Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

norocosii de generatie veche

  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
-equinox-

-equinox-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2020

 jm2010, on 08 februarie 2020 - 10:55, said:

Pustiu', in IT, cine este foarte bun lucreaza freelance. Practic remote. Adica poti merge sa stai pe plaja si sa lucrezi pe laptop si sa faci bani.
Exact! Dar tu il vezi pe asta in stare de asta?! M-am uitat acum peste topicele lui... Nu face decat sa se planga de cat de frustrat si ghinionist este in aceasta viata. Spameaza forumul intr-una cu topice pe aceeasi tema...

#38
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 Quantum, on 08 februarie 2020 - 09:00, said:

...
2. Daca vrei sa ai, fa ceva!...
...
4. Norocul face parte din viata; daca nu-l ai, compenseaza cu altceva!
Merge si asta de mai jos:

 licurici_licurici, on 07 februarie 2020 - 09:38, said:

"Daca nu lupti pentru ceea ce vrei...meriti ceea ce ai!"
John C Maxwell


#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 VePeNe, on 08 februarie 2020 - 10:47, said:

Aha, sigur.
Daca tu crezi ca sa stai la coada, sa-ti fie frica sa vorbesti orice, sa-ti chioraie matele de foame si sa tremuri de frig in timp ce te uitai cu ura la discursurile lui Ceausescu  care traia in lux si lauda toate realizarile tarii si te uitai cu jind la cum traiesc americanii in serialul Dallas....se poate numi viata?

Si nici dupa 1990 nu se traia prea bine. Pana in 2003 s-a trait intr-o saracie si foamete cumplita. Iti vine sa crezi sau nu, majoritatea ne bucuram la un Coca Cola la sticla de 1,25 mililitri  sau la o bere ieftina la pet   ca rasplata pentru ca  ajutam  un vecin la carat/transportat mobila , iar cine isi permitea sa-si cumpere punga cu chipsuri, inghetata, pizza si mergea la McDonald's era considerat smecher.  Ah, pai cine mergea la club si avea BMW la mana a doua era considerat boierul cartierului  
Anii aia mi s-au parut si mai crunti pentru ca stateam la vitrinele magazinelor si salivam la electronice, la prajituri , jucarii  , dar nu ti le permiteai. In comunism nu le vedea, dar in anii 90-2000 era groaznic cu atatea tentatii la toti pasii , traind cu frustrarea ca nu ti le permiteai. Era naspa sa fii copil sarac, nu te puteai distra decat cu mingea pe maidan si jucatul de-a fata ascunselea de dupa coltul blocului.

Legat de femei, da, faceai sex mai des  in adolescenta prin toalete murdare si parcuri de frica parintilor si babelor care te barfeau, iar fetele  de rand nu erau asa de ingrijite, frumoase, atragatoare ca acuma cand oricine isi poate permite un set de manichiura si haine mai de firma.

Intr-adevar, lumea era mai sociabila, dar in mare parte in sens rau fiindca barfele,  fake-newsurile,  certurile, insultele si bataile erau la ordinea zilei.
De distrat se distrau doar romanii cu bani  care mergeau la mare, la munte, prin Bulgaria , Grecia sau Ungaria,  in cluburi si puburi dubioase din centrul vechi, la McDonald's,  in parcuri de distractii, la strand,  la mall (pe vremea cand erau doar Mall Vitan), la Selgros si Carrefour,  la un gratar prin parc.

multe din astea facute chiar de catre unii mosi comunisti. aceeasi care s-au strans in FSN dupa 89 si care ulterior au ajuns sa fie PSD-ul de astazi

 costeld69, on 08 februarie 2020 - 11:39, said:

Merge si asta de mai jos:

pe sistemul "foloseste-te de calitatile tale" sa inteleg ca un taxator de protectie la magazine, mare de 2 metri, cu pumnul cat barosul , mai prost decat prostia insasi ,face bine ca cere taxe de protectie nu? doar omul si-a folosit calitatile lui nu?

#40
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 on64, on 08 februarie 2020 - 08:23, said:

care in 90' au intrat in penise
Sa-ti fie rusine.

#41
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 karax, on 08 februarie 2020 - 11:43, said:

multe din astea facute chiar de catre unii mosi comunisti. aceeasi care s-au strans in FSN dupa 89 si care ulterior au ajuns sa fie PSD-ul de astazi

Nu confunda pensionarul de rand cu securistii si politrucii din esalonul doi care au pus curu pe putere dupa '89.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mai ales politrucii aia tipic comunisti cu  ochelari cu rama aurie.

Edited by karax, 08 February 2020 - 12:30.


#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 on64, on 08 februarie 2020 - 09:31, said:

ce ii opreste sa vanda si sa se mute in corabia?
Prietenii, copii, lucurile unde au trait.Nu ei posteaza pe forum frustrati...

#44
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

 jm2010, on 08 februarie 2020 - 10:55, said:

Pustiu', in IT, cine este foarte bun lucreaza freelance. Practic remote. Adica poti merge sa stai pe plaja si sa lucrezi pe laptop si sa faci bani. Nu trebuie sa stai in Cluj. Pui mana pe carte, devii bun si apoi te poti muta oriunde si vei gasi de lucru remote. Si toate frustrarile vor disparea. Magic.

Nu vor disparea.
Iti intra nisip in incaltaminte, te bate soarele in cap, te dor ochii de lumina, ti-e sete mereu...
Pai ce viata de sclav mai e si asta??

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Inca un topic marca @on64 ... stau si ma intreb inca o data daca acest personaj este real sau ne trolleaza cu succes pe toti ... daca e A, e trist, foarte trist ... daca e B, recunosc ca am muscat ... si jos palaria pentru nivelul de trolling.

 on64, on 08 februarie 2020 - 10:14, said:

daca as gasi de lucru in alta parte as parasi clujul intr-o secunda
Dar cauti si nu gasesti?

 jm2010, on 08 februarie 2020 - 10:55, said:

Adica poti merge sa stai pe plaja si sa lucrezi pe laptop si sa faci bani. Nu trebuie sa stai in Cluj. Pui mana pe carte, devii bun si apoi te poti muta oriunde si vei gasi de lucru remote. Si toate frustrarile vor disparea. Magic.
Asta e impresia ta despre freelancing ? Ca stai pe plaja si lucrezi cand vrei ? Frustrari care dispar prin magie? Interesant. In ce univers paralel este asta?

#46
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu sunt real, sunt un personaj imaginar

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 on64, on 08 februarie 2020 - 10:14, said:


daca as gasi de lucru in alta parte as parasi clujul intr-o secunda
pai din ce scrii se pare ca nu te pricepi la nimic! oricum, necalificat pe santier te poti angaja pe bani buni!

#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 ro_explorer, on 09 februarie 2020 - 13:17, said:

Asta e impresia ta despre freelancing ? Ca stai pe plaja si lucrezi cand vrei ? Frustrari care dispar prin magie? Interesant. In ce univers paralel este asta?
Era raspunsul pentru initiator. Activez in domeniu IT de peste 20 de ani. Relax, stiu mult mai bine ca tine cu ce se mananca toate chestiile astea dupa atatia ani si la ceea ce fac zilnic. Era metaforic, scapa de Cluj-ul acela in care nu se poate integra. Citeste si tu printre randuri, nu e asa greu.

Edited by jm2010, 09 February 2020 - 22:10.


#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 jm2010, on 09 februarie 2020 - 22:10, said:

Activez in domeniu IT de peste 20 de ani. Relax, stiu mult mai bine ca tine cu ce se mananca toate chestiile astea dupa atatia ani si la ceea ce fac zilnic.
Ce chestie .. si eu activez in domeniul IT tot de cca 20 de ani (22 ca sa fiu mai precis) ... Nu stiu daca stiu mai bine ca tine cu ce se mananca chestiile astea dar cu certitudine mai stiu si eu una-alta referitor la ceea ce fac zilnic ca sa imi hranesc copiii ;) ...

Revenind on-topic,

 jm2010, on 09 februarie 2020 - 22:10, said:

Era metaforic, scapa de Cluj-ul acela in care nu se poate integra. Citeste si tu printre randuri, nu e asa greu.

Am invatat de-a lungul celor 10 ani de activitate pe SP ca inainte de a te adresa metaforic si "printre randuri" trebuie sa ai certitudinea ca cel/cea caroruia i te adresezi este capabil sa inteleaga acest lucru. In caz contrar, persoana tinta s-ar putea sa ia de bun ceea ce scrii si dupa aia mai vezi 2-3 topicuri despre ce naspa e sa fii freelancer si ca nu pica banii din cer cu nemiluita.

P.S.: fie vorba intre noi, prefer un full-time bine platit decat freelancing la varsta asta si cu familie de intretinut. Nu ma vad crescandu-mi copiii de la distanta.

Freelancingul in domeniul meu presupune "on-site", la client, oriunde ar fi acesta geografic pe planeta, in special EMEA si USA.

#50
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Ideea e ca multora ne-ar place sa stam undeva mai izolat, cu casa, curte mare si o mica gradina. Asa as fi putut folosi mostenirea de la o strabunica si sa imi construiesc o casa acolo; era liniste, aer curat, spatiu verde etc. Problema: era intr-un sat la mama naibii, cu oportunitati de cariera zero.

Oamenii nu merg in aceste orase mari de mult ce iubesc aglomeratia, poluarea si alte probleme, ci pt ca acolo sunt job-urile ok. Daca maine s-ar inventa teleportarea, jumatate din populatia oraselor mari s-ar muta in "sate la mama naibii" si s-ar teleporta in orase doar pt munca/distractie.

#51
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 on64, on 08 februarie 2020 - 08:23, said:

... caci ei sunt "din cluj"
Ambii sunt/au fost norocosi(desigur, ulterior, in proportii diferite)!
Ei au primit, aproape gratuit, de la imbecilul de Petrica, apartamentele. A fost cea mai tampita decizie luata dupa anul "90. A costat bugetul statului, si inca costa, mld. de euro.
Tampitul a facut impropietarirea in scop vadit electoral.

Au fost destui romani care, mai de graba nevoiti, si-au cumperat apartamente inainte de '90. Si, cei mai multi dintre ei,  au muncit din greu  sa-si achite ratele imprimutului bancar si creditul pentru apartament. Si si-au strans ZDRAVAN cureaua: fara concedii, fara petreceri, fara restaurante si altele asemenea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate