Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

De ce nu au căzut bursele? Și când credeți că vor pica?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#109
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

View Postyndy, on 18 iulie 2020 - 00:54, said:

Revin la acest topic, pentru că mi se pare mai relevant decât cel cu investiții după criză. Cred că suntem aproape de o nouă cădere a burselor, mă aștept să se întâmple cel târziu în septembrie 2020.

N-am fost până acum în mod vocal un apostol al căderii burselor deși mi-am lichidat portofoliul de acțiuni în Sep 2017 la DJIA 22k. De atunci DJIA a crescut la 26k, a scăzut la 23k, iar la 26k, apoi la 22k, apoi nu s-a mai oprit până la 29k, Covid-ul l-a scăzut la 19k și acum e iar la 26k.

S-ar putea spune că am ratat 20-30% profit, sau chiar mai mult având în vedere că aveam o expunere destul de mare pe tehnologie. Pe de altă parte cam 20% tot am avut profit în perioada asta, chirii din imobiliare, din investiții în aur în ultimul an, deci nu simt că am ratat mare lucru.

Cumulul de semnale din ultima perioadă mă fac să cred că suntem aproape de căderea mai serioasă a burselor 30-40%, mai toate băncile de investiții prevăd scăderi, micii speculanți sunt peste tot, marii investitori au lichidat portofolii, cunoscuți îmi spun de rezultate foarte slabe, concedieri și scăderi de salarii la companiile la care lucrează în România și internațional, rezultatele financiare sunt mediocre sau proaste.

E doar o chestiune de timp.

Dar imobiliarele nu scad, chiriile se mentin la nivelul actual ?

#110
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmirabcd, on 02 august 2020 - 20:35, said:


Dar imobiliarele nu scad, chiriile se mentin la nivelul actual ?
Topicul este despre bursă. Imobiliarele sunt ceva mai complicate, cel puțin pentru mine. Când bursele se prăbușesc piața imobiliară de obicei îngheață, nu se prăbușește. În România, din experiența mea chiriile scad puțin, apoi proprietarii preferă să țină apartamentele goale.

#111
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

View Postyndy, on 02 august 2020 - 21:24, said:

Topicul este despre bursă. Imobiliarele sunt ceva mai complicate, cel puțin pentru mine. Când bursele se prăbușesc piața imobiliară de obicei îngheață, nu se prăbușește. În România, din experiența mea chiriile scad puțin, apoi proprietarii preferă să țină apartamentele goale.

Pana raman fara bani de rate si le vand pe 50% din pret (ca in 2009). Hai ca nu mai e mult.

#112
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.reddit.c..._kodak_after_a/

#113
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Eu unul nu vad nici scăderi nici creșteri majore. Sideways action pana la alegeri.

#114
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Pana la vaccin *

#115
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
M-am uitat în globul de cristal și am văzut creșteri ale dolarului. Așa o fi?

Edited by unbeliver, 21 August 2020 - 17:16.


#116
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 19.05.2009
Cresterile dolarului vor fi in jos se pare dupa ce FED a zis ca o sa lase inflatia sa creasca usor.Bursele nu se vor prabusi atat timp cat tiparnita digitala e magica.nici hartie nu mai trebuie mai nou.

Edited by hexis, 30 August 2020 - 12:49.


#117
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
Sansele sunt tot mai mari sa se prabuseasca cum ne apropiem de alegeri.

Bursele ar tot vrea sa creasca, intentie exista, dar la un moment dat nu vor mai exista bani.

Eu zic ca trebuie urmarit momentul in care cad meme stock-urile ca TSLA pentru ca investitorii care vand acolo vor cauta alte oportunitati bullish si vor exista oportunitati de multiplicare a investitiei pe alte companii care pana atunci erau cam statice.

Dupa haosul cu alegerile ma gandesc sa tin banii pe termen lung in AMZN in ideea ca la un moment dat vor considera si ei inevitabil un split, iar asta ar aduce profituri frumoase garantat.

#118
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009

View Posthexis, on 30 august 2020 - 12:48, said:

Cresterile dolarului vor fi in jos se pare dupa ce FED a zis ca o sa lase inflatia sa creasca usor.Bursele nu se vor prabusi atat timp cat tiparnita digitala e magica.nici hartie nu mai trebuie mai nou.
Creșterea in jos a fost, acum dolarul e f ieftin.
Volumele de short pe eurusd sunt cele mai mari de  la începutul existenței euro. Stiri negative berechet  despre usd etc Lucrurile astea au mai fost si de obicei sunt in zona unui minim, e doar o istorie care se repetă.

La fel e si cu bursa, sunt mult prea mulți long - weak hands. Scaderea de săptămână trecută e o atenționare. O sa fie o reducere de 50%.

#119
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005

View Postimnotsmith, on 08 septembrie 2020 - 00:55, said:

La fel e si cu bursa, sunt mult prea mulți long - weak hands. Scaderea de săptămână trecută e o atenționare. O sa fie o reducere de 50%.
Ar fi plăcut, să mai adaug ceva poziții ieftinite...

#120
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,512
  • Înscris: 15.11.2003

View Postunbeliver, on 21 august 2020 - 17:16, said:

M-am uitat în globul de cristal și am văzut creșteri ale dolarului. Așa o fi?
Da, din moment ce a scazut in ultimele 8 sapt pe fond de covid.
Va avea un bounce-up de vreo 300-400 pips

#121
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 21.04.2016

View PostMizu, on 30 august 2020 - 13:04, said:

Sansele sunt tot mai mari sa se prabuseasca cum ne apropiem de alegeri.

Bursele ar tot vrea sa creasca, intentie exista, dar la un moment dat nu vor mai exista bani.

Eu zic ca trebuie urmarit momentul in care cad meme stock-urile ca TSLA pentru ca investitorii care vand acolo vor cauta alte oportunitati bullish si vor exista oportunitati de multiplicare a investitiei pe alte companii care pana atunci erau cam statice.

Dupa haosul cu alegerile ma gandesc sa tin banii pe termen lung in AMZN in ideea ca la un moment dat vor considera si ei inevitabil un split, iar asta ar aduce profituri frumoase garantat.
de ce zici ca e profitabil splitul?
Daca schimb o bacnota de 100 lei in bacnote de 5 lei am mai multi bani (bacnote) dar valoarea totala este aceasi

#122
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
In ideea in care probabil un pret mai mic o sa atraga mai multi investitori, lucru care va atrage aprecierea pretului actiunilor.

Edited by razvansd, 08 September 2020 - 17:59.


#123
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

View Postyndy, on 18 iulie 2020 - 00:54, said:

Revin la acest topic, pentru că mi se pare mai relevant decât cel cu investiții după criză. Cred că suntem aproape de o nouă cădere a burselor, mă aștept să se întâmple cel târziu în septembrie 2020.

Cumulul de semnale din ultima perioadă mă fac să cred că suntem aproape de căderea mai serioasă a burselor 30-40%, mai toate băncile de investiții prevăd scăderi, micii speculanți sunt peste tot, marii investitori au lichidat portofolii, cunoscuți îmi spun de rezultate foarte slabe, concedieri și scăderi de salarii la companiile la care lucrează în România și internațional, rezultatele financiare sunt mediocre sau proaste.

E doar o chestiune de timp.
A fost o cădere DJIA în septembrie, dar numai de 6% și jumătate s-a recuperat pe final, deci -3%. Continui să cred că ne așteaptă o continuare a scăderii, de două cifre în octombrie și/sau noiembrie, iar după alegerile din US, nu știu ce să mai spun, citesc părerile altora, nu mă consider în măsură să estimez impactul.

Un articol în particular mi s-a părut relevant, spune că menținerea burselor sus ține inflația coborâtă și consumul în creștere. Astfel aș putea înțelege de ce Fed-ul și celelalte bănci centrale vor să țină bursele sus, dar mă întreb dacă s-a găsit acest Goldilocks al finanțelor, sau tot se suflă în același balon?

#124
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,512
  • Înscris: 15.11.2003

View Postyndy, on 01 octombrie 2020 - 07:13, said:

A fost o cădere DJIA în septembrie, dar numai de 6% și jumătate s-a recuperat pe final, deci -3%. Continui să cred că ne așteaptă o continuare a scăderii, de două cifre în octombrie și/sau noiembrie, iar după alegerile din US, nu știu ce să mai spun, citesc părerile altora, nu mă consider în măsură să estimez impactul.

Un articol în particular mi s-a părut relevant, spune că menținerea burselor sus ține inflația coborâtă și consumul în creștere. Astfel aș putea înțelege de ce Fed-ul și celelalte bănci centrale vor să țină bursele sus, dar mă întreb dacă s-a găsit acest Goldilocks al finanțelor, sau tot se suflă în același balon?
Cei 3% n-au fost corectie, a fost aprecierea dolarului, indexul USDX.
De aceea s-au ajustat preturile pe bursele americane, pentru ca s-a itarit moneda.
Dpmdv va urma o corectie si pe valoarea actiunilor de XX % cu motivatie in valul 2 covid dupa alegerile SUA.

Edited by radu103, 01 October 2020 - 07:24.


#125
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Întrebare: De ce nu au căzut bursele?

Răspuns (la mintea cocoșului): pentru că bursele sunt de mulți ani decuplate de la economia reală. Și, în plus, banii nu au unde să se ducă! Și sunt atât de mulți încât ar fi nevoie de niște saltele imense pentru a absorbi tot ce e pe burse!

Gândiți-vă că numai capitalizarea de pe Wall Street (nu zic și de Londra, Frankfurt, Paris etc. etc. etc. ...) e de cca. 28.000 miliarde USD, în condițiile în care PIB-ul SUA e de numai 21.500 miliarde USD! Dacă studiați un pic istoria capitalizării bursiere, veți vedea că până prin anii '80 NYSE în general avea o capitalizare în jur de 40% din PIB: https://tradingecono...s-fed-data.html

Aia era de dinainte de era "capitalismului financiarizat". Deci dacă împărțeai economia între capitalul financiar și capitalul productiv, exista un echilibru între ele, capitalul financiar se putea transforma permanent în capital productiv, și invers. Dar azi?! Cum naiba să mai transformi banii în producție, câtă vreme banii nu mai au nici o legătură cu producția și ar putea cumpăra toată producția pe un an, plus ceva în plus?!

#126
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postradu103, on 01 octombrie 2020 - 07:23, said:

Dpmdv va urma o corectie si pe valoarea actiunilor de XX % cu motivatie in valul 2 covid dupa alegerile SUA.
Covidul nu o sa puna jos bursa la nivel de indici, fiindca sunt destule companii acolo care o duc mai bine pe vreme de pandemie, si iau market share de la astia care nu-s adaptati digital. As zice ca mai degraba alegerile / lipsa ajutorului fiscal pot avea o contributie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate