Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sunt foarte balonat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Buna tuturor. De cateva luni am observat ca sunt foarte balonat si de multe ori stomacul imi "chioraie" dupa sau intre mese. Am fost destul de stresat in ultimul timp, consumam destul de mult suc si cafea si fumam. Acum cateva zile am decis sa Minimum requirements python no qualifications
Postat softpedia gaze la cafea,suc si tigari. De multe ori la lucru ma simt foarte balonat ,dar imi e imposibil sa elimin gazele(acest lucru se intampla doar la lucru, banuiesc ca e pe baza nervoasa) si le tin in mine,iar uneori simt  o usoara durere in zona stomacului. Scaun am de 2-3 ori zi si in general e tipul 6 din poza aceasta : http://metropotam.ro...0337/scaune.jpg . Am si hemoroizi si uneori vad pete mici de sange pe hartia igienica. In ultimul timp am incercat sa mananc legume si iaurt constant,dar nu simt diferenta. Ce as putea face sa scap de aceasta balonare?

#2
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 vasipop2211, on 19 ianuarie 2020 - 18:38, said:



Acum cateva zile am decis sa Minimum requirements python no qualifications
Postat softpedia gaze la cafea,suc si tigari.
what?
Nu mai manca alimente care creaza balonare si nu mai bea bauturi care creaza balonare. Atat de simplu e.

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Exact la fel am pățit și eu, am ajuns la spital. Am scos-o la capăt cu Eubiotic din cauză că flora intestinală era varză. Plus regim, fără carne de porc, grăsimi, adică chestii greu digerabile.

#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
TLGTLC ce analize ai facut pentru flora?

#5
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Cred ca umbla vreo bacterie, am ceva asemanator

#6
palex1988

palex1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2019
Te duci frumos la policlinica, iti faci un set de analize, apoi in functie de rezultat iei tratament medicamentos. Intre timp, cafeaua, sucurile, tot ceea ce-ti provoaca surplus de acid gastric, ar fi bine sa le elimini din alimentatie!

#7
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Chiar ma uitam in jur la cei care beau cafele 3-5-7 in 1, sucuri carbogazoase, alcool, fumeaza etc si ma intrebam cum rezista si nu le cedeaza organismul. Se pare insa ca m-am inselat (de fapt era de asteptat) si problemele lor de sanatate sunt latente, creand discomfort si sunt pe cale sa se agraveze.

Solutia la problemele tale este sa adopti un regim alimentar bazat pe alimente alcaline. Legume fierte sau crude (anumite legume crude), carne mai mult fiarta. De evitat alimentele grase si prajelile, nu mai vorbim de dulciuri, cafele, alcool.

Candva am trecut si eu prin situatia ta. Am tinut un regim destul de strict vre-un an. Acum imi mai permit abateri, dar nu exagerate si totul pare sa fie ok.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Bea seara ceai de fenicul. Pana il procuri fiindca nu se gaseste peste tot, bea ceai de menta.

#9
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Cu scaunul cum stai ?! Laxativ forte iti trebuie .

#10
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
In primul rand nu stomacul  "chioraie" ci acumularea de gaze in intestine, prin zona unde crezi ca este stomacul trece si colonul, iar sangerarea pote fi de la hemorizi sau mai sus in colon. La aceste intrebari doar un consult de specialitate iti poate da raspunsul. Restul ramane valabil ce s-a spus mai sus cu privire la regimul alimentar

Edited by crispolux, 19 January 2020 - 20:20.


#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Balonarea ca balonarea,da ce ai fumat?Legale sau nu?

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Băgați murături și varza murata și va trece orice balonare

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti spun eu ce te scapa de balonare: dieta cu zero carbohidrati si zero fibre. am pati-o si eu. am fost la spital si mi-au dat un antibiotic. normal ca nu a rezolvat nimic.
diupa luni de zile de cautari, mi-am luat inima in dinti si am tinut keto.  am tinut trei luni si am rezolvat.
acuma, din cand in cand, mai tin cate o luna de keto. peste cateva saptamani o sa tin o luna de carnivora. carne grasa, ca altfel mori de foame. garantat iti reseteaza sistemul digestiv.

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 bdx100, on 19 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Cu scaunul cum stai ?! Laxativ forte iti trebuie .
Cum sa stea? A pus si poza cu legenda. Posted Image

Pt. constipatie, se poate incerca cu ceai de crusin, sau ceai antihemoroidal (tot crusin e). Nu trebuie exagerat pentru ca e purgativ in doze mari.  Dar am impresia ca la initiator nu e vorba de constipatie, din contra. O alimentatie vegetala poate ar fi potrivita. Situatia ar trebui sa se schimbe destul de repede (citeva zile). Daca nu, trebuie mers la medicul de familie si povestit, mai ales partea cu singerarea, deoarece aia poate indica niste probleme mai grave cu care nu e de glumit.

Un probiotic ar fi bun. Se gasesc in farmacii.

Dupa ce am citit ce a scris rich mai sus, tind sa cred ca vegetalele pot face balonarea mai rea. Initiator, vezi ce-ti face bine din ce maninci.

Edited by Dihorul Razboinic, 19 January 2020 - 21:11.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Carbune medicinal 3 pastile odata .
Anghinare si colebil inainte de fiecare masa

Edited by ldpe, 19 January 2020 - 21:04.


#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
legumele produc balonare din cauza excesului de fibre. in principal, omul trebuie sa manance fructe (ma refer la regnul vegetal). in rest, hrana de origine animala. faza cu fibrele e o vrajeala.

#17
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
Dulcolax supozitoare, macar 2/ zi... esti constipat, de aici si balonarea excesiva

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 stefan011, on 19 ianuarie 2020 - 19:44, said:

Am tinut un regim destul de strict vre-un an.
Iti recomand un regim de gramatica.

 rich1974, on 19 ianuarie 2020 - 21:12, said:

legumele produc balonare din cauza excesului de fibre. in principal, omul trebuie sa manance fructe (ma refer la regnul vegetal). in rest, hrana de origine animala. faza cu fibrele e o vrajeala.

Unii sustin exact invers. Iti recomand documentarul FAT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate