Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mi-e dor de domnul Basescu

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
Mi-e dor de anul 2010 acum la 10 ani cand domnul basescu cel mai mare si cel mai puternic politician romanesc de dupa 1989 dupa domnul Iliescu, a reusit sa puna treburile in relativa ordine si sa puna lumea la respect.

Domnul basescu participa la sedintele de guvern ptr ca era foarte priceput si asta il recomanda si ptr functia de premier in viitor.
Cel mai mult mi-a placut cum a taiat salariile bugetarilor fara ca acestia sa zica nimic. A fost ceva extraordinar. Si nu s-a plans nimeni ca pleaca in strainatate ca nu-i ajung banii de la stat cum e acum sau ca pleaca in mediu privat. Pai sa plece daca daca sunt productivi doar ca realitatea a demonstrat ca sunt neproductivi si daca pleaca raman pe drumuri.

Pacat ca slatha lui a furat ca-n codru in unele zone si orase si a si respins candidata lui adica pe Udrea in 2012 de la sefia partidului mergand pe mana lui Blaga care ulterior a fuzionat cu PNL.

Azi as face si o donatie substantiala sa mai se intample acele taieri incredibile si nu doar de 25% ci de 60%. Ptr ca aparatul de stat este supradimensionat plin de chiulai lichele rubedenii si cumulanti de functii si posturi. Prin acele taieri incredibile de exemplu un bugetake care cumula 2 posturi la stat sau pensia speciala si un post la stat pierdea 50% deci asa da. Adica lua salar pe 2 posturi cat pe 1,5 posturi. Eu as fi redus de asa maniera incat sa ia salar pe 2 posturi cat pe 1 singur post.

Si asta a fost evidenta ptr ca domnul tariceanu in 2008 a spus ca bugetarii nu pot avea salarii mai mari, mai ales ca unii nu lucreaza destul, lucru perfect real. Ca degeaba unul lucreaza iar 4 trag chiulul.

Comasarile si desfintarile au fost incredibile si excelente.
Spitale si policlinici unde numai tgani stateau toata ziua au fost inchise.
Scoli cu 7 elevi in clasa de asemenea.
Directori si inspectori demisi si posturile desfintate.

E perfect normal ca daca tara nu produce masini si calculatoare nu-si permite sa tina bugetari de lux.
Si acesta ar fi fost un prim pas spre privatizare si restructurare, insa nu s-a putut.

Opozitia de atunci PNL PSD (PSD care guvernase cu PDL in 2008) au inchegat o coalitie de-a dreptul monstruoasa (PSD PNL PUR) care folosind internetul facebookul televiziunile afiliate si avnd de partea lor bugetarimea pensionarii si o parte din muncitori au reusit in 2012 nu doar sa rastoarne ultimul guvern basescian (MRU) cu ajutorul UNPR care a schimbat atunci macazul ci a reusit sa obtina victorii zdrobitoare la toate alegerile contra formatiunii ARD (PDL PNTCD PMP).


Insa tot in 2012 cand premierul Ponta si noua putere au organizat referendum ptr demiterea domnului Basescu sub aspectul savarsirii unor incompatibilitati cu functia sa succesul domnului basescu nu a ezitat sa apara, asa incat referendumul nu a trecut cu ajutorul etnicilor maghiari (care au fost ajutati in acei ani cu infiintarea unor scoli maghiare separate chiar cu 2-3 elevi in clase ptr a nu se combina cu tganii) si astfel Basescu a triumfat ramanand in functie pana inca 2 ani spre stupoarea si nervozitatea tuturor non-basistilor.

Acest topic este un tribut si un elogiu celui mai mare neinfricat si eficient politician romanesc. Altul decat iliescu, Iliescu un conservator mai degraba.
Fraze si expresii  memorabile si pline de substanta si adevar le avem cu totii in minte si le recunoastem ca fiind perfect adevarate
- tganca imputita
- un informatician bun nu sta la catedra
- iarna nu-i ca vara
- tara plina de mamici si bebelusi
- esti un pui de comunist
- antena 3 e aici?
si altele

Acest om darz si neinfricat a resuit prin puterile sale sa infrunte caracatita de orice fel care era in Ro a beneficiat si de votul meu.
Pacat ca s-a oprit si este tras pe linie moarta, probabil la ordin extern, probabil si acesta deranja dupa un timp.

Ce e observabil in Ro nici un partid sau om nu e lasat sa-si faca treaba completa.

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Băsescu are viziune asupra Europei, însă mare parte din populație încă adoră estul.
Cu asemenea minți închise, nu ne-am fi așteptat să facă minuni.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doamne ferește, ce delir! :blink:

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 cipri2bau, on 02 ianuarie 2020 - 21:03, said:

- tganca imputita
- un informatician bun nu sta la catedra
- iarna nu-i ca vara
- tara plina de mamici si bebelusi
- esti un pui de comunist
- antena 3 e aici?
ba, esti degeaba! pe aia cu "sa traiti bine" ai uitat-o?
completari
-o fi zis copilul ceva
-va invit pe birou sa va arat cum se face
-nu am lovit cu pumnul si nici cu palma

#5
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Până prin 2008-2009 nu au existat descinderi la interlopi sau condamnări pentru corupție.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
romanii se urasc intre ei mai mult ca oricand din cauza aluia, aia in seama pus treburile in ordine la tine?

#7
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

 flrz, on 02 ianuarie 2020 - 21:13, said:

Până prin 2008-2009 nu au existat descinderi la interlopi sau condamnări pentru corupție.
Asta cam aşa este.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In primul rand vb.de un turnator ordinar la securitate...tov.Petrov(nume de "scena") o asemenea lichea nu are ce sa mai caute in politica, scurt pe doi.

#9
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Spitalele alea închise erau în orășele precum Flămânzi sau Budești, cu 10 locuri pentru bolnavi, cheltuiau miliarde vechi lunar, iar cele mai multe cazuri erau transferate la spitalele județene.

 Valmont43, on 02 ianuarie 2020 - 21:17, said:

In primul rand vb.de un turnator ordinar la securitate...tov.Petrov(nume de "scena") o asemenea lichea nu are ce sa mai caute in politica, scurt pe doi.
Nu l-ar fi lăsat RSR căpitan de navă fără legături cu securitatea.
Pe cine a turnat ?

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
Am mai uitat intradevar din faze si poante.

El promisese odata marirea cu 50% a salariilor bugetrailor in scop electoral iar tariceanu a spus atunci c anu s epoate. Ulterior la un repros din partea cuiva Basescu a zis ceva de genul "cred ca eram beat". Oricum nu conteaza, omul a fost tare.

Doar ca nimeni nu e lasat sa faca o treaba pana la capat, esecuri de proportii dupa mari asteptari aleelectoratului au tot fost primul cred ca CDR cu cele 100 zile, apoi cerd ca PSD recent cu programul ala mare din 2016.

#11
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 Cinevadragsiiubit, on 02 ianuarie 2020 - 21:17, said:


Asta cam aşa este.
Cum adică "cam" ?
Ai uitat când se luau cuiburi în fața tuturor și cum Clampări, Corduneanu, sau Spoitori turnau în pahar ofițerilor de poliție ?

#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
Si inca o fata tare, cand a zis ca Geoana "e un om slab".

Eu l-am vazut apoi pe Dragnea ca un tip tot din PD capabil ca si asta, dar s-a pierdut complet apoi. N-a functionat.

Si sa nu uitam ca 2008-2012 a fost perioada cu cele mai bune melodii romanesti techno din toate timpurle, multe fiind apreciate in alte tari chiar in SUA si fiind clasate in topurile de acolo chiar in varf. muzica numita si popcorn.

Edited by cipri2bau, 02 January 2020 - 21:29.


#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de gheorghiu-dej nu iti e dor?

#14
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Am citit de 2 ori topicul, .... Am crezut că e pe FUN...
Nici vb...
Inițiator să trăiești și matale ca bugetarii de atunci...
Nu zic că mulți, sau nu ,  tăiau frunze la câini.. că  câr.. că ..mâr...
Dar nici chiar așa... Posted Image
Eu zic să îl lăsăm pe băsescu, pe aceași nivel ca pe iliescu....
cică România nu are nevoie de autostrăzi... Posted Image

#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
sa-si faca ordine la bugetarime, altfel pe toti laolata pusi la prajit in tigae cum a facut domnul basescu.
ca daca unul lucreaza si 4 chiulesc sau sunt angajati fictiv la stat si se acopera intre ei precum penele pe gaina atunci sa sufere toti.

Lasa ca uite acuma alti bugetari beneficiaza de pesnii speciale si pensionare mai rapida anume soferii de autobuz. Cu base asa ceva nu exista. Si nu crapa nimeni. da da, aia care asculta manele la difuzor fumeaza in cotetul ala improvizat, te injura cand ii zici sa deschida usa, fura motorina,  sau nu face unele curse.

am omis si faptul ca acea coalitie din 2012 cum ziceam PSD PUR PNL se numea USL.

Edited by cipri2bau, 02 January 2020 - 21:48.


#16
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu are nevoie, dar guvernul de pe vremea lui a inaugurat destui.

#17
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 cipri2bau, on 02 ianuarie 2020 - 21:46, said:

sa-si faca ordine la bugetarime, altfel pe toti laolata pusi la prajit in tigae cum a facut domnul basescu.
ca daca unul lucreaza si 4 chiulesc sau sunt angajati fictiv la stat si se acopera intre ei precum penele pe gaina atunci sa sufere toti.

Lasa ca uite acuma alti bugetari beneficiaza de pesnii speciale si pensionare mai rapida anume soferii de autobuz. Cu base asa ceva nu exista. Si nu crapa nimeni. da da, aia care asculta manele la difuzor fumeaza in cotetul ala improvizat, te injura cand ii zici sa deschida usa, fura motorina,  sau nu face unele curse.

am omis si faptul ca acea coalitie din 2012 cum ziceam PSD PUR PNL se numea USL.

Nici Orban nu a tăiat pensiile speciale... deci ?
...

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
Ce destui?

pai nu se baga nimeni la pensii sp. Doar base ar fi reusit asta poate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate