Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Biserica Ortodoxă ne-a abandonat

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
236 replies to this topic

#1
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Mai jos este textul scris de un bun prieten al meu în legătură cu acțiunea celor care vor să introducă buletinele cu cip și cu poziția pasivă și îngăduitoare a BOR care nu spriină pe cei ce refuză cip-ul:


”Deși nu sunt ortodox, am spus-o de nenumărate ori: poporul român nu poate fi separat de credința ortodoxă pentru că Statul și Biserica Ortodoxă au fost unul și același lucru încă de la formarea României. Preoții au murit cu crucea în mână alături de soldații români pe câmpul de luptă și au făcut acest lucru din solidaritate cu oamenii care se luptau pentru eliberarea Patriei. Patria nu este un cuvânt gol, este spațiul unde bunicii și străbunicii noștri și-au făcut casă, au spălat copiii la fund, i-au învățat să fie buni și cuminți, este locul unde toți cei din neamul tău au plătit cu sânge ca tu să poți face azi aceleași lucruri ca și ei: să-ți faci casă și să-ți crești copiii. Dacă tu nu faci acum ceea ce au făcut străbunicii tăi cândva, copiii și nepoții tăi nu vor mai avea posibilitatea să facă nici măcar ceea ce faci tu astăzi. Iar dacă preoții din zilele noastre nu mai fac ceea ce au făcut preoții noștri în trecut, va fi rău. Foarte rău.

“Biometricele sunt bune”, așa ne-a transmis purtătorul de cuvânt al Patriarhiei. Tăcând, Biserica Ortodoxă ne-a abandonat în mâinile dracilor pe toți. Sunt convins că mulți preoți autentici își caută acum puterea sufletească să treacă peste această trădare. Mă rog să le dea Domnul sănătate și putere să facă față acestei lucrări odioase!

Cum ne face rău Biserica Ortodoxă prin afirmația că “cipurile sunt bune”? Iată în ce fel:

“Art. 29 – Libertatea conștiinței

(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea conștiinței este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranță și de respect reciproc.
(3) Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.
(4) În relațiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de învrăjbire religioasă.
(5) Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.
(6) Părinții sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educația copiilor minori a căror răspundere le revine.” - Constituția României

Din moment ce Biserica Ortodoxă se pronunță oficial în favoarea biometricelor, înseamnă că noi, ca cetățeni, nu mai putem invoca Art. 29 ca să ne apărăm în fața dracilor, fără ca prin asta să părem ciudați și excentrici, pentru că BOR a afirmat deja prin domnul Bănescu (bine că nu-l cheamă Dolărescu), faptul că biometricele nu intră în contradicție cu viața creștină. Adică ne-au închis gura efectiv și ne-au tăiat posibilitatea de a invoca articole din Constituție care culmea, ar fi trebuit să ne protejeze credința religioasă.

Suntem norocoși că trăim aceste vremuri. Vedem dracii și lucrarea lor și așa avem confirmarea pentru încă o dată a faptului că Fiul Tatălui Ceresc, Iisus Hristos reprezintă Adevărul și Viața. Cine se mai îndoia până acum, nu mai are motive să se îndoiască, pentru că are dovada clară. Domnul nu ne-a lăsat nici în trecut și nu ne va lăsa nici acum. Avem soluții, deci capul sus și rămâneți aproape, vom avea nevoie de sprijinul vostru! Avem nevoie de tine, de tine, de tine, de tine și de tine! Și de tine, și de el, și de tine și de toți ai noștri! Doamne ajută!”



#2
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 me_raul, on 18 ianuarie 2020 - 16:21, said:

”Deşi nu sunt ortodox, am spus-o de nenumărate ori: Doamne ajută!”

dai pariu ca baeatu are card la banca, cu cip, cu tot ce vrei, si-a actualizat si datele personale, a fost de acord cu toti termenii si conditiile, si are si credit pe 30 de ani?

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
BOR este o institutie bugetara in subordinea guvernului care se conformeaza hotararilor conducerii, cum a fost si pe vremea comunistilor, nu poate fi autonoma atat timp cate este platita din bugetul de stat.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cred ca ai constiinta cu dubla personalitate, ca ai mai deschis un subiect identic.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
topicuri aiurea bai Raul. Ar trebui sterse amandoua ca-s la fel de 2 lei ca si altele care ocupa spatiu pe server aiurea. Si ti-o spune un ortodox.

#6
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
No ai sa va intreb ceva:

ce reprezinta VI S A ...
este un card cu care fara el nu poti sa faci multe lucruri,multe dintre ele de baza ale vietii de zi cu zi."cash less" sociroety deja este o prezenta in a noastra matrix.
este o stampila cu care nu poti calatori oriunde si oricand.

Pe langa un nume cu litere din alfabet...ce alta conotatie poate avea dar de data asta in cifre !??

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ma scuzat, de unde pot sa fac si io rost de un buletin din ala cu CIP? Am inteles ca-s mai mici, cam ca si un card, asa.

#8
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 25.04.2007
Raule, nu ne-ai spus cu ce incalca articole din constitutie si in special libertatea credintei cartile de identitate cu cip?

#9
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
@criztu: Prietenul meu crește capre, stă la țară și nu are credit pe 30 de ani.

Cardul bancar este una. Buletinul este alta. Pe unde mergi ți se cere buletinul și nu cardul bancar.

Buletinele cu cip adică biometrice, pot fi un pas mai mult către implanturile cu cip. Iar BOR e de acord cu introducerea biometriei. Mie unu nu mi se pare ok treaba asta. Statul face treaba asta obligatorie. Cei care nu acceptă vor fi restricționați:

https://m.digi24.ro/...ara-cip-1245347

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Foarte bine că v-a abandonat! În sfârșit a avut și BOR-ul o atitudine de secol 21.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 me_raul, on 18 ianuarie 2020 - 16:57, said:

Prietenul meu crește capre, stă la țară ...

Da' caprele au cip?

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Initiator - cine te impiedica sa ai acte de identitate simple? Ca pentru cei ca tine exista aceasta posibilitate.
Cartea electronică de identitate, care va fi obligatorie începând din august 2021, va fi eliberată de la vârsta de 12 ani. Autoritățile vor emite însă și cărți de identitate simple, fără cip, dar acestea nu vor permite titularilor libera circulație în baza actului de identitate.
https://www.profit.r...n-tara-19227858
Nu iti impune nimeni nimic, nu vrei cu cip, il iei in varianta simpla. Asa ca nu mai abera cum ca iti este incalcat dreptul prevazut la art. 29 din Constitutie.

Oricum, este o masura anuntata de prin octombrie de fostul Guvern, ca raspuns la o Directiva UE.
https://www.gov.ro/r...ate-electronica

Edited by claudiu1, 18 January 2020 - 17:22.


#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 claudiu1, on 18 ianuarie 2020 - 17:13, said:


satana, care-l stapaneste. Si pe el si pe altii ca el. Se plang de draci dar ei is deja posedati.

 sandel1, on 18 ianuarie 2020 - 16:59, said:

Foarte bine că v-a abandonat! În sfârșit a avut și BOR-ul o atitudine de secol 21.

BOR-ul nu trebuie sa aiba atitudini in spiritul vreunui secol pt ca asta se cheama secularism si este o plaga pt Biserica. Biserica a fost silita sa adopte aceasta pozitie din cauza unor exaltati care au sustinut acum ceva vreme numai aberatii, legat de subiect. Din cauza lor nici nu se poate discuta pe subiect pt ca unul ca mine care pune rational si corect problema este automat luat in deradere aratandu-se publicarile raulilor pe subiect. Si ei cred ca fac bine Bisericii sau aproapeluil

 me_raul, on 18 ianuarie 2020 - 16:21, said:

”Deşi nu sunt ortodox, am spus-o de nenumărate ori

cine nu e ortodox activ nu are voie sa se pronunte despre Biserica. Si ce-ar trebui sa facem noi acum ca BOR ne-a „abandonat”? Care este scopul acestui mesaj decat acela de a lua in deradere BOR si pe adeptii ei? Ar trebui sters, pentru ca este tendentios. Nu ridica nici o problema, face doar mistocareala. Exista deja 2 topicuri pe subiectul noilor CI.

Edited by odastramosilor, 18 January 2020 - 17:24.


#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 claudiu1, on 18 ianuarie 2020 - 17:13, said:

Autoritățile vor emite însă și cărți de identitate simple, fără cip, dar acestea nu vor permite titularilor libera circulație în baza actului de identitate.

Apoi, sunt ideale pentru baiatu' ala cu caprele, de la tara. Posibil sa n-aiba drumuri prin Londra sau Viena in viitoru' apropiat.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 edy_wheazel, on 18 ianuarie 2020 - 17:05, said:


Da' caprele au cip?

cipurile sunt pt subventii sau daca vrei sa le vinzi

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 edy_wheazel, on 18 ianuarie 2020 - 16:48, said:

Ma scuzat, de unde pot sa fac si io rost de un buletin din ala cu CIP? Am inteles ca-s mai mici, cam ca si un card, asa.
La aia de la "vier pfotten" ai incercat? Stiu ca aia cipeaza,....Posted Image  Nu stiu sigur, dar cred ca dau si buletine cu cipul inscris in el.....Posted Image

#17
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 odastramosilor, on 18 ianuarie 2020 - 17:23, said:

cine nu e ortodox activ nu are voie sa se pronunte despre Biserica. .
Gresesti profund. Atat timp cat BOR este finantata de la bugetul de stat, deci din banii stransi de la noi toti, avem cu totii dreptul sa ne pronuntam, indiferent ca suntem credinciosi de vreo confesiune - sau nu. Cand BOR se va finanta exclusiv privat, se vor pronunta in primul rand finantatorii, e normal! :)

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 l_dan, on 18 ianuarie 2020 - 17:48, said:

Gresesti profund. Atat timp cat BOR este finantata de la bugetul de stat, deci din banii stransi de la noi toti, avem cu totii dreptul sa ne pronuntam, indiferent ca suntem credinciosi de vreo confesiune - sau nu. Cand BOR se va finanta exclusiv privat, se vor pronunta in primul rand finantatorii, e normal! Posted Image

nu stiu de ce-mi mai bat capul cu tine...

Toate cultele sunt finantate de Stat, nu numai BOR. Si in UE bisericile si asociatiile religioase primesc bani de la Stat. BOR nu e finantata 100% de Stat. Iar problema cipurilor nu e de natura economica. Asdar prin mesajul tau vrei sa spui ca...?!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate