Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

IONITY rapid-charging network introduces metered pricing

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 22 ianuarie 2020 - 13:57, said:

Inca nu am Tesla (va fi in ca. un an jumate), chiar am momentan diesel de fapt
Ia-ți Model 3 Long Range, e vreo 55.000 euro în Germania, din câte văd, poate reușești să faci 450 km pe autostradă cu el, în condiții ideale (temperatura de vreo 20 grade Celsius, fără AC, mașina goală, chestii d-astea). De banii ăștia eu îmi cumpăr un VW Golf (sau ceva similar) și am bani de combustibil pentru >10 ani, nu știu ce autonomie are, nu mă interesează, fac plinul în 5 minute. :)

#110
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,293
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 22 ianuarie 2020 - 15:54, said:

Ia-ți Model 3 Long Range, e vreo 55.000 euro în Germania, din câte văd, poate reușești să faci 450 km pe autostradă cu el, în condiții ideale (temperatura de vreo 20 grade Celsius, fără AC, mașina goală, chestii d-astea). De banii ăștia eu îmi cumpăr un VW Golf (sau ceva similar) și am bani de combustibil pentru >10 ani, nu știu ce autonomie are, nu mă interesează, fac plinul în 5 minute. Posted Image

Acum e 55 de mii, dar are taxa de import si cost de shipping. Eu zic ca sunt sanse sa se mai ieftineasca si cu 15%, produs aci in batatura. Sau cel cu bateria de 100kWh va fi cam la acelasi pret sau un pic mai mic.

In rest, fiecare isi ia ce-i place, viata nu-i asa lunga si nu traim de mai multe ori.

Edited by SorinGT, 22 January 2020 - 16:00.


#111
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 22 ianuarie 2020 - 15:57, said:

Acum e 55 de mii, dar are taxa de import si cost de shipping. Eu zic ca sunt sanse sa se mai ieftineasca si cu 15%, produs aci in batatura. Sau cel cu bateria de 100kWh va fi cam la acelasi pret sau un pic mai mic.
Eu zic că ar trebui să te grăbești, că Musk a zis că după full-self-driving, mașinile Tesla vor fi exagerat de scumpe, că robotaxiurile electrice vor fi foarte profitabile. :lol:

#112
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,293
  • Înscris: 23.07.2014
Fiecare cu grija sa proprie si cu riscurile lui. Iar daca tu vei fi multumit cu alegerea ta, nu pot decat sa ma bucur pentru tine. Pina la full self driving mai e destul, iar atunci va fi scumpa deblocarea lui.

Edited by SorinGT, 22 January 2020 - 16:22.


#113
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View PostMr_nobody_, on 22 ianuarie 2020 - 15:54, said:

Ia-ți Model 3 Long Range, e vreo 55.000 euro în Germania, din câte văd, poate reușești să faci 450 km pe autostradă cu el, în condiții ideale (temperatura de vreo 20 grade Celsius, fără AC, mașina goală, chestii d-astea). De banii ăștia eu îmi cumpăr un VW Golf (sau ceva similar) și am bani de combustibil pentru >10 ani, nu știu ce autonomie are, nu mă interesează, fac plinul în 5 minute. Posted Image

eu vorbeam de 450 de mile. cam atat e din londra pana in glasgow. mile , nu km.

#114
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostvapeClouds, on 22 ianuarie 2020 - 16:50, said:

eu vorbeam de 450 de mile. cam atat e din londra pana in glasgow. mile , nu km.
Știu despre ce vorbeai, nu mă refeream la tine.

Eu aveam senzația că curentul electric e mult mai ieftin de acasă, dar văd că e vreo 0,31 euro/kWh în Germania:
Attached File  kWh.png   59.52K   7 downloads

E aproape la fel de mult cât costă kWh la supercharger Tesla în Germania sau la Ionity cu abonament (ambele sunt 0,33 euro/kWh).

#115
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,162
  • Înscris: 13.11.2017

View PostMr_nobody_, on 22 ianuarie 2020 - 15:54, said:

Ia-ți Model 3 Long Range, e vreo 55.000 euro în Germania, din câte văd, poate reușești să faci 450 km pe autostradă cu el, în condiții ideale (temperatura de vreo 20 grade Celsius, fără AC, mașina goală, chestii d-astea). De banii ăștia eu îmi cumpăr un VW Golf (sau ceva similar) și am bani de combustibil pentru >10 ani, nu știu ce autonomie are, nu mă interesează, fac plinul în 5 minute. Posted Image

Mamaaaa ce destept esti tu, chiparosule . Din pacate sunt altii mai deștepți si si-au luat Logan si au bani de combustibil pentru 12 ani. Te doare mintea, nu altceva  Posted Image

#116
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostFord4, on 22 ianuarie 2020 - 17:29, said:

Mamaaaa ce destept esti tu, chiparosule . Din pacate sunt altii mai deștepți si si-au luat Logan si au bani de combustibil pentru 12 ani. Te doare mintea, nu altceva  Posted Image
Ai dreptate, de asta în 2019 s-au vândut de 2x mai multe mașini Dacia decât Tesla, fiindcă costurile contează pentru majoritatea oamenilor.

#117
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,162
  • Înscris: 13.11.2017
Serios ? Si atunci de ce se vând mai multe BMW-uri Posted Image ?

#118
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostFord4, on 22 ianuarie 2020 - 17:46, said:

Serios ? Si atunci de ce se vând mai multe BMW-uri Posted Image ?
Măcar nu m-ai întrebat de Ferrari-uri. De ce crezi că cea mai bine vândută mașină de pe planetă e Toyota Corolla?

#119
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View PostFord4, on 22 ianuarie 2020 - 17:46, said:

Serios ? Si atunci de ce se vând mai multe BMW-uri Posted Image ?

cota de piata , prestigiu...

insa , sa nu crezi ca BMW a vandut numai seria 7.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate