Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voi cu ce ascutiti cutitele?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Am trecut pe ceramice
Se aruncă după 1-2 ani
Te sfătuiesc, mai ales la fructe....
Și nu te mai complici cu polizoare, role, axe, șmirghel....etc...

Edited by sarac.lipit, 06 January 2020 - 21:54.


#20
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Depinde ce cuțite ascuți, cum tai și cât vrei/trebuie să taie.

Dacă permit cuțitele, poți pleca de la ceva de genul ăsta și urca cât dorești, în funcție de nivelul cuțitelor și nevoi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q5oMbyz7eUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e o avere. O folosești toată viața.

De obținut un tăiș funcțional, poți pe orice te taie capul, dar nu va ține la fel de mult ca unul construit corect.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gsx4VrXXqn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postchilly willy, on 06 ianuarie 2020 - 21:44, said:

https://mastertools....ara-raider.html

tehnics aia e piatra de ascutit coasa nu cutite de bucatarie. Trebuie una mai fina. Acu nici ca japonezii aia care ascut pe pietre de granulatie 6000 da nici pe aia de coasa.
Eu cand am cumparat-o scria piatra pentru cutite. Si da, este o piatra cu doua granulatii dar sunt granulatii fine si foarte fine. Doar ca are forma ovala.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
eu le schimb, vodafone stie

#23
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Asta folosesc eu. Fac cutitul ca briciul.

#24
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Cu mana.

ON: Cu smirghel, dar foarte rar, de obicei le arunc si cumpar altele ca nu costa o avere si daca sunt cat de cat tin cativa ani.. de ex acum am de alea de 50-60 lei in suport de lemn pe care le folosesc de vreo 5 ani fara probleme.

Edited by Zark, 06 January 2020 - 23:09.


#25
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 08.08.2005
Pe vremuri, frizerii foloseau briciuri pe care le trăgeau înainte de fiecare utilizare pe o curea din piele. Evident, cele îngrijite tăiau „brici”.

#26
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Posttehnics, on 06 ianuarie 2020 - 22:16, said:


Eu cand am cumparat-o scria piatra pentru cutite. Si da, este o piatra cu doua granulatii dar sunt granulatii fine si foarte fine. Doar ca are forma ovala.

La genul ăsta de piatră de multe ori fin înseamnă 240 și foarte fin 320. Dar gritul particulelor abrazive nu dictează direct comportamentul lor. Cu asemenea pietre se poate listrui oglindă. Problema este că îndreptarea lor perfectă costă 500€. Se folosesc la elemente optice și alte aplicații, deși pare ciudat când vezi grit 240...

View PostVanzatorul de Iluzii, on 06 ianuarie 2020 - 23:08, said:

Pe vremuri, frizerii foloseau briciuri pe care le trăgeau Ăźnainte de fiecare utilizare pe o curea din piele. Evident, cele Ăźngrijite tăiau „brici”.

Erau date pe hone-uri dimineața și întreținute ziua pe strop. Frizerii n-au prea făcut rabat la calitate, dar mai ales tâmplarii au avut pietre foarte bune și de multe ori mai fine decât oricine altcineva.

#27
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am luat de la promotie de la o statie de carburanti un ascutitor de cutite.
Am mai avut genul asta de ascutitoare, modele diferite, unele chiar si pentru topoare sau foarfeci, dar asta e chiar senzatie. Trec cutitul cu atentie o singura data printre role si e suficient. Am resuscitat cu scula asta toate cutitele mai vechi, marci bune dar le abandonasem. Si cutitele de la Sabatier sunt foarte bune.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
intretinere masat
reascutire piatra umeda.

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Merge și cu pila de ascuțit coasa, pentru cuțitele comune, de duzină, dar cuțitele din oțeluri speciale, mai dure, trebuie musai ascuțite la polizor sau cu flexul, altfel poți să le treci prin ce discuri sau ascuțitoare vrei, că nu vor tăia.

Edited by Kres, 07 January 2020 - 00:33.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSerafim606, on 06 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Am construit o jucarie cu care ascut cutitile la un unghi de 20-15 grade in functie de cutit si necesitati. Incep cu granulatie de 400 si ajung pana la 10 000.
Sub 400 bag doar daca e un cutit terminat rau si trebuie refacuta gura.

Ceva ca in poza, doar ca al meu are cadrul din lemn.

[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1Z8HToZnI8KJjSspeq6AwIpXao.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dedicatie nene, n-am ce zice.
Posted Image

Eu am o piatra de ascutit de pe aliexpress. E buna si faci treaba repede.
https://www.aliexpre....27424c4d6bTI2y

Dar pana la piatra asta ascuteam cu cilindri de smirghel la proxxon. Mergea repede si cu asta, dar nu iesea un ascutis de calitate. In plus pana scoteam scula din dulap, pana montam cilindrul, era ceva mai incomod.
Ceva de genul asta
Attached File  descărcare.jpg   4.45K   33 downloads

#31
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
De cateva luni de zile folosesc asa ceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q797zkZNePo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Il folosesc mai ales pentru ascutirea daltilor de lemn pentru care am dispozitivul dedicat. Cutitele le ascut la mana ( suportul costa cca 200 lei), piatra de granulatie mica (800) la turatie mica in mediu umed si mai ales trecerea cutitelor ulterior pe discul cu piele pentru a lua ''ata'' sunt secretul unei ascutiri profi.

Edited by danwd, 07 January 2020 - 08:36.


#32
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Statie "ascutitoare" My Protect de la Kaufland.
Are diferite adaptoare pentru ascutit spirale, dalti, cutite, foarfeci.
Vine in dotare cu 2 pietre conice diamantate. Una active, una de rezerva.
A costat pe la 80 de lei.

#33
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am un mini polizor de uz casnic, care vad ca isi face bine treaba, sunt vreo 7 ani de cand il am.
Arata asa

Attached File  polizor.jpg   8.3K   19 downloads

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttehnics, on 06 ianuarie 2020 - 21:30, said:

Eu am set nou de cutite, asa ca doar le intretin ascutisul la o piatra de ascuit cutite. Apoi ii spun sotiei sa aiba grija ca am ascutit cutitele. De obicei tot eu sunt primul care ma tai in ele.
Vechile cutite le ascuteam la polizor cu piatra si apoi le finisam cu o pila de ascutit lama de motofierastrau.
Eu mai degrabă ma tai când sunt prost ascuțite...

#35
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
DIn 2001 întreţin tăişul cuţitelor cu masatul - nu am ajuns încă la piatră, să le ascut. Primul meu cuţit de bucătărie, luat în 2001 taie ca în prima zi.
Secretul este să se utilizeze cuţite dedicate - cel de filetat la filetare, cel de dezosat la dezosare, cel de legume, evident, la legume, etc
Când voi ajunge la ascuţit, am pregatite pietre de diferite granulaţii, strop, pastă şi curea.

#36
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Ba,dar ce aveti voi de taiat,ca folositi diverse sisteme de ascutit?Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate