Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Reautorizare modificare proiect tehnic după obținere AC și ridicare constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
puiu_ln

puiu_ln

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2010
Bună ziua, nu știu sigur dacă postez în locul potrivit, însă am o problema și în orașul nostru se pare ca la serviciul urbanism te duci doar ca să ți se spună "eu sunt aici doar ca să primesc documentații, nu te pot ajuta cu nici o informatie".
Am obținut AC în baza unei documentații, însă în momentul în care am început construcția am folosit alte planuri/alt structurist, deoarece am descoperit ulterior ca cele din autorizație nu erau tocmai ok. Acum casa este la rosu spre gri, amenajarea interioara a inclus și propunere fațade și gard (complet diferite fata de cele din autorizație) și care îmi plac cu muuult mai mult decât ce este aprobat. Am citit ca amenzile acum sunt foarte mari pt nerespectarea ac/proiectului tehnic și as vrea sa depun pt reautorizare. Exista riscul sa îmi iau amenda chiar dacă ma duc sa depun reautorizare, construcția fiind deja ridicata în baza altor planuri? Ca și compartimentare casa este exact la fel, era vb de detalii tehnice care nu erau ok. Am cartea construcției deja pe parte de structura care are la baza planurile neaprobate.
Mulțumesc anticipat.

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Stiu ca exista re-autorizare pentru intrare in legalitate.
Cat timp lucrarea nu este inchisa (adica nu-i receptia facuta), nimeni nu poate spune cum va fi constructia la final.
Intreaba un arhitect despre modificare de proiect cu re-autorizare.

#3
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Despre ce detalii tehnice este vorba ? Daca ai schimbat Proiectantul atunci trebuie schimbata si Autorizatia. Cine a intocmit Cartea constructiei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate