Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Intrebari pentru sambetisti

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 11:23, said:

Dupa Inviere, Apostolii tineau tot sambata? Ceva citate?
Ca inainte de Isus treburile erau destul de clare.
Apare si motivatia pentru sabat.
„Să-ţi aminteşti că ai fost sclav ĂŽn ţara Egiptului şi că Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu puterea mâinii sale şi cu vigoarea braţului său. De aceea ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să ţii ziua de odihnă (sabĂ t)” (Dt 5,12-15

Nu vad de unde pana unde avem noi a face cu evreii si porunca valabila pentru ei.
PAVEL, in lucrarea sa misionara, '...vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat si indupleca pe iudei si pe greci. (Fapt.18:4)'  grecii aflati in snagoga, ce treaba crezi ca aveau cu sabatu?  Ei erau cu zeus...:)

Mai apoi, in cetatile in care NU exista sinagoga evreiasca, Pavel isi pastreaza obiceiu:

'In ziua Sabatului am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune. Am sezut jos si am vorbit femeilor care erau adunate laolalta. (Fapt.16:13)'


Cat despre citatu dat de tine, el NU reprezinta textu original scris si rescris de Dumnezeu pe tablele de piatra(scrierea originala o gasesti pe table, in ex.29). El(textu) este o transcriere a poruncilor de catre Moses, in Cartea Legii, scrisa de mana lui. Iar mana omului, face ce schimbari crede ea ca e bine. Cum e si 'binele' inlocuirii frauduloase a zilei a saptea cu ziua a intaia, in poeunca divina. :)

#74
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Clerul crestin a vrut sa dislocuiasca astfel cultul soarelui,
care mai era inca adorat.
Biserica a luptat activ cu credintele pagane pe parcursul secolelor
4, 5 si 6.

#75
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:32, said:



Cat despre citatu dat de tine, el NU reprezinta textu original scris si rescris de Dumnezeu pe tablele de piatra(scrierea originala o gasesti pe table, in ex.29). El(textu) este o transcriere a poruncilor de catre Moses, in Cartea Legii, scrisa de mana lui. Iar mana omului, face ce schimbari crede ea ca e bine. Cum e si 'binele' inlocuirii frauduloase a zilei a saptea cu ziua a intaia, in poeunca divina. :)
Aha. Deci Moise era un sarlatan manipulator...
Daca Moise a manipulat Biblia, de unde stiu ce e adevar si ce e fals in intregul ei?

Edited by dan1980_25, 01 February 2020 - 11:37.


#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 instabilu, on 01 februarie 2020 - 11:27, said:

Bisericile Ortodoxa, Catolica, cultele protestante si neoprotestante au recunoscu intotdeauna sambata ca fiind ziua a 7-a.
Crestinii tin ca zi de odihna prima zi a saptamanii: Duminica. Exceptie fac Adventistii de ziua a 7-a care tin sambata ca zi de odihna.
Sabatul ca zi de odihna a fost dat doar poporului evreu, nu intregii omeniri, ca aducere aminte pentru evrei ca in ziua a 7-a Dumnezeu i-a scos din robia egiptului. Asadar pentru evrei sabatul avea caracter de zi nationala praznuita saptamanal : "Adu-ţi aminte că ai fost rob ĂŽn pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ ĂŽnalt şi de aceea ĂŽi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie".(Deuteronom 5,15)
Citind Scriptura, vedem ca Evreii au nesocotit porunca lui Dumnezeu  muncind in ziua sambetei.
Iisus Hristos nu a tinut sambata ca zi de odihna, fiind invinuit de treaba aceasta de multe ori de evrei. Apostolii nici ei nu au tinut sambata, iar Hristos le ia apararea.
Hristos spune ca El este "Domn si al sambetei", asadar are puterea de a schimba ziua de odihna.
Apostolul Pavel in epistola catre Evrei spune: " 1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduinţa să intrăm ĂŽn odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.
2. Pentru că şi nouă ni s-a binevestit ca şi acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credinţa la cei care l-au auzit.
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm ĂŽn odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat ĂŽntru mânia Mea: nu vor intra ĂŽntru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârşite de la ĂŽntemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu ĂŽn ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".
5. Şi ĂŽn acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra ĂŽntru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre ĂŽn odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu ĂŽnvârtoşaţi inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru că cine a intrat ĂŽn odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm ĂŽn acea odihnă, ca nimeni să nu cadă ĂŽn aceeaşi pildă a neascultării".

La versetul 9 se spune ca "s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu".

Aceasta alta sarbatoare de odihna este Duminica, ziua invierii lui Hristos.
Daca pentru evrei ziua de odihna avea insemnatate nationala - eliberarea poporului evreu din robia egiptului, pentru crestini Duminica are insemnatate universal valabila - eliberarea intregului neam omenesc din robia pacatului prin invierea lui Hristos in zi de Duminica.

Sensul in care 'este o alta zi', e cu referire la ziua mantuirii individuale:'astazi, cand auziti glasu liui...'. N-are nici o treaba cu zilele saptamanii, poruncite de Dumnezeu.
NU Exista nici un argument pentru Duminica, in tota Scriptura. :)  doar pareri a oamenilor, insa exista atentionarea pt cei ca Saul odinioara care voiau sa faca un bine impotriva poruncii lui Dumnezeu:'

'Caci neascultarea este tot atat de vinovata ca ghicirea, si impotrivirea nu este mai putin vinovata decat inchinarea la idoli si terafimi. Fiindca ai lepadat cuvantul Domnului, te leapada si El ca imparat." (1Sam.15:23)'  :)

Sabatul pentru evreii de astazi NU mai are nici o valoare divina, el este doar un reflex spiritual artificial dobandit. :)
Sabatu reprezinta 'odihna lu Dumnezeu'. Cum sa spui ca tii sabatu in ziua a saptea, in timp ce 6 zile iti bombardezi vecinii fara oprire? Unde-i hodina deci? :)

#77
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:32, said:


PAVEL, in lucrarea sa misionara, '...vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat si indupleca pe iudei si pe greci. (Fapt.18:4)'  grecii aflati in snagoga, ce treaba crezi ca aveau cu sabatu?  Ei erau cu zeus...:)

Pavel mergea in sinagoga pentru a-i indupleca pe iudei pentru ca exact sambata ii gasea acolo. Duminica nu erau in sinagoga ci munceau.
Asta nu inseamna ca Pavel tinea sambata. Iti pot da o droaie de citate in care se evidentiaza asta.

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 11:37, said:


Aha. Deci Moise era un sarlatan manipulator...
Daca Moise a manipulat Biblia, de unde stiu ce e adevar si ce e fals in intregul ei?
Nici sarlatan, nici manipulator. Doar mijlocitor... :)

'
Moise, in Lege, ne-a poruncit sa ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu, dar, ce zici?" (Ioan.8:5)'

'Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)'

'Moise v-a dat porunca privitoare la taierea imprejur - nu ca ea vine de la Moise, ci de la patriarhi - si voi taiati imprejur pe om in ziua Sabatului. (Ioan.7:22)'

Moses, ca mijlocitor pt un popor 'incapatanat', 'impietrit', a tinut si partea lor in discutia sa cu YHWH. :)

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 11:40, said:


Pavel mergea in sinagoga pentru a-i indupleca pe iudei pentru ca exact sambata ii gasea acolo. Duminica nu erau in sinagoga ci munceau.
Asta nu inseamna ca Pavel tinea sambata. Iti pot da o droaie de citate in care se evidentiaza asta.
'...si pe greci'. :)

Pe langa iudei, erau si grecii alipiti acolo, o implinire a profetiei:

'Ferice de omul care face lucrul acesta si de fiul omului care ramane statornic in el pazind Sabatul, ca sa nu-l pangareasca, si stapanindu-si mana ca sa nu faca niciun rau!

3. Strainul care se alipeste de Domnul sa nu zica: "Domnul ma va desparti de poporul Sau!" Si famenul sa nu zica: "Iata, eu sunt un copac uscat!"

4. Caci asa vorbeste Domnul: "Famenilor care vor pazi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este placut si vor starui in legamantul Meu,

5. le voi da in Casa Mea si inauntrul zidurilor Mele un loc si un nume mai bune decat fii si fiice; le voi da un nume vesnic, care nu se va stinge.

6. Si pe strainii care se vor lipi de Domnul ca sa-I slujeasca si sa iubeasca Numele Domnului, pentru ca sa fie slujitorii Lui, si pe toti cei ce vor pazi Sabatul, ca sa nu-l pangareasca, si vor starui in legamantul Meu,

7. ii voi aduce la muntele Meu cel sfant si-i voi umple de veselie in Casa Mea de rugaciune. Arderile lor de tot si jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, caci Casa Mea se va numi o casa de rugaciune pentru toate popoarele."  Isa.56:2-7

:)

#79
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007
Ai raspuns ca un politician. Mai intai spui ca Moise a bagat de la el sa pice bine asa cum de altfel s-a fraudat si inlocuirea sambetei de terti, apoi spui ca de fapt e un mijlocitor.

#80
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Apostolii tineau ca zi de oficiere a cultului divin saptamanal si implicit ca zi de odihna, ziua intai a saptamanii -  duminica : ". În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea..." ( Faptele Apostolilor 20.7).

#81
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 11:49, said:

Ai raspuns ca un politician. Mai intai spui ca Moise a bagat de la el sa pice bine asa cum de altfel s-a fraudat si inlocuirea sambetei de terti, apoi spui ca de fapt e un mijlocitor.
Moses a fost mijlocitoru vechiului legamant.
Noi astazi ne situam sub un nou legamant, a carui Mijlocitor e Isus.
Iar legamantu nou e acesta:

'Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou.

32. Nu ca legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana sa-i scot din tara Egiptului, legamant pe care l-au calcat, macar ca aveam drepturi de sot asupra lor, zice Domnul.

33. Ci iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.'

Asadar, aici legea nu mai este in exterior, ca sa poata fi fraudata de politicieni. :) ea e pusa de Duhu 'in inima/minte'. Acolo, odata scris de Duhu, nu se mai poate sterge, si nici frauda.

Atentie: sstazi orce sects/biserica isi aroga statutu ca find 'a Domnului'. Versu 33 e insa limpede: doar cei ce accepta porunca asa cum a fost ea lasata de YHWH, nealterata de om este 'poporu Domnului' :)  BO , in consecinta, NU potriveste standardului. :)

 instabilu, on 01 februarie 2020 - 11:53, said:

Apostolii tineau ca zi de oficiere a cultului divin saptamanal si implicit ca zi de odihna, ziua intai a saptamanii -  duminica : ". ĂŽn ziua Ă®ntâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea..." ( Faptele Apostolilor 20.7).
Frangerea panii se poate face in orice zi. In ce zi a frant psinea Domnu, inainte de rastignire?  :)

Porunca a patra insa, e porunca:  NU se discuta/interpreteaza/inlocuieste,  se executa. :)
BO ce parere are de calcarea poruncii a patra? :)  deci daca Bisericii ii pasa de porunca ei omeneasca, cu cat mai mult îi pasa lui Dumnezeu de porunca sa divina?  :)

Edited by Dude_2nd, 01 February 2020 - 12:07.


#82
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:58, said:

Porunca a patra insa, e porunca:  NU se discuta/interpreteaza/inlocuieste,  se executa.
Intelegem ca esti Adventist de ziua a 7-a si ca traiesti intr-o mare ratacire.
Sabatul avea caracter national pentru Evrei - eliberarea din robia egiptului.
Citeste cu atentie motivul pentru care Dumnezeu porunceste evreilor sa tina ziua a 7-a: "Adu-ţi aminte că ai fost rob în pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ înalt şi de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie" ( Deuteronom 5,15).
Noi nu suntem evrei, pe noi nu ne-a eliberat Dumnezeu din robia egiptului, ci din robia pacatului in zi de Duminica. De aceea noi, crestinii tinem Duminica.
Apostolul Pavel se adreseaza evreilor spunandu-le ca, intrucat ei, evreii, nu au intrat in odihna Domnului, adica au incalcat ziua de odihna, Dumnezeu hotaraste " o alta zi de odihna" (Evrei 4,9).
Aceasta "alta zi de odihna" de data aceasta nu mai are caracter national ( doar pentru un popor - evreu ), ci caracter universal-valabil pentru toti crestinii, indiferent de nationalitate.
Aceasta "alta zi de odihna" este Duminica, ziua Domnului si a crestinilor.  Posted Image

Edited by instabilu, 01 February 2020 - 12:21.


#83
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:58, said:


Moses a fost mijlocitoru vechiului legamant.
Noi astazi ne situam sub un nou legamant, a carui Mijlocitor e Isus.
Isus care a zic ca el e domn(stapan) al sambetei.

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:58, said:


33. Ci iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor;

Nimic nou. Ai auzit vreodata de morala naturala?

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 11:58, said:



Porunca a patra insa, e porunca:  NU se discuta/interpreteaza/inlocuieste,  se executa. :)
BO ce parere are de calcarea poruncii a patra? :)  deci daca Bisericii ii pasa de porunca ei omeneasca, cu cat mai mult îi pasa lui Dumnezeu de porunca sa divina?  :)
In continutul poruncii a 4-a unde anume e folosit cuvantul "sabat"?
Eu vad ca se foloseste ziua odihnei.

#84
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 10:47, said:

Poti tu sa tai capu, si trupu sa traiasca in continuare?  Posted Image

Deci am zis bine :  BO. Posted Image  A recunoscut intr-un final, ceea ce tinuse ascuns sute de ani. Caci Adevaru NU poate fi tinut ascuns vesnic.
Pai nici nu trebuie sa-i tai capul pamanteanului care conduce biserica ca el oricum moare si credinciosii continua sa creada. De aceea spun ca adevaratul cap al bisericii trebuie sa fie Iisus ca el nu moare niciodata.
Poate ca Patriarhul BOR sa schimbe orice ca nu va tine nimeni cont ,poate doar subalterii lui si atunci credinciosii vor face ca mine , nu mai calca in biserica cu anii.
Pe cine sa cred? Patriarhul sau pe cei care au murit pentru aceasta credinta? ca de la Sf. Sava se tot moare pe aceste meleaguri pentru credinta, cum ar fi Brancovenii si orice om simplu care a murit in razboaie, a murit si pentru credinta sa nu fie schimbata.

Edited by nico123, 01 February 2020 - 13:08.


#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 instabilu, on 01 februarie 2020 - 12:19, said:


Intelegem ca esti Adventist de ziua a 7-a si ca traiesti intr-o mare ratacire.


Intelegi(eti) eronat, precum toata incercarea de argumentare cladita pe aceasta intelegere eronata. :)

Retine asta: nicaieri in NT nu vei gasi instaurarea Duminicii in locu Sambetei. :)

 nico123, on 01 februarie 2020 - 13:05, said:


Pai nici nu trebuie sa-i tai capul pamanteanului care conduce biserica ca el oricum moare si credinciosii continua sa creada. De aceea spun ca adevaratul cap al bisericii trebuie sa fie Iisus ca el nu moare niciodata.
Poate ca Patriarhul BOR sa schimbe orice ca nu va tine nimeni cont ,poate doar subalterii lui si atunci credinciosii vor face ca mine , nu mai calca in biserica cu anii.
Pe cine sa cred? Patriarhul sau pe cei care au murit pentru aceasta credinta? ca de la Sf. Sava se tot moare pe aceste meleaguri pentru credinta, cum ar fi Brancovenii si orice om simplu care a murit in razboaie, a murit si pentru credinta.
Moartea fraierilor, 'pt patrie, pt neam, pt tara...pt credinta' a fost inutila. Zilele pe care le traim adeveresc treaba asta. :)

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 12:36, said:


Isus care a zic ca el e domn(stapan) al sambetei.
Deci Sambata este ziua Domnului, NU duminica. :)

#86
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Asta inseamna ca si acum daca s-ar murii pentru credinta ar fi inutila moartea acestora. NU gandesti bine.

#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 12:36, said:



Nimic nou. Ai auzit vreodata de morala naturala?

NU exista asa ceva. Daca ar exista, predicarea evangheliei ar fi inutila. :)

'Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar. (Rom.3:12)'

 dan1980_25, on 01 februarie 2020 - 12:36, said:


In continutul poruncii a 4-a unde anume e folosit cuvantul "sabat"?
Eu vad ca se foloseste ziua odihnei.
Odihna(in romaneste) = shabbat(in ebraica)

#88
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da Dude ''Nu este niciunul care sa faca binele'' dar sunt o groaza care incearca.

#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 nico123, on 01 februarie 2020 - 13:10, said:

Asta inseamna ca si acum daca s-ar murii pentru credinta ar fi inutila moartea acestora. NU gandesti bine.
Pt credinta e singuru motiv ca un om sa moara.
In rest, inutilitati absurde.

Ex: Horea s-a rasculat impotriva Imperiului. Cat de inutila a fost moartea lui, cand acesta mai avea sa dureze 200 de ani, si sa cada in mod natural.
Cele doo razboaie mondiale: romani au murit cu totu si cu totu inutil, condusi de politicieni si tehnocrati de rahat. :)

#90
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dude_2nd, on 01 februarie 2020 - 13:09, said:

Deci Sambata este ziua Domnului, NU duminica. Posted Image
Duminica este Ziua Învierii si Ziua in care s-au adunat apostolii pentru partasie, inchinare si Euharistie.
Evreii si iudaizatorii "crestini" au continuat sa se intalneasca sambata.
Pentru Apostoli ziua de sambata a ramas ziua in care îi evanghelizau pe evrei.

De aceea ziua de sambata este ziua in care crestinii trebuie sa-i evanghelizeze pe adventisti :)

Edited by penticostalul, 01 February 2020 - 13:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate