Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Muzica Biblica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jarodaldin

jarodaldin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.12.2019
Cartea Psalmilor, o colectie de psalmi , compuse de DAVID,  regele Iudeeii si Israelului, si trupa sa de preoti evrei  prin anii 980-970 i.e.n.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHX1yFIaV_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cW4pNx4FjXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jarodaldin, 09 January 2020 - 23:56.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cam multe neclaritati aici... de unde muzica de acu 3000 ani polifonica ? Religiosii manipuleaza la greu, muzica vocala polifonica a aparut undeva pe la inceputurile medievalului.

Edited by andreic, 10 January 2020 - 02:03.


#3
jarodaldin

jarodaldin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.12.2019

View Postandreic, on 10 ianuarie 2020 - 01:59, said:

Cam multe neclaritati aici... de unde muzica de acu 3000 ani polifonica ? Religiosii manipuleaza la greu, muzica vocala polifonica a aparut undeva pe la inceputurile medievalului.
Mi se pare improbabil ca muzica vocala polifonica sa fi aparut asa tarziu.
Nu cred ca anticii erau asa de prosti.  
Cu siguranta se organizau coruri preotesti si in Egiptul Antic si in Roma si Grecia antica, nu doar in Iudeea.  

Non-profesional si doar traditional vorbind,  polifonia a  aparut chiar in Africa sub-sahariana, Europa si Oceania din timpuri antice.  

https://en.wikipedia.../wiki/Polyphony

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Atentie, vorbim de voce, nu de instrumentatie.

"Although the exact origins of polyphony in the Western church traditions are unknown, the treatises Musica enchiriadis and Scolica enchiriadis, both dating from c. 900, are usually considered the oldest extant written examples of polyphony. These treatises provided examples of two-voice note-against-note embellishments of chants using parallel octaves, fifths, and fourths. Rather than being fixed works, they indicated ways of improvising polyphony during performance. The Winchester Troper, from c. 1000, is the oldest extant example of notated polyphony for chant performance, although the notation does not indicate precise pitch levels or durations.[8]" - wiki.

Edited by andreic, 10 January 2020 - 03:11.


#5
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postandreic, on 10 ianuarie 2020 - 01:59, said:

Cam multe neclaritati aici... de unde muzica de acu 3000 ani polifonica ? Religiosii manipuleaza la greu, muzica vocala polifonica a aparut undeva pe la inceputurile medievalului.
O alta manipulare e inregistrarea video. Si aveau aia acum 3000 ani youtube?
Cred ca e fake. Si cantareata aia cred ca e din vremurile noastre, nu de acum 3000 ani Posted Image

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 10 ianuarie 2020 - 08:42, said:

O alta manipulare e inregistrarea video. Si aveau aia acum 3000 ani youtube?
Cred ca e fake. Si cantareata aia cred ca e din vremurile noastre, nu de acum 3000 ani Posted Image
Nu e niciun fake, totul e real.
Exista YouTubus Publicus, gratuit, în care se difuzau, între clipuri sau în timpul lor, ode marilor împăraţi romani şi secvenţe din războaie, şi YouTubus Maximus, plătit cu 10 sesterţi la calende, în care puteai viziona orice, cu condiţia să urmăreşti zilnic un clip de 18 minute despre împărat.
De remarcat camerele video şi montajul, semn că omenirea nu era chiar atât de înapoiată.
De asemenea, machiajul impecabil al cântăreţei.

#7
jarodaldin

jarodaldin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.12.2019
Cantarea Izbavirii  - Exodus 15  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_SncE_dC2Ko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pslamul 118  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k4Hpp2zHu1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jarodaldin, 10 January 2020 - 19:47.


#8
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postandreic, on 10 ianuarie 2020 - 01:59, said:

Cam multe neclaritati aici... de unde muzica de acu 3000 ani polifonica ? Religiosii manipuleaza la greu, muzica vocala polifonica a aparut undeva pe la inceputurile medievalului.

Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca singurul lucru care te manipuleaza pe tine la faza asta e propria prostie si incapacitate de a citi si in acelasi timp a intelege un text. N-am nimic cu tipul asta de muzica, nu-l ascult. Am intrat doar de curios sa vad ce-i aici dar nu pot sa ma abtin sa nu spun nimic.

"Cartea Psalmilor, o colectie de psalmi , compuse de DAVID,  regele Iudeeii si Israelului, si trupa sa de preoti evrei  prin anii 980-970 i.e.n."

Nu a zis nimeni nimic de nici un fel de muzica polifonica. A spus doar ca e o colectie de psalmi compusi de regele iudeu David acum 3000 de ani.
Sa crezi ca linkurile respective sunt originalul si ca acum 3000 de ani evreii au inregistrat piesele ca sa le puna in 2010 pe youtube, denota ca ori esti batut in cap de-a binelea, ori esti rau intentionat si cauti motive sa arunci cu rahat intr-o categorie de oameni.
E la fel cum Andra ar canta o piesa de-a Mariei Tanase, putin reinterpretata, alt sound, alte cele si tu vii dupa aia sa ne spui: "Ba, sunteti prosti si manipulatori. Asta nici nu e Maria Tanase si oricum pe vremea aia nu aveau posibilitatea sa scoata astfel de piese." Well, thank you for clarification, captain obvious! Nici nu a zis nimeni asta. A zis doar ca e o piesa a Mariei Tanase si atat.

Cat despre piese in sine cred ca sunt o reinterpretare slaba. Am rezistat doar vreo 15 secunde. Am asa un feeling ca varianta de acum 3000 de ani e posibl sa fi sunat mai bine.

Edited by GML, 07 April 2020 - 10:54.


#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Tom Jones - "Run On (God'll Cut You Down)" , muzică ''Gospel''

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpXO1TWAcSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate