Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Imprimanta Matriciala sau Laser ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Deci la firma am un copiator de Konica Minolta BizHub 162 care deserveste toata firma. La un birou care tine de contabilitate se pune problema daca nu este mai rentabila folosirea unei imprmante matriciala (cu ace), fiind hartia mai ieftina.
Acum nu stiu ce sa fac, sa cumpar o imprimanta cu ace sau sa merg pe copiator ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
depinde de imprejurari
pentru o matriciala este mai ieftina hartia si ribonul, dar nu poti tipari decat in mod text, hartia este inestetica,calitatea nu grozava...o imprimanta (A3 pt contabilitate, A4 este mica, nu prea or sa aiba loc balante, bilaturi...) de cursa lunga este scumpa (50-60 mil)...se mai strica capul (si costa cat imprimanta :)), viteza este relativ mica (sunt unele de viteza mare dar calitate destul de slaba si ff scumpe), zgomotoase, generatoare de praf, mizerie...

Pt laser cred ca stii avantajele, cu un copiator cumsecade care are rezerva de 1-2 Kg de toner tiparesti nu gluma, calitate excelenta...

parerea mea ca epoca matricialelor s-a dus, majoritatea programelor de contabilitate noi deja nu prea mai fac rapoarte in format text.. si daca ai si un copiator A3, avantajele sunt si mai mari (un font de 7.... :P)

#3
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006
daca e vb de un birou, sau secretariat (in fine, un loc unde se imprima mult) , da, e recomandat una matriceala, pt. ca:
- e mult mai fiabila
- e durabila (si 20 ani te poate tine)
- e ieftin ribonu ala blestemat:P
- are tiraj mare si consum mic
- e ieftina hartia

dezavantare sunt (lojic):
- zgomotul (infernal)
- greutatea imprimantei (in caz de mutare)
- nu accepta calitate (adik numa text scoti ea si atat)



eu unu zic sa mergi pe matriceala, dar tu hotaresti in final. sper sa iei o decizie care sa te satisfaca in timp.

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Contabila spune ca iar fi mai usor sa scoata la imprimanta matriciala, ca are mult de scos. hartia este mai ieftina ..... dar eu cred ca si obisnuinta intervine aici, toti sunt invatati pe vechi. Le este asa greu, inclusiv programele sunt niste antichitati in ms-dos .......as cumpara programe noi dar vezi doamne, nu poti ca toti se plang, pana invata .....
Copiatorul care il am scoate si A3 deci s-ar putea scoate in format A3 .. costurile de tiparire sunt mici, cu o butelie de toner te saturi de scos. Copiatorul l-am cumparat tocmai pentru a reduce costurile in firma, toti inainte aveau care imprimanta laser care cu jet, in fiecare birou cate o imprimanta si se duceau foarte multi bani pe consumabile.
Acum sunt in dilema, sa dau pe o imprimanta matriciala 9-10 mil, mi se pare destul de mult chiar daca harita aia este ieftina. Cu banii astia as cumpara un program de contabilitate mai nou.
Avantajele si dezavantajele le stiu si eu foarte bine dar la costuri nu imi pot forma o parere.

#5
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Vei mai avea de luptat cu mentalitatile pina vei reusii sa le explici unora ce inseamna cost/pagina. Daca "lupta" este cu cei de la contabilitate va fi mult mai greu.Cumpara-le o imprimanta matriciala si scapa de stres. Nu cred ca vor vrea sa foloseasca copiatorul.
Apropo sunt super BizHub-urile!!!!!!!!!!

#6
Wally_Gl

Wally_Gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.03.2006
Imprimanta matriciala e utila numai daca tiparesti facturi.
Restul avantajelor (consumabile si viata lunga) nu sunt atat de satisfacatoare.
Ar mai fi o parte buna daca vine vre-un control si vrea un bilant ceva.. care sa aiba vreo 100 de A4 .. le spui ca il printezi imediat.. si pana se termina... iesa aia la pensie..:)

Daca ai prg de contabilitate atentie ca multifunc laser tre sa aiba prort paralel... multe probleme sunt  legate de prg de conta care nu stiu USB

Daca ai in firma ceva matricial... scoate la ea un antet ceva o harta micuta o schema ceva.. si daca te multmeste rezultatul... ok...

Sa nu mai vb de media lunara de pagini printate, de timpul in care este nevoie de un raport ..etc

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostWally_Gl, on Mar 17 2006, 18:05, said:

Daca ai prg de contabilitate atentie ca multifunc laser tre sa aiba prort paralel... multe probleme sunt  legate de prg de conta care nu stiu USB

Nu stiam de ce programul vechi de le casa de asigurari de sanatate nu scotea decit la "dinozaurul" epson lx 300... si refuza inkjet-ul canon(pe usb)...

Edited by H725, 17 March 2006 - 18:24.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca nu tiparesti facturi nu se justifica de nici un fel o matriciala . Imprimantele matriciale sunt scumpe si sunt mari consumatoare de timp .

    Atentie la imprimatele pe USB .Nu merg sharuite in retea !

    O imprimanta laser de capacitate mica/medie poate sa deserveasca  4/10 utilizatori simultan intr-un timp de 5 ori mai mic decat in cazul in care ar exista cate o imprimanta la fiecare utilizator .
     O imprimanta matriciala are nevoie de 1-5 minute pe pagina in functie de complexitate . O imprimanta laser scoate 4-16 pagini pe minut in functie de tipul imprimantei .

      Concluzia este ca in cazul in care listezi 2-10 pagini /utilizator /zi  sau pana in 25 de pagini pe zi merge si o matriciala si o imprimanta laser . Probabil ca ar merge si una cu cerneala , dar costurile ar fi mult mai mari .  Daca se listeaza peste 50 pagini pe zi musai trebuie o imprimanta laser.

   p.s. Nu exista program MS-DOS serios care sa nu stie sa lucreze cu o imprimanta HP laser .

#9
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
cine ti-a spus ca imprimantele pe usb nu se pot sharui in retea?

#10
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postcspot, on Mar 17 2006, 19:10, said:

Atentie la imprimatele pe USB .Nu merg sharuite in retea !
Eu am reusit. Si nu m-am chinuit de loc.  :P

#11
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
bineinteles ca se pot sharui :naughty:

#12
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Totusi ce ai facut pina la urma?

#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ca sa raspound la intrebare, am cumparat pana la urma Epson LX1170. Merge dar mai face mofturi la hartie. Am avut hartie mai proasta calitativ, de aia gasisem si nu prea o tragea, se oprea din printare si dadea eroare de hartie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate