Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Soarele si Luna

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#217
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 10 februarie 2020 - 18:52, said:

1. Soarele si luna, nu sunt fizice, deci reprezinta ceva. Acel ceva, tre sa fie acelasi si in cazu femei gravide care e Israelu, fosta sotie a lu YHWH., si in cazu Miresei/Fecioarei care e Biserica.
Deci, Soare = ? Si Luna = ?
Si soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nunta, se arunca in drumul lui cu bucuria unui viteaz: (Ps.19:5)

E Cuvantul, ca are bivalenta ca si apa si sabia.

Nu soarele iti va mai sluji ca lumina ziua, nici luna nu te va mai lumina cu lumina ei, ci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, si Dumnezeul tau va fi slava ta. (Isa.60:19)

Pe sfinti ii lumineaza Cuvantul.

Edited by zexelica, 10 February 2020 - 23:38.


#218
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 10 februarie 2020 - 22:50, said:

Mersi de comparatia cu musca...este una crestineasca...din bunatatea inimii pesemne

Vezi psalm 84:11 editia Cornilescu

Caci Domnul Dumnezeu este un soare si un scut...

E cam ciudat versetul....

Helios Biblios, Cartea Soarelui.
Scuze pt comparatia cu musca...n-a fot cu intentie, te asigur..:lol:

Soarele =  Domnul Dumnezeu NU merge, pentru ca dupa cum ai vazut mai sus, Mireasa, Nou Ierusalim, Biserica 'NU mai are nevoie de Soare...pt ca Dumnezeu va fi lumina lor...'   Asa ramane Soarele = Legea. Ce ma suprinde, e ca nu m-ai intrebat de ce era nevoie de Sore si Luna, adica lumina ziua si noaptea..:P

 zexelica, on 10 februarie 2020 - 23:38, said:


Si soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nunta, se arunca in drumul lui cu bucuria unui viteaz: (Ps.19:5)

E Cuvantul, ca are bivalenta ca si apa si sabia.

Nu soarele iti va mai sluji ca lumina ziua, nici luna nu te va mai lumina cu lumina ei, ci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, si Dumnezeul tau va fi slava ta. (Isa.60:19)

Pe sfinti ii lumineaza Cuvantul.

Mult prea larg, definitia Soarelui e prea flasca. Trebe sa fi mai concret, penca vezi bineca intimpce prima Femeie / Israelu fizic, are nevoie de Soare, a doua Fomeie, Biserica,Mireasa Fecioara NU are nevoie de soare...

Ct despre cealalta definitie, Luna, care spuneai ca e Legea, nu ar insemna acelasi lucru cu soarele care zici ca e cuvantu?mi se pare cam redundant...:)

Edited by Dude_2nd, 11 February 2020 - 21:02.


#219
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 11 februarie 2020 - 20:57, said:

Mult prea larg, definitia Soarelui e prea flasca. Trebe sa fi mai concret, penca vezi bineca intimpce prima Femeie / Israelu fizic, are nevoie de Soare, a doua Fomeie, Biserica,Mireasa Fecioara NU are nevoie de soare...

Ct despre cealalta definitie, Luna, care spuneai ca e Legea, nu ar insemna acelasi lucru cu soarele care zici ca e cuvantu?mi se pare cam redundant...Posted Image


Corect omu trage intelesul la doctrina lui

Soarele este asemanat cu Isus  conform  (Apoc.1:16)

In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui. (Apoc.1:16)
Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma,
18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor.


la fel in  (Mat.17:2)(Luc.1:78)

Iar lumina nu e cea fizica

78. datorita marii indurari a Dumnezeului nostru, in urma careia ne-a cercetat Soarele care rasare din inaltime,
79. ca sa lumineze pe cei ce zac in intunericul si in umbra mortii si sa ne indrepte picioarele pe calea pacii!"

Lumina in care sunt inclusi si cei salvati

Asa sa piara toti vrajmasii Tai, Doamne! Dar cei ce-L iubesc sunt ca soarele, cand se arata in puterea lui." Tara a avut odihna patruzeci de ani. (Judc.5:31)

Soarele + luna  = luminatorii mari (Fac.1:16)

Si luna are echivalent in contextul  din Cantarea cantarilor 1

6. Nu va uitati ca sunt asa de negricioasa, caci m-a ars soarele. Fiii mamei mele s-au maniat pe mine, si m-au pus pazitoare la vii. Dar via frumusetii mele n-am pazit-o.
7. Spune-mi tu, pe care te iubeste inima mea, unde iti pasti oile, unde te odihnesti la amiaza? Caci de ce sa umblu ca o ratacita pe la turmele tovarasilor tai? -
8. Daca nu stii, o, tu, cea mai frumoasa dintre femei, iesi pe urmele oilor si paste-ti iezii langa colibele pastorilor.


"Cine este aceea care se iveste ca zorile, frumoasa ca luna, curata ca soarele, dar cumplita ca niste osti sub steagurile lor?" - (Cint.6:10)

Iubitul fizic este  Solomon  si preaiubita Sulamita insa aici se are in vedere Israel + biserica si Domnul unde mereu untalnim aceiasi comparatie

Mi-am parasit casa si Mi-am lasat mostenirea, Mi-am dat pe iubita Mea in mainile vrajmasilor ei. (Ier.12:7)
Caci, dupa ce a fost gasit bun, va primi cununa vietii pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc. (Iac.1:12)

Luna fiind luminatorul mic soarele cel mare iar stelele sfintii conform
(Dan.12:3)


Si probele curg constant in acest inteles.

Si da soarele se intuneca ,luna  in sange pe parcursul celor 1260 zile  aici fiind alt  subiect

Edited by husand, 11 February 2020 - 23:07.


#220
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dude_2nd, on 11 februarie 2020 - 20:57, said:

Scuze pt comparatia cu musca...n-a fot cu intentie, te asigur..Posted Image

Soarele =  Domnul Dumnezeu NU merge, pentru ca dupa cum ai vazut mai sus, Mireasa, Nou Ierusalim, Biserica 'NU mai are nevoie de Soare...pt ca Dumnezeu va fi lumina lor...'   Asa ramane Soarele = Legea. Ce ma suprinde, e ca nu m-ai intrebat de ce era nevoie de Sore si Luna, adica lumina ziua si noaptea..Posted Image

Ramai surprins atunci Posted Image

Am alta intrebare.

In contextul tau, care este antiteza la Soare si Luna?

 Dude_2nd, on 11 februarie 2020 - 20:57, said:

Mult prea larg, definitia Soarelui e prea flasca. Trebe sa fi mai concret, penca vezi bineca intimpce prima Femeie / Israelu fizic, are nevoie de Soare, a doua Fomeie, Biserica,Mireasa Fecioara NU are nevoie de soare...
Daca ne luam dupa logica ta, prima femeie din care Iosif face parte este o entitate caruia soarele i se inchina impreuna cu 11 stele

Asa scrie daca ne luam dupa relatarea lui lui Iosif din Geneza 37:9

Criptic.

Daca soarele ar fi legea, atunci legea i se inchina lui Iosif

Dead end

Mai sapa...

 husand, on 11 februarie 2020 - 22:53, said:

Corect omu trage intelesul la doctrina lui

Soarele este asemanat cu Isus  conform  (Apoc.1:16)

Care din cei doi soare?
Cel creat?

Ar fi ilogic ca o creatie sa se asemene cu cel nascut si nicidecum creat.

Mai sapa si tu

Pune-ti de o gasca arhelogica, tu si Dude :D

Edited by Signed_on_ice, 12 February 2020 - 00:03.


#221
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Signed_on_ice, on 12 februarie 2020 - 00:02, said:

Ramai surprins atunci Posted Image

Am alta intrebare.

In contextul tau, care este antiteza la Soare si Luna?


Daca ne luam dupa logica ta, prima femeie din care Iosif face parte este o entitate caruia soarele i se inchina impreuna cu 11 stele

Asa scrie daca ne luam dupa relatarea lui lui Iosif din Geneza 37:9

Criptic.

Daca soarele ar fi legea, atunci legea i se inchina lui Iosif

Dead end

Mai sapa...

...și profeții (luna)! :)

Edited by heart_of_ice, 12 February 2020 - 00:07.


#222
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 11 februarie 2020 - 22:53, said:




Corect omu trage intelesul la doctrina lui

Soarele este asemanat cu Isus  conform  ..
Nici Soare =  Isus NU merge.
E aceeasi situatiune: prima Femeie/Israelu fizic, avea nevoie de Soare...a doua, Mireasa Fecioara...'NU are nevoie de Soare...'  pt caDumnezeu si Mielu sunt lumina ei.

Deci, tre sa gasesti altceva afara de Dumnezeusi Isus, care sa rezolve problema cu adevarat.
Pana aum, n-amgasit altceva decat: Soarele = Legea, Luna = Prorocii. '...sa nu ganditi ca am venit sa legea si prorocii...'. :)

 Signed_on_ice, on 12 februarie 2020 - 00:06, said:

Ramai surprins atunci Posted Image

Am alta intrebare.

In contextul tau, care este antiteza la Soare si Luna?



Io nu vorbesc aci de antiteza la Soare si Luna, ci de antiteza:  'ARE (nevoie de ) Soare - prima Femeie, Israelu, Sotia lu YHWH. Vs. 'N-ARE (nevoie de) Soare...' - a doua femeie, Mireasa/Fecioara.  :)

 Signed_on_ice, on 12 februarie 2020 - 00:06, said:




Daca ne luam dupa logica ta, prima femeie din care Iosif face parte este o entitate caruia soarele i se inchina impreuna cu 11 stele

Asa scrie daca ne luam dupa relatarea lui lui Iosif din Geneza 37:9

Criptic.

Daca soarele ar fi legea, atunci legea i se inchina lui Iosif

Dead end

Mai sapa...

Io zic sa ramai sa infrunti textu, nu sa sari la tarnacop...:P

No offence.

Oricum, Iosif/Rahela, Sorele/Luna,sunt Tutorii, indrumatorii de care, de la un timp incolo, de la maturitate nu mai este nevoie:

'Astfel, Legea ne-a fost un indrumator spre Hristos, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta.Dupa ce a venit credinta, nu mai suntem sub indrumatorul acesta.'

 heart_of_ice, on 12 februarie 2020 - 00:06, said:



...și profeții (luna)! :)
Merge ca unsa explicatiunea.

In noptile spirituale grele, de exemplu candIsrael era in robie in Vavilon NU putea sa traiasca cf Legii Templului. Singira lumina era Prorocia, vezi cazu lu Daniel care afla din scrierile profetice a lu Ieremiah ca aveau sa steie robi inVavilon 70 de ani...care deja trecusera.

 husand, on 11 februarie 2020 - 22:53, said:




Corect omu trage intelesul la doctrina lui

Soarele este asemanat cu Isus  conform  (Apoc.1:16)

In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui. (Apoc.1:16)
Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma,
18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor.

'CA Soarele'  n.e. 'Soarele'. :nonobad:
Versu adus de tine NU vujeste nici din acest punct de vedere preliminar. :)

Adevarat ca Isus = sursa de iluminare spirituala, autentica, dar...NU e Soarele, caci e mai mult decat el.

Edited by Dude_2nd, 12 February 2020 - 07:30.


#223
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Numai ca nu dau eu dispozitii , In scriptura   deja s-a hotarat cum sa se vorbeasca:

Şi Eu am vorbit* profeţilor şi am înmulţit viziunile şi prin profeţia am vorbit în asemănări.
*2 Împ. 17:13;
aLit. „prin mâna profeţilor“


ca exemplu

Şi am văzut şi, iată, în întinderea* care era peste capul heruvimilor se vedea, deasupra lor, ca o piatră** de safira, ca înfăţişarea asemănării unui tron. *Ezec. 1:22,26;
**Exod. 24:10;
aSau „lapislazuli“

Deci era un tron sau nu ?
Nu  evident lucrurile de acolo fiind descrise prin asemanari cu cele de aici.

Cu cine voiti sa asemanati pe Dumnezeu? Si cu ce asemanare Il veti asemana? (Isa.40:18)

Evident ca intelesul scripturii vine prin  familiarizarea   cu imaginile textului

Ca in calasa 1 , pictograme dese

"Imparatia cerurilor se aseamana cu un imparat...aseamana cu un gospodar...aseamana cu un navod...aseamana cu un om..aseamana cu aluatul

Tare greu respectabile  cand Dumnezeu se aseasmana cu un judecator....cu un curcubeu...cu soarele....

biserica cu o femeie. cu luna ,..este   numita iubita sau imparateasa  ....impodobita cu stele..

Mai  sa fie ?

Edited by husand, 12 February 2020 - 16:07.


#224
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Signed_on_ice, on 10 februarie 2020 - 22:50, said:

Caci Domnul Dumnezeu este un soare si un scut...
E cam ciudat versetul....
Helios Biblios, Cartea Soarelui.

scut e Samekh.
soare e Shemesh - shin-mem-shin.
treba cu 'shin' si 'sam(ech)' e ca au fost aceeasi ideograma - sin
sin fiind "ghimpi" si "protectie".
adica "tufisul in flacari" pe care il vede Moshe.
"tufisul in flacari" suna ridicol spre retardat luat literal, dar in simbolic, e vorba de "cerc de spini".
"cerc" fiind deci legamantul intre Elohim si cu cine a facut el legamantu ala.

acest "cerc de spini" e reprezentat inclusiv in arta greco-romana, fiind "laurii" - "coroana de lauri" cu care se impodobeau imparatii.
scutul fiind si atributul divin al lui Marte, respectiv Atena. - Marte si Atena - ignora aiurelile gen Al.Mitru - Miturile Olimpului - sunt gemeni.
Marte fiind Zeus - de ex. Marte are ca sotie pe Rhea si face doi gemeni - remus si romulus, in panteonu roman, iar Rhea e sotia lui Zeus in panteonul "grec".
Zeus care insa e echivalentul lui Apollo, care e Sol Invictus, deci soarele.
Soarele - Helios, care se citeste Elios, Eli, El, fiind numele lui Saturn, tatal lui Zeus.
Saturn care e Shamash in sumer, mesopotamia, astia.
deci arcane. se trece dintr-un nume in alt nume, dintr-o functie in alta functie, dintr-o "legenda" in alta legenda, practic e cifrat, sa nu poti intelege decat daca studiezi.

Aceste simboluri religioase, se refera, cum ti-am mai zis si presupun ca tii minte, la "soarele vechi", sau "soarele intunecat" sau "steaua(lui Remfan, Chiun)".

uite pt studiul simbolic al ideogramelor semitice: observa ca Samech e 'a proteja' si 'spini' si e reprezentat ca un "schelet de peste" sau "cerc".


uite si atributele divine ale lui Marte si Atena. uite sol invictus - un "scut" sau "soare cu spini" sau "discobolul"



acest "Yhvh e un soare si un scut" devine "coroana de spini" a lui Cristos.

Edited by criztu, 12 February 2020 - 17:02.


#225
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
N-am inteles nimic si cred ca majoritatea nu a inteles nimic. Cu ce ne ajuta pe noi asta?
Spune-ne macar concluzia.
Lumina soarelui o percepem toti si cei care sunt sau nu Cu Dumnezeu dar lumina lui Dumnezeu o percep doar unii.
Daca vrei dau si exemple dar nu cred ca-i cazul.

Edited by nico123, 12 February 2020 - 17:11.


#226
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 nico123, on 12 februarie 2020 - 17:07, said:

N-am inteles nimic si cred ca majoritatea nu a inteles nimic. Cu ce ne ajuta pe noi asta?
Spune-ne macar concluzia.

e doar o exegeza. psalm 84:11 - "yhvh e un soare si un scut", nu mai e deloc ciudat dupa ce faci exegeza
de ex. in ebraica 'soare' e 'shemesh' iar 'scut' e 'ganan' - https://biblehub.com/hebrew/1598.htm
ori, 'gan' e gradina, adica Eden. - https://biblehub.com...genesis/2-8.htm
in Eden ai 4 "copaci" - pomul vietii, pomul cunoasterii binelui si raului, smochinul, si spinul.
asadar in centrul Edenului e pomul vietii, iar la marginea Edenului e "spinii".
Edenul e un disc, iar pe marginea sa, sunt "spini".
Edenul e "in rasarit".
"rasaritul" in ebraica, inseamna "in fatza" sau "inainte", sau "deasupra".
"Shem" in ebraica, inseamna si "deasupra" - adica "acolo, departe, slavi" - https://en.wiktionar...iki/Ś©Ś#Hebrew
slavi care inseamna si "a venera" dar si "ceruri".
Deci Edenul e un "disc cu spini pe margini" undeva deasupra. adica in "ceruri".
"ceruri" in ebraica este "shamayim" - adica Apele lui Shem - shem+mayim
Shem care este "nume" - Ha-Shem insemnand "Numele" - cu care e desemnat Elohim, yhvh

daca nu intelegi, drumul e lung si imbarligacios. deci nu e motiv sa te descurajezi.

Edited by criztu, 12 February 2020 - 17:17.


#227
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Pai nici nu trebuie sa inteleg ca poti tu sa ne spui ce sa intelegem, nu uita ca suntem cu mare aderenta de material )pamant), cu gandirea,

Edited by nico123, 12 February 2020 - 17:25.


#228
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 nico123, on 12 februarie 2020 - 17:20, said:

Pai nici nu trebuie sa inteleg ca poti tu sa ne spui ce sa intelegem, nu uita ca suntem cu mare aderenta de material )pamant), cu gandirea,

Intelegerea nu poate fi transferata. Eu pot doar sa-ti aranjez atat cat ma pricep, informatia pe care o am eu.
Tu daca nu stii ca in ebraica la "gradina" i se zice 'gan' iar la "scut" i se zice 'ganan', inseamna ca tu intai ai de urcat prima treapta: studiul textului ebraic al Bibliei.

#229
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 nico123, on 09 februarie 2020 - 11:19, said:

Daca ar fi si ceva dovezi poate as crede.
Am inteles ca asta este interpretarea ta , dar de unde ai scos-o?
o predica, de la amvon! :)

#230
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 criztu, on 12 februarie 2020 - 17:34, said:

Intelegerea nu poate fi transferata. Eu pot doar sa-ti aranjez atat cat ma pricep, informatia pe care o am eu.
Tu daca nu stii ca in ebraica la "gradina" i se zice 'gan' iar la "scut" i se zice 'ganan', inseamna ca tu intai ai de urcat prima treapta: studiul textului ebraic al Bibliei.
Stai putin, adica sa invat limba ebraica si apoi sa studiez textul ebraic al bibliei? De ce ? biblia in romana nu este bine tradusa?

#231
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 12 februarie 2020 - 15:55, said:

Numai ca nu dau eu dispozitii , In scriptura   deja s-a hotarat cum sa se vorbeasca:

Și Eu am vorbit* profeților și am Ăźnmulțit viziunile și prin profeția am vorbit Ăźn asemănări.
*2 Împ. 17:13;
aLit. Ăą€Ÿprin mĂąna profețilorĂą€œ


ca exemplu

Și am văzut și, iată, Ăźn Ăźntinderea* care era peste capul heruvimilor se vedea, deasupra lor, ca o piatră** de safira, ca Ăźnfățișarea asemănării unui tron. *Ezec. 1:22,26;
**Exod. 24:10;
aSau Ăą€ŸlapislazuliĂą€œ

Deci era un tron sau nu ?
Nu  evident lucrurile de acolo fiind descrise prin asemanari cu cele de aici.

Cu cine voiti sa asemanati pe Dumnezeu? Si cu ce asemanare Il veti asemana? (Isa.40:18)

Evident ca intelesul scripturii vine prin  familiarizarea   cu imaginile textului

Ca in calasa 1 , pictograme dese

"Imparatia cerurilor se aseamana cu un imparat...aseamana cu un gospodar...aseamana cu un navod...aseamana cu un om..aseamana cu aluatul

Tare greu respectabile  cand Dumnezeu se aseasmana cu un judecator....cu un curcubeu...cu soarele....

biserica cu o femeie. cu luna ,..este   numita iubita sau imparateasa  ....impodobita cu stele..

Mai  sa fie ?
Bati campii. :)

Rezolva ecuatiile.

Soare =  ?
Luna = ?

Edited by Dude_2nd, 12 February 2020 - 20:31.


#232
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dude_2nd, on 12 februarie 2020 - 20:26, said:

Bati campii. Posted Image

Rezolva ecuatiile.

Soare =  ?
Luna = ?
In aramaica?

#233
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 12 februarie 2020 - 20:46, said:


In aramaica?
In orice. Numa sa iasa egalitatea...:P

Totusi, as prefera in romana.

Edited by Dude_2nd, 12 February 2020 - 20:51.


#234
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 husand, on 12 februarie 2020 - 15:55, said:

Și am văzut și, iată, în întinderea* care era peste capul heruvimilor se vedea, deasupra lor, ca o piatră** de safira, ca înfățișarea asemănării unui tron. *Ezec. 1:22,26;
**Exod. 24:10;
aSau „lapislazuli“

Deci era un tron sau nu ?
Nu  evident lucrurile de acolo fiind descrise prin asemanari cu cele de aici.

iei textul in ebraica pe biblehub. Cuvantul tradus in romaneste sau engleza ca "tron" este 'kise' - https://biblehub.com/hebrew/3678.htm
'kise' care inseamna 'luna' - https://biblehub.com/hebrew/3677.htm
care inseamna de fapt 'acoperitoare, caciula' - https://biblehub.com/hebrew/3680.htm

deci ce intelegi tu azi prin 'tron', e foarte posibil sa fie cu totul altceva decat ce intelegeau aia acum mii de ani prin tron.
iata un exemplu de "tron".


iata un exemplu de "caciula" purtata de dogii venetieni


care este "coroana" faraonilor


"tron" e deci "scaun" - pe care il gasesti ca "Sfantul Scaun" - sediul puterii la Vatican - insusi cuvantul 'sediu' vine din 'sedere' - a sede, a sta in loc
A sede, a sta in loc, asezat, este Sham - https://en.wiktionar...
si nu intru in etimologiile IE, unde 'scaun' vine din aceeasi radacina cu 'lege' - ro. datina(obicei), gr. thema(tzara), eng. doom(judecata)
uite aici radacina PIE *dhe- dai find in pagina pana ajungi la dhe- - https://www.ahdictio...p.html#IR017200

si uite si alt tip de "tron"


care e "soarele" tinut in "bratele" "lunii" - observa cele doua "flori" sau "stele" la stanga si la dreapta crescentului


care sunt cele doua "capete de lei" de pe tronuri


acelasi concept de "tron" il gasesti la incasi, maiasi, azteci, ce or fi aia - un "soare" (shemesh) pe un "munte"

Edited by criztu, 12 February 2020 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate