Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Jecmaneala Vodafone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Posesor abonament business tv analogic , net 300 si telefonie.
Azi am fost sunat ca de la 1 martie televiziunea analogica va fi dezafectata si se va fi exclusiv tv digitala cu un cost suplimentar de 5 euro.
Le-am explicat ca trebuia sa fiu instiintat in scris cu 30 zile si ca ce spun ei sunt minciuni. Tv functioneaza impreuna cu internetul, deci nu au cum sa imi  opreasca doar tv.
Le-am spus ca nu vreau 1 cent sa imi scumpeasca, mai ales datorita minciunii care au crezut ca o inghit usor.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Migreaza bre si nu mai stresezi pe nimeni cu bocete.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai te-au notificat - IN TIMP - telefonic
Care-i problema ?
Iti convine - bine
Nu-ti convine - ...

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trage aer in piept si linisteste-te.

Revenind. Pe facturi ai informare, ceva? Tin minte ca mai trimiteau informari si prin facturi.

Dezafectarea analogului... esti convins ca sunt minciuni? Vazusem pe net (parca tot aici?) ca de la 01.04.2020 Vodafone va finaliza preluarea UPC (cum a fost in cazul Connex).

Cand UPC a finalizat preluarea Astral Telecom, in facturile cu plicuri am primit notificare de preluare contracte, iar cine nu este de acord, poate rezilia fara regrete. Urma sa platim 5 lei in plus (telefonia), iar abonamentul fusese facut cu o luna (si un pic) inainte, pe 24 luni.

Deci, atat timp cat ai alternative, e bine sa le folosesti ca arme. Nu percuteaza? Restul abia te asteapta.

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008

 myshyk, on 13 februarie 2020 - 16:13, said:

Migreaza bre si nu mai stresezi pe nimeni cu bocete.

Unde sa migreze? Ceilalti nu vor scumpi?

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
stai asa, cum adica nu au cum sa-ti opreasca doar semnalul analogic de tv?    :lol:    si le-ai mai si explicat tu lor cum isi fac ei pachetele de servicii....

poti sa-i dai in judecata, dar atata timp cat ei dezafecteaza serviciul de cablu tv analogic, n-ai cum sa fortezi sa-l pastreze in functiune doar pentru tine. sansele sa obtii ceva in instanta sunt relativ mici, pentru ca ar trebui sa dovedesti un prejudiciu.

optiunile sunt simple - renunti la cablul tv sau treci la digital.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Chestia cu analogic si digital era si la akta, cand eram eu abonat. Analogicul era mai ieftin cu 5 lei. In schimb, daca aveai tv cu dvbc, puteai vedea canalele digitale, transmise pe acelasi cablu, necodat, doar cu abonamentul analogic.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 csachiri, on 13 februarie 2020 - 16:00, said:

Posesor abonament business tv analogic , net 300 si telefonie.
Azi am fost sunat ca de la 1 martie televiziunea analogica va fi dezafectata si se va fi exclusiv tv digitala cu un cost suplimentar de 5 euro.
Le-am explicat ca trebuia sa fiu instiintat in scris cu 30 zile si ca ce spun ei sunt minciuni. Tv functioneaza impreuna cu internetul, deci nu au cum sa imi  opreasca doar tv.
Le-am spus ca nu vreau 1 cent sa imi scumpeasca, mai ales datorita minciunii care au crezut ca o inghit usor.

Asa, si dupa ce le-ai spus toate astea, cu asemenea intensitate, ce ai rezolvat ?!

#9
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 rich1974, on 13 februarie 2020 - 16:20, said:

Analogicul era mai ieftin cu 5 lei. In schimb, daca aveai tv cu dvbc, puteai vedea canalele digitale, transmise pe acelasi cablu, necodat, doar cu abonamentul analogic.
Asa e la RDS si acum.

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Daca se inchide la business, automat se inchide si la clientii persoane fizice, va fi o problema pt. cei ~200 de mii de clienti ramasi pe analogic, automat ii vor pierde daca nu le vor oferi alternativa. Eu zic ca au inceput cu stangul cei de la Vodafone pe partea de tv.😞

#11
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Nu, nu am primit notificari
Cum poate sa imi taie tv si sa raman doar cu net ?
Ideea era o scumpire de 5 EURO nu lei pe motiv ca nu va mai exista analogic, aici zic eu ca e minciuna, atata timp cat am net cum imi dezactivraza tv ANALOGIC? ( Pe coaxial !)
Da, au vrut in final sa imi scumpeasca doar cu 3 euro, nu am acceptat 1 cent
Evident ca voi migra la Digi
CONCLUZIA: Cum poti scumpi 5 euro pe motiv ca ma trece pe digital, explicati-mi tehnic cum imi poate suspenda TV dar sa ramana netul?

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Totuși care e treaba la abonamentele business? Se aplică aceleași reguli ca și în cazul abonamentelor casnice?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 csachiri, on 13 februarie 2020 - 18:12, said:

Nu, nu am primit notificari
Cum poate sa imi taie tv si sa raman doar cu net ?
Ideea era o scumpire de 5 EURO nu lei pe motiv ca nu va mai exista analogic, aici zic eu ca e minciuna, atata timp cat am net cum imi dezactivraza tv ANALOGIC? ( Pe coaxial !)
Da, au vrut in final sa imi scumpeasca doar cu 3 euro, nu am acceptat 1 cent
Evident ca voi migra la Digi
CONCLUZIA: Cum poti scumpi 5 euro pe motiv ca ma trece pe digital, explicati-mi tehnic cum imi poate suspenda TV dar sa ramana netul?

Se desfiinteaza analogicul, nu ti-l dezactiveaza tie in mod special. Digitalul e criptat din cate stiu, deci degeaba ai semnal fara card CI sau receiver.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 csachiri, on 13 februarie 2020 - 18:12, said:

motiv ca nu va mai exista analogic, aici zic eu ca e minciuna, atata timp cat am net cum imi dezactivraza tv ANALOGIC? ( Pe coaxial !)

Deci problema ta e - sa vad daca am inteles bine, chiar nu stiu cum au cablat astia de la vodafone: cum naiba transmit aia acum 2 semnale diferite (tv si internet) pe acelasi fir (coaxial) si nu sint in stare sa transmita unul singur (internet) pe acelasi unic cablu (coaxial).
Am inteles bine ?

#15
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014

 MembruAnonim, on 13 februarie 2020 - 18:30, said:

Se desfiinteaza analogicul, nu ti-l dezactiveaza tie in mod special. Digitalul e criptat din cate stiu, deci degeaba ai semnal fara card CI sau receiver.

Multe programe digitale (principale daca se poate spune asa) NU sunt criptate, merg fara card+, pe televizoarele cu ,,tub" se vad doar programele analog, fara decodor!

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Rețeaua nici nu este coaxială per se, este fibră hibrid. În casă au rămas doar cu COAX (și eventual pe holuri) ,dar legătura la UPC până la punctele lor de distribuție este fibră.

#17
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
@w21 esti sigur ca vor desfiinta analogicul? Atunci e explicabila scumpirea

#18
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
In aceias ideie, tot firma, imi tirmite SMS ca din data de 6 martie majoreaza abonamentul la telefon de la 3 la 9 euro fara consultare, ce pot face in situatia data.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate