Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Intrebari pentru sambetisti

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#109
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 15:42, said:


Tu cand iti cari hainele, faci o munca? :lol:
Irelevant. Evreii au angajat martori mincinosi ca sa-L acuze ca a facut mai multi pasi cu unu decat avea voie...
Pentru rigoristii de atunci era considerata o munca.
Am amintit ca Isus a spus ca el este Stapanul sambetei? Ca stapan al sambetei crezi ca nu poate face modificari?
De fapt intrebarea corecta e: tu crezi in dumnezeirea lui Isus?

#110
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Care este rostul sa impui oamenilor o zi de odihna,
si apo tot tu sa o calci ?

#111
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Daca esti puternic, merge!

#112
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postinstabilu, on 01 februarie 2020 - 00:17, said:

Versetul 3:"Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină". Era o lumina care izvora din Dumnezeu. El, Dumnezeu, prin atotputernicia Sa, facea sa fie lumina si intuneric. Dumnezeu nu are nevoie de "ceva", respectiv,  soare, luna, pentru a face "altceva", respectiv, lumina, intuneric.

Este mai natural să luăm că lumina era de la soare, dar că era difuză, adică soarele nu se vedea cu contur, ca astăzi într-o zi cu nori. Iar în ziua a patra să fie descrisă apariția soarelui, lunii și stelelor pe întinderea cerului în urma purificării atmosferei de către plante, create în ziua a treia. Asta în ideea că zilele sunt ere.

Edited by logic1, 01 February 2020 - 16:20.


#113
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJJackFLASH, on 01 februarie 2020 - 15:53, said:

Care este rostul sa impui oamenilor o zi de odihna,
si apo tot tu sa o calci ?
Cand esti patron, iti permiti sa fumezi la tine in magazin.

#114
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 13:40, said:

'Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa si luau hrana cu bucurie si curatie de inima. (Fapt.2:46)'
In fiecare zi faceau ce zici tu, nu duminica. Hotomane, sfintia ta... Posted Image
Aha, in fiecare zi?
Nu sambata, in Ziua Fiarei? :habarnam:

#115
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Din cele discutate cu Bogdănel ieri, se pare că pentru adventiști euharistia nu reprezintă decât o cină romantică. Nu mai mult.

#116
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:32, said:

PAVEL, in lucrarea sa misionara, '...vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat si indupleca pe iudei si pe greci. (Fapt.18:4)'  grecii aflati in snagoga, ce treaba crezi ca aveau cu sabatu?  Ei erau cu zeus...Posted Image

Mai apoi, in cetatile in care NU exista sinagoga evreiasca, Pavel isi pastreaza obiceiu:

'In ziua Sabatului am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune. Am sezut jos si am vorbit femeilor care erau adunate laolalta. (Fapt.16:13)'
Iegzact ca apostolii trebe sa faca crestinii in ziua de sambata: sa mearga la paganii care tin sambata si sa-i evanghelizeze! :yes:
Doamne ajuta!

Edited by penticostalul, 01 February 2020 - 16:36.


#117
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpenticostalul, on 01 februarie 2020 - 16:34, said:


Iegzact ca apostolii trebe sa faca crestinii in ziua de sambata: sa mearga la paganii care tin sambata si sa-i evanghelizeze! :yes:
Doamne ajuta!
Asta inseamna munca.... in via Domnului. Exact cum facea Pavel cand mergea sambata in sinagogi sa le vorbeasca. Dar tot munca e.

#118
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pai?
Sambata trudesti in lucrarea Domnului. Eanghelizezi paganii.
Iar pe cei care se pocaiesc îi aduci duminica la adunare.

Edited by penticostalul, 01 February 2020 - 16:49.


#119
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 01 februarie 2020 - 00:04, said:


Pai si duminica cine il mai pazea daca s-a odihnit Dumnezeu ? Posted Image

Pentru aceasta l-a facut  Dumnezeu pe Adam, sa-i pazeasca gradina cata vreme El se odihnea. Adica Duminica.

View Postinstabilu, on 01 februarie 2020 - 00:07, said:

Citeste cu atentie ce am scris mai sus, nu mai trage concluzii gresite.
Nu stim daca omenirea, de la Adam la Moise, a tinut vrea zi de odihna. Biblia nu face nici o precizare in acest sens.
Cel mai probabil oamenii de la Adam la Moise nu au tinut o zi anume de odihna. Aceasta nu inseamna ca munceau nonstop.  Probabil se odihneau atunci cand simteau nevoia.

Si ce, te-am intrebat daca stii? Te-am intrebat ce scrie in Biblie. Si in Biblie scrie ca Dumnezeu a muncit sase zile si a saptea s-a  odihnit, iar Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Adica si Adam avea nevoie sa munceasca sase zile si sa se odihneasca a saptea.

View Postgeorge_alexandru, on 01 februarie 2020 - 00:19, said:

Bine bine, dar dacă Adam a fost primul om, de unde hoți?

Animalele. Care erau facute inaintea lui Adam.

View Postnico99900, on 01 februarie 2020 - 00:08, said:


Daca soarele si luna au create abia in a 4 zi, cine facea sa fie zi si noapte din prima zi? Ceva e putred la mijloc. Voi chiar nu va dati seama ca din primul capitol lucrurile nu se leaga?

”Lumina” sunt ingerii. Care emit ei insisi lumina.

View PostJJackFLASH, on 01 februarie 2020 - 09:59, said:

Bună îintrebare. Dar sâmbăta ori duminica nu e tot aceeași de odihnă ?

Nu, nu sunt aceeasi zi, ci sunt zile diferite. Adica dumneata nu faci diferenta intre ziua de sambata si cea de duminica?

View Postnico99900, on 01 februarie 2020 - 10:01, said:

Dar unde scrie ca sa odihnit DUMINICA? Pentru ca intradevar noi consideram ca ziua a 7 , e duminica. Dar la unii saptamana incepe duminica cand e prima zi , si sambata e a 7 zi a saptamanii.
Si in acest aspect Biblia e foarte ambiguă si spune doar a saptea zi, lasand loc la interpretari.
Deci pana cand nu o sa schimbati biblia si sa scrieti duminica in loc de a 7 zi, si ei au dreptate. Chiar daca asta da de pamant cu ceea ce crezi tu ca crezi.

Stim ca Dumnezeu a dat porunca evreilor sa se odihneasca sambata. Si a  mai spus ca ziua lor de odihna difera de ziua Lui de odihna. Si ca sunt doua zile de odihna.
De aici se deduce logic ca Adam s-a odihnit sambata si Dumnezeu duminica.

#120
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2020 - 16:20, said:

Cand esti patron, iti permiti sa fumezi la tine in magazin.
Voi vă  siliţi să justificaţi o nebunie.

#121
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 01 februarie 2020 - 10:10, said:

Bai... unde e Dorel ?

Am fost sa rezolv o durere de nerv sciatic cuiva caruia medicii i-au dat morfina si n-a avut efect. Insa eu am avut efect. Persoana s-a putut odihni si cand am plecat era mult mai bine si mai avea ceva dureri doar la mers, dar nu ca inainte.

View Postnico123, on 01 februarie 2020 - 10:45, said:

Pana si Iisus Hristos muncea simbata indeplinind voia Domnului.

Ba chiar a spus ca atat pentru El, cat si pentru Tatal,  sambata este ultima zi de munca a saptamanii.

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:01, said:

Afecteaza doar in masura in care BO a fost nevoita sa deconspireze minciuna tinerii Duminicii in locu Sambetei. Posted Image

Chiar asa? Esti sigur ca stii ce spui?

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:07, said:

In porunca a patra din cele zece porunci se porunceste ziua a saptea, NU ziua a intaia.
Iar daca-i porunca, nu-i tocmeala...Posted Image

In ziua a saptea, Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse; si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse. (Fac.2:2)
Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse. (Fac.2:3)'

Asta, in versurile de mai sus, e realitatea biblica. Pentru cine crede, desigur.


Iar porunca nu este decat o readucere aminte, in caz ca peste mii de ani se va fi uitat aspectu creatiei divine:

'Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.

9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.

10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.

11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.

Dude, fa diferenta intre ziua a saptea a Creatiei si ziua a saptea a lui Adam. Adam a fost facut in ziua a sasea, ceea ce inseamna ca a saptea lui zi de viata a fost ziua intai a Creatiei.

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:18, said:

Hristos, Apostolii...au fost evrei. Si au tinut sabatu.
Iar Biserica este organizatia formata din indivizi de orice natiune, fondata pe acestia si pe credinta lor:

'Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)'

Iti pica fisa acum de ce Imperatoru laic a trebuit sa dea o lege sa schimbe ziua a saptea cu ziua a intaia, la cererea noii amante a acestuia, Biserica aciuata pe la Curtea acestuia?  Posted Image  astazi platita din bugetu lui, ca sa -I asigure apararea intereselor in Biserica...
Pentru ca acea ramasita a adevaratei credinte, se incapatana sa traiasca dupa sablonu vechi:' pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)'  Posted Image

A schimbat pentru ca a saptea zi a Creatiei a cazut Duminica, nu Sambata. Sambata este ziua cand a fost creat Adam.

View Postinstabilu, on 01 februarie 2020 - 11:27, said:

Bisericile Ortodoxa, Catolica, cultele protestante si neoprotestante au recunoscu intotdeauna sambata ca fiind ziua a 7-a.


Unde si cum au ”recunoscut” asa ceva? Exista vreo dogma ortodoxa care sa spuna ca a saptea zi a Creatiei este Sambata? Din cate stiu, nu exista.

#122
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJJackFLASH, on 01 februarie 2020 - 18:38, said:


Voi vă  siliți să justificați o nebunie.
Nebunie pentru cine anume? Pentru tine si alti cativa? Asta e.
Tu nu vei crede nici daca apare Hristos in fata ta si-ti da o palma peste talpa piciorului fara sa se aplece.
Dar nu fi agitat! Poti sa crezi in continuare ca ne tragem din soparle si scanteia vietii a aparut cand 2 atomi au facut sex in timp ce se pârțâiau.

Edited by dan1980_25, 01 February 2020 - 18:53.


#123
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:32, said:

PAVEL, in lucrarea sa misionara, '...vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat si indupleca pe iudei si pe greci. (Fapt.18:4)'  grecii aflati in snagoga, ce treaba crezi ca aveau cu sabatu?  Ei erau cu zeus...Posted Image

Mai apoi, in cetatile in care NU exista sinagoga evreiasca, Pavel isi pastreaza obiceiu:

'In ziua Sabatului am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune. Am sezut jos si am vorbit femeilor care erau adunate laolalta. (Fapt.16:13)'


Adica Pavel, in ziua Sabatului, facea munca la care l-a trimis Dumnezeu. Adica muncea!

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:39, said:


NU Exista nici un argument pentru Duminica, in tota Scriptura. Posted Image  doar pareri a oamenilor, insa exista atentionarea pt cei ca Saul odinioara care voiau sa faca un bine impotriva poruncii lui Dumnezeu:'


Daca nu exista nici un argument, raspunde la intrebare: Sambata se odihneau si Adam si Dumnezeu?

#124
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 01 februarie 2020 - 18:50, said:

1. Am fost sa rezolv o durere de nerv sciatic cuiva caruia medicii i-au dat morfina si n-a avut efect. Insa eu am avut efect. Persoana s-a putut odihni si cand am plecat era mult mai bine si mai avea ceva dureri doar la mers, dar nu ca inainte.


2. Ba chiar a spus ca atat pentru El, cat si pentru Tatal,  sambata este ultima zi de munca a saptamanii.

Dude, fa diferenta intre ziua a saptea a Creatiei si ziua a saptea a lui Adam. Adam a fost facut in ziua a sasea, ceea ce inseamna ca a saptea lui zi de viata a fost ziua intai a Creatiei.

A schimbat pentru ca a saptea zi a Creatiei a cazut Duminica, nu Sambata. Sambata este ziua cand a fost creat Adam.

Unde si cum au ”recunoscut” asa ceva? Exista vreo dogma ortodoxa care sa spuna ca a saptea zi a Creatiei este Sambata? Din cate stiu, nu exista.

1. Ești vraci?! :)
Bine de știut, dacă o să am vreodată vreo problemă de sănătate, o să apelez la tine! :)

2. Adam a fost creat în ziua a 6-a, adică Vineri, iar Sâmbăta, adică a 7-a zi sau în ziua a 7-a, Dumnezeu s-a odihnit... cum naiba de tot îți iasă ție Sâmbăta a 6-a zi, n-o să înțeleg niciodată! :)

Edited by heart_of_ice, 01 February 2020 - 19:02.


#125
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 01 februarie 2020 - 19:00, said:

1. Ești vraci?! Posted Image
Bine de știut, dacă o să am vreo problemă de sănătate o să apelez la tine! Posted Image

2. Adam a fost creat în ziua a 6-a, adică Vineri, iar Sâmbăta, adică a 7-a zi sau în ziua a 7-a Dumnezeu s-a odihnit... cum naiba de tot îți iasă ție Sâmbăta a 6-a zi, n-o să înțeleg niciodată! Posted Image

1. Terapeut. In formare inca, dar rezultatele se vad.

2. Raspunde la intrebare si poate o sa pricepi: in ziua de odihna a lui Adam, se odihneau si Adam si Dumnezeu?

#126
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 01 februarie 2020 - 19:04, said:

1. Terapeut. In formare inca, dar rezultatele se vad.

2. Raspunde la intrebare si poate o sa pricepi: in ziua de odihna a lui Adam, se odihneau si Adam si Dumnezeu?

1. Terapeut în ce domeniu, bine în vindecare e clar, dar sunt mai multe forme de vindecare... tu ce fel de terapeut/vraci ești?! Cu ce lucrezi, cu energii, cu medicamente, cu ceaiuri etc.?! :)

2. Da, corect! Sâmbăta, a 7-a zi, a fost ziua când Adam și YHWH se odihneau, amândoi! Bine, pentru Adam era a doua zi/yom de viață, iar YHWH se odihnea într-un alt mod... :)

Edited by heart_of_ice, 01 February 2020 - 19:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate