Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cheltuirea banilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

 ssss, on 02 ianuarie 2020 - 00:15, said:

pariuri = bani aruncati pe fereastra

De asta i se spune pariu sau joc de noroc... ca e JOC, nu JOB Posted Image

#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,750
  • Înscris: 23.04.2007

 _-Aether-_, on 01 ianuarie 2020 - 23:04, said:

in loc sa cumperi vreun Lenovo care vine fara Windows.
Ei pe dracu ... Windows asta a devenit obligatoriu ?

#39
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Cum ar trebui sa cheltuim banii in mod chibzuit?
Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?
cheltuieste pe ce ai tu nevoie.daca Gucci si Dubai te fac sa-ti uzi chilotii. go for it! ca doar nu-i iei cu tine pe lumea cealalta
numai sa nu cheltuiesti mai mult decat produci ca apoi devii sclav pe la diverse ifn-uri, banci, loan sharks samd

#40
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Obectele si lucrurile se comporta dupa cum le intretii.

Degeaba iti iei PC prea scump laptop si telefon prea scump ca in cativa ani devin uzate moral ineficiente si oricum nu le mai poti utiliza.
Windows 10? in 2026 e pa ca se opreste suportul si la el. Apare altul incompatibil evident.


Cei care-ti recomanda sa iei foarte scump, laptop la 5k ron? pai ce naiba? deci astia lucreaza de regula in domeniu si scaderea cererii ptr ele ii afecteaza direct pe ei.


Eu zic asa
-tenesi 50 lei, pot fi si second hand cu 6 sau 11 lei
-pc ala vechi am2 sau lga 775 cu 70 ron e inca ok iar nou unul la 700 ron e prea ok. Cu ala la 700 ron faci programare si editari cate vrei ca si cu laptopul de 6000 ron, ba chiar ca si cu unul de 100 000 ron. Iar daca nu faci bani din IT nu are rost sa ocupi locul cu pc sau laptop ca telefonul e destul.
-telefon nou maxim 250-400 ron. Peste pretu asta e degeaba, in 2 ani il arunci oricum ori ca a fost 250 ori ca a fost 9700 ron. Bateria se duce intr-un an, din ce dotari are multe nu le folosesti deloc.


Ce sa mai vinzi, e pierdut vremea. Unii le resigileaza dupa 2 ani de folosnta si dau teapa zicand ca e nou.
Nu merita, ieftinitura eventual o dai la 50 ron daca vrei un ciubuc si s anu-ti para rau de a arunca ceva functional.

In rest traesti regeste.

Edited by cipri2bau, 02 January 2020 - 01:34.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 ro_explorer, on 01 ianuarie 2020 - 23:12, said:

Sunt ai tai ... ii cheltui pe ce vrei tu. Nu exista corect sau incorect in cazul asta.

Subscriu. Fiecare isi cheltuieste banii proprii pe ce vea. Pana la urma banii respectivi inseamna timpul si priceperea pe care le-ai oferit la locul de munca in schimbul banilor.

Dar vedeti ca vine "Catalina" sau cum o cheama si ne va spune ca trebuie sa ne imbracam de la SH si sa cumparam cele mai ieftine  lucurui posibile. Ce nevoie avem noi de un telefon bun smart? Ne ajunge si unul cu butoane.

#42
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008

 SpeedDemon, on 01 ianuarie 2020 - 23:50, said:

Banii ii cheltui pe ce te face fericit, vacante cu iubita, benzina si piese auto, fiecare stie de ce are nevoie.
Ai pus punctul pe I Posted Image
Foarte multi nationali au masini scumpe pt posibilitatile lor dar stau cu parintii !
Stiu cazuri, unul cu SUV luat NOU care sta cu maicasa... imo e penibil.

Trec zilnic pe langa niste cladiri de birouri unde strada e aproape blocata de masinile parcate ale corporatristilor, au parcare mare inauntru dar costa cativa lei, deci prea mult.
Asta desi majoritatea ar putea ajunge cu autobuzul la munca, capatul de statie e la 2 minute de mers pe jos... si nu e vorba de Buc, autobuzele aici merg bine.

Edited by sirgoofy, 02 January 2020 - 02:00.


#43
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Sunt si oameni bogati, care n-au nevoie de obiecte scumpe, etc. Se multumesc cu o viata simpla.
Ba din contra, doneaza banii.
Pe Sadio Mane l-au zarit jurnalistii ca umbla cu iPhone-ul spart.
[ https://i.imgur.com/ClAAnmQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Edward1337, 02 January 2020 - 02:13.


#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
,,rahat cu apa rece,,Sant mascul.Suna rau,dar asta-I definitia. ,,  La mine place ,,ce e major cu buletin,2 tzate.(normal fizic)   Fara complicatii. Stres/draci pe viata/neimpliniri personale.  Sex.    A, stati-----SEX.  Si sant multe fete/femei care nu vor complicati-doar...Sex.   Iei haine/masini.case  ca sa ce?--- sa faci sex!  TRECI PESTE MERGI DIRECT LA PROBLEMA.   Ps totusi e un risc sa iei palme. Dar fii un bun incasator. DOOOAMNE vreau iar 26.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,418
  • Înscris: 13.01.2011

 cipri2bau, on 02 ianuarie 2020 - 01:28, said:

Eu zic asa
-tenesi 50 lei, pot fi si second hand cu 6 sau 11 lei
-pc ala vechi am2 sau lga 775 cu 70 ron e inca ok iar nou unul la 700 ron e prea ok.
-telefon nou maxim 250-400 ron. Peste pretu asta e degeaba, in 2 ani il arunci oricum...

Băi băiete!!!  :roflmaofast:

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?

Banii cheltuiti trebuie sa-ti maximizeze fericirea/valoarea pe leu cheltuit.
Si totdeauana trebuie sa-ti ramina bani de investit, indiferent citi bani faci, putini sau multi.

 rodica1978, on 01 ianuarie 2020 - 23:38, said:

In 2019 am cheltuit mult si pe nimic concret. De anul acesta o sa tin evidenta cheltuielilor pe carnetel, nu o sa mai iau de la boutique si o sa merg in supermarket. O sa mai vizitez second handurile caci acolo se gasesc haine foarte bune la preturi ok

Cite haine iti trebuie? Daca miine nu mai cuperi nici o haina cit poti trai cu ce ai deja in sifonier?
Bag mina in foc ca vorbim de 5-10 ani.

#47
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:

Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?

Corect ar fi sa-i investesti dar in zilele noastre nu mai e asa simplu.

 41ex, on 01 ianuarie 2020 - 23:14, said:

oare cum ar fi lumea daca in loc de gratar pe marginea paraului/dubai ar plati o meditatie si ar afla lucruri noi, ar invata ceva nou..?

Asta ar trebui sa fie gratis, nu pe bani.

 I2O, on 01 ianuarie 2020 - 23:22, said:

De mine ar spune unii ca sunt sarac la cum ma afisez....

De mine ar spune ca sunt bogat la cum ma zgarcesc. Dar aici pe forum am descoperit pe unul care ma intrece. :D

#48
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba..astia chibzuiti.. Viata e foarte scurta. Ieri eram la liceu. Azi...is trecut bine de jumatatea vietii.  Asa ca imi cumpar tot ce vreau si imi permit. Sa strang bani sa ce?

#49
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

 mariovrs, on 02 ianuarie 2020 - 07:54, said:

Sa strang bani sa ce?

Pai e bine sa ai o rezerva pentru ceva cheltuieli neprevazute, urgente. Pentru copii...

#50
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
interesant, nimeni nu zice sa calatoresti, sa cumperi carti :) banii se cheltuisc pe hobbyuri !

#51
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
pe tot felul de operatii neprevazute
de exemplu eu am dat 2500 de lei acum pentru hemoroizi

#52
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 carturarulobosit, on 01 ianuarie 2020 - 22:56, said:


Si totusi, pe ce ar trebui sa cheltuim banii?
Taxe și impozite!
Eventual un teledon pentru vre-un idiot pus în fruntea statului....pentru concedii, excursii, pensii și desigur, un trai decent tot restul vieții.
Tu mai caută un job și încearcă să mori până in pensie. Vei face fericită următoarea generație de idioți cu pensii de 5000 euro.

#53
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu da banii pe prostii, ia acțiuni la copii.

#54
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

 cipri2bau, on 02 ianuarie 2020 - 01:28, said:

-tenesi 50 lei, pot fi si second hand cu 6 sau 11 lei
-pc ala vechi am2 sau lga 775 cu 70 ron e inca ok iar nou unul la 700 ron e prea ok. Cu ala la 700 ron faci programare si editari cate vrei ca si cu laptopul de 6000 ron, ba chiar ca si cu unul de 100 000 ron. Iar daca nu faci bani din IT nu are rost sa ocupi locul cu pc sau laptop ca telefonul e destul.
-telefon nou maxim 250-400 ron.
Aici n-ai dreptate absolut deloc. Tu ai vazut cum ruleaza si ce experienta in utilizare iti ofera un telefon de 400 lei? Sau un PC pe LGA775?
Hai sa fim seriosi. Nu trebuie modelul flagship al companiei dar nici ce spui tu.
Nu compari performanta unui telefon de 400 lei cu cea a unui telefon de 3000 lei. Daca deschizi 2 tab-uri in browser si un Facebook in background s-a dus ala de 400 lei; te face cu nervii; GPS-ul nu mai zic, cat de precis este.
Eu in ultimii 4 ani mi-am cumparat numai flagship-uri de la Huawei si nu am absolut nimic de reprosat. Primul, P9 functioneaza perfect si astazi, iar actualul Mate20 Pro am de gand sa-l mai tin cel putin 2 ani pentru ca nu are niciun sens sa-l schimb.

Cel mai corect e sa-ti cumperi lucrurui pe care ti le permiti cu adevarat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate