pentru ca s-a patat si asa a ramas.  Deci personal eu nu recomand.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
Am rezolvat. Piatra naturala trebuie tratata regulat, nu este gresie.

#6
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Si eu caut recomandari pt baie. Care cunoasteti meseriasi please PM !

#7
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Rea idee cu travertinul in baie, eu am vrut sa pun marmura si desi arata faina am renuntat tot din cauza ca se pateaza usor. Am ales granit pe jos si gresie pe perete pentru ca nimeni nu a vrut sa gaureasca placa de granit pentru montaj vertical.
Attached File  baie1parter.jpg   220.42K   41 downloads

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e dracul chiar asa de negru, am si in baie si in bucatarie, in baie nu a patit nimic, folosim un produs de curatare special pentru marmura si e ok. In bucatarie recunosc nu a fost cea mai buna idee, se pateaza usor de la chestii acide (am scapat niste sampanie si desi am sters imediat s-a matuit putin in zona aia). As face la fel si a doua oara, sunt chestii care nu se observa decat daca stai cu lupa sa cauti, plus ca se reface tratamentul destul de usor, ii poti reda stralucirea, nu e ca si cum e pierduta pentru totdeauna.

#9
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Granit montat in 2014 cu incalzire in pardoseala. Diferenta de pret dintre granit si travertin se face din doua tratamente de impermeabilizare. Merita sa te complici cu travertin sau marmura ?

Attached File  A.jpg   515.31K   29 downloads Attached File  IMG_20200413_105356.jpg   517.15K   23 downloads Attached File  IMG_20200413_105413.jpg   435.82K   22 downloadsAttached File  IMG_20200413_105420.jpg   620.31K   25 downloads Attached File  IMG_20200413_105202.jpg   275.53K   24 downloads Attached File  IMG_20200413_105218.jpg   467.85K   19 downloadsAttached File  IMG_20200413_105426.jpg   748.79K   18 downloads Attached File  IMG_20200413_105320.jpg   493.88K   22 downloads

#10
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdanutlupu, on 13 aprilie 2020 - 10:19, said:

Diferenta de pret dintre granit si travertin se face din doua tratamente de impermeabilizare. Merita sa te complici cu travertin sau marmura ?

Nu te contrazic, dar poate mie imi place travertinul si nu granitul. Baia ta e mare, a mea e mica, nu pot sa pun negru ala.


Astept recomandare pls.

#11
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Ideea era de luciu si rezistenta in timp nu de culoare si oricum ai mai multe optiuni de culoare la granit decat la travertin. O singura data am pus travertin la niste glafuri ca sa se potriveasca la culoare cu decorativa, nu mai fac asta niciodata. De rezistenta ce sa mai zic, comparatia intre el si granit e aceeasi ca intre bca si travertin. E o roca mult mai slaba, e poroasa cu gauri care trebuie chituite si impermebilizat, motiv pentru care e cam mat si se pateaza mult mai usor inclusiv de la praf. Am vazut odata o baie foarte faina la un restaurant din oras facuta din travertin; noua arata superb dar nu cred ca au trecut 2 ani si a fost schimbat.
Dar, fiecare cu gusturile lui.

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca vrei culori mai deschise gen alb, crem etc nu exista optiuni la granit, asta ii face pe cei mai multi sa nu il aleaga. Nimic de zis in rest, toata treaba e sa pice pe gustul tau.

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdanutlupu, on 17 aprilie 2020 - 08:19, said:

Ideea era de luciu si rezistenta in timp nu de culoare si oricum ai mai multe optiuni de culoare la granit decat la travertin. O singura data am pus travertin la niste glafuri ca sa se potriveasca la culoare cu decorativa, nu mai fac asta niciodata. De rezistenta ce sa mai zic, comparatia intre el si granit e aceeasi ca intre bca si travertin. E o roca mult mai slaba, e poroasa cu gauri care trebuie chituite si impermebilizat, motiv pentru care e cam mat si se pateaza mult mai usor inclusiv de la praf.
Exista si travertin chituit si periat, din fabrica.
Lucios.
Se apropie ca aspect de marmura.

#14
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postdon_King, on 04 martie 2020 - 11:55, said:

Am rezolvat. Piatra naturala trebuie tratata regulat, nu este gresie.
Asta daca nu ai ce face ...
Nu te lua dupa gura lumii .... nu se pateaza usor , este usor de curatat , chiar capata in timp o patina placuta .
Eu am montat travertin intr-o zona mai critica , bucataria , si se foloseste la greu ...aragaz , chiuveta ....nu are nici pe naiba , si doar la montaj acum 5 ani l-am dat cu ceva slabut .
Pt baie ok ar fi travertinul chituit si lustruit daca vrei suprafete fine si " contemporane " (urita expresie) , .
Daca mergi pe ideea de rustic poti folosi travertin normal , il chitui tu si il tratezi cu ce vrei .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate