Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Constructie casa din busteni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.07.2018
Salut,

Care sunt cele mai bune firme de constructie pentru o casa din busteni in Romania?

Si cat te duce aproximativ 100 mp utili?

Multumesc.

#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 bbg150, on 24 ianuarie 2020 - 21:12, said:

Salut,

Care sunt cele mai bune firme de constructie pentru o casa din busteni in Romania?

Si cat te duce aproximativ 100 mp utili?

Multumesc.
https://www.prosilva.ro/

#3
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Nu recomand casa din busteni. Arata bine dar o sa ai probleme in timp- lemnul lucreaza intr-una. Casa scade in fiecare an.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.click.ro/sites/default/files/styles/articol/public/medias/2015/02/03/proiecte_de_case_din_lemn_rotund.jpg?itok=Wc75XlhW - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata bine o casa din busteni, dar este pretentioasa la construit...Posted Image

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Asa ceva, zici ?

Attached File  Acsok_Harcsa_Hazzal.jpg   138.36K   65 downloads

(http://www.ronkhaz.c...rom&menu=rolunk)

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Excelsior01, on 24 ianuarie 2020 - 22:28, said:

Sint foarte slabi , atita timp cit nu prezinta modul de montaj si de izolare . Se pare ca ei fac numai " baraca" si izolarea nu este treaba lor .

 varu_alin, on 25 ianuarie 2020 - 08:04, said:

Nu recomand casa din busteni. Arata bine dar o sa ai probleme in timp- lemnul lucreaza intr-una. Casa scade in fiecare an.
La constructorii seriosi , asta se ia in calcul si este procedura si tehnologie clara de montaj .
De exemplu la usi , sa nu se lase buiandrul peste usa , sa o blocheze , se prevad niste montaje de dilatatie care preiau " scaderea " si nu preseaza pe usa .

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
De ce ai face o asemenea risipa?

#8
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Pt că este cel mai natural și sănătos material? Pt că e o rețetă testată de mii de ani?

Pt că în Apuseni sunt case din bârne total netratate care au peste o sută de ani și încă arata  perfect?

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mesterii vechi au murit demult. Acum ti se vind niste poza frumoase in care este o familie si un caine si toti stau la caldura si se simt bine, in jurul semineului. Marketing ordinar.

Am fost intr-una iarna si te cacai pe tne de frig, de buna ce era.

Tu apucate si construieste si pe urma vino si spune-ne si noua cum e . Chiar sunt curios.

#10
randomnamehello

randomnamehello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 29.03.2017
Casa din busteni, fara izolatie termica nu ofera conditiile necesare pentru un trai decent, vorba userului de mai sus. Consumul de lemn este overkill, adica necesita foarte mult lemn, performantele termice scazute, la partea de mesteri nu e atat de complicat, pentru ca taieturile sunt relstiv simple ( coada de randunica in cazul unor case maramuresene, sau legturi simple ). O alternativa poti vedea in casele timber frame ( grinzi mari de lemn prinse cu cuie de lemn ), sau post and beam ( construcie asemanaoare, insa prinse cu cuie si elemente metalice, unde izolatia termica se aseaza in exteriorul structurii si ramane viziil lemnul ( construcite pe grinzi de lemn ). Nu gasesti mesteri insa, cred. O alternativa mai sunt casele "moderne" in stil american/canadian, cu stalpisori de lemn desi intre care se pune izolare termica, vezi de exemplu casele celor de la Dimmer din Comanesti. Cu oricare din variante pori merge pe izolatie naturala, fibra lemnoasa, baloti de paie, hempcrete. Insa ce-i natural mostly costa.

#11
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016
Sa te feresti de tot ce inseamna Stratex Wood Bucovina - Silviu Iordache pentru orice tip de constructie.

#12
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Eu urmaresc o firma din Sibiu- Castelan - are ceva case faine. Daca tot vrei din lemn.
Am pe cineva care are casa din busteni,o casa mare de tot si ne cheama anual sa-i mai taiem din usi, masti,etc. Casa are peste 12 ani si are  probleme cu ea.

#13
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016
II urmaresc si eu pe cei de la case din lemn castellan. Par ok...au lucrari foarte multe. Nu sunt chiar asa ieftini.

Am vrut sa fac si eu ceva si le-am cerut o oferta. Ce nu mi-a placut ca te pune sa le asiguri cazare si masa pe durata montajului....

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 silviuionut21, on 28 ianuarie 2020 - 08:34, said:


Am vrut sa fac si eu ceva si le-am cerut o oferta. Ce nu mi-a placut ca te pune sa le asiguri cazare si masa pe durata montajului....

Am inteles ca e vorba de 3 - 5 oameni pentru 2 - 3 zile. N-ar fi asa mult, ca si pondere in pretul total.

#15
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 FreeThinker, on 28 ianuarie 2020 - 08:43, said:


Am inteles ca e vorba de 3 - 5 oameni pentru 2 - 3 zile. N-ar fi asa mult, ca si pondere in pretul total.

Da..asa este...dar grija si stresul este mai mare decat pretul...

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Pai ii trimiti la o pensiune ieftina sau inchiriezi o rulota, iar mancarea o faci la botul calului - gasesti o femeie care sa se ocupe.

#17
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 FreeThinker, on 28 ianuarie 2020 - 08:47, said:

Pai ii trimiti la o pensiune ieftina sau inchiriezi o rulota, iar mancarea o faci la botul calului - gasesti o femeie care sa se ocupe.

Asa este. Eu am fost in situatie in care aveam terenul, fara nimic pe el si nicio utilitate...
Fiecare cum are si cum doreste...

#18
Iulia2579

Iulia2579

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2020
Buna! Si pe mine ma intreseaza o casa de lemn. Initial doream de barne/lemn masiv dar acum tind spre tip canadian. Nu stiu sincer ce sa aleg. Ceva sfaturi si pareri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate