Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eutelsat 7C si-a inceput activitatea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

[ https://i59.servimg.com/u/f59/19/61/63/61/710.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Satelitul Eutelsat 7C (7°E) si-a inceput activitatea pe 28 ianuarie 2020 pentru a deservii clientii din Africa, Europa, Orientul Mijlociu si Turcia.
Satelitul electric de 3,4 tone dotat cu 49 de repetitoare de 36 MHz in banda Ku a fost lansat pe 20 iunie 2019. In noaptea de 27-28 ianuarie un mare numar de servicii de pe satelitul Eutelsat 7A au fost transferate pe noul satelit 7C, inclusiv platforma de canale turcesti Digiturk precum si radodifuziunea nationala turca TRT dar si Globcast UK.
Satelitul Eutelsat 7A va fi transferat pe o alta pozitie orbitala in cadrul optimizarii flotei Eutelsat. (poate spre 5W... vom vedea).
sursa: comunicat Eutelsat

Edited by antenutze, 28 January 2020 - 16:56.


#2
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 23.06.2013
Eutelsat 7c...un satelit fara importanta...bun numai pentru turci

Satelitul este fara importanta,nici un post deosebit pe el...se speculeaza ca ar fi unul dintre candidatii la inlocuirea lui E5WA...insa,putini stiu,ca,Eutelsat 7a,trebuia schimbat de anul trecut...asa ca sansele de a fi stabilit acolo (5 vest),sunt scazute.
Astazi,fiind 14 grade afara,am testat cu o antena de 150 cm,satelitul de la 9 grade est...la ora 13.00 incepuse deja schimbarea canalelor tv ale satelitului E7a cu E7c,de ce spun asta...asta nou (7a)...avea o putere asa mare,incat,intra la inregistrarea canalelor de la 9 grade est...ceea ce este o premiera,niciodata nu s-a mai intamplat asta in cei 30 de ani de receptie satelitara !!!
Sa continuam...si anume,cu...canalele italiene de la 9 grade est...nu vreau sa deschid un topic dedicat acestei pozitii orbitale...ca sa nu cobesc...si,sa nu cumva sa le vina tampitilor ideea sa lase definitiv canalele italiene la 9 est.
Asa ca,umblu tacticos la antena (150 cm)...incep sa curga canalele obisnuite de la 9 grade est,cu calitatea semnalului 100%...intra in draci canale turcesti !!!...antena fiind perfect reglata la 9 est !!!...semn ca noul satelit 7c...are putere foarte mare...ei bine,ajung si la oile mele...si...surpriza...nici urma de semnal la frecventele italiene !!!
Desi nu aveam ce reglaje sa mai fac...am incercat manual,nimic...asa ca...la revedere receptie cu antene de 150 cm,la 9 grade est...spotul italia.
Lipsa oricarui semnal,indica clar,ca,probabil nici cu o antena de 190 cm,nu exista vreo sansa !
Acum,sa cheltui zeci de milioane,sa cumperi o antena de peste 2 metri,ca sa vezi,ce,canale tv de categorie sub medie...nu merge,cu bani dati,te uiti cativa ani la canale super premium,abonandu-te la platforme prin internet,cu zeci de canale de sport,filme,documentare...

Edited by marshall54, 28 January 2020 - 18:53.


#3
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmarshall54, on 28 ianuarie 2020 - 18:50, said:

..
Asa ca,umblu tacticos la antena (150 cm)...incep sa curga canalele obisnuite de la 9 grade est,cu calitatea semnalului 100%...intra in draci canale turcesti !!!...antena fiind perfect reglata la 9 est !!!...semn ca noul satelit 7c...are putere foarte mare....
Cu antena de 1.50 nu ai voie sa ai asa ceva! Ori nu e reglata la sange, ori e deformata!
Cu cat e mai mare antena, cu atat e mai directionala.

#4
marshall54

marshall54

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 23.06.2013
Cu antena de 1.50 nu ai voie sa ai asa ceva! Ori nu e reglata la sange, ori e deformata!
Cu cat e mai mare antena, cu atat e mai directionala.



isr2002...cu asta ai intrecut masura

Ei bine...uite,ca asa este...antena asta,printre multe altele (asa de dereglata cum o crezi... ,,ori e deformata!''),a receptionat AMOS (o surpriza mare atunci),spotul middle east (pe care le receptionam in timpul acelea,cu antena de 300 cm)...canalele israeliene de acolo...apoi,receptiona NILESAT 101.de la 7 vest (pe care unii pasionati nu le puteau receptiona cu antene de 210 cm...si canalele in banda C ale satelitului E5WA...asa ca,nu mai pune etichete...fara sa testezi...la teorie sunt multi buni ...la practica,nu se ingramadesc...
Observ ca nu esti familiarizat cu practica receptiei canalelor de televiziune prin satelit...la dat din gura si la teorie,fara rost,esti bun...cele 3 exemple de mai sus...spun ceva...unui pasionat care cunoaste (tu nu te poti numi pasionat,pentru ca nu testezi...ai facut-o o singura data si atunci,prost,uitand sa spui zona,insa pe altul nu ai ezitat sa-l urechezi,ca uitase exact ce ai facut si tu...,una este sa receptionezi canale tv prin satelit,cu antena de 300 cm (iar apoi sa te lauzi...si sa crezi ca esti cineva),pentru a impresiona si alta...sa poti receptiona canale tv cu antene mici...aici este valoarea...
Cand cineva receptioneaza* si apoi posteaza orice,despre receptia prin satelit...pentru a contrazice trebuie mai intai,sa testezi si tu...apoi,daca vezi ceva,ce nu crezi ca este ok,sa-ti spui parerea (civilizat si fara a leza orgoliul celuilalt),fara a pune etichete sau verdicte personale...mai simplu spus,respecta munca altuia care testeaza...si invata sa contrazici (sa te porti,mai bine spus)...nu vorbi,cu rautate,lipsa de respect sau exprimand verdicte categorice (subiective)...
Imi aduc aminte de tine de acum multi ani...cand,tot asa,am testat ceva si arogant...erai infuriat ca nu postasem zona unde am testat...iti aratai caracterul...iti repet,pe forumul asta trebuie sa apreciezi munca altora si lasa arogantele pentru alt forum...
Pune mana si testeaza pentru a te stima un pasionat al receptiei prin satelit...daca esti pasionat (ceea ce nu cred,ca esti)...nu te mai umfla in pene si nu mai confunda practica cu teoria !!!

* numarul anilor de receptii prin satelit : 31
** numarul lunilor de receptii prin satelit : 1
*** numarul zilelor de receptii prin satelit : 1

Edited by marshall54, 31 January 2020 - 09:32.


#5
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmarshall54, on 31 ianuarie 2020 - 09:26, said:

..
Ei bine...uite,ca asa este...antena asta,printre multe altele (asa de dereglata cum o crezi... ,,ori e deformata!''),a receptionat AMOS (o surpriza mare atunci),spotul middle east (pe care le receptionam in timpul acelea,cu antena de 300 cm)...canalele israeliene de acolo......
Nu e mare scofala. Si eu le luam cu o antena tot de 1.50 - deformata.
Mie-mi place decretul tau cum ca nu sunt familiarizat cu receptia. Cata siguranta in exprimare!  Mai si vorbesti de "verdicte categorice". Ma ocup cu receptia din 1994. Am facut mii de experimente.
Oricum, teoria, ca si practica, spun ca la 1.50 n-au voie, pe focarul principal, sa ai receptii de pe satelitii vecini, odata ce esti cu antena pe un satelit.
Nu mai polemizez cu tine, ce am avut de spus am spus. Tu ramai in continuare cu iluziile tale!
LE: cumpara-ti alta antena, aia e deformata!

Edited by isr2002, 31 January 2020 - 11:10.


#6
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Eu am o antena de 1.50 deformata,ce spuneti are rost sa ma joc cu ea ,sa vad daca prind ceva?

#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Depinde cat e de deformata.

#8
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Adevarul e ca pe aproape toata suprafata antenei sunt denivelari,adica se simte cand dai cu mana ca nu este uniforma.

#9
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004
Stiu si eu? Merita incercat, daca nu e prea incomod de verificat.

#10
Darkgothic

Darkgothic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.01.2019
Va multumesc pentru raspunsuri.cred ca Mai bine ma joc cu cea de 80,este in stare buna.doar ca eram curios ce poate o antena Mai mare de 100 fata de una de 80.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate