Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Voi cu ce ascutiti cutitele?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cutite bune (bunicele)
ce pot fi ascute cat de cat ok.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEllaenn, on 07 ianuarie 2020 - 11:53, said:

Ba,dar ce aveti voi de taiat,ca folositi diverse sisteme de ascutit?Posted Image
Chestii din alea de orășeni fandosiți :notangel:

#39
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
https://www.casaidea...ign=direct_link

#40
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Depinde de cuțite. Alea de uz comun, un masat si gata. Sau gioavlele alea de ascuțitoare comerciale.
Pt un cuțit bun trebuie piatra. Pietre, de fapt.

#41
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFluk3, on 06 ianuarie 2020 - 21:22, said:

Cu asta : https://www.ikea.com...57145296/Â Â
E foarte eficient si e si la un pret bun. Daca cutitele sunt de calitate... si mai bine Posted Image

la fel si eu, pentru gatitul "clasic" folosesc cutite tot de la IKEA care mi se par raport pret/calitate excelente.

#42
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pentru cutit bun, trebuie polizor, nene...

#43
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostKres, on 07 ianuarie 2020 - 15:29, said:

Pentru cutit bun, trebuie polizor, nene...

Nu nene,nu trebuie. Trebuie pietre, cu polizorul îți bați joc de el.

#44
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostCovertTwo, on 07 ianuarie 2020 - 15:39, said:

Nu nene,nu trebuie. Trebuie pietre, cu polizorul îți bați joc de el.


Iti bati joc doar daca nu stii sa ascuti la polizor, iar ascutitul la polizor necesita antrenament si cineva care sa-ti arate cum trebuie facut si mai ales dece.


Eu am luat minim 20 de spirale peste degete de la nea Petre pana mi-am format mana la ascutit spirale.

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKres, on 07 ianuarie 2020 - 15:29, said:

Pentru cutit bun, trebuie polizor, nene...
Dacă trebuie neaparat polizor, e unul dintre cele mai proaste cuțite.
Un oțel bun se ascute ușor pe piatra

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttrestie-de-balta, on 07 ianuarie 2020 - 17:23, said:




Iti bati joc doar daca nu stii sa ascuti la polizor, iar ascutitul la polizor necesita antrenament si cineva care sa-ti arate cum trebuie facut si mai ales dece
Dece nu poate fi decât delene. Pentru ascuțite la polizor, trebuie unul special. Turatie mică, piatra de apa...alea alea...

Ce se face la polizorul normal, e o improvizație pentru puturoși (printre care, cu modestie ma includ). Eu de lene ascut pe masat diamantat.

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pietre si stropuri de piele. Un cutit care nu taie lejer paru' de pe brat ... nu taie bine, trebuie ascutit. :D

#48
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cred ca e o exagerare cu polizorul. Am avut si eu un mic polizor de ala de cutite luat de la lidl. O gramada de pregatire ca sa ascuti cutitele, a ajuns pe undeva prin garaj, bani aruncati. Am luat o piatra de asta ieftina si o tin pe chiuveta si odata la cateva zile mai dau cu cutitele folosite pe ea cand le spal. In felul asta se mentin mereu ascutite pentru ca nu apuca sa se toceasca serios si nici nu trebuie ascutite prea indelungat, adica nu e o operatiune dedicata ascutirii doar le dau de 5-6x pe fiecare parte pe piatra si asta e tot, dureaza cateva secunde pe cutit. Nu cred ca e nevoie sa fie ascutite sa tai firul de par in 4. Cine face sushi de ala ca hartia de subtire asta e va trebui sa ascuta dar cutitul ala nu il foloseste si la taiat painea. Daca taie rosiile fara sa trebuiasca sa le intepi, mai ales in sectiuni transversale eu zic ca e perfect.

#49
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrichelieu, on 07 ianuarie 2020 - 19:30, said:

Dece nu poate fi decĂąt delene. Pentru ascuțite la polizor, trebuie unul special. Turatie mică, piatra de apa...alea alea...

Ce se face la polizorul normal, e o improvizație pentru puturoși (printre care, cu modestie ma includ). Eu de lene ascut pe masat diamantat.

Exact asta spuneam eu, sa ascuti foarte bine cutitul la polizor ai nevoie de mana pe care ti-o faci prin practica.
La tocila pierzi prea mult timp.

Edited by richelieu, 08 January 2020 - 04:08.


#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Gata, am ucis gibonii și babuinii cu spiralele mai mult sau mai puțin ascuțite. Da’ dacă ii mai prind pe aici......jar mănâncă aia care ii aduc!


#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttrestie-de-balta, on 07 ianuarie 2020 - 21:46, said:

Exact asta spuneam eu, sa ascuti foarte bine cutitul la polizor ai nevoie de mana pe care ti-o faci prin practica.
La tocila pierzi prea mult timp.
Se asculte si la polizor dar trebuie piatra cat mai fina. Daca ai granulatie mare, la turatie mare iese lama zimtata.

#52
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu merge, se arde metalul daca vrei sa ascuti o lama fina. Trebuie racit, nu prea merita. I-am dat o foarfeca vintage de aia mare de metal la un nene care cica e mare ascutitor sa o restaureze ca era tocita si avea joc. Mi-a adus-o arsa la varfuri si nici nu se mai inchide bine. Polizarea necesita si scule si indemanare deosebita.

#53
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Exact de aia nu se compară ascuțitul cuțitelor cu cel al spiralelor, ultimele sunt facute din HSS care nu are nimic daca se incinde, cutitele le poți decăli prin ascutitul pe polizor. Posibil e, dar e riscant si nerecomandat.

#54
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pe o piatra cu granulatii 2000/5000 luata de la chinezi, le-am ascutit o singura data si am muncit cred vreo ora la fiecare dar acum taie la fel ca in prima zi si vad ca isi mentin foarte bine taisul, de atunci le mai trag doar din cand in cand pe un masat diamantat.
Are un prieten un Kai cu gauri de 2 milimetrii in tais, nu stiu cum a putut sa il aduca in halul ala, ce ar trebui sa folosesc ca sa corectez taisul pana la nivelul ala ca sa pot sa il ascut dupa aceea?

Edited by nnestor, 08 January 2020 - 09:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate