Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Pentium IV, care mai aveti asa ceva?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

Poll: Pentium IV, care mai aveti asa ceva? (49 member(s) have cast votes)

Am un sistem cu Pentrium 4

  1. nu-l folosesc (10 votes [20.41%])

    Percentage of vote: 20.41%

  2. il folosesc ocazional (7 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  3. e singurul PC (1 votes [2.04%])

    Percentage of vote: 2.04%

  4. exista la munca asa ceva si este inca utilizat (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. nu am asa ceva, e prea obsolete (31 votes [63.27%])

    Percentage of vote: 63.27%

am avut pentium 4

  1. am avut pentium 4 (29 votes [54.72%])

    Percentage of vote: 54.72%

  2. nu am avut pentium 4 (6 votes [11.32%])

    Percentage of vote: 11.32%

  3. am avut AMD in acele vremuri (18 votes [33.96%])

    Percentage of vote: 33.96%

in epoca

  1. m-am ghidat dupa megaherti de regula (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. ma interesau performanta in teste si aplicatii (22 votes [41.51%])

    Percentage of vote: 41.51%

  3. am cumparat doar PC-uri brand deci nu puteam alege AMD (4 votes [7.55%])

    Percentage of vote: 7.55%

  4. am cumparat intel pt ca imi inspira incredere (7 votes [13.21%])

    Percentage of vote: 13.21%

Vote Guests cannot vote

#19
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Intradevar un laptop de prin 2002-2003 poate. La cum arata cred ca nu a prea fost folosit. O fi fost poate chiar cu windows 2000. Ventilatorul face urat? Nu ai la el ceva functii de scazut frecventa procesorului in idle?

Sempron 3000+ pe am2 cred ca era cu nucleu "sparta". Un fel de athlon 64 cu cache mai mic si nucleu un pic mai nou ceva ruda cu windsor sau brisbane.

Ma indoiesc ca pentium 4 la 3 GHz nu ducea filmele 1080p.
Poate nu avea codecuri bune.
Procesoarele alea sunt cam echivalente.
Sempronul tau poate avea o placa de baza cu chipset nvidia si video nvidia integrat care ajuta la redat filmele mai bine decat integratul de la pentium 4 mult mai vechi, probabil intel gma 9xx. Plus ddr la 800, pentiumul probabil era cu ddr 533 sau poate chiar ddr 400.

Edited by pisoiu_22, 07 January 2020 - 03:09.


#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
am avut primul calculator prin 2003. mana a doua luat de la o matusa din bucuresti care emigra spre canada , si lasa calculatorul aici. nu mai stiu ce procesor era....northwood sau prescott, frecventa cred ca era 2,2 ....
pe atunci eram la uman la scoala si habarn-aveam cum sa aleg un pc. nu stiam de megahertzi, nu stiam de tranzistori, nu stiam de memoria ram, nu stiam nimic. incet incet am invatat citind de pe help-ul din windows xp.

ce stiu e ca era mania asta cu "pentium 4". daca n-aveai pentium 4 erai ultimul om. toti care nu stiau cum se testeaza un pc, ce e important la el si etc stiau un singur lucru: domne pentium 4 e cel mai tare din parcare. era ceva similar cu cocalarii care isi iau iphone dar habarn-au cum functioneaza. sau aceeasi cocalari cu bmw insa daca ii pui sa isi repare motorul habarn-au

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
Pe vremea lui P4 aveam Duron 700mhz de la AMD, iar în 2005 am trecut la Sempron 3100+, vroiam Athlon 64 3200+ dar era prea scump.. acel Athlon era procul fenomen pe vremea aceea :)

#22
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Pentium 4 a fost un procesor ce a beneficiat de un marketing extrem de agresiv din partea Intel.
Altfel, in perioada de inceput, nicidecum nu a fost asa de popular la noi. Am lucrat intru-n magazin ce vindea calculatoare si stiu ce spun.
Cota de piata a AMD-ului in randul populatiei, nu a firmelor ce cumparau oem-uri, era zbrobitoare in favoarea AMD.
Daca Intel nu umbla cu magarii sa faca contracte preferentiale contra AMD,  ar fi avut propabil o cota de sub 40%. Din pacate AMD nici nu avea capacitati de productie sa-l ajute in acest sens, dar sigur s-ar fi gasit terti producatori sa-i de-a o mana de ajutor.

Intel a inceput sa fie adoptat pe scara mai larga abia cand au trecut la FSB-ul de 200 MHz (800 quad pumped) si chipseturi cu dual chanel DDR. Abia atunci in unele teste, preponderent ce utilizau intensiv memoria erau in fata AMD. Hyper Threadingul a ajutat si el, marketingul a ajutat din plin.
Dar nici AMD nu a fost mai prejos atunci, chipsetul nForce 2 fiind un mare success.
Per total, in randul utilizatorilor casnici, Intel nu a intrecut niciodata AMD Athlon.
Doar piata OEM a fost ce-a care a ajutat P4.

Dar, dupa atatia ani, avantajul Pentium 4 sunt instructiunile SSE2 si SSE3, fara de care un sistem de operare modern nu poate functiona.
Aici trebuie sa dam cezarului ce-i al lui si sa spunem ca P4 poate rula windows 7 si 10 tocmai datorita prezentei acestor instructiuni. Asta nu inseamna ca nu se poate si cu Athlon, insa nu chiar asa de usor si esti limitat in a utiliza ultimele versiuni ale browserelor spre exp.

Dar, in acele timpuri, AMD Athlon mai avea un avantaj.
Colectionarii de placi 3dfx cu interfata AGP, le puteau folosi doar pe sisteme AMD, pana la chipsetul KT333 avand compatibilitate cu AGP-ul 2x, necesar functionarii acelor placi ce mergeau doar la 3.3v.
Chipseturile pt Pentium 4 aveau suport doar pt AGP la 1.5v.

Per total, a fost o perioada de glorie al AMD-ului, cand au intrecut si ulterior erau foarte aproape de Intel dar la frecvente reale mult mai mici.
Intel nu a fost decat o mare masinarie de marketing, scumpa si care a muscat in carne vie sa se mentina pe linia de plutire.
Personal nu am fost niciodata fan Intel P4, desi in perioada Northwood am avut un sistem P4 la 3 GHz cu HT, ce il foloseam mai mult pt prelocrare video, AMD-ul Athlon cu 3dfx Voodoo 5 5500 AGP fiind masina de suflet, ce o am si in ziua de astazi.

#23
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEŖTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
De pe un P4 tastez acum :)

#24
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.08.2013
Am avut Pentium 4, luat prin 2003-2004, aveam 7 ani pe atunci. 256MB DDR1, 80GB HDD, Vremuri.
L-am dat prin 2011 ca era depasit.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007
Ultimul meu calculator a fost pe AMD Duron dupa care am trecut exclusiv pe laptopuri, toate Thinkpad cu intel.

#26
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cand a aparut instructiunea de 64 biti ati inceput s-o utilizati instaland sisteme pe 64 biti sau nu?

#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Inca am un 486 Dx2 cu placa de baza Asus si controller SCSI cu HDD Quantum de 500MB si placa video pe slot  VESA de 4MB. Deasemenea are si CR-ROM SCSI de 4X. Placa de sunet pe ISA Creative si placa de retea tot pe ISA.

Edited by costin001, 07 January 2020 - 14:46.


#28
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Ciudat ca AMD avea cam aceeasi artihectura si tot schimba socketurile. 939 si 940 fiind diferite printr-un pin si poate si prin dimensiuni. Si cred ca a existat si am2 si am2+.
Intel ingramadea 2 generatii foarte diferite care functionau diferit in acelasi socket, ultimele placi 775 suporatnd toate procesoarele existente pe acel socket


Cum spunea si @karax, intradevar, era ceva in voga, ceva bun sa ai pentium 4. Daca aveai asa ceva parca era ca si cum ai bmw sau iphone. Cam toti nepriceputii doreau pentium 4, dar multi nici nu stiau ca exista alernativa AMD, stiau doar de pentium 3 2 1 si atat. Eventual si 486 586.

Si capacitatea hardului conta, era ceva sa fie de 80GB si daca aveai si DVD RW sa poti citi si scrie discuri mari DVD erai "dotat". Era bun si un CD RW ca discketele deja isi aratau limitarea. In aia 80 GB lumea tinea vreo 5-10Gb de mp3-uri.

Edited by pisoiu_22, 07 January 2020 - 14:55.


#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004

 costin001, on 07 ianuarie 2020 - 14:46, said:

Inca am un 486 Dx2 cu placa de baza Asus si controller SCSI cu HDD Quantum de 500MB si placa video pe slot  VESA de 4MB. Deasemenea are si CR-ROM SCSI de 4X. Placa de sunet pe ISA Creative si placa de retea tot pe ISA.

Colegule, dacă eşti din Bucureşti mă ajuţi şi pe mine să testez un scanner? Am eu placa S.C.S.I. - I.S.A. şi cablul Centronics 50 - Centronics 50.
Dar nu ştiu să setez întreruperile şi nici computer cu I.S.A. nu mai am   Posted Image
Iar scannerul merge doar pe 3.1x şi 95.

Edited by djl, 07 January 2020 - 14:57.


#30
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 djl, on 07 ianuarie 2020 - 14:56, said:

Colegule, dacă eşti din Bucureşti mă ajuţi şi pe mine să testez un scanner? Am eu placa S.C.S.I. - I.S.A. şi cablul Centronics 50 - Centronics 50.
Dar nu ştiu să setez întreruperile şi nici computer cu I.S.A. nu mai am   Posted Image
Iar scannerul merge doar pe 3.1x şi 95.

Din pacate sunt din Constanta si nu am drum prin Bucuresti prea curand.

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu am avut p4 in 2007 :)...e tarziu sau cum ? :)...are 2 gb rami, cpu de 2.4 ghz si cred ca aveam 1 tg memoria...placa video nu mai retin ce era, dar imi rulau jocurile fara probleme pe el :)

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Mie nu îmi mergea full H.D. pe P4 aşa cum îi mergea unui coleg pe "A.M.D."
La ceva care rulează 'XP' poţi conecta un scanner care are doar ieşire S.C.S.I. Fast/Ultra.
Facem un club al computerelor ăstora vechi?   :D

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Un Prescott cred ca mai am in sertar - atasat la un breloc...
Ala a fost un procesor scos aiurea in tramvai - le-a dat posibilitatea la AMD sa scoata iar capul dupa ani buni de dominatie Intel.
Northwood-ul a fost cel mai bun din seria P4 - l-am avut si eu pe un PC - l-am dat dupa 3 ani si mi-am luat AMD X2.

#34
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Eu am auzit ca prescotul ar fi fost cel mai bun procesor netburst fara a lua in calcul ce oferea concurenta la momentele de timp respective. Parerea mea e ca poate chiar mai noul Cedar mill care cu noi functii c1e eist bus marit si cache posibil sa fi fost ultimul P4 care ar mai rula si azi.


Ma lamureste si pe mine cineva ce sens avea instructiunea aia 64 biti in vremurile cand abia aveai 512 MB ram? Punea careva windows xp 64 bit pe asa ceva?

Unii nici azi nu pun sistem de 64 bit pe single core. Cred ca doar eu am sistem de 64 bit pe single core, macar ala e un cpu mai nou care are SSE3 si SSSE3, o jumate de e2160.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Mai existau ăia pasionaţi care aveau şi 1-2 G.B. de R.A.M. Dar era încă scump să aia aşa ceva. Cam de aia a dat chix 'Vista'... prea păpăcios pentru hardwareul din 2006-2008. În 2006-2007 mai navigam pe internet (inclusiv pe aici pe forum) cu un Pentium 2 (sau echivalent) la 400 M.Hz. care nu cred că avea mai mult de 128 M.B. de R.A.M. ...
Eiffel, dar tu când ai început să te "joci" cu computerele? Că ai spus mai demult că ai prins şi din alea cu stocare pe role mari de bandă magnetică.

Edited by djl, 07 January 2020 - 18:20.


#36
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019

 pacopaco1967, on 07 ianuarie 2020 - 02:05, said:

Primul calculator a fost cu procesor AMD Sempron 3000+ , memorii DDR2 800 Mhz,sochet  940 , depasea cu mult P4 la 3 Ghz ,
Reuseam sa redau filmele Full HD cu el.
Hai sa nu o luam prin balarii. Sempron avea rival in Celeron, nu in Pentium. Daca ai reusit sa redai filme full hd, se datoreaza placii video, ori prietenul ala al tau e cam castană in instalat codecuri.
Sempron 195, dual core de generatie mai recenta, nu poate reda fluent fhd@60fps cu HD4290, insa nu are probleme in 4k@60fps daca placa video este de generatie mai noua si poate decoda hardware materialul video.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate