Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Muscată la care nu se dezvoltă bobocii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Nu neg ca sunt muscate frumoase pe lume. Dar mie nu prea imi plac muscatele. Am fost la Saftica si de mai multe ori. Au la vanzare flori frumoase ca l-as fi luat pe toate.

Edited by fiordm, 16 June 2020 - 08:38.


#20
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Am cumpărat niște mușcate în urma cu 10 zile. Acum 2 zile am stropit toate florile, inclusiv mușcatele mele cele noi cu o soluție de BIONAT iar astăzi am observat pe frunze niște inserții roșiatice iar parcă și tulpina s-a cam înroșit.
Ce înseamnă asta? Le-am stricat?

[ https://i.postimg.cc/KK3D7Tr2/20220430-173635.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Frunzele colorate sunt specifice soiului. Probabil primesc mai multa lumina decat primeau in magazin si de aceea s-au colorat.

Attached Files



#22
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020

View Postdrein, on 30 aprilie 2022 - 19:09, said:

Frunzele colorate sunt specifice soiului. Probabil primesc mai multa lumina decat primeau in magazin si de aceea s-au colorat.
Multumesc @drein  Tot mereu greșesc cu aplicarea de fertilizanți, apă, fungicide.
M-ai liniștit.

Edited by dingo31, 30 April 2022 - 19:37.


#23
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Eu zic sa nu-ti bati capul prea mult cu substantele administrate la muscata, mai ales daca exista sanse sa gresesti. Muscata e simpla, poti sa-i pui un betisor de ingrasamant si s-o uzi cand e nevoie si este suficient.
Ca sa verifici daca are nevoie de apa, bagi degetul cam 2 cm in pamant si daca este umed nu este nevoie s-o uzi. Nu este, de asemenea, nicio problema daca pamantul se usuca de tot si nu primeste apa imediat. E mai rau daca pui mai multa apa decat mai putina, deoarece recuperarea in prima situatie poate fii mai grea: pana observi problema, unele parti ale plantei probabil au putrezit si va trebui sa o muti intr-un pamant uscat. Vara, cand este canicula, ar trebui sa verifici mai des nivelul umiditatii.
Frunzele care ating solul trebuie indepartate, deoarece din cauza umiditatii la care sunt expuse vor putrezi si vor duce la boli fungice. Daca faci asta nu este nevoie sa aplici preventiv vreun fungicid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate