Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Muscată la care nu se dezvoltă bobocii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Am o mușcată la care bobocii rămân mici și verzi, apoi se ofilesc. Vara trecută, unii au reușit să crească mari și să înflorească, alții nu.

Aș dori să știu daca e vreo problemă cu tulpina ei, având în vedere că jos e mereu cheală, frunzulițele cele mici de pe tulpină se usucă încet, tot mai sus, iar când ajunge în dreptul unei frunze, se usucă și ea. In partea superioară e mereu verde și sunt frunze, dar nu sunt cam puține ? Jos nu ar trebui să mai crească nimic ?

Menționez că momentan stă în cameră, unde am aproximativ 24-25 de grade constant. I-am schimbat în toamnă pâmântul, dar nu s-a rezolvat mare lucru.

Am atașat și niște poze. Mulțumesc.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In perioada de iarna ar trebui tinuta la temperaturi mai mici, in jur de 5 grade si udata foarte rar.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 13.02.2006
E ca si cum un om ar sta treaz 24/24.
Muscatele se pun iarna la hibernat, ca sa poata sa infloreasca vara.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu nu aș ține așa ceva la ghiveci. Niciodată.
Nu-mi place.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io am una din timpuri imemoriabile.
Vara afara la soare, iarna in casa, langa geam, cu lumina cat mai multa.
Infloreste permanent.
In fiecare an ii schimb pamantul cu unul din punguta deedicata plantelor de apartament.
Cand s-a rupt tulpina ramificata din cauze nestiute, am infipt tulpina rupta in pamant si acum sunt la al 2-lea rand de flori.
Si a mea e "cheala" pe tulpina, numai in jurul inflorescentei are frunze.
Dar traieste asa de ani buni.
Udata o data pe saptamana, cat sa ramana circa 1 cm de apa in farfuriuta de sub ghiveci.

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
O fi de la ghiveciul ăla transparent?

#7
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 jobist, on 11 februarie 2020 - 21:09, said:

O fi de la ghiveciul ăla transparent?
Este un ghiveci cu autoudare. Și înainte să îl am aveam probleme.

 pasilla, on 11 februarie 2020 - 20:32, said:

In perioada de iarna ar trebui tinuta la temperaturi mai mici, in jur de 5 grade si udata foarte rar.
Nu am unde altundeva, decât într-o boxa, unde sunt aproximativ 15 grade, dar acolo nu ar avea lumină. Ar fi ok ?

 ericmario, on 11 februarie 2020 - 21:02, said:

Eu nu aș ține așa ceva la ghiveci. Niciodată.
Nu-mi place.
Poate ai spațiu, eu nu. Și încerc să găsesc o soluție.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Infloreste doar daca are parte de soare, soarele de afara, nu de la bec!

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cristian,intru-un moment de.... am cumparat muscata.1buc.   Vecinii briti mi-au,, puscat ,,sub geam jardinière.   Pusa planta,udata cand si cat trebuie. In primavera bag diluat NPK 636 diluat la bibon  de apa 1,5lt(lejer aiurea). Creste(are deja planta mama 3 ani). Am taiat si pus la pahar in casa terminatii din planta mama. Empiric. Am jardinière plina. Dar,am la exterior expozitie sudica,local temperatura  negative se ajunge greu. Cu puietii aia 2 ii,, caleam,,. Scosi in aer liber pe soare la orice temp.cca 2 ore.  Crede-me ca inca fac muguri si flori.  Dar le mai raresc.    PS.daca mentii busuiocu(basilico) mai mult de 2 luni la ghiveci>>>>muscata-i parfum.    La tine(din foto)-   ori ii dai ,,papa,, ori schimbi ghiveciu(si-ii dai papa). Cand ai timp bate ceva resturi de scandura si fa un ghiveci/vas de flori. Pui pamant un sfert(nou)bagi tot ce iese din ce ai acolo-n mijloc,completezi cu pamant,tasezi,completezi,tasezi. Uzi.   Astepti. la prima frunzulita noua vrea sa zica ca planta se adapteaza. Dai ceva leeejer stimulent.  Si preferabil e sa o obisnuiesti la aer liber. Sub 0 prelungit o bagi in casa.

#10
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 MembruAnonim, on 11 februarie 2020 - 21:32, said:

Infloreste doar daca are parte de soare, soarele de afara, nu de la bec!
Ziua sta pe pervaz, nu e problema.

Edited by Cristian_Medias, 12 February 2020 - 00:22.


#11
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Să înțeleg că nu e problemă faptul că jos pe tulpină e cheală și se usucă frunzulițele cele mici ?

Edited by Cristian_Medias, 13 February 2020 - 08:42.


#12
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Muscatei ii trebuie multa lumina, daca nu soare. Din poze vad ca o ti la perete. Probabil asta este cauza.

#13
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Dupa cum spuneam sta la geam, cand am facut poza trebuia sa fie in spatele unui peretele alb, ca sa se vada mai bine. In continuare, creste doar la varfuri, jos nici urma de frunze.

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ingrasamant sau ceva fertilizatori ii puneti? S-ar putea sa nu aiba din ce sa se hraneasca. Puneti-o mai la soare si cand o udati sa ii puneti si ingrasamant (lichid pentru plante cu flori).

#15
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
In prima poza este o muscata primita de nevasta-mea. Am tinut-o pe balcon anul trecut si s-a umplut de viermi verzi. A fost o invazie deoarece toti teii din fata blocului s-au umplut. Am taiat-o de la rasul pamantului si acum este cum se vede. Nu mai este asa bogata cum a primt-o nevasta-mea, dar oricum. In a doua poza este o muscata a mea pe care o am de ani de zile, tot asa capatata - mie nu-mi plac muscatele poate ca sunt prea comune, dar le cresc daca le am. Se obsearva ca tulpinele sunt, la cea batrana, chele la baza.
  Eu am ingrasat plantele mele totdeuna natural. Niciodata nu am folosit chimicale. Numai ingrasamant  natural constand in gainat de porumbel - cand un vecin avea porumbei, cand a renuntat la porumbei si s-a apucat de papagali am ingrasat plantele mele cu gainat de gaina lasat in prealabil la macerat in apa, intr-un borcan cu capac, circa o luna-doua, apoi diluat cu 10-20 parti de apa. Daca amestecul  este lasat la macerat  mai mult nu mai are nici un miros cand il punem la planta.

Edited by fiordm, 15 June 2020 - 17:43.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCristian_Medias, on 11 februarie 2020 - 20:26, said:

...
are pamant mult si ii cresc radacinile.
+ o poti ajuta cu un fertilizant dedicat pe care il pui in apa cu care o uzi.

Edited by arg, 15 June 2020 - 17:35.


#17
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
In prima poza este o muscata primita de nevasta-mea. Am tinut-o pe balcon anul trecut si s-a umplut de viermi verzi. A fost o invazie deoarece toti teii din fata blocului s-au umplut. Am taiat-o de la rasul pamantului si acum este cum se vede. Nu mai este asa bogata cum a primt-o nevasta-mea, dar oricum. In a doua poza este o muscata de ani de zile, tot asa capatata - mie nu-mi plac muscatele poate ca sunt prea comune, dar le cresc daca le am. Se obsearva ca tulpinele sunt chele la baza.
Eu le-am ingrasat totdeuna natural. Niciodata nu am folosit chimicale. Numai ingrasamant  natural cu gainat de porumbel - cand un vecin avea porumbei, cand a renuntat la porumbei si s-a apucat de papagali am ingrasat plantele mele cu gainat de gaina lasat in prealabil la macerat in apa, intr-un borcan cu capac, circa o luna-doua, apoi diluat cu 10-20 parti de apa.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   74.8K   8 downloads
  • Attached File  2.jpg   82.49K   10 downloads

Edited by fiordm, 15 June 2020 - 17:57.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
uite aici muscate.
E60
https://maps.app.goo...V9pdryE83UoxwB7

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate