Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

De ce nu au căzut bursele? Și când credeți că vor pica?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
După cum știți coronavirusul Wuhan a făcut ravagii pe toate lanțurile de aprovizionare globale. China e practic închisă. Urmează și alte țări la rând. Coreea de Sud nu stă bine deloc.  

Mai mult de atât, se pare că virusul se tot împrăștie, iar multe guverne minimizează cu bună știință acest lucru pentru a nu creea panică. Gravitatea situației nu este dată neapărat de numerele (probabil false dar și așa îngrijorătoare) pe care le comunică China, ci de acțiunile ei disperate de punere în carantină a unor metropole întregi. Faptul că China nu mai produce și nu mai consumă în mod semnificativ are consecințe economice deosebit de grave. Toate acestea vin la urma unui ciclu de creștere economică și pe un fond economic global extrem de instabil (datorii uriașe peste tot, active umflate de politicile băncilor centrale, dobânzi negative etc.)

Cu toate acestea, piețele bursiere nu au reacționat în mod semnificativ. Eu am teoriile mele. Voi de ce credeți că au rămas cvasi-indiferente?

Cred că probabilitatea de crash e foarte mare în zilele următoare. Voi ce credeți?

E de urmărit și modul în care va evolua epidemia (pandemia?); poate vremea caldă ne va salva... Și crash-ul se va amâna. Disclaimer: acest mesaj reprezintă opinia mea; nu îndemn pe nimeni să adopte o poziție cu privire la bursă.

Edited by unbeliver, 24 February 2020 - 00:59.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007
Pai daca China merge prost, inseamna ca altora le merge bine, trebuie sa compenseze ca sa exporte mai mult in locul chinezilor, nu?

Cand a fost gripa aviara au picat bursele?

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Intrebarea corecta este De ce inca nu au cazut bursele?
Daca se blocheaza (si) italienii, sa vezi atunci.

Edited by claudiu1, 24 February 2020 - 01:53.


#4
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 12.03.2010
Faptul ca nu au cazut bursele, si nu e (inca) o criza de produse manufacturate sint semne BUNE (inseamna ca nu sintem chiar atit de dependenti de China cum credeam) pe de alta parte, desi mari la standarde vestice, Wuhan nu e Shanghai, Beijing sau Canton.

Alte semne bune (care ar trebui sa impiedice panica) e mortalitatea inca mica fata de incidenta bolii (desi am auzit ca ar fi mai mare decit gripa spaniola, cred ca n-am auzit bine) si ca afecteaza in special batrinii.

Asta daca nu preferi sa crezi ca bursele (poate si gripa asta) sint opera lui Zog, Wog si Magog, si alte prostii.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postunbeliver, on 24 februarie 2020 - 00:57, said:

După cum știți coronavirusul Wuhan a făcut ravagii pe toate lanțurile de aprovizionare globale. China e practic închisă. Urmează și alte țări la rând. Coreea de Sud nu stă bine deloc.  

Mai mult de atât, se pare că virusul se tot împrăștie, iar multe guverne minimizează cu bună știință acest lucru pentru a nu creea panică. Gravitatea situației nu este dată neapărat de numerele (probabil false dar și așa îngrijorătoare) pe care le comunică China, ci de acțiunile ei disperate de punere în carantină a unor metropole întregi. Faptul că China nu mai produce și nu mai consumă în mod semnificativ are consecințe economice deosebit de grave. Toate acestea vin la urma unui ciclu de creștere economică și pe un fond economic global extrem de instabil (datorii uriașe peste tot, active umflate de politicile băncilor centrale, dobânzi negative etc.)

Cu toate acestea, piețele bursiere nu au reacționat în mod semnificativ. Eu am teoriile mele. Voi de ce credeți că au rămas cvasi-indiferente?

Cred că probabilitatea de crash e foarte mare în zilele următoare. Voi ce credeți?

E de urmărit și modul în care va evolua epidemia (pandemia?); poate vremea caldă ne va salva... Și crash-ul se va amâna. Disclaimer: acest mesaj reprezintă opinia mea; nu îndemn pe nimeni să adopte o poziție cu privire la bursă.
Ce ravagii a facut pe lanturile de aprovizionare? Ai vrut sa cumperi ceva din china si nu ai putut?Anual, mor cateva zeci de mii datorita virusului gripal si nu cade nici o bursa, nu mai vorbesc de alte cauze...corona virus au ucis la nivel global aproape 3000, eh pe la noi cam atatia mor anual in accidente rutiere...

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De ce nu s-a răcit planeta cand s-au răcit și ăia? Sunteți prea prapastiosi,  bre....

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai..dupa mine..sa se inchida China cu fabricile ei cu tot. Mai muncesc si europenii.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postmariovrs, on 24 februarie 2020 - 07:11, said:

Pai..dupa mine..sa se inchida China cu fabricile ei cu tot. Mai muncesc si europenii.
Da,se inghesuie europenii sa munceasca in locul chinezilor,pe un bol de orez,o sa fie nebunie mare...

#9
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018

View Postmariovrs, on 24 februarie 2020 - 07:11, said:

Pai..dupa mine..sa se inchida China cu fabricile ei cu tot. Mai muncesc si europenii.
Adica tu? Sau alti europeni?

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Este o reactie normala la o situatie anormala.
Dar care se subintelege ca poate fi tinuta sub control
intre -0.8 si -1.8 nasdaq si down jones care dau tonul nu e de loc o problema deocamdata

Edited by vio69a, 24 February 2020 - 08:26.


#11
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Bursele n-au cazut nici cu ocazia altor epidemii majore, ba dimpotriva, au crescut:
https://www.marketwa...eads-2020-01-22


[ https://i.ibb.co/Y0JZ2fn/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Pentru ca tranzactiile  bursiere se fac on line

View Postcorina_geo, on 24 februarie 2020 - 08:43, said:

Bursele n-au cazut nici cu ocazia altor epidemii majore, ba dimpotriva, au crescut:
https://www.marketwa...eads-2020-01-22


[ https://i.ibb.co/Y0JZ2fn/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa cum se observa in tabel, inainte de a se face on line in 1981 cadeau bursele pe motiv de pandemie.

Si daca livrarile propiu-zise de bunuri sunt incetinite, marfa tot circula in virtual.
La un moment dat efectele incetinirii  productiei vor ajunge din urma bursa.

Edited by iulian_k, 24 February 2020 - 08:48.


#13
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Singura exceptie a fost virusul HIV/epidemia SIDA, insa bineinteles a fost mai mult o conjuctura decat sa aiba vreo legatura directa cu efectele HIV:
https://www.federalr...sion_of_1981_82

View Postiulian_k, on 24 februarie 2020 - 08:45, said:

Pentru ca tranzactiile  bursiere se fac on line


Dupa cum se observa in tabel, inainte de a se face on line in 1981 cadeau bursele pe motiv de pandemie.

Si daca livrarile propiu-zise de bunuri sunt incetinite, marfa tot circula in virtual.

Ete scârț...de unde atâta virtual. Tu ai impresia ca lumea trăiește doar pe Amazon/eBay/Emag? Astea nu reprezintă nici măcar vărful iceberg-ului. Este clar că momentan avem de-a face cu un deranjament serios la furnizori in Asia, vezi Apple si altii care au anuntat deja ca nu vor fi in stare sa livreze conform planurilor anterioare, lucru de asteptat, dar de la asta pana la a avea o recesiune full-blown din causa coronavirus, mai este. Nu zic ca nu se poate intampla, insa sansele sunt relativ mici, ceea ce va conta in continuare este reactia liderilor la piete, daca vor vedea din coronavirus un risc deflationar, s-ar putea sa scoata iar tiparnitele "heavy-duty", pentru ca in ziua de azi totul se rezolva asa, maturand sub pres orice gunoi, pentru generatia urmatoare sa rezolve.

#14
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

View Postcorina_geo, on 24 februarie 2020 - 08:52, said:

Ete scârț...de unde atâta virtual. Tu ai impresia ca lumea trăiește doar pe Amazon/eBay/Emag?
Nu. Am impresia ca  bursele inclusiv cele de marfuri, nu mai au cladiri fizice.

Edited by iulian_k, 24 February 2020 - 09:15.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Bursele cad cand lumea incepe sa vanda din panica.

Eu cred ca investitorii sunt in situatia in care nu au ce face cu banii daca vand, ar trebui sa ii tina la saltea deoarece toate investitiile sunt acum riscante.

Faptul ca piata e bull de mai multi ani confera si incredere, ofera si un buffer financiar.
Sa nu uitam ca pretul unei actiuni e speculativ, de foarte putine ori reflecta valoarea reala a actiunii. Tesla a trecut in 52 de saptamani de la $176.99 la $968.99, si pana si acel low era umflat.

Daca ti-ai triplat valoarea portofoliului in ultimele 12 luni nu te vei stresa prea tare cand scade cu 10-20%-50%.

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am tot zis ca expertii occidentali propovaduiesc un crash economic de exceptii in ultimul trimestru al anului.Si asta era inca fara epidemia de Corona.Fara sa fiu expert eu propovaduiesc ca,crashul va incepe mai devreme poate incepand din iunie sau iulie.Daca nu se descopera intre timp un vaccin cred ca bursele se vor prabusi in cascada.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu cred ca este mana mafiei imobiliare din Bucuresti, a conspirat sa nu cada bursele, sa nu scada pretul la locuinte aici.

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Ehh, unii câștigă și mai bine din războaie și pandemii (panică generalizată). Și probabil tot ăia controlează marile industrii dar mno ...să n-o dăm în idei conspiraționiste...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate