Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Primire in spatiu - doar sotia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Buna seara!

Se da o speta simpla:

- Sa zicem ca Ana, prietena mea, are o sora - Anca.
  Ana, prietena mea, are casa ei, un apartament.

Anca sora ei, s-a maritat si s-a mutat in provincie, recte in Iasi.
Anca are un copil cu sotul ei, Gigel.
Fiindca Anca nu se intelege cu sotul ei (betiv, violent etc), Anca ar dori sa se mute iar in Bucuresti. Anca nu mai are buletin in Bucuresti.

Daca Ana, prietena mea, o ia in spatiu DOAR pe Anca dar nu si pe sotul ei Gigel....legal vorbind, este obligatoriu ca si el sa fie luat in spatiu (i.e. sa nu se rupa familia etc) ?
Daca Anca sta la Ana, sora ei...sotul ei fara buletin in Buc, va avea dreptul sa vina oricand la ea ?
Va putea Ana sa ii refuze lui Gigel, accesul in casa?


Multumesc

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpinguinul666, on 28 decembrie 2019 - 21:46, said:

Va putea Ana sa ii refuze lui Gigel, accesul in casa?
Clar.
Cine sau ce lege te obligă să primești în casa ta pe oricine?

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Probabil Gigel are dreptul sa isi vada copilul. Fara copil treaba era foarte simpla.
Presupun ca Anca ia copilul cu ea.

Edited by SpeedDemon, 28 December 2019 - 21:57.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSpeedDemon, on 28 decembrie 2019 - 21:57, said:

Probabil Gigel are dreptul sa isi vada copilul.
Absolut, dar fără violare de domiciliu.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Drept de vizita da, dar drept de rezidenta pt Gigel da cu -.  Cu - major.

#6
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Bineînțeles că se poate lua în spațiu doar soția. Ăia care își fac „mutație” ca în ianuarie în fiecare an, ca să poată să-și dea plodul la școala preferată, chit că e la 10 kilometri de unde locuiesc, cum crezi că fac?

De problema cealaltă nu știu ce să zic, dar în mod normal copilul nu poate fi „confiscat” pur și simplu de vreunul dintre părinți, cei doi soți trebuie să divorțeze și la divorț se decide în îngrijirea cui rămâne copilul. Pentru Anca s-ar putea să fie chiar o chestie nașpa dacă judecătorul află că a fugit cu copilul, privându-l practic pe celălalt părinte de dreptul de a-l vedea.

#7
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Are dreptul sa se mute unde vrea, da. Nu traim in patriarhat :)

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
"Luarea" asta in spatiu stiu eu ca nu are nici un fel de implicatii, altele decat ca dovedesti ca locuiesti acolo, dar nu ca ai DREPTUL. Adica daca eu te iau in spatiu si de maine m-am sucarit pe tine, viza aia de flotant nu iti permite sa intri pe proprietatea mea daca eu nu iti mai dau acordul.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpinguinul666, on 28 decembrie 2019 - 21:46, said:

Daca Ana, prietena mea, o ia in spatiu DOAR pe Anca dar nu si pe sotul ei Gigel....legal vorbind, este obligatoriu ca si el sa fie luat in spatiu (i.e. sa nu se rupa familia etc) ?
Nu.

View Postpinguinul666, on 28 decembrie 2019 - 21:46, said:

Daca Anca sta la Ana, sora ei...sotul ei fara buletin in Buc, va avea dreptul sa vina oricand la ea ?
Da.

View Postpinguinul666, on 28 decembrie 2019 - 21:46, said:

Va putea Ana sa ii refuze lui Gigel, accesul in casa?
Da.

#10
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Ana ca si proprietar al casei decide pe cine ia in spatiu. Faptul ca o ia pe Anca in spatiu nu o obliga sa-l ia si pe Gigel.
La fel si cu vizitele, faptul ca o ia pe sora in spatiu nu inseamna ca sotul are vreun drept de vizita. Proprietarul casei decide cine intra in acea locuinta irelevant de situatia maritala a celor implicati. Cat despre vreun eventual copil situtatia tutelei se rezolva in instanta.

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postinius, on 28 decembrie 2019 - 22:27, said:

De problema cealaltă nu știu ce să zic, dar în mod normal copilul nu poate fi „confiscat” pur și simplu de vreunul dintre părinți, cei doi soți trebuie să divorțeze și la divorț se decide în îngrijirea cui rămâne copilul. Pentru Anca s-ar putea să fie chiar o chestie nașpa dacă judecătorul află că a fugit cu copilul, privându-l practic pe celălalt părinte de dreptul de a-l vedea.
In ce sens e privat celalalt parinte de dreptul de a-si vedea copilul? Sa se duca sa-l viziteze. Sa ceara program de vizita in instanta. Sa ceara si domiciliul copilului la el, daca vrea, e dreptul lui, ca parinte. Dar oare e ok pentru copilul ala sa stea cu un parinte "betiv, violent etc"? Oare mama ar trebui sa fie obligata sa stea cu un astfel de om doar ca sa nu fie "o chestie nașpa că a fugit cu copilul"? Crede-ma, nu-i face niciun judecator nimica, atata timp cat nu pleaca peste hotare cu copilul, fara sa aiba acordul tatalui. Casatoria nu e o inchisoare pazita de judecatori, mai poti sa si pleci de la domiciliu daca tie si copilului nu ti-e bine. Asta inainte ca acel copil sa vada creierii mamei imprastiati pe pereti. Imi cer scuze daca imaginea e prea dura, dar intr-un astfel de caz, "fuga cu copilul" despre care vorbesti tu nu ete o fitza, este o necesitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate